Рішення № 75279707, 06.07.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2018
Номер справи
822/1740/18
Номер документу
75279707
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/1740/18

РІШЕННЯ

іменем України

06 липня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участі:секретаря судового засідання Литвинюк К.Б. позивача ОСОБА_1 представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо звуження змісту та обсягу набутого і реалізованого ним на підставі чинного закону права на основний розмір пенсії за вислугу років у процентах до відповідних сум грошового забезпечення шляхом зменшення з 01.01.2008 року основного розміру пенсії ОСОБА_1, через безпідставне його зменшення з 87% до 82% відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов'язати ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 1 січня 2008 року згідно довідки УМВСУ в Хмельницькій області № 331 від 24.03.2008 року, застосувавши для перерахунку його пенсії за вислугу років її розмір у 87 % відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у розмірі 87 % відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не здійснення з 01.07.2012 року, з 01.09.2012 року, з 01.01.2013 року підвищення в повному обсязі пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року № 355, через неправомірне зменшення при розрахунках за механізмом, що застосовувався Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для підвищення пенсій, розміру пенсії ОСОБА_1 з 87% до 82% від грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 року;

- зобов'язати ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити на підставі документів, що зберігаються в пенсійній справі № 887968, повне підвищення з 01.07.2012 року, з 01.09.2012 року, з 01.01.2013 року пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року № 355 , та застосувати при розрахунках максимальної суми, на яку має бути здійснено підвищення його пенсії з 01.07.2012 року, набуте і реалізоване ОСОБА_1 на підставі чинного закону право на основний розмір пенсії 87 % відповідних сум грошового забезпечення, здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням підвищення основного розміру пенсії на максимальну суму, розраховану з 87 % відповідного грошового забезпечення, та провести йому виплату недорахованої пенсії за вислугу років з 01.07.2012 року з урахуванням проведених виплат.

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо застосування при здійсненні з 01.01.2016 року та з 01.05.2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" 82% від грошового забезпечення для обчислення її основного розміру , а не 87 % від грошового забезпечення, на які я набув право.

- зобов'язати ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити на підставі документів, що зберігаються в пенсійній справі ОСОБА_1 № 887968, повний перерахунок з 01.01.2016 року та з 01.05.2018 року пенсії ОСОБА_1, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", застосувавши при розрахунках основного розміру пенсії ОСОБА_1 87 % від грошового забезпечення, на які він набув право, та провести йому виплату недорахованої пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року, з 01.05.2018 року з урахуванням проведених виплат.

- встановити судовий контроль на виконання судового рішення шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він з 27 грудня 2002 року є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України (посвідчення № 887968 від 08.01.2003 року), є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії (посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А №357547 від 12 лютого 2003 року), звільнений з органів внутрішніх справ у відставку по п. 65 "А" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України за віком (28 років вислуги в календарному обчисленні, 29 - в пільговому).

З 01 січня 2007 року по теперішній час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року з послідуючими змінами.

При звільнені з органів внутрішніх справ у відставку з 27 грудня 2002 року відповідно до статті 12 Закону № 2262-ХІІ, пенсія йому була призначена за вислугу років у розмірі 82% (77% за 29 років вислуги + 5% відставка) від суми грошового забезпечення на час звільнення, що зафіксовано в висновку про призначення пенсії від 03.01.2003 року

Пенсію у розмірі 82% від грошового забезпечення позивач отримував з 27.12.2002 року до 01.04.2003 року.

З 1 квітня 2003 року пенсійним відділенням фінансово-економічного відділу УМВС України в Хмельницькій області, на підставі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А № 357547 від 12 лютого 2003 року, наказу УМВС України в Хмельницькій області № 94 о/с від 17.03.2003 року, висновку комісії УМВСУ в Хмельницькій області від 17.03.2003 року , розмір пенсії позивача відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на той час) було збільшено до 87% від грошового забезпечення: 77% - за 29 років вислуги: + 5% - відставка; + 5% - збільшення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.

Проте відповідач під час здійснення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 з 01.01.2008 року та розрахунку граничної суми підвищення пенсії позивача (станом на 1 квітня 2012 року) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року № 355 безпідставно зменшив її розмір з 87 % до 82 % грошового забезпечення, а також під час здійснення розрахунку граничної суми підвищення пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 безпідставно зменшив її розмір з 87 % до 82 % грошового забезпечення, що призвело до невірного визначення розміру його пенсії.

Зважаючи на це, позивач змушений звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.

Ухвалою від 15.05.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, та надав пояснення посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, та надав суду пояснення згідно відзиву поданого на даний позов, також зазначив, що ознак протиправності у діях відповідача немає, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що позивач з грудня 2002 року отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Пенсію у розмірі 82% від грошового забезпечення позивач отримував з 27.12.2002 року по 01.04.2003 року.

З 01 квітня 2003 року пенсійним відділенням фінансово-економічного відділу УМВС України в Хмельницькій області, на підставі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А №357547 від 12 лютого 2003 року, наказу УМВС України в Хмельницькій області № 94 о/с від 17.03.2003 року, висновку комісії УМВСУ в Хмельницькій області від 17.03.2003 року , розмір пенсії позивача відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на той час) було збільшено до 87% від грошового забезпечення: 77% - за 29 років вислуги: + 5% - відставка; + 5% - збільшення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.

З метою встановлення причин нездійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року, в січні 2018 року позивач звернувся з заявами і запитами до відповідача надати йому інформацію, відомості, розрахунки (перерахунки) його пенсії, копії документів з його пенсійної справи № 887968 (заява від 25.01.2018 року, заява від 26.01.2018 року).

Отримавши відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за № 192/Г-8 від 08.02.2018 року позивач дізнався, що при перерахунку його пенсії з 01.01.2008 року, відповідачем протиправно, всупереч вимог чинного на той час законодавства, було зменшено розмір призначеної і виплачуваної йому з 01.04.2003 року пенсії на 5% (з 87 % до 82% від грошового забезпечення).

12 лютого 2018 року позивач звернувся до відповідача з запитом на отримання публічної інформації щодо надання йому відомостей, на підставі яких законодавчих актів розмір його пенсії був змінений з 87 % до 82 % від грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.01.2008 року.

16 лютого 2018 року позивач отримав відповідь, відповідно до якої з 01 січня 2008 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" від 7 листопада 2007 року № 1294 (далі - постанова КМУ № 1294) на підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області № 331 від 24.03.2008 року про розмір грошового забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії.

Підставою для відмови зазначено статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої, для осіб які під час служби брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС і віднесені до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи чинна редакція Закону на 01.01.2008 року не передбачала збільшення пенсій за вислугу років на 5 % суми грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсій, а тому під час перерахунку пенсій за вислугу років з 01.01.2008 року вказане підвищення не враховувалося.

19.02.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою перерахувати та виплатити йому пенсію за вислугу років у розмірі 87% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2008 року, враховуючи поетапне підвищення пенсії в 2012 році та з 01.01.2013 року, з урахуванням раніше виплаченої пенсії.

02.03.2018 року своїм листом-відповіддю за вих. № 4798/02 на його заяву від 19.02.2018 року і запит від 26 лютого 2018 року, відповідач, підтвердивши зменшення з 01.01.2008 року його пенсії з 87% до 82 % відповідного грошового забезпечення та застосування для розрахунків по постанові КМУ № 355 також 82 % відповідного грошового забезпечення, відмовив позивачу в такому перерахунку, зазначивши, що "пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" нарахована та виплачується позивачу відповідно до вимог чинного законодавства, підстав для її перерахунку та виплати у розмірі 87% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2008 р., у головного управління немає".

Дану відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити позивачу пенсію за вислугу років у розмірі 87% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2008 року, а також враховуючи перерахунок пенсії в 2012 році і з 01.01.2013 року з урахуванням раніше виплаченої пенсії, позивач вважає протиправною та такою, що не базується на чинному на той час законодавстві.

Досліджуючи спірні правовідносини, суд звертає увагу на таке.

Позивачу проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" від 07 листопада 2007 року № 1294 на підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області від 24.03.2008 року з 01.01.2008 року.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року № 355 встановлено, що з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків розміру пенсій.

При цьому, абзацом 2 пункту 1 постанови КМУ № 355 визначено, що розміри пенсії, обчислені з урахуванням підвищень, передбачених абзацом 1 цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року № 1294, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Спір у даній справі виник з приводу правомірності розрахунку розміру підвищення до пенсії, виходячи з визначення його максимального розміру у відповідності до умов, передбачених абзацом 2 пункту 1 постанови КМУ № 355.

Аналіз положень постанови КМУ № 355 свідчить, що максимальний розмір підвищення до пенсії, обчисленої відповідно до Закону № 2262-ХІІ, не може перевищувати різницю між розміром пенсії, що виплачується особі, та розміром пенсії, обчисленої з грошового забезпечення за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

З метою реалізації постанови КМУ № 355, яка прийнята задля збільшення розмірів пенсій вказаних категорій осіб, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ до набрання чинності зазначеною постановою, пунктом 2 цієї постанови передбачено обов'язок відповідних установ забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року № 1294 станом на 1 квітня 2012 року.

Таким чином, суд вважає, що базою для розрахунку максимального розміру пенсії з урахування суми підвищення є довідка про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" від 7 листопада 2007 року № 1294 станом на 1 квітня 2012 року.

Суд встановив, що відповідачем отримано довідку про розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач на час звільнення, за якою станом на 1 квітня 2012 року його грошове утримання становить 4509,83 грн., що сторонами не оспорюється.

Відповідачем, при розрахунку розміру підвищення до пенсії, її максимальний розмір обраховано із вказаного у довідці грошового утримання станом на 1 квітня 2012 року та виходячи із 82 %, визначених статтею 13 Закону № 2262-ХІІ (як максимальний відсоток на час цього розрахунку).

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо визначення максимального розміру пенсії за вислугу років 90 % відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

З урахуванням наведеного, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Внесені Законом № 3668-VІ зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 % грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону № 2262-ХІІ у часі, суд виходить із того, що згідно із статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України, розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року № 21-420а13 та № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року № 21-445а13.

Таким чином, суд дійшов висновку, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі постанови КМУ № 355 максимальний її розмір має обраховуватись із вказаного у довідці грошового утримання станом на 1 квітня 2012 року, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Отже, суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_1 протиправно здійснено перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року № 355, на підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області № 15/585 від 05.06.2012 року, виходячи із 82 % грошового забезпечення.

Тому, на думку суду, відповідач зобов'язаний при обчисленні розміру підвищення пенсії позивача виходити із 87 % від грошового забезпечення, визначеного станом на 1 квітня 2012 року.

Суд зазначає, що частинами 1,2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частиною 3 статті 123 КАС України визначено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Оскільки пенсія є щомісячним платежем, то про порушення свого права позивач дізнався, не отримавши такого забезпечення у належному розмірі у січні 2008 року. Перебіг строку звернення до суду з вимогами про її виплату у певному розмірі за кожен конкретний місяць розпочинається у цьому місяці.

Позовна заява подана до суду 15 травня 2018 року, а тому з урахуванням встановлених частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII 12 місячного строку на поновлення порушеного права, позовні вимоги за період з 01.01.2008 року по 14.05.2017 року підлягають залишенню без розгляду.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 03.04.2018 року у справі № 175/1665/17 (2-а/175/41/17).

Щодо інших позовних вимог, суд звертає увагу на таке.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII) набрав чинності 29 грудня 2015 року.

Цим Законом ст. 63 Закону №2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абз.2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із ст.102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) та постановою від 18.11.2015 №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Справа, яка розглядається є типовою та за всіма ознаками, відповідає зразковій справі №Пз/9901/8/18 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, а тому суд враховує правові висновки Верховного суду, викладені в рішенні від 15.02.2018.

В рішенні Верховного суду від 15.02.2018 року зроблено правові висновки про те, що відповідно до Закону № 900-VIII, ст. 63 Закону № 2262-ХІІ зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Згідно зі ст.51 Закону №2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45, для проведення перерахунку пенсії, позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005).

Щодо посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова №103), якою встановлено новий порядок перерахування та виплати пенсій пенсіонерам внутрішніх справ, суд зазначає, що на виконання вимог Закону №2262-ХІІ та Порядку №45, зобов’язане було в безумовному порядку здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року, тому, Постанова №103 повинна виконуватися відповідачем.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що необхідно зобов'язати ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 з 15 травня 2017 року перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 1 квітня 2012 року виходячи із 87% грошового забезпечення.

Згідно з вимогами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

При цьому, вимога позивача, щодо встановлення судового контролю та зобов'язання відповідача подати до суду письмовий звіт про виконання рішення суду не підлягає до задоволення, оскільки зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не обов'язком, а тому у її задоволенні необхідно відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Позовні вимоги за період з 01 січня 2008 року по 14 травня 2017 року залишити без розгляду.

Зобов'язати ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 з 15 травня 2017 року перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 1 квітня 2012 року виходячи із 87% грошового забезпечення.

В решті позову відмовити.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29016).

Відповідач: ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 21318350)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі буде складено протягом п'яти днів з дня закінчення розгляду справи.

Повне рішення складене 13 липня 2018 року

Головуючий суддя ОСОБА_4