
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 липня 2018 р. № 820/1879/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання – Ділбаряна А.А.,
за участю представника позивача – ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорстрой Монтаж" (вул. Харківська, буд. 65Б, с. Кам'яна Яруга, Чугуївський район, Харківська область, 63512, код ЄДРПОУ 32796896) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Дорстрой Монтаж", з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить суд визнати протиправним, скасувати рішення Державної фіскальної служби України в особі Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 16.02.2018 №596617/32796896, №596616/32796896, №596618/32796896 №596615/32796896 та від 02.02.2018 №583267/32796896, а також зобов'язати Державну фіскальну службу України (місцезнаходження: 04053, місто Київ, Львівська площа, буд. № 8; код ЄДРПОУ: 39292197) зареєструвати виписану ТОВ “Дорстрой Монтаж” (Місцезнаходження: 63512, Харківська обл., Чугуївський район, село Кам'яна Яруга, вулиця Харківська, будинок 65 Б; код ЄДРПОУ: 32796896) податкову накладну від 05.12.2017 №15, №16, №17, від 06.12.2017 №19, від 13.12.2017 №21 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним були надіслані засобами електронного зв’язку до ДФС України на реєстрацію податкові накладні від 16.02.2018 №596617/32796896, №596616/32796896, №596618/32796896 №596615/32796896 та від 02.02.2018 №583267/32796896. ДФС України зупинило реєстрацію вказаних накладних. За результатами надання повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК позивач отримав відмову в задоволенні його заяв. Позивач вважає, що реальність здійснених операцій ним була підтверджена належними документами, невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД, пояснюється тим, що позивач реалізував транспортні засоби та механізми, які використовувалися ним як основні засоби.
Представник відповідача ОСОБА_2 управління ДФС у Харківській області та Державної фіскальної служби України ОСОБА_3 не погодилася з позовними вимогами та надала відзив на позов, в якому просила відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що Державна фіскальна служба України діяла в межах повноважень та на підставі чинного законодавства, оскільки позивач не надав усіх необхідних документів щодо придбання та реалізації товару, який був реалізований позивачем, а також задоволення другої позовної вимоги про зобов’язання зареєструвати податкові накладні буде втручанням у дискреційні повноваження податкового органу.
Представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорстрой Монтаж" ОСОБА_1 – в судовому засіданні просила задовольнити позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача, Державної фіскальної служби України - в судове засідання не прибув, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив, заяв та клопотань не надав.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Дорстрой Монтаж" зареєстровано як юридична особа та перебуває на податковому обліку в Харківській ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Дорстрой Монтаж" були виписані на користь ТОВ «ВІА ДОРБУД» податкові накладні:
- №15 від 05.12.2017 щодо операції з постачання на адресу ТОВ «ВІА ДОРБУД» транспортного засобу марки RENAULT, модель PREMIUM, АХ1291ВН (а.с. 23);
- №16 від 05.12.2017 щодо операції з постачання на адресу ТОВ «ВІА ДОРБУД» транспортного засобу марки MAN, модель 19.464, червоний, АХ2631АО (а.с. 32);
- №17 від 05.12.2017 щодо операції з постачання на адресу ТОВ «ВІА ДОРБУД» транспортного засобу марки ЗИЛ 131 АХ6430АТ (а.с. 41);
- №19 від 06.12.2017 щодо операції з постачання на адресу ТОВ «ВІА ДОРБУД» транспортного засобу марки САНТЕЙ 750-141 АХ48-28ХР (а.с. 50);
- №21 від 13.12.2017 щодо операції з постачання на адресу ТОВ «ВІА ДОРБУД»: установки по герметизації тріщин гарячою мастикою CRАCKPRO DA, міні екскаватор гусеничний 8030 ZTS, міні екскаватор гусеничний 8030 ZTS (а.с. 64).
29.12.2017 зазначені податкові накладні були надіслані позивачем на адресу ДФС України засобами податкового зв’язку, за результатами чого позивачем отримані Квитанції № 1, в яких зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. В якості підстави для прийняття вказаного рішення зазначено наступне: ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567: за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8703/8709/8705(в залежності від виду товару). Також запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу. (а.с. 24, 33, 42, 51, 65)
Позивач звернувся до податкового органу з повідомленнями щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК:
- №2 від 13.02.2018, по податковій накладній № 15 від 05.12.2017, в поясненнях до якої зазначив, що для отримання економічної вигоди та в зв’язку з тим що на підприємстві облікова чисельність працюючих складає дві особи (1 директор, 1 бухгалтер) і техніка в господарській діяльності не використовувалась, згідно протоколу загальних зборів учасників ТОВ "Дорстрой Монтаж" №2901/18 від 01.12.2017 та видаткової накладної №8 від 05.12.2017, Товариством було прийняте рішення реалізувати основний засіб ТОВ "ВІА ДОРБУД" (ЄДРПОУ 35589783), в зв’язку з чим була виписана податкова накладна №15 від 05.12.2017 реєстраційний № НОМЕР_1 на суму 164569,15 грн в т.ч. ПДВ 27428,19 грн. Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції, додаються на 5 аркушах (а.с.25);
- №3 від 13.02.2018, по податковій накладній № 16 від 05.12.2017, в поясненнях до якої зазначив, що для отримання економічної вигоди та в зв’язку з тим що на підприємстві облікова чисельність працюючих складає дві особи (1 директор, 1 бухгалтер) і техніка в господарській діяльності не використовувалась, згідно протоколу загальних зборів учасників ТОВ "Дорстрой Монтаж" №2901/18 від 01.12.2017 та видаткової накладної №7 від 05.12.2017, Товариством було прийняте рішення реалізувати основний засіб ТОВ "ВІА ДОРБУД" (ЄДРПОУ 35589783), в зв’язку з чим була виписана податкова накладна №16 від 05.12.2017 реєстраційний № НОМЕР_2 на суму 174864,00 грн в т.ч. ПДВ 29144,00 грн. Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції, додаються на 5 аркушах (а.с.34);
- №1 від 13.02.2018, по податковій накладній № 17 від 05.12.2017, в поясненнях до якої зазначив, що для отримання економічної вигоди та в зв’язку з тим що на підприємстві облікова чисельність працюючих складає дві особи (1 директор, 1 бухгалтер) і техніка в господарській діяльності не використовувалась, згідно протоколу загальних зборів учасників ТОВ "Дорстрой Монтаж" №2901/18 від 01.12.2017 та видаткової накладної №6 від 05.12.2017, Товариством було прийняте рішення реалізувати основний засіб ТОВ "ВІА ДОРБУД" (ЄДРПОУ 35589783), в зв’язку з чим була виписана податкова накладна №17 від 05.12.2017 реєстраційний № НОМЕР_3 на суму 88816,93 грн в т.ч. ПДВ 14802,82 грн. Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції, додаються на 5 аркушах (а.с.43);
- №1 від 02.02.2018, по податковій накладній № 19 від 06.12.2017, в поясненнях до якої зазначив, що для отримання економічної вигоди та в зв’язку з тим що на підприємстві облікова чисельність працюючих складає: дві особи (1 директор, 1 бухгалтер) і техніка в господарській діяльності не використовувалась, згідно видаткової накладної №4 від 06.12.2017 та протоколу №2901/18 загальних зборів учасників ТОВ "Дорстрой Монтаж" від 01.12.2017, було прийняте рішення реалізувати ТОВ "ВІА ДОРБУД"(ЄДРПОУ 35589783) основні засоби на суму 16850,00 грн в т.ч. ПДВ 3108,33 грн, в зв’язку з чим була виписана податкова накладна №19 від 06.12.2017 реєстраційний № НОМЕР_3 на суму 88816,93 грн в т.ч. ПДВ 14802,82 грн. Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції, додаються на 4 аркушах (а.с.52);
- №1 від 30.01.2018, по податковій накладній № 21 від 13.12.2017, в поясненнях до якої зазначив, що для отримання економічної вигоди та в зв’язку з тим що на підприємстві облікова чисельність працюючих складає: дві особи (1 директор, 1 бухгалтер) і техніка в господарській діяльності не використовувалась, згідно наказу №123 від 08.12.2017 було прийняте рішення підприємством ТОВ "Дорстрой Монтаж" реалізувати ТОВ "ВІА ДОРБУД"(ЄДРПОУ 35589783) основні засоби за видатковою накладною №2 від 13.12.2017 на суму 1935399,95 грн в т.ч. /ПДВ 322566,66 грн, в зв’язку з чим була виписана податкова накладна №21 від 13.12.2017. Більш детальні пояснення та документи, що розкривають зміст операції, додаються на 7 аркушах (а.с.66);
За результатами розгляду заяв позивача комісією ДФС України прийнято рішення від 16.02.2018 №596617/32796896, №596618/32796896, №596616/32796896, №596615/32796896 та від 02.02.2018 №583267/32796896 про відмову в реєстрації податкових накладних №15 від 05.12.2017; №16 від 05.12.2017; №17 від 05.12.2017; №19 від 06.12.2017; №21 від 13.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно. (а.с. 26, 35, 41, 53, 67)
В рішеннях Комісії ДФС України від 16.02.2018 №596617/32796896, №596618/32796896, №596616/32796896, №596615/32796896 та від 02.02.2018 №583267/32796896 зазначено, що відповідно до підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою для прийняття таких рішень зазначено: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування.
При вирішені цієї справи суд керується такими приписами чинного законодавства.
Вимоги щодо оформлення податкових накладних, їх видачі та внесення до ЄРПН встановлені ст. 201 Податкового Кодексу України
Відповідно до п. 201.1. ст. 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Так, згідно п. 201.10 ст. 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно з п.201.16. ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 201.16.1. п.201.16. ст. 201 ПК України, в редакції, чинній на момент зупинення реєстрації податкових накладних позивача, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з п.п. 201.16.2 п.201.16. ст. 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно з п.п.201.16.3 п.201.16. ст. 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про:
- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п’яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.п. 201.16.4 п.201.16. ст. 201 ПК України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341), у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Пунктом 74.2. ст. 74 ПКУ передбачено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Мінфіну України від 13.06.2017 №567, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 р. за № 753/30621, затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі за текстом - Критерії), який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин.
Пунктом 2 Критеріїв передбачено, що моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).
Згідно з Пунктом 6 Критеріїв моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями, зокрема, як:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
Відповідно до п.1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567:
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Постановою КМУ №190 від 29.03.2017 визначені підстави для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації та встановлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Судом з досліджених в ході розгляду справи письмових доказів щодо господарських операцій позивача з продажу його основних засобів встановлені такі обставини.
Протоколом № 2901/18 загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОРСТРОЙ МОНТАЖ» від 01.12.2017 прийнято рішення про відчуження шляхом укладення відповідного договору купівлі-продажу з ТОВ «ВІА ДОРБУД» (код ЄДРПОУ: 35589783) наступних транспортних засобів:
- установки для герметизації тріщин Crack Pro-125 DA, реєстраційний номер НОМЕР_4, рік випуску 2014, зав №1S9P11517E0420209. маси 2449 кг, за ціною що складає 1644999,95;
- навантажувач LOCUST L753 реєстраційний номер 19789АX, рік випуску 2007, зав. №015/А/07 двигун. №-31316 маса 3200 кг, за ціною 138000,00 грн;
- екскаватору гусеничного JCB 8030 ZTS, реєстраційний номер 19788АХ, рік випуску 2011, зав. № JCB08030J02021009 двигун № НОМЕР_5, об'єм двигуна 1496 см. куб., потужність двигуна 20.90 кВт, за ціною 152400.00 грн;
- САНТЕЙ модель 750-141, номер шасі Y99750141D0В32023, реєстраційний номер НОМЕР_6, рік випуску 2013, колір білий, повна маса 750, маса без навантаження 220, за ціною 18650,00 грн;
- MAN, модель 19/464, реєстраційний номер НОМЕР_7, номер шасі WMAT32ZZZYМ303797, тип палива дизель, колір червоний повна маса 18000-кг. маса без навантаження 7800 кг, об'єм двигуна 12816 см куб., рік випуску 2000, за ціною 174864,00 грн;
- ЗИЛ, модель 131, реєстраційний номер НОМЕР_8, номер шасі 475545, тип палива дизель, колір зелений, повна маса 10100, маса без навантаження 6700, об'єм двигуна 6330 см. куб., рік виробництва 1981, за ціною 88816,93 грн;
- RENAULT, модель PREMIUM, реєстраційний номер НОМЕР_9, номер кузова НОМЕР_10, колір білий, рік випуску 2000, за ціною 164569,15 грн.
Уповноважено ОСОБА_4 укласти з ТОВ «ВІА ДОРБУД» (код ЄДРПОУ: 35589783) від імені Товариства договори купівлі-продажу транспортних засобів.
На підставі зазначеного протоколу загальних зборів № 2901/18 від 01.12.2017 між позивачем та ТОВ «ВІА ДОРБУД» укладені договори купівлі-продажу транспортних засобів та механізмів №6347/2017/736930 від 05.12.2017, №6347/2017/736891 від 05.12.2017, №6347/2017/736855 від 05.12.2017, №6347/2017/737115 від 06.12.2017, №08-12/17/1 від 08.12.2017 (а.с.19, 27-28, 36-37, 45-46, 54-57).
На виконання зазначених договорів позивачем були поставлені на користь ТОВ «ВІА ДОРБУД» транспортні засоби та механізми, визначені у протоколі № 2901/18 загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОРСТРОЙ МОНТАЖ» від 01.12.2017, що підтверджується видатковими накладними №8 від 05.12.2017, №7 від 05.12.2017, №6 від 05.12.2017, №4 від 06.12.2017, №2 від 13.12.2017, актами прийому передачі транспортних засобів та механізмів, свідоцтвами про реєстрацію права власності за ТОВ «ВІА ДОРБУД» на установку для герметизації тріщин Crack Pro-125 DA, навантажувач LOCUST L753, екскаватор гусеничний JCB 8030 ZTS, САНТЕЙ модель 750-141, MAN модель 19/464, ЗИЛ модель 131, RENAULT, модель PREMIUM (а.с.20-22, 29-31, 38-40, 47-49, 58-63).
На підтвердження наявності у позивача на момент продажу ТОВ «ВІА ДОРБУД» основних засобів: установки для герметизації тріщин Crack Pro-125 DA, навантажувача LOCUST L753, екскаватора гусеничного JCB 8030 ZTS, САНТЕЙ модель 750-141, MAN модель 19/464, ЗИЛ модель 131, RENAULT модель PREMIUM представником позивача надані та долучені судом до матеріалів справи такі докази: бухгалтерська довідка №15 від 03.04.18 щодо обліку реалізованих основних засобів позивача, копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів та механізмів, які належали на праві власності позивачу, оборотно-сальдові відомості по рахунках 104 та 105 (а.с.107-121,).
Як вбачається з повідомлень позивача, первинні документи щодо вказаних операцій були предметом аналізу Комісії Державної фіскальної служби України при прийнятті нею рішень про відмову у реєстрації податкових накладних №15 від 05.12.2017; №16 від 05.12.2017; №17 від 05.12.2017; №19 від 06.12.2017; №21 від 13.12.2017, однак безпідставно не були враховані.
Підстава зупинення реєстрації спірних податкових накладних згідно Квитанцій № 1, а саме: виявлення невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 8703/8709/8705 (в залежності від виду транспортних засобів та механізмів) спростовується дослідженими судом первинними документами щодо господарських операцій позивача з його контрагентами.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про недоведеність відповідачем – ДФС України правомірності прийнятих рішень про відмову в реєстрації податкових накладних від 16.02.2018 №596617/32796896, №596616/32796896, №596618/32796896 №596615/32796896 та від 02.02.2018 №583267/32796896, через що позовні вимоги про їх скасування підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов’язання Державної фіскальної служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, буд. №8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати виписані ТОВ “Дорстрой Монтаж” (63512, Харківська обл., Чугуївський район, село Кам'яна Яруга, ВУЛИЦЯ ХАРКІВСЬКА, будинок 65 Б; код ЄДРПОУ 32796896) податкові накладні від 05.12.2017 №15, №16, №17, від 06.12.2017 №19, від 13.12.2017 №21 в Єдиному реєстрі податкових накладних судом встановлено наступне.
Посилання представника відповідача на дискреційність повноваження податкового органу щодо реєстрації або відмови у реєстрації податкових накладних у ЄРПН необґрунтованими та такими, що суперечать чинному законодавству, з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Пунктом 8 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб’єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
Відповідно до п. 2 ч.2 та ч. 3 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень. У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов’язати суб’єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення, і це прямо вбачається з п. 2 ч.2 та ч. 3 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства.
При цьому, аналіз зазначених норм свідчить про те, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача і необхідність їх відновлення.
У спірних правовідносинах праву позивача зареєструвати податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних кореспондує обов'язок відповідача прийняти відповідне рішення та вчинити такі дії.
У випадку невиконання обов'язку відповідачем, за наявності визначених законом умов, у суду виникають підстави для ефективного захисту порушеного права позивача, у тому числі шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії, спрямовані на відновлення порушеного права, зокрема, прийняти рішення. Це цілком узгоджується з положеннями п. 2 ч.2 та ч. 3 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства.
Стосовно дискреційних повноважень, суд зазначає, що такими є повноваження обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є законною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».
У такому випадку дійсно суд не може зобов'язати суб'єкта владних повноважень обрати один з правомірних варіантів поведінки, оскільки який би варіант реалізації повноважень не обрав відповідач, кожен з них буде законним. Отже, у такому випадку буде відсутнім факт невиконання обов'язку та, відповідно, факт порушення прав позивача.
Натомість, у цій справі, відповідач, ДФС України, помилково вважає свої повноваження дискреційними, оскільки у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний до вчинення конкретних дій – реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою для відмови у прийнятті такого рішення можуть бути лише визначені законодавством обставини. Відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти на власний розсуд – відмовити у реєстрації податкових накладних, або зареєструвати відповідні податкові накладні, існує лише один правомірний варіант поведінки.
Згідно з п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Разом з цим суд зазначає, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», який набрав чинності з 01.01.2018, п. 201.16 ст. 201 ПК України викладено в такій редакції: «реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України».
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до пунктів 27 та 28 якого передбачено, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку. Податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Отже, фактично порядок вчинення відповідачем дій щодо реєстрації податкових накладних, щодо яких прийнято судове рішення про їх реєстрацію, не змінився.
З огляду на зазначене та враховуючи те, що позовна вимога про зобов’язання відповідача зареєструвати податкові накладні є похідною вимогою від позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішень відповідача та з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку суб’єкта владних повноважень суд вважає, що позовна вимога про зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати виписані ТОВ “Дорстрой Монтаж” податкові накладні від 05.12.2017 №15, №16, №17, від 06.12.2017 №19, від 13.12.2017 №21 в Єдиному реєстрі податкових накладних – є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорстрой Монтаж" (вул. Харківська, буд. 65Б, с. Кам'яна Яруга, Чугуївський район, Харківська область, 63512, код ЄДРПОУ32796896) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8,м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Державної фіскальної служби України в особі Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 16.02.2018 №596617/32796896, №596616/32796896, №596618/32796896 №596615/32796896 та від 02.02.2018 №583267/32796896.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, місто Київ, Львівська площа, буд. №8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати виписані ТОВ “Дорстрой Монтаж” (63512, Харківська обл., Чугуївський район, село Кам'яна Яруга, ВУЛИЦЯ ХАРКІВСЬКА, будинок 65 Б; код ЄДРПОУ 32796896) податкові накладні від 05.12.2017 №15, №16, №17, від 06.12.2017 №19, від 13.12.2017 №21 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути з Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8,м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ТОВ “Дорстрой Монтаж” (63512, Харківська обл., Чугуївський район, село Кам'яна Яруга, ВУЛИЦЯ ХАРКІВСЬКА, будинок 65 Б; код ЄДРПОУ 32796896) у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 13 липня 2018 року.
Суддя Білова О.В.