
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/4203/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді: Кухтея Р.В.
суддів: Хобор Р.Б., Онишкевича Т.В.
з участю секретаря судового засідання: Джула В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року (ухвалене головуючим-суддею Осташ А.В., час ухвалення судового рішення 18 год 10 хв у м. Тернополі, повний текст судового рішення складено 23 квітня 2018 року) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
У березні 2018 року ОСОБА_1 звернулася в суд із зазначеним позовом, в якому просила визнати протиправним скасування державної реєстрації належного їй транспортного засобу марки «Fiat Doblo», номер кузова НОМЕР_1, державний номерний знак НОМЕР_2 (далі – ТЗ) та зобов’язати відповідача поновити державну реєстрацію транспортного засобу.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.04.2018 позов було задоволено повністю.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, регіональний сервісний центр у Волинській області подав апеляційну скаргу, яку мотивує тим, що судом першої інстанції не враховано той факт, що Державна система сертифікації «УкрСЕПРО» з 01.01.2016 не входить до переліку органів, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання відповідно до «Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання», затвердженого Міністерства інфраструктури № 521 від 17.08.2012 (далі – Порядок №521), тобто первинну державну реєстрацію даного транспортного засобу було здійснено з порушенням, на підставі сертифікату відповідності, що виданий не уповноваженим органом із сертифікації. Відтак при здійсненні реєстрації вказаного транспортного засобу було порушено п. 10 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 (далі – Порядок №1388), у зв’язку з чим, на підставі пункту 40 Порядку №1388, висновком Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області № 31/3-2482 від 14.09.2017 було скасовано державну реєстрацію ТЗ. З урахуванням наведеного просить скасувати рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.04.2018 та прийняти постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 зазначає, що скасування державної реєстрації (перереєстрації) ТЗ можлива у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація. При цьому, такі обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами, тобто судовим рішенням за результатами розгляду кримінальної справи. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з’явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, а тому колегія суддів, відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України, вважає за можливе провести розгляд справи без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а оскаржуване судове рішення скасувати та прийняти постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити, виходячи з наступного.
З матеріалів справи видно, що 08.11.2016 здійснено державну реєстрацію ТЗ на громадянина ОСОБА_2, про що видано свідоцтво про реєстрацію СХО752381.
Підставою для реєстрації вказаного ТЗ слугували наступні документи : договір купівлі-продажу транспортного засобу № 111 від 24.06.2016, акт приймання-передачі транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу іноземної держави № ВN-341-LG від 13.05.2011, квитанція про сплату за отримані послуги від 08.11.2016, сертифікат відповідності UA1.192.0026603-16, виданий ПП «Науково-виробничий центр оцінки відповідності ЮГ». Рішення щодо державної реєстрації ТЗ прийняте головним спеціалістом відділу організації реєстраційно-екзаменаційної роботи та взаємодії із суб'єктами господарювання РСЦ МВС у Волинській області ОСОБА_3
29.12.2016 в ТСЦ 5642 РСЦ МВС у Рівненській області було здійснено перереєстрацію ТЗ на ОСОБА_1 згідно договору, укладеному в ТСЦ №9642/2016/270170 від 29.12.2016 та видано свідоцтво про реєстрацію СХО940164, державний номерний знак НОМЕР_2. Вказана обставина підтверджується результатами аналітичного пошуку ТЗ по «НАІС ДДАІ» МВС України.
У подальшому, з листа-повідомлення ТСЦ 0742 №31/3/2-4175 від 13.10.2017 позивач дізналася про скасування 12.10.2017 реєстрації ТЗ.
З висновку РСЦ у Волинській області №31/3-2482 від 14.09.2017 за результатами перевірки законності первинної реєстрації транспортних засобів, здійсненої у ТСЦ 0742 РСЦ МВС у Волинській області слідує, що в період із 13.06.2017 по 12.07.2017 згідно наказу РСЦ МВС у Волинській області №93 від 07.06.2017 здійснено перевірку організації службової діяльності територіального сервісного центру 0742 РСЦ МВС у Волинській області, якою встановлено факти первинної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезенні на митну територію України, за сертифікатами відповідності щодо індивідуального затвердження колісного транспортного засобу, виданими органами державної системи сертифікації «УкрСЕПРО».
На підставі наведених документів Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області дійшов висновку про те, що реєстрація належного позивачу ТЗ відбулася з порушеннями встановленого Порядку №1388, а тому доручив Територіальному сервісному центру 0742 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області скасувати його державну реєстрацію.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не довів правомірності прийняття висновку №31/3-2482 від 14.09.2017.
Проте, колегія суддів вважає, що такі висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, до яких суд прийшов з неправильним застосуванням норм матеріального права, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.31 Закону України «Про дорожній рух» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ООН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.
Згідно ч.1 ст.34 цього Закону, державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до п.10 Порядку №1388, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.
В рамках адаптації національного законодавства Україні у сфері забезпечення безпеки експлуатації транспортних засобів до законодавства Європейського Союзу здійснено перехід від процедури обов'язкової сертифікації колісних транспортних засобів в державній системі сертифікації (системи УкрСЕПРО) до процедури затвердження їх конструкції відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №738 від 09.06.2011 «ОСОБА_2 питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання» та Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затверджених наказом Мінінфраструктури №521 від 17.08.2012.
Підпунктом 1 пункту 1 цієї постанови встановлено, що пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в Державній автомобільній інспекції, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені на транспортному засобі та/або використані для його оснащення, на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.
Підпунктом 22 пункту 3 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», який набрав чинності 10.02.2016 та визначає правові та організаційні засади розроблення і застосування технічних регламентів та процедур оцінки відповідності, а також основоположні принципи державної політики у сфері технічного регулювання та оцінки відповідності, внесено зміни до Декрету Кабінету Міністрів України №46-93 від 10.05.1993 «Про стандартизацію і сертифікацію», зокрема з 01.01.2016 виключено абзац другий статті 27 наведеного Декрету, яким було передбачено, що нові і такі, що були у користуванні, транспортні засоби, а також вузли, агрегати та частини до них, що ввозяться на митну територію України суб'єктами підприємницької діяльності або фізичними особами, підлягають обов'язковій сертифікації відповідно до чинного законодавства.
У зв'язку з цим, Мінекономрозвитку видало наказ №451 від 06.05.2015 «Про внесення змін до Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації», яким відмінено з 01.01.2016 обов'язкову сертифікацію колісних транспортних засобів в державній системі сертифікації та визнано таким, що втратив чинність, наказ Держстандарту №23 від 17.01.1997 «Про затвердження Правил обов'язкової сертифікації дорожніх транспортних засобів, їх складових та приладдя».
Таким чином, з 01.01.2016 втратили чинність нормативно-правові акти, якими встановлювалися обов'язкові вимоги до колісних транспортних засобів в державній системі сертифікацій.
Разом з тим, 10.02.2000 Україна приєдналася до Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та / або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі приписів від 20.03.1958.
З метою виконання Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів, 1958 року з поправками 1995 року, адаптації законодавства України у сфері забезпечення безпеки експлуатації транспортних засобів до законодавства Європейського Союзу та до законодавчого врегулювання Кабінет Міністрів України прийняв постанову «ОСОБА_2 питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання» №738 від 09.06.2011 (далі - Постанова №738).
Пунктом 1 Постанови №738 встановлено, що пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в територіальному органі з надання сервісних послуг МВС (далі - транспортний засіб), предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені на транспортному засобі та/або використані для його оснащення (далі - обладнання), на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання; сертифікат типу транспортного засобу або обладнання, конструкція яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, видається визначеними Міністерством інфраструктури органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства і нотифікованими Організацією Об'єднаних Націй згідно з Угодою про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів, 1958 року з поправками 1995 року (далі - уповноважені органи); сертифікат відповідності видається: виробником або його уповноваженим представником - резидентом України (далі - виробник) на кожний транспортний засіб або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання; уповноваженими органами або органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, призначеними Міністерством інфраструктури, на кожний новий транспортний засіб або партію обладнання, які відповідає вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на ті, що були у користуванні.
Разом з цим, відповідно до Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», наказ Мінінфраструктури №521 від 17.08.2012 є технічним регламентом, яким встановлено обов'язкові вимоги до колісних транспортних засобів, їх частини та обладнання, у тому числі щодо відповідності транспортних засобів екологічним нормам «ЄВРО-2» - «ЄВРО-6», процедури оцінки відповідності цим вимогам, а також правила введення в обіг на території України.
Так, відповідно до п.12.1 вказаного наказу, пропуск колісних транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу, перша державна реєстрація, введення в обіг обладнання здійснюються за наявності сертифіката відповідності колісного транспортного засобу або сертифіката відповідності щодо індивідуального затвердження.
Одночасно слід зазначити, що відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», відповідність введеної в обіг, наданої на ринку або введеної в експлуатацію в Україні продукції вимогам усіх чинних технічних регламентів, які застосовуються до такої продукції, є обов'язковою.
Крім того, з метою уникнення використання сертифікатів відповідності, виданих органами з сертифікації в державній системі сертифікації (Системі УкрСЕПРО) для цілей митного оформлення та першої державної реєстрації транспортних засобів у сервісних центрах Міністерства внутрішніх справ, Національним органом стандартизації внесено зміни до ДСТУ 3498-96 «Державна система сертифікації. Бланки документів. Форма та опис» (який встановлює правила заповнення бланків сертифікатів відповідності, свідоцтв про визнання відповідності та додатків до них), які набули чинності 22.06.2016, в частині обов'язкового зазначення органами з сертифікації, які призначені на виконання робіт з сертифікації в державній системі сертифікації (Системі УкрСЕПРО), у графі «Додаткова інформація» сертифіката відповідності наступної інформації: для колісних транспортних засобів: «Добровільна сертифікація. Даний сертифікат не може бути використаний для цілей митного оформлення та першої державної реєстрації транспортних засобів у сервісних центрах Міністерства внутрішніх справ»; для частин та обладнання до колісних транспортних засобів: «Добровільна сертифікація. Даний сертифікат не може бути використаний для пропуску на митну територію України з метою вільного обігу».
Перелік органів з сертифікації, які видають вищенаведені сертифікати відповідності, оприлюднений на сайті Мінінфраструктури у розділі «Діяльність Комісії Міністерства інфраструктури України з питань забезпечення виконання Женевської Угоди 1958 року». Інформація стосовно акредитації зазначених органів з сертифікації оприлюднена на сайті Національного агентства з акредитації України.
Таким чином, єдиною законодавчо передбаченою процедурою видачі сертифікатів на транспортні засоби та частини є оцінка їх відповідності згідно з положеннями Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Мінінфраструктури України №521 від 17.08.2012.
На час виникнення спірних правовідносин до органів із сертифікації, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання та органів із сертифікації, призначених на виконання робіт з індивідуального затвердження колісних транспортних засобів відповідно до Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання відносяться: Державне підприємство «Державний автотранспортний науково-дослідний та проектний інститут» (наказ Мінінфраструктури №126 від 01.03.2013); Державне підприємство «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «Укрметртестстандарт» (наказ Мінінфраструктури №121 від 29.03.2016); Державне підприємство «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (ДП «Запоріжжястандартметрологія») (наказ Мінекономрозвитку №209 від 09.02.2016); Державне підприємство «Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» (ДП «Львівстандартметрологія») (наказ Мінекономрозвитку №212 від 09.02.2016); Державне підприємство «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем» (ДП «НДІ «Система») (наказ Мінекономрозвитку №212 від 09.02.2016); Державне підприємство «Український центр з питань сертифікації та захисту прав споживачів" (ДП «УкрЦПСЗПС») (наказ Мінекономрозвитку №212 від 09.02.2016); ТзОВ «Рівнестандарт» (наказ Мінінфраструктури №306 від 06.09.2016).
З урахуванням викладеного вище, колегія суддів приходить до висновку, що поданий для реєстрації ТЗ сертифікат відповідності №UA1.192.0026603-16, який зареєстрований в реєстрі системи УкрСЕПРО з терміном дії з 10.05.2016 по 09.11.2016 не є належним сертифікатом відповідності.
Отже, під час перевірки було встановлено, що сертифікат відповідності дорожнього транспортного засобу, виданий в державній системі сертифікації (УкрСЕПРО) може бути підставою для проведення державної реєстрації транспортного засобу за умови його видачі до 01.01.2016 та дійсності на час проведення реєстраційних дій.
Таким чином, встановивши факт фіктивності сертифікату відповідності, на підставі якого була здійснена перша реєстрація ТЗ, відповідач правомірно прийняв оскаржуваний висновок про скасування реєстрації ТЗ.
Згідно абзацу третього пункту 40 Порядку №1388, у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.
Посилаючись на дану норму, позивач вказує, що скасування державної реєстрації (перереєстрації) ТЗ можлива у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація. При цьому, ці обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами, тобто судовим рішенням за результатами розгляду кримінальної справи.
Проте, колегія суддів не погоджується з такими доводами позивача та зазначає, що абзац третій пункту 40 Порядку №1388 чітко визначає наступний алгоритм дій: виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих) за фіктивними чи підробленими документами скасування державної реєстрації (перереєстрації) передача усіх відповідних документів до відповідного органу досудового розслідування.
Таким чином, встановивши факт реєстрації ТЗ за підробленими документами, реєстраційний орган має усі правові підстави для скасування державної реєстрації ТЗ, з правом подальшого надіслання таких документів до правоохоронних органів.
Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач правомірно виніс висновок про скасування державної реєстрації спірного транспортного засобу, оскільки мав у наявності належні підтверджуючі докази, що свідчать про підробку документів та які надані уповноваженими організаціями.
Що стосується посилань позивача щодо незаконного його позбавлення права власності на вказаний транспортний засіб, то апеляційний суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», основною вимогою щодо ввезення на територію України транспортних засобів є транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ООН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.
Відповідно до ст. 50 Конституції України, кожен має права на безпечне для життя та здоров’я довкілля.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, використання власності не може завдавати шкоди права, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Крім цього, скасування державної реєстрації транспортного засобу не є конфіскацією транспортного засобу, яка може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, а тому покликання позивача не беруться судом апеляційної інстанції до уваги.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення через неповне з’ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права, підлягає скасуванню з прийняттям постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 229, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області задовольнити.
Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року по справі № 819/379/17 скасувати та прийняти постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повне судове рішення складено 13.07.2018.