
Справа № 815/1461/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2018 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Одесі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 65039; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385), в якому, з урахуванням документів, поданих на виконання ухвали суду від 10 квітня 2018 року, позивач просить:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не перерахунку пенсії позивачу, виходячи з посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, а також середньомісячних додаткових складових частин грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби у наступних розмірах:
- пенсія 91% - посадовий оклад - 1100 грн.;
- оклад за звання - 130 грн.;
- надбавка за вислугу років – 40% - 492 грн.;
- надбавка за особливо важливі завдання 50%;
- премія – 200% - 6346,51 грн.;
- збільшення основного розміру пенсії на 25 % – 1443,83 грн.;
- інвалід ІІ групи – 429,6 грн.;
- І категорія ЧАЕС – 379,60 грн.;
- інвалід війни ІІ групи – 50 грн.;
- індексація – 129,36 грн.;
- матеріальна допомога на оздоровлення за 2010 р. – 2006,67 грн.;
- одноразова грошова допомога при звільненні зі служби в ОВС – 100737 грн.;
Всього пенсія в розмірі: 12103,41 грн. без обмеження максимального розміру;
2) зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати пенсію позивачу, виходячи з посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, а також середньомісячних додаткових складових частин грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби у наступних розмірах:
- пенсія 91% - посадовий оклад - 1100 грн.;
- оклад за звання - 130 грн.;
- надбавка за вислугу років – 40% – 492 грн.;
- надбавка за особливо важливі завдання 50%;
- премія – 200% - 6346,51 грн.;
- збільшення основного розміру пенсії на 25 % - 1443,83 грн.;
- інвалід ІІ групи – 429,6 грн.;
- І категорія ЧАЕС – 379,60 грн.;
- інвалід війни ІІ групи – 50 грн.;
- індексація – 129,36 грн.;
- матеріальна допомога на оздоровлення за 2010 р. – 2006,67 грн.;
- одноразова грошова допомога при звільненні зі служби в ОВС – 100737 грн.;
Всього пенсія в розмірі: 12103,41 грн. без обмеження максимального розміру;
3) зобов’язати відповідача виплатити позивачу різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії (311656 грн.), починаючи з 01.08.2011 року, з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, як інваліду війни 2 групи без обмеження максимальним розміром в розмірі 12103,41 грн.
Ухвалою суду від 23 квітня 2018 року: прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
В судове засідання 12 червня 2018 року сторони та/або їх представники не з’явились, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду. (а.с.83, 84)
22.05.2018 року позивачем до суду подано письмову заяву про розгляд справи за його відсутності та відсутності його представника. (а.с.50-51) 12.06.2018 року представником відповідача подано письмову заяву про розгляд справи без участі представника відповідача, в порядку письмового провадження. (а.с.85)
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно змісту адміністративного позову та відповіді на відзив (а.с.5-14, 28-37, 68-77), позивач підтримує заявлені позовні вимоги та просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, із посиланням на ст.ст. 19, 21, 22, ч. 1 ст. 46 Конституції України, ч. 18 ст. 43, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 1, 7, 19, 23-1 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 року № 565-ХІІ, ч. 1 ст. 1, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ч. 1 ст. 66, ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 40, 41, ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ч. 2 ст. 9, ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку із порушенням строків їх виплати», п.п. 1, 2, 3, 5, 6 Постанови Кабінету ОСОБА_2 України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 року № 1294, п. 7 Постанови Кабінету ОСОБА_2 України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», п.п. 23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, п.п. 1, 2, абз. 1 п. 4 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати, п.п. 1.3, 1.6, 2.15.1, 3.7 розділу ІІ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС від 31.12.2007 року № 499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 205/14896, п. 3 наказу МВС «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» від 31.12.2007 року № 499, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 205/14896, Інструкцію щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 року № 333, зареєстрованим Міністерством юстиції України 27.03.2012 року за № 456/20769, із зазначенням таких фактичних обставин:
- позивач проходив службу в ОВС з червня 1987 по липень 2011 року. В липні 2011 року він був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ України та з цього часу отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія 91% - становить 8207,71 грн.;
- розмір пенсії позивача розрахований відповідачем виходячи з посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, а також середньомісячних додаткових складових частин його грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби – надбавок (надбавка за роботу з таємними виробами носіями документів, надбавка за знання 2 та більше іноземних мов, надбавка за особливо важливі завдання, надбавка за ОРД) та щомісячної премії. Однак йому пенсія була нарахована і виплачується відповідачем з 2011 до цього часу без урахувань фактично отриманих за 24 останні календарних місяці служби перед звільненням сум таких додаткових видів його грошового забезпечення: матеріальної допомоги на оздоровлення за 2010 роки у розмірі 2006,67 грн.; одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС – 100737 грн., що не відповідає і суперечить чинному законодавству України та обмежує права позивача;
- у лютому 2018 року позивач звернувся до ГУМВС України в Одеській області з заявою про видачу довідки про розмір додаткових складових грошового забезпечення за 24 календарних місяця перед звільненням. 27.02.2018 року позивач отримав довідку ГУМВС України в Одеській області № 14/1-227, згідно з якою розмір додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарних місяця перед звільненням зі служби склав додатково 102743,67 грн. Проте з незрозумілих причин не врахований у розмір пенсії позивача, що не відповідає ї суперечить чинному законодавству України, обмежує права позивача;
- 27.02.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок неправильно призначеної пенсії з урахуванням також додаткових видів його грошового забезпечення за останні 24 календарних місяця служби перед звільненням згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області 14/1-227. Виконавець листа повідомив позивачу про те, що пенсія призначена і виплачується йому правильно і підстав для її перерахунку у бік збільшення суми пенсії на підставі наданих ним документів немає;
- факт нарахування та отримання позивачем матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в ОВС сторонами не заперечується;
- всі отримані застрахованою особою суми виплат (заробітної плати), у тому числі й ті, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток, дохід цієї застрахованої особи для обчислення її пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати;
- доплата за службу в нічний час та у святкові дні, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, разові премії та грошова допомога при звільненні зі служби ОВС відносяться до складу грошового забезпечення працівників (військовослужбовців) ОВС України, з розміру якого повинна обчислюватися їх пенсія;
- оскільки в наявних правовідносинах з проходженням служби між позивачем та органом внутрішніх справ трудовий договір відсутній (ці правовідносини не регулюються КЗпП України, а регулюються спеціальним законодавством з проходження служби), правових підстав для несплати збору з пенсійного страхування на суму одноразової грошової допомоги при його звільненні у ГУМВС не було і з цієї виплати такі внески останнім повинні були сплачуватися. Можливі посилання відповідача на мовби можливу несплату ГУМВС сум пенсійних внесків з розміру його одноразової грошової допомоги при звільненні не заслуговують на увагу, оскільки розмір пенсії не повинен залежати від виконання роботодавцем його зобов’язань по нарахуванню і сплаті пенсійних внесків і, по-друге, якщо Кабінет ОСОБА_2 України, як вищий орган виконавчої влади, у межах своєї компетенції у своїй постанові встановив, що з одноразової допомоги пенсійні внески (або ЄСВ) роботодавцем не сплачується, то ці обставини не виключають одноразову грошову допомогу при звільненні зі складових частин грошового забезпечення працівника міліції, з якого повинна обчислюватися його пенсія згідно з законодавством;
- відповідач визнає право позивача на перерахунок пенсії, проте вважає за можливе застосовувати до правовідносин, які виникли з 2014 року постанову КМУ № 103/2018, порушуючи вимоги щодо зворотності дії нормативних актів у часі. Позивач не просить змінювати йому вислугу років або розмір грошового забезпечення. Письмові докази про його вислугу років та види та розміри грошового забезпечення, яке він отримує та по якому було сплачено податки та збори, наявні у відповідача, сторонами ці розміри не заперечуються та не оспорюються;
- посилання відповідача на постанову КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року не може братись до уваги оскільки: постанова № 103 не відповідає і змісту рішень Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, № 1-р/2018 від 27 лютого 2018 року; згідно рішення Конституційного Суду України № 4-рп/2015 від 13 травня 2015 року, Кабінет ОСОБА_2 України не має права скасовувати будь-які види грошового забезпечення, обмежувати розміри, встановлювати відтермінування, обмежувати розміри, встановлювати відтермінування на декілька років виплати пенсій, тощо; постанова № 103 не може регулювати правовідносини, які настали в період з 01.01.2016 року по 01.03.2018 року; постанова № 103 є підзаконним нормативним актом і прямо суперечить вимогами Закону України № 2262; текст постанови носить суперечливий характер;
- відповідач робить спробу унеможливити ефективний спосіб захисту прав та законних інтересі позивача та не заперечує щодо зобов’язання відповідача вчинити певні дії, проте просить не конкретизувати та не стягувати певні розміри заборгованості;
- відповідач просить застосувати постанову Кабінету ОСОБА_2 України № 1170, яка не стосується співробітників органів внутрішніх справ України, а стосується військовослужбовців та не має відношення до спірних правовідносин, проте не спростовує посилання позивача на постанову Кабінету ОСОБА_2 України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та наказу МВС від 31.12.2007 року № 499, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 205/14896;
- з часу ухвалення рішення Конституційного Суду України у справі за № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року до часу внесення змін до статті 43 Закону № 2262-ХІІ, виплата пенсії всім особам, які отримують таку пенсію відповідно до положень Закону № 2262-ХІІ, має здійснюватись без обмеження пенсії максимальним розміром.
В судовому засіданні 22.05.2018 року представник відповідача не визнала адміністративний позов повністю, просила суд у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених у відзиві (а.с.54-57), із посиланням на ст. 58, п. 6 ст. 92 Конституції України, ч. 1 ст. 73 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ч. 3 ст. 43, ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ч. 1 ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік», Постанову Кабінету ОСОБА_2 України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», п.п. 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 13.02.2008 року № 45, п. 2 Постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України» від 22.12.2014 року № 28-5, із зазначенням таких фактичних обставин:
- розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить; призначення та перерахунок пенсій органами фонду здійснюється на підставі відомостей відповідних міністерств та відомств, які оформленні належним чином;
- з 01.01.2018 позивачу перерахована пенсія на підставі постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01.03.2018 року та на виконання якої до головного управління 23.03.2018 року надійшла довідка № 2670. Зі складовими грошового забезпечення зазначеної довідки позивач також не згідний, та ним подано позовну заяву до Одеського окружного адміністративного суду, яким 13.04.2018 року відкрито справу № 815/1319/18;
- одноразова грошова допомога при звільненні зі служби ОВС – у розмірі 100737,00 грн. не входить до грошового забезпечення для перерахунку пенсії тому пенсія позивачу з урахуванням вказаної виплати перерахунку не підлягає;
- матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 2006,67 грн., та одноразова грошова допомога при звільненні зі служби ОВС – у розмірі 100737,00 грн. до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, не входять оскільки мають тимчасовий, не систематичний характер, оскільки на їх розмір впливає особиста поведінка військовослужбовця, який їх отримує, а їх виплата дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника), їх розмір не є фіксованим, виплата здійснюється у межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони України на відповідний рік, тому вони не можуть бути враховані при призначенні пенсії військовослужбовцям;
- хоча одноразова грошова допомога при звільненні й підпадає під ознаки одноразової допомоги але має інше правове призначення. Тобто, вона не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців;
- відповідачем позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням основного розміру грошового забезпечення позивача у розмірі 70%, оскільки 01.04.2014 року набрав чинності Закон України від 27.03.2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні». Зазначеним законом внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ;
- суд не вправі втручатись в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі переймати на себе функції суб’єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди не наділені правом створювати норми права, а наділені лише компетенцією перевіряти уже створені норми права на їх відповідність вищестоящим в ієрархії нормативно-правовим актам. Втручання в дискреційні повноваження суб’єкта влади виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Суди не вправі підміняти собою державні органи, компетенція яких чітко регламентована чинним законодавством.
У прохальній частині відзиву відповідач також просив залишити без розгляду позовні вимоги позивача про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії за період з 01.08.2011 року по 16.10.2017 року. В судовому засіданні 22.05.2018 року представник відповідача відкликала дане клопотання з розгляду, повторно дане клопотання відповідачем заявлено не було.
Заслухавши вступне слово представника відповідача, дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 27.02.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою, вхід. № 604/А-11 від 27.02.2018 року, у якій просив включити нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні, для оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки розглянутої ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області від 07.02.2018 року за № 14/1-227. (а.с.42)
Листом від 13.03.2018 року № 603/А-11, 604/А-11 (а.с.18) на звернення позивача щодо проведення перерахунків пенсії відповідач повідомив позивача про наступне:
«Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів.
З метою забезпечення законного і правильного призначення та перерахунку пенсій військовим пенсіонерам, недопущення незаконних витрат державних коштів, а також забезпечення чіткого розмежування функцій з призначення та перерахунку пенсій від функції з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, міністерства та інші органи центральної виконавчої влади через уповноважені структурні підрозділи забезпечують перевірку правильності оформлення та відповідності чинному законодавству довідок щодо уточнення вислуги років на пенсію (трудового стажу), розміру грошового забезпечення або його окремих видів, які передбачають доплату за минулий час (у разі звернення пенсіонерів), та офіційно їх подають (з необхідними поясненнями) до органів Пенсійного фону України для здійснення відповідних перерахунків пенсій.
На даний час органи Пенсійного фонду України не мають можливості і відповідних повноважень щодо перевірки правильності оформлення та відповідності чинному законодавству вищезазначених довідок.
Враховуючи викладене, у разі наявності права на проведення перерахунку пенсії із зазначеного у Вашому зверненні питання необхідно звертатися до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області.
У такому порядку на підставі наданого ГУМВС України в Одеській області подання від 12.09.2011 № 2194 (2670) про призначення пенсії та доданих до нього довідок від 04.08.2011 № 128 та від 25.08.2011 № 172 про додаткові види грошового забезпечення, пенсія за вислугу років Вам обчислена з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які визначені Законом та зазначені в цих довідках.
Щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 11.11.2015 № 988 повідомляємо, що 21.02.2018 Кабінетом ОСОБА_2 України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб», якою установлено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Перерахунок пенсій органами Пенсійного фонду України проводиться згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 13.02.2008 № 45, на підставі наданих уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи без надання пенсіонерами додаткових заяв.
На даний час проводиться робота по складанню ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідок про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, з урахуванням середнього розміру фактично виплаченої премії відповідною посадою за січень 2016 року.
Також повідомляємо, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 28.02.2018 № 2900/05/22-2018 повідомлено Пенсійний фонд України про неможливість проведення перерахунку пенсій з використанням довідок, поданих органам Пенсійного фонду України до набрання чинності вищезазначеною постановою, оскільки вони містять інформацію про розмір премії за грудень 2015 року.».
Копію звернення позивача щодо проведення перерахунку пенсії, вхід. № 603/А-11, сторонами суду не надано. Проте жодних суперечностей щодо факту його подання та змісту у заявах по суті справи сторонами не наведено.
Не погоджуючись із наданою відповіддю від 13.03.2018 року № 603/А-11, 604/А-11 на заяву від 27.02.2018 року, позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду надано копії (а.с.16, 41, 44):
- заяви позивача від 02.02.2018 року до заст. голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області про надання довідки про виплачену одноразову грошову допомогу при звільненні, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за останні 24 місяця перед звільненням;
- довідки від 07.02.2018 року № 14/1-227 про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, виданої позивачу ОСОБА_3 фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Одеській області, відповідно до якої позивачу: нарахована та виплачена матеріальна допомога на оздоровлення у листопаді 2010 року в сумі 2006,67 грн., з якої утримано: збір на пенсійне страхування – 0,00 грн.; збір на ЄСВ – 52,17 грн.; в вересні 2011 року виплачена одноразова грошова допомога при звільненні в сумі 100737 грн. 00 коп.
Згідно примітці, зазначеній у довідці:
« 1. Єдиний соціальний внесок з одноразової грошової допомоги при звільненні не утримується та не нараховується, згідно ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
2. З 1 січня 2007 року утримувався збір на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, згідно ЗУ «Про збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
3. З січня 2011 року утримується страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, згідно ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»;
- перерахунку пенсії від 30 вересня 2015 року, відповідно до якого: пенсія за вислугу років позивача перерахована з 1 вересня 2015 року; всього призначено з 01.10.2015: 8207,71 грн.; підстава перерахунку: Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік».
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, відповідачем суду також надано копії (а.с.60-66, 88-143):
- довідки ГУМВС України в Одеській області № 2670, виданої позивачу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;
- перерахунку пенсії від 11 квітня 2018 року з 1 січня 2016 року, відповідно до якого: підсумок пенсії (з надбавками): 8207,71; підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 988) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 3 перерахунок з 01.01.2016 року;
- перерахунку пенсії від 11 квітня 2018 року з 1 травня 2018 року, відповідно до якого: підсумок пенсії (з надбавками): 8150,23; підстава перерахунку: участь в ліквідації аварії на ЧАЕС;
- перерахунку пенсії від 11 квітня 2018 року з 1 травня 2018 року, відповідно до якого: підсумок пенсії (з надбавками): 8150,23; підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 988) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 3 перерахунок з 01.01.2016 року;
- грошового атестату № 47, виданого Київським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, від 25.08.2011 року;
- довідки про доходи № 128 від 04.08.2011 року, виданої позивачу Приморським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, про те, що додаткові види грошового забезпечення з 01.07.2009 року по 23.11.2009 року становили всього: надбавка за ВОВЗ – 2509,65 грн., в т.ч. липень-жовтень – 50% - 526,50 грн., листопад – 50% - 403,65 грн.; премія – 260,00 грн., в т.ч. липень – 130,00 грн., серпень – 130,00 грн.;
- довідки від 25.08.2011 року № 172, виданої позивачу Київським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області про додаткові види грошового утримання за повні календарні місяці служби з 24.11.2009 року по 30.06.2011 року;
- пенсійної справи позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законами України: «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі – ЗУ № 1058-IV), «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі – ЗУ № 2262-XII), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок № 45), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року N 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за N 135/13402 (далі – Порядок № 3-1).
Статтею 49 ЗУ № 2262-XII встановлено, що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Згідно ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 ЗУ № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом ОСОБА_2 України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом ОСОБА_2 України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 9 Порядку № 45 встановлено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 02.11.2006 N 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», регулює Порядок № 3-1.
Згідно абз. 1 п. 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно ст. 66 ЗУ № 2262-XII рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
1. Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не перерахунку пенсії позивачу, виходячи з посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, а також середньомісячних додаткових складових частин грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби у певних розмірах, виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених в судовому засіданні обставин, а саме:
- на звернення позивача щодо проведення перерахунків пенсії відповідач листом від 13.03.2018 року № 603/А-11, 604/А-11 повідомив позивача, зокрема, що: на даний час органи Пенсійного фонду України не мають можливості і відповідних повноважень щодо перевірки правильності оформлення та відповідності чинному законодавству вищезазначених довідок; у разі наявності права на проведення перерахунку пенсії із зазначеного у зверненні питання необхідно звертатися до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області; у такому порядку на підставі наданого ГУМВС України в Одеській області подання від 12.09.2011 № 2194 (2670) про призначення пенсії та доданих до нього довідок від 04.08.2011 № 128 та від 25.08.2011 № 172 про додаткові види грошового забезпечення, пенсія за вислугу років Вам обчислена з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які визначені Законом та зазначені в цих довідках; 21.02.2018 Кабінетом ОСОБА_2 України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категорій осіб», якою установлено перерахувати з 01.01.2016 пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; на даний час проводиться робота по складанню ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідок про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, з урахуванням середнього розміру фактично виплаченої премії відповідною посадою за січень 2016 року; Міністерство внутрішніх справ України листом від 28.02.2018 № 2900/05/22-2018 повідомлено Пенсійний фонд України про неможливість проведення перерахунку пенсій з використанням довідок, поданих органам Пенсійного фонду України до набрання чинності вищезазначеною постановою, оскільки вони містять інформацію про розмір премії за грудень 2015 року.
З наведеного вбачається, що фактично порушені позивачем у заявах про перерахунок пенсії питання відповідачем по суті не розглядались, рішення по ним не приймалось(-ись).
Проте, системний аналіз вищезазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом ОСОБА_2 України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Судом встановлено, що відповідач на підставі поданих позивачем заяв рішення щодо перерахунку пенсії не приймав.
Враховуючи наведене, суд вважає, що підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду: від 6 березня 2018 року у справі № 753/12809/14 (адміністративне провадження № К/9901/1578/18), відповідно
суд дійшов висновків, що:
- за відсутності рішення(-нь) відповідача про відмову в перерахунку пенсії, прийнятого(-их) у законодавчо визначеному порядку, позиція позивача щодо протиправності бездіяльності відповідача щодо не перерахунку пенсії позивачу в даному випадку, – є помилковою, відповідно позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не перерахунку пенсії позивачу – передчасними та такими, що не підлягають задоволенню у заявлений позивачем спосіб;
- проте, виходячи із встановлених судом обставин, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішень за заявами позивача, вхід. № 603/А-11, № 604/А-11, про перерахунок пенсії.
2. Щодо позовних вимог позивача про зобов’язання відповідача: здійснити перерахунок та виплачувати пенсію позивачу, виходячи з посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, а також середньомісячних додаткових складових частин грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби у певних розмірах; виплатити позивачу різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії (311656 грн.), починаючи з 01.08.2011 року, з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, як інваліду війни 2 групи без обмеження максимальним розміром в розмірі 12103,41 грн., виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених в судовому засіданні обставин, а саме:
- відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, діяльність органів державної влади регулюють закони та підзаконні акти, які дають суб'єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями;
- як вбачається зі змісту Рекомендації №R (80) 2 Комітету ОСОБА_2 Європи державам-членам щодо виконання дискреційних повноважень адміністративними органами від 11 березня 1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи адміністративного органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень. Завдання правосуддя полягає в гарантуванні дотримання вимог права та контролю за легітимністю прийняття рішень;
- виходячи з висновків суду про те, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не перерахунку пенсії позивачу – є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню у заявлений позивачем спосіб,
суд дійшов висновків, що:
- вимоги позивача про зобов’язання відповідача: здійснити перерахунок та виплачувати пенсію позивачу, виходячи з посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, а також середньомісячних додаткових складових частин грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби у певних розмірах; виплатити позивачу різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії (311656 грн.), починаючи з 01.08.2011 року, з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, як інваліду війни 2 групи без обмеження максимальним розміром в розмірі 12103,41 грн., – є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню у заявлений позивачем спосіб;
- проте, згідно п. 4 ч. 1 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.
Виходячи із встановлених судом обставин, висновків суду про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішень за заявами позивача № 603/А-11, № 604/А-11 про перерахунок пенсії, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов’язати відповідача розглянути заяви позивача про перерахунок пенсії, вхід. № 603/А-11, № 604/А-11, та за результатами їх розгляду прийняти відповідні рішення згідно з вимогами, передбаченими Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 13 лютого 2008 року № 45 та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року N 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за N 135/13402.
З вищенаведеного вбачається, що часткове задоволення позовних вимог позивача полягає у захисті прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах в іншій ніж заявлено позивачем спосіб.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.).
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Керуючись ст.ст. 4, 9, 19, 194, 241-246, 250, 255, 257, 258, 262, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 65039; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неприйняття рішень за заявами ОСОБА_1, вхід. № 603/А-11, № 604/А-11, про перерахунок пенсії.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, вхід. № 603/А-11, № 604/А-11, та за результатами їх розгляду прийняти відповідні рішення згідно з вимогами, передбаченими Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 13 лютого 2008 року № 45 та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року N 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за N 135/13402.
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.