Постанова № 75282183, 10.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2018
Номер справи
825/194/18
Номер документу
75282183
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/194/18 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Соломко І.І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Літвіної Н.М.

суддів Федотова І.В.

Сорочка Є.О.

при секретарі: Архіповій Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_3, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року та апеляційну скаргу ОСОБА_3 на ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 травня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області про: визнання бездіяльності та відмови здійснити перерахунок пенсії, відповідно, права на перерахунок пенсії, вказаного у ч. 1 - ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ ОСОБА_3 з 01 січня 2017 року, виходячи з його грошового забезпечення на підставі документів пенсійної справи в останніх (збільшених) призначених розмірах грошового забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейського, начальника відділу Головного управління національної поліції, на підставі додаткового документу, довідки УМВС в Чернігівській області Потапенко О.Є. про грошове забезпечення поліцейського за посадою начальника відділу апарату Головного управління національної поліції в Чернігівській області станом на 01 січня 2017 року, протиправними та неправомірними; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати пенсію ОСОБА_3 з 01 січня 2017 року, без обмеження її розміру, виходячи з його грошового забезпечення на підставі документів пенсійної справи в останніх (збільшених) призначених розмірах грошового забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейського, начальника відділу Головного управління національної поліції, на підставі додаткового документу, довідки УМВС України в Чернігівській області за підписом голови ліквідаційної комісії УМВС в Чернігівській області Потапенко О.Є. про грошове забезпечення поліцейського за посадою начальника відділу апарату Головного управління національної поліції в Чернігівській області станом на 01 січня 2017 року, а саме: з наступного результуючого грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 01 січня 2017року у гривнях: 1) посадовий оклад, прирівняний до посадового окладу поліцейського - 3100,00 грн.; 2) оклад за звання, прирівняний до окладу за звання поліцейського - 2200,00 грн.; 3) надбавка за вислугу років, яка входить в надбавку за вислугу років поліцейського (45%)-2385,00 грн.; 4) надбавка до посадового окладу (25%) - 775,00 грн.; 5) надбавка відповідно до Указу Президента України від 31.08.2001 № 771 (100%) - 7685,00 грн.; 6) надбавка за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик та виконання особливо важливих завдань відповідно до Указу Президента України від 16 червня 1999 року № 650 (50%) - 3842,50 грн.; 7) надбавка за безперервну службу відповідно до Указу Президента України від 24 квітня 2003 року № 370 (70%) - 5379,00 грн.; 8) надбавка за роботу в умовах режимних обмежень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414 (15%) - 465,00 грн.; 9) надбавка за службу в спеціальному підрозділі УБОЗ відповідно до постанови Верховної ради України від 16 грудня 1993 року № 3720-ХІІ -1395,00 грн.; 10) надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3842,50 грн.; 11) надбавка за оперативно-розшукову діяльність (41%) - 1271,00 грн.; 12) премія міліції (80%) - 25872,00 грн.; 13) премія поліції - 4409,78 грн.; зобов'язання почати здійснювати поточні платежі перерахованої пенсії та допустити виконання рішення з цього питання до негайного виконання відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України; зобов'язання здійснити виплату пенсії за минулий час (виплати всієї суми боргу з пенсії з 01 січня 2017 року) згідно вимог законодавства у зв'язку зі здійсненням перерахунку пенсії та допустити виконання рішення з цього питання до негайного виконання відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС України; встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відповідно до ст. 382 КАС України та ст. 129-1 Конституції України.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо перерахунку ОСОБА_3 з 01 січня 2017 року пенсії відповідно положень ч. 1 - 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівської області, виданої на виконання постанови Київського апеляційного суду від 06 листопада 2017 року у справі № 826/1030/17, про розмір грошового забезпечення поліцейського відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 за посадою начальника відділу апарату Головного управління Національної поліції в Чернігівській області станом на 01 січня 2017 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати пенсію ОСОБА_3 з 01 січня 2017 року відповідно положень ч. 1 - 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівської області, виданої на виконання постанови Київського апеляційного суду від 06 листопада 2017 року у справі № 826/1030/17, про розмір грошового забезпечення поліцейського відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 за посадою начальника відділу апарату Головного управління Національної поліції в Чернігівській області станом на 01 січня 2017 року; в інший частині позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 травня 2018 року у задоволенні заяви ОСОБА_3 про ухвалення додаткового судового рішення відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням та ухвалою, позивач - ОСОБА_3, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції вимог матеріального права та здійснені порушення норм процесуального права, просить оскаржуване рішення та ухвалу скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

Також з апеляційною скаргою на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року звернувся відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, яке посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга мотивована тим, що 21 березня 2018 року ОСОБА_3 здійснено з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988. При цьому, апелянт зазначив, що станом на момент звернення позивача з заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ в Чернігівській області, виданої на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2017 року у справі № 826/1030/17 про розмір грошового забезпечення, правові підстави для повторного здійснення перерахунку пенсії позивача відсутні, оскільки з 01 січня 2017 року Урядом України не приймалось рішень про можливість здійснення перерахунку пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того, апелянт зазначив, що довідка, видана позивачу на виконання вимог постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2017 року у справі № 825/1030/17, не є підставою для перерахунку пенсії, оскільки, як зазначив суд апеляційної інстанції, ця довідка необхідна позивачу в якості інформації про розміри грошового забезпечення і не пов'язана з перерахунком пенсії.

У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України без фіксації судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги позивача не підлягають задоволенню, натомість апеляційна скарга відповідача є обґрунтованою та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З досліджених судовою колегією матеріалів справи вбачається, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, і йому призначена та виплачується пенсія відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2017 року у справі № 825/1030/17 адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково: визнано протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо відмови у наданні письмової інформації (довідки) за інформаційним запитом від 23 червня 2017 року та визнано письмову відповідь Управління Міністерства внутрішніх справ в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 30 червня 2017 року № 30/У-135 л/к неправомірною відмовою в наданні інформації; зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ в особі Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області надати ОСОБА_3 письмову довідку з повною реальною інформацією за інформаційним запитом від 23 червня 2017 року. В решті позовних вимог ОСОБА_3 відмовлено.

На виконання вказаного рішення суду, Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення (далі-довідка про розмір грошового забезпечення) за посадою начальника відділу апарату Головного правління національної поліції в Чернігівській області, до якої прирівняна його посада, на 01 січня 2017 року, в якій зазначено: посадовий оклад - 3100,00 грн., оклад за звання «підполковник поліції» - 2200,00 грн., надбавка за 22 років стажу в поліції (45%) - 2385,00 грн. За інформацією, отриманою від Головного управління національної поліції в Чернігівській області, з додаткових видів грошового забезпечення вказаним поліцейським встановлювалась лише премія, середній розмір якої становить - 4409,78 грн., всього 12094,78 грн. Надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, яка була встановлена позивачу особисто в розмірі 15% посадового окладу в сумі 465,00 грн. на 01 січня 2017 року поліцейським за аналогічними посадами в Головного управління національної поліції Чернігівської області не виплачувалась.

23 грудня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2017 року та надав вказану довідку, однак перерахунок пенсії відповідачем не проведений.

05 січня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомило позивача про те, що здійснити перерахунок пенсії з врахуванням наданої ОСОБА_3 довідки про грошове забезпечення, яка видана останньому на виконання рішення суду немає законних підстав.

Вказані вище обставини стали підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Приймаючи рішення про часткове задоволення адміністративного позову ОСОБА_3, суд першої інстанції виходив з того, що з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» у позивача виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, враховуючи, що позивачем надано для здійснення перерахунку пенсії відповідну довідки та висловлено прохання про здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2017 року, у відповідності до вимог ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок належить здійснювати саме з цієї дати.

Колегія суддів не погоджується із зазначеними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

У відповідності до ст. 63 вказаного Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - постанова від 11 листопада 2015 року № 988) було визначені складові грошового забезпечення поліцейських, а також їх розмір.

З 29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», яким ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було доповнено новою частиною наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Згідно з ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Довідки про грошове забезпечення, необхідні для проведення перерахунку пенсії, органи Пенсійного фонду України отримують за спеціальною процедурою, що визначена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок).

У відповідності до п. 24 Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

За правилами ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

З наведеної норми права вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є також додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії.

Частиною 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

З матеріалів справи встановлено та підтверджується ОСОБА_3, що перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року було проведено відповідачем на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988.

Відповідно, відповідачем виконано його обов'язок стосовно здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Урядом відповідного рішення, а саме - Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988.

Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що станом на 01 січня 2017 року Кабінетом Міністрів України не приймалось нормативно-правових актів, які б могли бути підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3, що виключає можливість здійснення перерахунку його пенсії на підставі поданої ним довідки виданої на виконання постанови Київського апеляційного суду від 06 листопада 2017 року у справі № 826/1030/17 (а.с. 15).

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що матеріали справи не містять інформації щодо неправомірності, або безпідставності здійсненого відповідачем перерахунку пенсії позивача з січня 2016 року. А надана ним для перерахунку довідка не визначає склад дійсно отримуваних позивачем складових грошового забезпечення, що виключає можливість здійснити перерахунок пенсії на підставі цієї довідки.

Крім того, з постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2017 року у справі № 825/1030/17, яка набрала законної сили 06 листопада 2017 року, вбачається, що справа № 825/1030/17 не пов'язана з перерахунком пенсії позивача та видачею відповідної довідки, а пов'язана з наданням саме інформації про його грошове забезпечення та пов'язана з відмовою державного органу надати позивачу необхідну інформацію станом на 01 січня 2017 року.

З огляду на зазначені вище обставини, колегія суддів вважає, що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 належить відмовити.

Враховуючи, що доводи апеляційної скарги відповідача спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в рішенні Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року, зазначене судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

У відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно з п. 1 п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Стосовно правомірності та обґрунтованості ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 травня 2018 року про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_3 про ухвалення додаткового судового рішення по справі № 825/194/18, колегія суддів вважає за необхідне зазначити.

Як вірно зазначив суд першої інстанції, відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 від 13 лютого 2008 року додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно, у суду першої інстанції були відсутні правові підстави для прийняття додаткового судового рішення.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року та на ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 травня 2018 року - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року - задовольнити.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року - скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст. 329 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Федотов І.В.

Сорочко Є.О.

Повний текст постанови виготовлено 12 липня 2018 року.