Рішення № 75279945, 11.07.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2018
Номер справи
822/1667/18
Номер документу
75279945
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/1667/18

РІШЕННЯ

іменем України

11 липня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участі:секретаря судового засідання Литвинюк К.Б. позивача: ОСОБА_1, представника позивача: ОСОБА_2, представника відповідача: ОСОБА_3, розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області, третя особа Публічне акціонерне товариство "Укрелектроапарат" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, з врахуванням уточнених позовних вимог, звернулась в суд з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області, третя особа Публічне акціонерне товариство "Укрелектроапарат", в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Хмельницького міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області щодо неприйняття для призначення та проведення ОСОБА_1, страхових виплат передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 №1105-ХІV, копії акта від 31.03.1987 року №18 за формою Н-1, яка засвідчена підписом відповідальної особи та печаткою Публічного акціонерного товариства "Укрелектроапарат", та не призначення ОСОБА_1 страхових виплат;

- зобов'язати Хмельницьке міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області прийняти для призначення та виплати ОСОБА_1, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 №1105-ХІV страхових виплат отриманого на підприємстві і наданого до Хмельницького міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області засвідченої підписом відповідальної особи та печаткою Публічного акціонерного товариства "Укрелектроапарат" копії акта про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 №18 від 31 березня 1987 року, та призначити належні ОСОБА_1 страхові виплати: щомісячну страхову виплату з урахуванням пенсії по інвалідності; страхову виплату одноразової допомоги з моменту виникнення права на такі страхові виплати , з 20 червня 2017 року.

В обґрунтування своїх вимог в позовній заяві та у відповіді на відзив позивач посилалась на те, що працюючи контролером відділу технічного контролю Хмельницького заводу трансформаторних підстанцій (ПАТ "Укрелектроапарат"), 30.03.1987 під час контролю за випробуванням трансформаторів на герметичність отримала виробничу травму, про що було складено відповідний акт №18 про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 від 31.03.1987 року.

20.06.2017 року Хмельницькою міською медико-соціальною експертною комісією їй було встановлено ступінь втрати професійної працездатності у відсотках - 20%, що підтверджується випискою з акта огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги до довідки серії ХМ №000991.

Вказала, що згідно довідки до акта огляду МСЕК серії АВ №0940511 їй встановлено другу групу інвалідності.

В листопаді, грудні 2017 року, в березні 2018 року звернулась до Хмельницького міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області із заявами про прийняття для нарахування страхових виплат отриману на підприємстві (Хмельницький завод трансформаторних підстанцій) належним чином завірену копію акту про нещасний випадок №18 від 31.03.1987 року, складеного за формою Н-1.

Однак, у відповідях оформлених листами від 28.11.2017 року №1416-07, від 02.02.2018 року №01-15-154, від 27.03.2018 року №01-15-420 відповідач відмовив в призначенні страхових виплат зазначивши, що в ході ознайомлення із змістом копії акту було виявлено, що акт Форми Н-1 від 31.03.1987 року №18 завірений печаткою Публічного акціонерного товариства "Укрелектроапарат", який лише з 11.05.2011 року являється правонаступником Хмельницького заводу трансформаторних підстанцій, тобто після 24-х років з моменту настання нещасного випадку. Згідно абз. 3 п. 1.4 Положення №11-6 Про розслідування та облік нещасних випадків на виробництві, адміністрація підприємства зобов'язана видати завірену копію акту Форми Н-1 про нещасний випадок потерпілому чи іншій зацікавленій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення по ньому розслідування, отже в даному випадку копія акту Форми Н-1 від 31.03.1987 року №18 повинна (має) бути завірена печаткою Хмельницького заводу трансформаторних підстанцій, а не його правонаступником Публічним акціонерним товариством "Укрелектроапарат". Наслідки нещасного випадку повинні бути обов'язково заповнені (відображені) в графі п.п.17.1. п. 17 акту про нещасний випадок на виробництві. Надані ОСОБА_1 документи не відповідають вимогам чинного на момент виникнення спірних правових відносин Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 року № 1105-ХІV, та Порядку, а тому в Хмельницького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області відсутні правові підстави для винесення постанови про призначення чи відмову у призначенні страхових виплат передбачених Законом України № 1105-ХІV.

Зазначила, що подання належним чином засвідченої відповідальними особами підприємства копії акта про нещасний випадок на виробництві, а не його оригінала, не може бути підставою для відмови у призначенні страхових виплат.

Бездіяльність відповідача щодо не проведення страхових виплат передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", внаслідок нещасного випадку, який стався на виробництві і спричинив втрату працездатності, засвідченого актом форми Н-1 №18 від 31 березня 1987 року вважає протиправною, тому звернулась в суд з вказаним позовом.

Позивач, представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві, та у відповіді на відзив.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши суду відзив на позовну заяву та заперечення, в яких зазначив, що згідно абз. 3 п. 1.4 Положення №11-6 Про розслідування та облік нещасних випадків на виробництві, адміністрація підприємства зобов'язана видати завірену копію акту Форми Н-1 про нещасний випадок потерпілому чи іншій зацікавленій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення по ньому розслідування. Під час ознайомлення із копіює акту було виявлено, що акт Форми Н-1 від 31.03.1987 року №18 завірений печаткою Публічного акціонерного товариства "Укрелектроапарат", який лише з 11.05.2011 року являється правонаступником Хмельницького заводу трансформаторних підстанцій, тобто після 24-х років з моменту настання нещасного випадку.

Вказав, що надані позивачем документи для проведення страхових виплат не відповідають вимогам чинного на момент виникнення спірних правових відносин Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 року № 1105-ХІV, та Положення №11-6. Просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Представник третьої особи - Публічного акціонерного товариства "Укрелектроапарат" в судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав до суду письмові пояснення щодо позову, в яких вказав, що згідно п. 2.4 Положення про розслідування та облік нещасних випадків на виробництві №11-6 від 13.08.1982 у редакції, що діяла на день складання акту про нещасний випадок № 18 від 31.03.1987, акт за формою Н-1 складався у чотирьох примірниках: по одному для начальника цеху, начальника відділу (інженеру) охорони праці та техніки безпеки, профкому та технічному інспектору праці.

Вказаним положенням не передбачалось надання потерпілому оригіналу акту про нещасний випадок за формою Н-1.

Зазначив, що пунктом 1.4 Положення було встановлено, що адміністрація підприємства зобов'язана надати завірену копію акту форми Н-1 про нещасний випадок потерпілому не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування, але в матеріалах розслідування відсутні будь-які документи, що підтверджують звернення ОСОБА_1 за отриманням копії зазначеного акту.

Вказав, що 24.10.2017 позивач зверталась до Публічного акціонерного товариства "Укрелектроапарат"із заявою, у відповідь на яку їй було надано належним чином завірену копію акту про нещасний випадок № 18 від 31.03.1987 року.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що позивач - ОСОБА_1 працювала контролером відділу технічного контролю Хмельницького заводу трансформаторних підстанцій, правонаступником якого з 11.05.2011 року є Публічне акціонерне товариство "Укрелектроапарат".

30.03.1987 під час контролю за випробуванням трансформаторів на герметичність позивач отримала виробничу травму, про що було складено відповідний акт №18 про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 від 31.03.1987 року.

20.06.2017 року Хмельницькою міською медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 було встановлено ступінь втрати професійної працездатності у відсотках - 20%, що підтверджується випискою з акта огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги до довідки серії ХМ №000991.

Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії АВ №0940511 від 07.08.2017 року позивачу встановлено другу групу інвалідності, причина інвалідності загальне захворювання.

В листопаді, грудні 2017 року, в березні 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області із заявами про прийняття для нарахування страхових виплат отриману на підприємстві (Хмельницький завод трансформаторних підстанцій) належним чином завірену копію акту про нещасний випадок №18 від 31.03.1987 року, складеного за формою Н-1.

У відповідях оформлених листами від 28.11.2017 року №1416-07, від 02.02.2018 року №01-15-154, від 27.03.2018 року №01-15-420 відповідач відмовив в призначенні страхових виплат зазначивши, що в ході ознайомлення із змістом копії акту було виявлено, що акт Форми Н-1 від 31.03.1987 року №18 завірений печаткою Публічного акціонерного товариства "Укрелектроапарат", який лише з 11.05.2011 року являється правонаступником Хмельницького заводу трансформаторних підстанцій, тобто після 24-х років з моменту настання нещасного випадку. Згідно абз. 3 п. 1.4 Положення №11-6 Про розслідування та облік нещасних випадків на виробництві, адміністрація підприємства зобов'язана видати завірену копію акту Форми Н-1 про нещасний випадок потерпілому чи іншій зацікавленій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення по ньому розслідування, отже в даному випадку копія акту Форми Н-1 від 31.03.1987 року №18 повинна (має) бути завірена печаткою Хмельницького заводу трансформаторних підстанцій, а не його правонаступником Публічним акціонерним товариством "Укрелектроапарат". Наслідки нещасного випадку повинні бути обов'язково заповнені (відображені) в графі п.п.17.1. п. 17 акту про нещасний випадок на виробництві. Надані ОСОБА_1 документи не відповідають вимогам чинного на момент виникнення спірних правових відносин Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 року № 1105-ХІV, та Порядку, а тому в Хмельницького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області відсутні правові підстави для винесення постанови про призначення чи відмову у призначенні страхових виплат передбачених Законом України № 1105-ХІV.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-ХIV (далі - Закон №1105-ХIV).

Відповідно до п.10 ч.1 ст.1 Закону №1105-ХIV, страхові випадки: за соціальним страхуванням від нещасних випадків - нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання (у тому числі встановлене чи виявлене в період, коли потерпілий не перебував у трудових відносинах з підприємством, на якому він захворів), що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму; нещасний випадок або професійне захворювання, яке сталося внаслідок порушення застрахованим нормативних актів про охорону праці; за соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи, членів її сім'ї або іншої особи на отримання відповідно до цього Закону матеріального забезпечення або соціальних послуг.

Згідно до ст.3 Закону №1105-ХIV, соціальне страхування здійснюється за принципами:

1) законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; 2) обов'язковості страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом; 3) державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав; 4) обов'язковості фінансування Фондом витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; 5) формування та використання страхових коштів на засадах солідарності та субсидування; 6) диференціації розміру виплати допомоги залежно від страхового стажу; 7) диференціювання страхового тарифу з урахуванням умов і стану безпеки праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на кожному підприємстві; 8) економічної заінтересованості суб'єктів страхування в поліпшенні умов і безпеки праці; 9) цільового використання коштів соціального страхування; 10) відповідальності роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.

Відповідно до вимог ст. 36 Закону №1105-ХIV, страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

Згідно до ч.7 цієї статті, страхові виплати складаються зокрема із страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата).

При цьому, враховуючи ст. 37 Закону №1105-ХIV, перерахування сум щомісячних страхових виплат і витрат на медичну та соціальну допомогу провадиться в разі зміни ступеня втрати професійної працездатності.

Статтею 38 Закону №1105-ХIV встановлено, що ступінь втрати працездатності потерпілим установлюється МСЕК за участю Фонду і визначається у відсотках професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров'я. МСЕК установлює обмеження рівня життєдіяльності потерпілого, визначає професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, причину, час настання та групу інвалідності у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також необхідні види медичної та соціальної допомоги.

Відповідно до ч.1 ст. 42 Закону №1105-ХIV сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я.

Статтею 43 Закону №1105-ХIV встановлено, що для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються: 1) акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть. 2) документи про необхідність подання додаткових видів допомоги.

Суд звертає увагу відповідача на те, що у вказаній вище нормі не зазначено, у якому вигляді (оригінал, чи належним чином завірена копія), позивач повинен подати відповідний акт.

Статтею 44 Закону №1105-ХIV передбачено, що Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів.

Рішення оформляється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.

Фонд може затримати страхові виплати до з'ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.

Тобто, суд вважає, що відповідачем затримано страхові виплати до з'ясування підстав для виплат позивачу, однак на думку суду, вказана вище норма статті Закону №1105-ХIV, не вимагає для перерахунку та подальшої виплати саме оригінала акта.

Судом враховано, що в матеріалах адміністративної справи знаходиться належним чином завірена копія акта про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 №18 від 31.03.1987, видана та завірена Публічним акціонерним товариством "Укрелектроапарат", яку позивач разом із заявами подав до відповідача з вимогою про проведення страхових виплат, однак відповідач відмовив в таких виплатах посилаючись у листах на те, що позивачем не подано оригіналу акта про нещасний випадок на виробництві від 31.03.1987.

Також, під час розгляду справи в судовому засіданні судом оглянуто оригінал вказаного акта про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 №18 від 31.03.1987.

Разом із тим суд зазначає, що наведені норми законодавства не містять положень щодо обов’язку страхувальника подавати до робочого органу виконавчої дирекції Фонду для виплати допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю потерпілого саме оригіналу акта про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, за формою Н-1. Подання страхувальником серед інших документів для виплати зазначеної допомоги засвідченої відповідальними особами підприємства копії акта про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, за формою Н-1, а не його оригінала, не може бути підставою для відмови у перерахуванні страхових виплат.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 15.10.2013 року у справі №21-294а13.

Також, в судовому засіданні оглянуто виписку з акта огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги до довідки серії ХМ №000991 від 20.06.2017 року (копія міститься в матеріалах справи).

Згідно вказаної виписки з акта огляду від 20.06.2017 року Хмельницькою міською медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 було встановлено ступінь втрати професійної працездатності у відсотках - 20%, і зроблено висновок про умови та характер праці: протипоказана важка фізична праця.

Так, з урахуванням положень ст. 37 Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-ХIV, страхові виплати позивачу необхідно провести з 20 червня 2017 року, тобто з дати зміни ступеня втрати професійної працездатності.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч вимог даної статті, відповідач не довів та не обґрунтував суду правомірність наданих позивачу відповідей оформлених листами про відмову у призначенні страхових виплат, за таких обставин, приймаючи до уваги встановлені фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства України, якими врегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність у спірних відносинах порушеного права позивача у сфері публічно-правових відносин.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.

Оскільки, позивач на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області щодо не проведення страхових виплат та зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 страхові виплати передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", внаслідок нещасного випадку, який стався на виробництві і спричинив втрату працездатності, засвідченого актом форми Н-1 №18 від 31 березня 1987 року. Страхові виплати провести з 20 червня 2017 року.

Позивач: ОСОБА_1 (29000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1).

Відповідач: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області (29013, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 18, код ЄДРПОУ - 41316723).

Третя особа: Публічне акціонерне товариство "Укрелектроапарат" (29000, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Чорновола, 120, код ЄДРПОУ - 00213440).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 13 липня 2018 року

Головуючий суддя ОСОБА_4