Постанова № 75283402, 11.07.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2018
Номер справи
809/670/18
Номер документу
75283402
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/4640/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р.Й.,

суддів Гуляка В.В.,

ОСОБА_1,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові апеляційну скаргу Івано-Фран-ківського обласного військового комісаріату на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року (прийняте суддею Тимощуком О.Л. у м.Івано-Франківську) у справі № 809/670/18 за адміністративним позовом ОСОБА_2, в інтересах якого звернулася ОСОБА_3, до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

У квітні 2018 року ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_2 звернулася до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просила визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківського обласного військового комісаріату (далі – Івано-Франківський ОВК) і зобов’язати його розглянути заяву щодо виплати одноразової грошової допомоги, у відповідності до вимог законодавства та подати на розгляд Міністерству оборони України (далі – МО України) висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги разом із заявою та документами, поданими для призначення одноразової грошової допомоги, з підстав нерозгляду цієї заяви.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 є сином загиблого військовослужбовця, учасника бойових дій ОСОБА_4, та згідно із абзацом шістнадцятим пункту 1 частини першої статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII належить до членів сім’ї загиблого, відтак має право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку із загибеллю батька, оскільки, на переконання позивача, смерть ОСОБА_4 настала внаслідок нещасного випадку, що мав місце в період проходження ним військової служби.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року позов задоволено.

Не погодившись із прийнятим рішенням, його оскаржив Івано-Франківський ОВК, який вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Тому просив скасувати рішення суду першої інстанції і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Вимоги апеляційної скарги обгрунтовано тим, що згідно з листом заступника начальника СВ Мукачівського відділу поліції в Закарпатській області від 16.06.2016, смерть ОСОБА_4 наступила внаслідок механічної асфікції від закриття верхніх дихальних шляхів їжею (шматком сала), на фоні алкогольної інтоксикації, що стало причиною його смерті, а в цьому випадку, в силу п. 19 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України (далі – КМУ) від 25 грудня 2013 року № 975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач проти вимог скаржника заперечила, оскільки вважає, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду прийняте з дотриманням матеріального та процесуального права.

Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) у зв’язку з розглядом справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга не належить до задоволення з таких підстав.

Як встановлено судом, відповідно до копії довідки військової частини польова пошта В1073 № 1265 від 08.06.2015 (а.с. 13) ОСОБА_4, в період з 07.12.2014 по 30.01.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності в районі/районах проведення антитерористичної операції на території села Покровське Артемівського району Донецької області. Вказана довідка слугувала підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.

14 травня 2015 року ОСОБА_4 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-НМ № 211236 від 23.05.2015 (а.с. 15).

Згідно з копією лікарського свідоцтва про смерть № 203/15 від 15.05.2015 (а.с. 40) ОСОБА_4 помер на території військової частини В1073 в місті Мукачево Закарпатської області, куди був призваний по мобілізації Коломийським об’єднаним міським військовим комісаріатом Івано-Франківської області (далі – Коломийський ОМВК); причина смерті – механічна асфіксія, внаслідок закриття верхніх дихальних шляхів їжею.

Копією свідоцтва про народження позивача, серія 1-НМ №104077 від 11.08.2008 підтверджується, що ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_2 (а.с. 30) та відповідно до копії довідки від 09.09.2015, виданої Галицьким управлінням соціального захисту населення, позивач має право на пільги як особа, на яку поширюється дія приписів пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни і гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі – Закон № 3551-XII) терміном дії до 2019 року (а.с. 12).

Зазначене право позивача також підтверджується постановою Верховного Суду від 14.03.2018 по справі № 341/561/17 (а.с 53 – 57).

20.10.2017 ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_2 звернулася із заявою до військового комісара Івано-Франківського ОВК з проханням направити документи на розгляд Комісії МО України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі – Комісія) для вирішення питання щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця (а.с. 38).

Листом за № 11/7411 від 24.10.2017 Івано-Франківськй ОВК повідомив позивача, що підстав для оформлення висновку щодо призначення одноразової грошової допомоги та направлення документів до Департаменту фінансів МО України немає, з огляду на приписи пункту 19 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 № 975 (далі – Порядок № 975) (а.с. 11).

Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, ОСОБА_3 звернувся до суду в інтересах ОСОБА_2 із цим позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив із того, що вирішення питання щодо призначення або ж відмови у призначенні одноразової грошової допомоги членам родин загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил України (далі – ЗСУ) покладено законом виключно на Комісію МО України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується із такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі – Закон № 2011-XII) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, – гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Частиною другою цієї статті визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема у разі:

загибелі (смерті) військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби) під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби;

смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби;

загибелі (смерті) військовослужбовця строкової військової служби, військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.

Згідно із частиною дев’ятою статті 16-3 Закону № 2011-XII порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначений Порядком № 975.

Одноразова грошова допомога, згідно з пунктом 4 цього Порядку призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста, якщо смерть настала, серед іншого, у період проходження військовослужбовцем військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.

Відповідно до приписів пункту 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів – військовозобов’язаними, проходження служби у військовому резерві – резервістами (далі – розпорядник бюджетних коштів).

Так, пунктом 13 вказаного Порядку визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи зазначені в пунктах 10 та 11 Порядку.

Вимоги щодо форми та змісту зазначеного висновку висвітлені у додатку № 9 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530 (далі – Положення № 530). Цим Положенням визначається, зокрема, порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до статті 16 Закону № 2011-XII та Порядку № 975.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Наказом МО України від 31.12.2014 № 937 затверджено Інструкцію з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у ЗСУ, та членів їх сімей у МО України, відповідно до абзацу 7 пункту 2.8 якої на обласні військові комісаріати покладаються обов’язки з оформлення та подання до Департаменту фінансів документів для виплати, серед іншого, й одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

З метою виконання пункту 13 Порядку № 975, а також Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які загинули під час виконання обов'язків військової служби чи служби в органах внутрішніх справ у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках, затвердженого постановою КМУ від 05.05.1994 № 290 (далі – Положення № 290) в апараті Міністерства оборони України утворено Комісію з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Основні функції, завдання, повноваження Комісії, а також порядок організації її роботи визначено Положенням про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, затвердженим наказом МО України 26.10.2016 № 564 (далі – Положення № 564).

Вивчення документів та прийняття рішень про призначення чи відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону № 2011-XII та приписами Положення № 290 є одним з основних завдань Комісії, що передбачено пунктом 1 розділу ІІ Положення № 564.

Окрім цього, пунктом 2 розділу 2 цього Положення передбачено обов’язки, що покладаються на Комісію, до яких належать, зокрема, приймати до розгляду документи, що надходять до МО України для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону № 2011-XII членам родин загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил України; приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів; приймати рішення про повернення документів до військових частин та військових комісаріатів на доопрацювання (у разі неналежного їх оформлення, подання не за належністю або якщо вони подані не в повному обсязі); доводити прийняті рішення до Департаменту фінансів МО України для здійснення фінансування на виплату одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Відповідно до розділу ІІІ Положення № 564, формою роботи Комісії є засідання. Рішення Комісії приймаються відкритим голосуванням простою більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні. Результати засідання Комісії оформлюються протоколом, який підписується головою Комісії, його заступником, секретарем та всіма членами Комісії, які брали участь у засіданні. Рішення Комісії про призначення (відмову у призначенні або повернення документів на доопрацювання) одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум доводиться до Департаменту фінансів МО України. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється відповідно до наказів.

Що стосується доводів відповідача, в частині встановлення причини смерті – алкогольної інтоксикації, то суд з такими не погоджується, оскільки основним документом, який підтверджує причини смерті є довідка про причини смерті форми № 106/о № 203/15 та лікарське свідоцтво про смерть № 203/15 від 15.05.2015, у яких така причина смерті, як «алкогольна інтоксикація» чи «внаслідок алкогольної інтоксикації» не вказана (а.с. 40).

Колегія суддів погоджується з висновком суд першої інстанції про те, що вирішення питання щодо призначення або ж відмови у призначенні одноразової грошової допомоги членам родин загиблих (померлих) військовослужбовців ЗСУ покладено законом виключно на Комісію МО України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Як видно зі змісту наданих суду документів та пояснень сторін, викладених у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, Івано-Франківським ОВК не передано пакету документів для вирішення питання призначення чи відмови у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги на розгляд Комісії, чим і допущено протиправну бездіяльність, що призвела до нерозгляду уповноваженою на те Комісією заяви позивача про можливість призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги.

Натомість, відповідач відмовив позивачу у передачі відповідних документів на розгляд Комісії, з огляду на приписи пункту 19 Порядку № 975.

На переконання суду, дане рішення відповідача є протиправним, як таке, що прийняте ним з перевищенням покладених на нього повноважень, оскільки Івано-Франківським ОВК, всупереч вимог чинного законодавства, взяті на себе не притаманні йому функції, якими наділена виключно Комісія МО України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст. 229, 308, 311, 315, 316, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Івано-Франківського обласного військового комісаріату залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року у справі № 809/670/18 – без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Головуючий суддя ОСОБА_5 судді ОСОБА_6 ОСОБА_7