Постанова № 75281265, 12.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2018
Номер справи
810/3985/17
Номер документу
75281265
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/3985/17 Суддя (судді) першої інстанції:

Василенко Г.Ю.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

судді-доповідача: Беспалова О. О.

суддів: Губської О. А., Парінова А. Б.

за участю секретаря: Присяжної Д. В.

представника позивача ОСОБА_3, представника відповідача Дорожинської А. Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 березня 2018 року (місце ухвалення: місто Київ, час ухвалення: 15 годин 40 хвилин, дата складання повного тексту: 06 березня 2018 року) у справі за позовом ОСОБА_5 до Міністерства оборони України, Головного управління Державної казначейської служби України в місті Києві про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії та про стягнення моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_5 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України в особі комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби, яке оформлене протоколом від 21.07.2017 року № 13, в частині відмови в наданні статусу учасника бойових дій працівнику Збройних Сил України ОСОБА_5; зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути документи, подані ОСОБА_5, щодо надання йому статусу учасника бойових дій та прийняти за результатами їх розгляду рішення з урахуванням висновків суду; стягнути з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_5 моральну шкоду в сумі 64000,00 грн.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 01 березня 2018 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Міністерства оборони України в особі комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби, яке оформлене протоколом № 13 від 21.07.2017 року, в частині відмови ОСОБА_5 в наданні статусу учасника бойових дій.

Зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути документи, подані ОСОБА_5, щодо надання йому статусу учасника бойових дій та прийняти за результатами їх розгляду рішення з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Міністерство оборони України подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд вважає встановленими.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що позивач не залучався до участі в антитерористичній операції, а відповідно до наказу першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 24.01.2015 року № 24 відряджався до Центральної районної лікарні м. Артемівська для надання невідкладної медичної допомоги пораненим та хворим.

У відзиві на апеляційну скаргу, зареєстрованому Київським апеляційним адміністративним судом 02.07.2018 р. за вх № 21629, позивач просить залишити оскаржуване рішення без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

На думку колегії суддів, відзив на апеляційну скаргу не містить обґрунтувань хибності позиції апелянта, викладеної ним в апеляційній скарзі.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю - доповідача, осіб, що з'явилися, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду - без змін з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, у червні 2016 року позивач звернувся до Міністерства оборони України із заявою про надання статусу учасника бойових дій. Розглянувши заяву позивача та додані до неї матеріали, комісією Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби було прийняте рішення, оформлене протоколом № 16 від 17.06.2016 року, про повернення поданих позивачем документів на доопрацювання.

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 22.12.2016 року у справі № 382/1533/16-а адміністративний позов було задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Міністерства оборони України в особі комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби, яке оформлене протоколом від 17.06.2016 року № 16, в частині повернення на доопрацювання поданих ОСОБА_5 документів для надання статусу учасника бойових дій.

Зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути документи, подані ОСОБА_5, щодо надання статусу учасника бойових дій та прийняти за результатами їх розгляду рішення. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В мотивувальній частині вказаного рішення суд першої інстанції зазначив, що враховуючи, що безпосередня участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення підтверджується матеріалами справи, зокрема, наказом першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 24.01.2015 № 24, довідкою Головного військово-медичного клінічного ордена червоної зірки центр «Головний військовий клінічний госпіталь» від 14.07.2015 № 6/3563, позивач є особою, яка відповідно до положень абзацу другого пункту 2 Порядку № 413 має право на отримання статусу учасника бойових дій.

Ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 25.04.2017 р. та 02.06.2017 р. відмовлено у відкритті апеляційного провадження у справі № 382/1533/16-а у зв'язку з пропуском відповідачем строку на апеляційне оскарження постанови Київського окружного адміністративного суду від 22.12.2016 р.

У липні 2017 року позивач повторно звернувся до Міністерства оборони України із заявою про надання статусу учасника бойових дій.

За результатом розгляду вказаного звернення відповідач листом від 28.07.2017 р. № 226/6849 повідомив позивача, що рішенням комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій від 21.07.2017 року (протокол № 13) відмовлено в наданні статусу учасника бойових дій.

Зі змісту витягу із протоколу № 13 від 21.07.2017 року засідання комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби вбачається, що підставою для відмови в наданні статусу учасника бойових дій працівнику Збройних Сил України ОСОБА_5 є те, що він перебував у відрядженні по наданню невідкладної медичної допомоги пораненим та хворим підрозділів військових частин, які були залучені та брали безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, але особисто до проведення антитерористичної операції не залучався.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 5 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно з п. 19 ч. 1 ст. 6 вказаного Закону учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 20.08.2014 року № 413 (далі - Порядок № 413), визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб.

Відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно абзацу першого пункту 6 Порядку № 413, для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.

Пунктом 4 Порядку № 413 передбачено, що підставою для надання особам, які проходять службу (працюють) у військових частинах (органах, підрозділах), установах та організаціях або на підприємствах, які постійно дислокуються чи розташовані безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції, статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 413 рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається, зокрема, комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, ДФС.

Відповідно до пункту 1 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 № 200 (далі - Положення), комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Комісія) створюються в Міністерстві оборони України, військовій частині А0515, військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах.

Пунктом 10 Положення передбачено, що Комісії зобов'язані: приймати до розгляду заяви громадян про визнання їх учасниками бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; реєструвати заяви в спеціальній книзі обліку; інформувати заявника про прийняття заяви до розгляду і дату засідання Комісії; розглядати внесені на розгляд заяви та інші документи в місячний строк з дня їх отримання; робити запити до відповідних архівних установ (за потреби), про що повідомляти заявника; заслуховувати пояснення осіб, які подали заяви, свідків, представників організацій, установ та громадських організацій ветеранів, досліджувати інші докази особистої участі заявника в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (сил) або розмінуванні (траленні бойових мін); доводити рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві, до відома громадянина в письмовій формі, а також роз'яснювати порядок його оскарження; розглядати документи стосовно надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання; засідання Комісії проводити не рідше одного разу на місяць (за наявності документів).

Згідно з пунктом 11 Положення для військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників Збройних Сил, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції Комісії приймають рішення щодо визнання громадян учасниками бойових дій на підставі, зокрема, довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; витягу із наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції.

Абзацом другим пункту 6 Порядку № 413 передбачено, що комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Наказом Головного військово-медичного клінічного ордена Червоної Зірки центр «Головний військовий клінічний госпіталь» від 27.11.2014 року № 194 (по стройовій частині по працівникам ЗСУ) вирішено відкомандирувати ОСОБА_5, водія автотранспортних засобів гаражу, з 02.12.2014 року до Військово-медичного клінічного центру Північного регіону (м. Харків) для супроводження лікарів.

Наказом першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 24.01.2015 року № 24 ОСОБА_5, водія Головного військово-медичного клінічного ордена Червоної Зірки центр «Головний військовий клінічний госпіталь», вирішено вважати таким, що у період з 27.05.2014 року по 02.01.2015 року був відряджений для виконання службових (бойових) завдань по наданню невідкладної медичної допомоги пораненим та хворим підрозділів військових частин, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей.

Безпосередня участь позивача в антитерористичній операції та, як наслідок, наявність права на отримання статусу учасника бойових дій встановлені постановою Київського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2016 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, оскільки постановою Київського окружного адміністративного суду від 22.12.2016 у справі № 382/1533/16-а, було встановлено, що позивач має право на отримання статусу учасника бойових дій, рішення комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби, в частині відмови ОСОБА_5 в наданні статусу учасника бойових дій є протиправним.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що законних підстав для відмови позивачу у наданні статусу учасника бойових дій відповідач не мав, а тому прийняте рішення є протиправним.

Відтак, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і апеляційним судом відхиляються за необґрунтованістю.

Згідно ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст.ст. 229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 березня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_5 до Міністерства оборони України, Головного управління Державної казначейської служби України в місті Києві про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії та про стягнення моральної шкоди залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 березня 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені ст. ст. 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач О. О. Беспалов

Суддя О. А. Губська

Суддя А. Б. Парінов

(Повний текст постанови складено 12.07.2018 р.)