Постанова № 75283672, 12.07.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2018
Номер справи
814/375/18
Номер документу
75283672
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2018 р.м. ОдесаСправа № 814/375/18

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Птичкіна В.В. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді – Єщенка О.В.

суддів – Димерлія О.О.

– ОСОБА_1

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення з 01.01.2017 року перерахунку пенсії; зобов’язати Управління провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 55% грошового забезпечення, починаючи з 1 січня 2017 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294», в врахуванням збільшених розмірів посадового окладу – 3 100 грн., окладу за спеціальним званням (полковник) – 135 грн., надбавки за стаж служби (вислугу років) в розмірі 35%, що становить 1 132,25 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100%, що становить – 4 367,25 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, що становить – 465 грн., надбавки за ОРД та інформаційно-аналітичну роботу в розмірі 50%, що становить – 1 550 грн., премії в розмірі 140%, що становить – 6 114,15 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Миколаївській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З січня 2017 року у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв’язку із підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою. Однак в супереч вимогам чинного законодавства Управління не здійснює перерахунок пенсії, у зв’язку із чим позивач вимушений звернутись до суду із цим позовом за захистом своїх прав на належне пенсійне забезпечення.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року адміністративний позов задоволено частково. Суд визнав протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у проведенні ОСОБА_2 перерахунку пенсії за період з 01.01.2017 року по 01.03.2018 року. Зобов’язав Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії за період з 01.01.2017 року по 01.03.2018 року відповідно до чинної у вказаний період редакції статті 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинної у вказаний період редакції «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, з урахуванням розміру посадового окладу 3 100 грн. та інформації, що міститься у «Довідці про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії» за підписом голови комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Миколаївській області ОСОБА_3, та виплатити відповідну різницю. В задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.

В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду в Миколаївській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ліквідаційною комісією Управління ДПтС в Миколаївській області видано ОСОБА_2 довідку про розмір грошового забезпечення з 01.01.2017 року за відповідною посадою.

Вказана Довідка складена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1036 та з метою перерахунку раніше призначеної пенсії.

Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відмовило позивачу, в тому числі за його заявою, у перерахунку раніше призначеної пенсії, посилаючись на те, що вказаним актом центрального органу виконавчої влади не визначено умови, порядок щодо проведення перерахунку пенсії пенсіонерів Державної пенітенціарної служби та Державної кримінально-виконавчої служби у зв’язку із підвищенням грошового забезпечення.

Не погоджуючись із відмовою Управління у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на протиправну бездіяльність органу пенсійного фонду у вчиненні дій щодо перерахунку раніше призначеної пенсії у відповідності до вимог Закону, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що не здійснення відповідачем перерахунку пенсії на підставі вимог Закону та відомостей щодо зміни у грошовому забезпеченні порушує гарантоване право позивача на одержання соціальних виплат у належному розмірі, що є безумовною підставою для зобов’язання суб’єкта владних повноважень провести перерахунок раніше призначеної пенсії у порядку, встановленому чинним законодавством.

Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову правильними, проте вони не у повній мірі відповідають нормам законодавства, що регулює спірні правовідносини, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Зазначені положення Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII кореспондуються із приписами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), згідно якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно із п.п. 2, 3 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Так, 07.11.2007 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1036 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294» та затверджено, у тому числі схему посадових окладів осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Київській області.

Згідно вказаного акту центрального органу виконавчої влади посадовий оклад начальника управління ДПтС (посада, з якої позивач вийшов на пенсію) становить у розмірі 3 100 грн., тобто є більшим від посадового окладу (грошового забезпечення), з якого розраховано позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, оскільки у зв’язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови від 28.12.2016 року №1036 фактично грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, зазнало змін у вигляді його підвищення, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що вказаний акт центрального органу виконавчої влади є підставою для проведення перерахунку раніше призначених пенсій відповідним особам.

Отже, враховуючи те, що Постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1036 набрала чинності з 01.01.2017 року, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про обґрунтованість доводів позивача щодо наявності підстав для перерахунку пенсії за вказаний період з урахуванням грошового забезпечення, визначеного вказаним актом.

При цьому, колегія суддів враховує те, що у розпорядженні органу пенсійного фонду були всі відомості щодо змін у грошовому забезпеченні позивача, надані ним самостійно, а отже посилання відповідача на не надсилання їх в установленому порядку від відповідних органів не може свідчити про відсутність підстав для перерахунку пенсії за наявними даними.

Враховуючи викладене, оскільки орган пенсійного фонду безпідставно відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії у зв’язку із зміною грошового забезпечення відповідної категорії осіб, в тому числі безпосередньо за заявою позивача та наданими ним відомості про розмір грошового забезпечення, визначений на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно вбачав наявність підстав для зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити ці дії з дня виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.

Разом з цим, судом першої інстанції вірно враховано, що відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Як вірно встановив суд першої інстанції та не заперечується відповідачем, в розпорядженні Управління були всі дані щодо грошового забезпечення позивача, визначеного на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1036.

Проте, перерахунок пенсії позивачу з урахуванням вказаних змін грошового забезпечення відповідач не здійснив, чим порушив право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Оскільки перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1036 позивачу не проведений у зв’язку із бездіяльністю органу пенсійного фонду, цей перерахунок відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII має бути проведений з дати виникнення права на нього без обмеження строком, тобто з січня 2017 року.

Водночас, дійшовши правильного висновку про наявність підстав для приведення соціальних виплат позивача у відповідність до вимог чинного законодавства, суд першої інстанції помилково визначив граничний термін, за який має бути застосований акт Кабінету Міністрів України в частині збільшення грошового забезпечення.

Колегія суддів зазначає, що підставою для зміни соціальних виплат, набутих під час перерахунку раніше призначеної пенсії є фактичні зміни, внесені в установленому порядку, до грошового забезпечення відповідної категорії осіб, і забезпечені компетентним органом.

Отже, набуте право на пенсію не може бути завершеним вказівкою на відповідну дату, оскільки у випадку не виконання компетентним органом обов’язку у перерахунку соціальних виплат з наступним підвищенням грошового забезпечення може мати наслідком порушення прав та інтересів особи на належне пенсійне забезпечення.

З огляду на те, що висновки суду першої інстанції не у повній мірі відповідають нормам матеріального права, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 317 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нового судового рішення про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 9, 139, 308, 311, п. 2 ч. 1 ст. 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області – задовольнити частково.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року – скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у проведенні ОСОБА_2 перерахунку пенсії з 01.01.2017 року.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного у Довідці про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії, виданої Головою комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Миколаївській області згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року №1036, починаючи з 01.01.2017 року.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 54030, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159).

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: О.О. Димерлій

ОСОБА_1