Постанова № 75282017, 04.07.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2018
Номер справи
808/3752/17
Номер документу
75282017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

"04" липня 2018 р. справа № 808/3752/17 м. Дніпро

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),

суддів: Чередниченка В.Є., Іванова С.М.,

при секретарі судового засідання Яковенко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Запорізької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.01.2018 р. (суддя Татаринов Д.В., м. Запоріжжя)

у справі № 808/3752/17

за позовом Кредитної спілки "Запоріжжя"

до Запорізької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області,

третя особа - Національна асоціація кредитних спілок України,

про визнання протиправним та скасування рішення, -

встановив:

В грудні 2017 року Кредитна спілка "Запоріжжя" (далі – позивач) звернулась до суду з позовом до Запорізької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі – відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Національна асоціація кредитних спілок України (далі – третя особа), в якому просила суд визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області від 28 липня 2017 року № 1708264600548 про виключення Кредитної спілки "Запоріжжя" з Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с.4-9).

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10 січня 2018 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Запорізької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області від 28 липня 2017 року № 1708264600548 про виключення Кредитної спілки "Запоріжжя" з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Рішення суду мотивовано тим, що Кредитна спілка "Запоріжжя" утворена та зареєстрована в порядку, визначеному Законом України "Про кредитні спілки". Положеннями Статуту Кредитної спілки "Запоріжжя" (в редакції 2017 року), а саме пункти 22.1, 22.2, 22.4 Статуту містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників. Також пунктами статуту 29.8, 29.9, передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи. Отже, відповідають положенням підпункту 133.4.1. пункту 133.4. статті 133 ПК України.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Запорізька об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Запорізькій області оскаржила його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі посилається на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Вказує на те, що кредитні спілки не можуть бути визнані неприбутковими організаціями у розумінні Податкового кодексу України і як фінансові установи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, є платниками податку на прибуток та зобов’язані нараховувати та сплачувати податок на прибуток у порядку, встановленому розділом ІІІ "Податок на прибуток підприємств" Кодексу.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач посилається на те, що вимоги до неприбуткових підприємств, установ та організацій встановлені пп.133.4.1., 133.4.2. п. 133.4 ст. 133 ПК України, яким повністю відповідає Кредитна спілка "Запоріжжя". При цьому зазначає, що метою надання фінансової послуги, в розумінні Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", може бути не тільки, та не виключно отримання прибутку, а й операції, що здійснюються з метою збереження реальної вартості активів. Також вказує на те, що відповідно до статті 1 Закону України "Про кредитні спілки" кредитна спілка – це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб їх членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

У відзиві на апеляційну скаргу третя особа зазначає, що виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій є протиправним і підлягає скасуванню. Зазначає, що Кредитна спілка "Запоріжжя" повністю відповідає критеріям віднесення юридичних осіб до неприбуткових організацій.

Просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, та з підстав, викладених в запереченнях на апеляційну скаргу, просив суд відмовити в її задоволенні.

Представник відповідача у справі про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином судове засідання не з’явився.

Представник третьої особи про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що Кредитною спілкою "Запоріжжя" в особі керівника – ОСОБА_1 до Запорізької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області була подана заява за формою 1-РН від 04 серпня 2016 року щодо присвоєння ознаки неприбутковості кредитної спілки "Запоріжжя".

Відповідачем 19 серпня 2016 року прийнято рішення № 144 про присвоєння підприємству, установі, організації ознаки неприбутковості (за результатами підтвердження відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України). Рішення прийнято на підставі підпункту 133.4.5 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України та реєстраційної заяви (за формою №1-РН) (а.с.12).

22 травня 2017 року у зв’язку з перейменуванням за місце реєстрації Кредитної спілки "Запоріжжя", рішенням загальних зборів Кредитної спілки "Запоріжжя" протокол №1/17/зз затверджено Статут Кредитної спілки "Запоріжжя" (нова редакція) з доповненням такого Статуту додатковими вимогами щодо розподілу отриманих доходів (прибутку).

28 липня 2017 року Запорізькою об’єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області на підставі підпунктів 133.4.5 пункту 133.4 статті 133 ПК України прийнято рішення №1708264600548, яким з 01 липня 2017 року Кредитна спілка "Запоріжжя" виключено з Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с.10).

Не погодившись з рішенням Запорізької об’єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області Кредитна спілка "Запоріжжя" звернулась до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що Кредитна спілка "Запоріжжя" утворена та зареєстрована в порядку, визначеному Законом України "Про кредитні спілки", а установчі документи кредитної спілки відповідають положенням підпункту 133.4.1. пункту 133.4. статті 133 ПК України, відтак, рішення про виключення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій визнано протиправним та скасовано.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який визначає організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, прав та обов'язків членів кредитних спілок та їх об'єднань є Закон України "Про кредитні спілки".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про кредитні спілки" кредитна спілка – це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 7 Закону України "Про кредитні спілки", кредитна спілка діє на основі Статуту, що не суперечить законодавству України.

Частинами 1-3 статті 8 Закону України "Про кредитні спілки" встановлено, що надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Уповноваженого органу. Надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється шляхом внесення відповідного запису до державного реєстру фінансових установ. Уповноважений орган видає кредитній спілці свідоцтво про реєстрацію фінансової установи за формою, встановленою Уповноваженим органом.

Відповідно о п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України;

Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" фінансова послуга – це операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

Відповідно до частиною 2 статті 130 Господарського кодексу України кредитною спілкою є неприбуткова організація, заснована громадянами у встановленому законом порядку на засадах добровільного об'єднання грошових внесків з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні інших фінансових послуг. Кредитна спілка є юридичною особою. Статусу юридичної особи вона набуває з дня її державної реєстрації.

Згідно з підпунктом 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі – ПК України) неприбуткові підприємства, установи та організації – неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.

Відповідно до п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;

- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Згідно з пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПК України доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Підпунктом 133.4.4 п. 133.4 ст. 133 ПК України зазначено, що встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 цього пункту, є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу. Податкові зобов’язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.

Підпунктом 133.4.5. п. 133.4 ст. 133 ПК України встановлено, що порядок ведення Реєстру неприбуткових організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 440 затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - Порядок № 440).

Згідно з пунктом 4 Порядку № 440 ознака неприбутковості організації присвоюється за окремими групами підприємств, установ та організацій відповідно до підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України за такою структурою… (0038) спілки. Присвоєння неприбутковій організації ознаки неприбутковості здійснює контролюючий орган за основним місцем обліку неприбуткової організації (далі – контролюючий орган).

Як вбачається із спірного рішення, позивача виключено з Реєстру неприбуткових установ та організацій на підставі п. 133.4 ст. 133 ПК України у зв’язку з невідповідністю неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації.

Пунктом 16 Порядку № 440 встановлено, що виключення неприбуткової організації з Реєстру здійснюється на підставі рішення контролюючого органу в разі:

- використання доходів (прибутків) неприбуткової організації для інших цілей, ніж утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених підпунктом 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Кодексу;

- розподілу доходів (прибутків) неприбуткової організації або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;

- невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу;

- затвердження ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу неприбутковою організацією, що припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу або перетворення) або ліквідації;

- за ініціативою неприбуткової організації.

При цьому під час виключення неприбуткової організації з Реєстру присвоєна їй ознака неприбутковості скасовується:

- з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулося недотримання вимог пункту 133.4 статті 133 Кодексу;

- з дати припинення юридичної особи (в результаті її ліквідації, злиття, приєднання, поділу або перетворення);

- з дати надходження до контролюючого органу заяви неприбуткової організації про виключення з Реєстру за власною ініціативою.

Аналізуючи вищенаведені правові норми, можливо дійти висновку, що кредитні спілки належать до неприбуткових організацій за умови дотримання вимог, передбачених п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПК України.

Як вбачається з матеріалів справи, кредитна спілка "Запоріжжя" заснована, а також діє на підставі рішення установчих зборів (протокол № 1 від 25 червня 2004 року).

23 травня 2016 року рішенням загальних зборів кредитна спілка "Запоріжжя", протокол № 1/16/зз від 23 травня 2016 року затверджено Статут кредитної спілки "Запоріжжя" (нова редакція).

Пунктами 2.1 та 2.2. Статуту кредитної спілки "Запоріжжя" (нова редакція 2016 року) Кредитна спілка "Запоріжжя" - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Завдання кредитної спілки полягає у задоволенні потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг шляхом здійснення діяльності, передбаченої підрозділом 5 цього Статуту.

Рішенням № 144 присвоєно кредитній спілці "Запоріжжя" ознаки неприбутковості (за результатами підтвердження відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України) (а.с.12).

22 травня 2017 року у зв’язку з перейменуванням за місце реєстрації кредитної спілки "Запоріжжя", рішенням загальних зборів Кредитної спілки "Запоріжжя", протокол №1/17/зз затверджено Статут Кредитної спілки "Запоріжжя" (нова редакція).

Вказаний Статут кредитної спілки "Запоріжжя" (нова редакція 2017 рік) доповнений додатковими вимогами щодо розподілу отриманих доходів (прибутку), відповідно до яких забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників, членів спілки, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального р внеску), членів органів управління кредитної спілки та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків на утримання кредитної спілки, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених цим Статутом (пункт 22.2 Статуту).

При цьому пунктом 22.4 Статуту встановлено, що доходи (прибутки) кредитної спілки використовуються виключно для фінансування видатків на утримання кредитної спілки, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених цим Статутом.

З наведеного вбачається, що Статут спілки не порушує вимог п. 133.4 ст. 133 ПК України та суд апеляційної інстанції не вбачає невідповідності неприбуткової організації та її установчих документів вищенаведеним правовим нормам.

Проаналізувавши статути позивача 2016 року та 2017 суд зазначає, що пункти 2.1, 2.2, 22.1, 29.8, 29.9 Статуту кредитної спілки "Запоріжжя" (в редакції 2017 року) аналогічні редакції Статуту кредитної спілки "Запоріжжя" (в редакції 2016 року), тобто ніяких змін в організації неприбуткової організації з часу прийняття рішення № 144 від 19 серпня 2016 року про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій Кредитної спілки "Запоріжжя" не відбулося.

При цьому відповідачем не доведено, що позивач розподіляє свої доходи з порушеннями встановленими п. 133.4 ст. 133 ПК України.

Отже, підстав, визначених Порядком № 440, для виключення кредитної спілки "Запоріжжя" з Реєстру неприбуткових установ та організацій немає.

Зважаючи на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач прийняв протиправне рішення про виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки відповідачем у суді не доведено підстав для прийняття зазначеного рішення.

Відтак, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням викладеного, колегія суддів доходить висновку, що судом першої інстанції правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу Запорізької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.01.2018 р. у справі №808/3752/17 залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених частиною 5 статті 291, пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 11.07.2018 р.

Головуючий суддя: О.М. Панченко

Суддя: В.Є. Чередниченко

Суддя: С.М. Іванов