Ухвала суду № 75278299, 13.07.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2018
Номер справи
813/3041/18
Номер документу
75278299
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/3041/18

У Х В А Л А

про забезпечення позову

13 липня 2018 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Коморний О.І.,

секретар судового засідання Мусій С.В.

з участю: без виклику

розглянув у судовому засіданні заяву Львівського дошкільного навчального закладу №42 Львівської міської ради Львівської області про забезпечення позову у справі № 813/3041/18 за позовом Львівського дошкільного навчального закладу №42 Львівської міської ради Львівської області про визнання протиправною та скасування ухвали Львівської міської ради.

Встановив:

До Львівського окружного адміністративного суду 12.07.2018 року надійшла позовна заява Львівського дошкільного навчального закладу №42 Львівської міської ради Львівської області про визнання протиправною та скасування ухвали № 3690 від 12 липня 2018 року Львівської міської ради «про створення закладу дошкільної освіти (ясел-садка) №188».

Відповідно до ч.8 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п’яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.

Представник Львівського дошкільного навчального закладу №42 Львівської міської ради Львівської області, подав 13.07.2018 року через канцелярію суду заяву про забезпечення позову вх. №21760 та заяву про уточнення забезпечення позову вх. №21821, в якій просить суд забезпечити позов, шляхом :

- заборони Львівській міській раді, управлінню освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та іншим особам, які можуть діяти на виконання ухвали Львівської міської ради №3690 від 12 липня 2018 року «Про створення закладу дошкільної освіти (ясел-садка) №188» вчиняти дії щодо затвердження та подачі на реєстрацію статуту закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188 до набрання законної сили судовим рішенням у справі;

- заборони державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які уповноважені відповідно до законодавства України здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, в тому числі нотаріусам, іншим акредитованим суб'єктам, посадовим особам, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проводити державну реєстрацію закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188 до набрання законної сили судовим рішенням у справі;

- заборони Львівській міській раді, управлінню освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, відділу освіти Франківського району управління освіти Департаменту політики та іншим особам вчиняти дії щодо передачі нежитлових приміщень за адресою вул. Сміливих, 26 у м. Львові загальною площею 886,4 кв. м, у тому числі: першого поверху під індексами 1-28 площею 442,2 кв. м., другого поверху під індексами 77-101 площею 442,2 кв. м. новоствореному закладу дошкільної освіти (яслам - садку) № 188 та займати вказані нежитлові приміщення до набрання законної сили судовим рішенням у справі;

- заборони Львівській міській раді, управлінню освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, відділу освіти Франківського району управління освіти Департаменту політики та іншим особам вчиняти дії щодо відкриття, формування, набору груп дітей до новоствореного закладу дошкільної освіти (яслам-садку) №188 до вирішення спору по суті;

- заборони виконавчому комітету Львівської міської ради вчиняти дії щодо затвердження порядку зарахування дітей пільгових категорій до новоствореного закладу дошкільної освіти (ясел-садка) №188 до вирішення спору по суті;

- заборони Львівській міській раді вирішувати питання землекористування закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188.

В обґрунтування клопотання про забезпечення позову заявник вказує, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, оскільки технічна можливість повноцінного функціонування ДНЗ №42 по вул. Сміливих, 26 у м. Львові згідно вимог законодавства в частині забезпечення будівельних, санітарних, протипожежних вимог у випадку використання частини будівлі іншим ДНЗ, відсутня. У випадку розміщення новоствореного закладу дошкільної освіти (ясел-садка) №188 у приміщеннях на першому та другому поверсі будівлі ДНЗ 42 площею 884,4 кв. м (згідно переліку зазначеного в оскаржуваному рішенні) буде порушено вимоги, щодо відповідності даного об’єкту нерухомості вимогам законодавства України в частині відповідності вимог проектування, будівництва, експлуатації, як дошкільного навчального закладу, що в свою чергу створить неможливість повноцінної технологічної експлуатації, обслуговування та інженерного забезпечення ДНЗ №42, доцільності функціонального використання, як цілісного дошкільного закладу, а також допоміжних і підсобних приміщень, інженерних мереж, електропостачання тощо. Новостворений заклад дошкільної освіти (ясел-садка) №188 унеможливить доступ працівників, дітей до приміщень, в яких вони навчаються, доступ до сховища, електрощитової, венткамер, господарського блоку, ліквідовують запасні виходи та шляхи евакуації дітей та працівників, що заборонено Законом України «Про охорону праці», Законом України «Про пожежну безпеку» та іншими законодавчими та нормативними актами України. Також, діти, які зареєстровані в електронній черзі до ДНЗ №42, будуть позбавленні можливості до зарахування, оскільки приміщення передадуть в іншому закладу. Відтак, вважає, що існує необхідність заборонити Львівській міській раді, управлінню освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та іншим особам, які можуть діяти на виконання ухвали Львівської міської ради №3690 від 12 липня 2018 року «Про створення закладу дошкільної освіти (ясел-садка) №188» вчиняти дії щодо затвердження та подачі на реєстрацію статуту закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188. Крім того, до набрання законної сили судовим рішенням у справі заборонити державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які уповноважені відповідно до законодавства України здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, в тому числі нотаріусам, іншим акредитованим суб'єктам, посадовим особам, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проводити державну реєстрацію закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188. Також до набрання законної сили судовим рішенням, вважає, що необхідним є заборонити Львівській міській раді вирішувати питання землекористування закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188.

Відповідно до ч.1 ст.154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Суд при вирішенні клопотання про забезпечення адміністративного позову виходив з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Порядок вжиття заходів забезпечення адміністративного позову визначено у Главі 10 КАС України в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України (в редакції, чинній на момент розгляду заяви) суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю (ч.2 ст.150 КАС України).

Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову (ч.4 ст.150 КАС України).

Відповідно до ст. 151 КАС України адміністративний позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

3) встановленням обов’язку відповідача вчинити певні дії;

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

У ч. 2 ст. 151 КАС України передбачено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Судом встановлено, що 12 липня 2018 року Львівська міська рада прийняла ухвалу № 3690 «про створення закладу дошкільної освіти (ясел-садка) №188», якою з метою розширення мережі закладів дошкільної освіти м. Львова ухвалила: 1 створити заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 188 комунальної форми власності на вул. Сміливих, 26 у нежитлових приміщеннях загальною площею 886,4 кв. м, у тому числі: 1.1.першого поверху під індексами 1-28 площею 442,2 кв. м.;1.2. другого поверху під індексами 77-101 площею 442,2 кв. м.; 2. здійснювати видатки на утримання закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188 за рахунок коштів, передбачених у міському бюджеті м. Львова на галузь “Освіта“.; 3.визначити уповноваженим органом управління закладом дошкільної освіти (яслами- садком) № 188 управління освіти департаменту гуманітарної політики.; 4.управлінню освіти департаменту гуманітарної політики: 4.1.розробити, затвердити та подати на реєстрацію у встановленому порядку статут закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188.; 4.2. забезпечити здійснення процедури створення закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188 з дотриманням вимог законодавства України.; 4.3. розробити та подати виконавчому комітету на затвердження порядок зарахування дітей пільгових категорій до новоствореного закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188.; 4.4. забезпечити першочерговий набір та формування груп дітей пільгових категорій, які проживають у м. Львові, до закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188, визначених цією ухвалою, а саме: 4.4.1. учасників антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил, учасників бойових дій.; 4.4.2. учасників ОСОБА_1.; 4.4.3. військовослужбовців Збройних сил України та Національної гвардії України.; 4.4.4. працівників та курсантів Національної академії сухопутних військ імені гетьмана ОСОБА_2.; 4.4.5. інших пільгових категорій, визначених Положенням та правилами про порядок набору, обліку та забезпечення прозорості у зарахуванні дітей до закладів дошкільної освіти м. Львова, затвердженим рішенням виконавчого комітету від 29.12.2017 № 1190.; 5. вирішити питання землекористування новоствореного закладу дошкільної освіти (ясел- садка) № 188 у порядку, встановленому законодавством України.; 6. вважати ухвалу міської ради від 02.03.2017 № 1584 “Про надання Львівському ДНЗ ясла- садку № 21 Львівської міської ради Львівської області в оренду нежитлових приміщень на вул. Сміливих, 26“ такою, що втратила чинність.; 7. контроль за виконанням ухвали покласти на заступника міського голови з гуманітарних питань.

Конституційний Суд України у п. 9 мотивувальної частини рішення від 30 січня 2003 року №3-рп/2003 у справі № 1-12/2003 наголошує на тому, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Держава Україна несе обов'язок перед зацікавленими особами забезпечити ефективний засіб захисту порушених прав, зокрема - через належний спосіб захисту та відновлення порушеного права. Причому обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

На це вказується, зокрема, і у пункті 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду Українивід 2 листопада 2004 року №15-рп/2004 у справі № 1-33/2004, де зазначено, що верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, яка здійснюється, зокрема і судом як основним засобом захисту прав, свобод та інтересів у державі.

Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють згідно ч.4 ст.150 КАС України дію оскаржуваного рішення суб’єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Відтак метою забезпечення позову є вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.

Суд відповідно до ч.1 ст.150 КАС України за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову згідно ч.2 ст. 150 КАС України допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог. Заходи забезпечення позову повинні відповідати і бути співрозмірними заявленим позовним вимогам, мають бути безпосередньо пов'язаними з предметом спору, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення.

При розгляді заяви про вжиття заходів забезпечення позову суд оцінює обґрунтованість доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням:

- розумності, обґрунтованості й адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову;

- забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу;

- наявності зв'язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення;

- імовірності виникнення утруднень для виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів;

- необхідності у зв'язку із вжиттям заходів запобігти порушенню прав та інтересів інших осіб, в тому числі, й осіб, які не приймають участь у розгляді справи.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд згідно ч.1 ст. 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Згідно ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

При здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року № ETS N 005 (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини").

Згідно приписів ст. 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до ст. 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Зокрема Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії"Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

При чому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини, у справі ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними.

При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

З огляду на викладене, суд погоджується з доводами заявника, що в разі виконання умов оскаржуваної ухвали, а саме створення нового закладу у вказаних приміщеннях, істотно ускладнити поновлення порушених прав позивача.

Наведені обставини свідчать про те, що в разі задоволення позовних вимог для відновлення прав позивача необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.

Суд згідно ч.2 ст. 151 КАС України може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Згідно ч.6 ст. 154 КАС України в ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення

З урахуванням вищевикладеного та встановлених судом на підставі поданих позивачем доказів фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що для належного захисту прав позивача позов має бути забезпечено.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 150-154, 248 КАС України, суд, -

постановив:

1. Заяву Львівського дошкільного навчального закладу №42 Львівської міської ради Львівської області про забезпечення позову у справі № 813/3041/18 - задовольнити.

2. Застосувати заходи забезпечення позову у справі 813/3041/18 за позовом Львівського дошкільного навчального закладу №42 Львівської міської ради Львівської області про визнання протиправною та скасувати ухвали № Львівської міської ради.

3. До набрання законної сили судовим рішенням у справі 813/3041/18 за позовом Львівського дошкільного навчального закладу №42 Львівської міської ради Львівської області про визнання протиправною та скасувати ухвали № Львівської міської ради, заборонити:

3.1. Львівській міській раді, управлінню освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та іншим особам, які можуть діяти на виконання ухвали Львівської міської ради №3690 від 12 липня 2018 року «Про створення закладу дошкільної освіти (ясел-садка) №188» вчиняти дії щодо затвердження та подачі на реєстрацію статуту закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188 до набрання законної сили судовим рішенням у справі;

3.2. державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які уповноважені відповідно до законодавства України здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, в тому числі нотаріусам, іншим акредитованим суб'єктам, посадовим особам, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проводити державну реєстрацію закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188 до набрання законної сили судовим рішенням у справі;

3.3. Львівській міській раді, управлінню освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, відділу освіти Франківського району управління освіти Департаменту політики та іншим особам вчиняти дії щодо передачі нежитлових приміщень за адресою вул. Сміливих, 26 у м. Львові загальною площею 886,4 кв. м, у тому числі: першого поверху під індексами 1-28 площею 442,2 кв. м., другого поверху під індексами 77-101 площею 442,2 кв. м. новоствореному закладу дошкільної освіти (яслам - садку) № 188 та займати вказані нежитлові приміщення до набрання законної сили судовим рішенням у справі;

3.4. Львівській міській раді, управлінню освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, відділу освіти Франківського району управління освіти Департаменту політики та іншим особам вчиняти дії щодо відкриття, формування, набору груп дітей до новоствореного закладу дошкільної освіти (яслам-садку) №188 до вирішення спору по суті;

3.5. виконавчому комітету Львівської міської ради вчиняти дії щодо затвердження порядку зарахування дітей пільгових категорій до новоствореного закладу дошкільної освіти (ясел-садка) №188 до вирішення спору по суті;

3.6. Львівській міській раді вирішувати питання землекористування закладу дошкільної освіти (ясел-садка) № 188.

Примірник ухвали про забезпечення позову відповідно до ч.2 ст. 156 КАС України негайно надіслати заявнику, всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову і яких суд може ідентифікувати, а також, залежно від виду вжитих заходів, направити для негайного виконання державним та іншим органам для вжиття відповідних заходів.

Відповідно до ч.8 ст. 154 КАС України ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Згідно з ч.1 ст. 156 КАС України ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.

Суд відповідно до п.4 ч.2 ст. 149 КАС України може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штраф у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку невиконання ухвали про забезпечення позову.

Суддя Коморний О.І.