
Справа № 266/4039/16-а
Провадженя№ 2-а/266/1/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.07.2018 року м. Маріуполь Приморський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді – Курбанової Н.М.,
при секретарі – Макогон С.Б.,
за участю позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Маріуполя Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та спонукання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, який в остаточній редакції зводиться до наступного, позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути його заяву від 31.08.2016 про перерахунок пенсії з застосуванням повноважень, передбачних пунктом 16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, прийняти належне рішення з урахуванням висновку Верховного Суду України про правильне застосування положень статті 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ та здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років шляхом включення до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, виплат грошової винагороди за участь в антитерористичній операції у період квітень 2014 року - вересень 2015 року, доплати за службу у нічний час за період вересень 2013 року - серпень 2015 року, матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення на рік, що була виплачена у 2014 році, компенсації за невикористану відпустку у 2014, 2015 роках, індексації грошового забезпечення за період вересень 2013 року - серпень 2015 року, з урахуванням проведених виплат, з 30 вересня 2015 року.
В обґрунтування позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років з 30 вересня 2015 року. Пенсію за вислугу років призначено ГУ ПФУ в Донецькій області відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ і на підставі документів, наданих Управлінням МВС України на Донецькій залізниці, в якому він проходив службу. До грошового забезпечення для обчислення пенсії відповідачем враховано: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентну надбавку за вислугу років у розмірі 35% посадового окладу; середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, надбавку за виконання особливо важливих завдань і премію, що підтверджується наявними в його пенсійній справі документами. В документах про види грошового забезпечення, що мають бути враховані при обчисленні його пенсії, відсутні дані про наступні виплати: грошову винагороду за участь в антитерористичній операції за період квітень 2014 року – вересень 2015 року; доплату за роботу у нічний час за період вересень 2013 року - серпень 2015 року; матеріальну допомогу на оздоровлення у 2014 році в розмірі місячного грошового забезпечення на рік, яку було виплачено у 2014 році; компенсацію за невикористану відпустку у 2014, 2015 роках; індексацію грошового забезпечення за період вересень 2013 року - серпень 2015 року. Управління МВС України на Донецькій залізниці, в якому він проходив службу, на час звільнення не включило зазначені виплати в довідку про додаткові види грошового забезпечення від 05.11.2015 № 5/4722, а ГУ ПФУ не врахувало ці виплати при обчисленні його пенсії. Він звернувся до відвідача із заявою про перерахунок пенсії з моменту її призначення та доплату недоотриманої за цей час пенсії. З метою поновлення пенсійних прав, на підтвердження нарахування та виплати зазначених видів виплат ним подано відповідачеві додаткові документи-довідки, надані Управлінням МВС України на Донецькій залізниці, що відповідає вимогам частини другої ст. 63 Закону № 2262-ХІІ. Однак, листом від 15.09.2016 № 974-О-01 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило його про відсутність законних підстав для перерахунку пенсії з посиланням на ст. 43 Закону № 2262-ХІІ та пункті 7 постанови КМУ від 17.07.1992 № 393.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності, в судовому засіданні прийняла участь у режимі відеоконференції, позов не визнала, посилаючись на те, що позивачем не додержано вимог закону щодо порядку звернення із заявою про проведення перерахунку пенсії, а відповідачем правомірно надано відповідь на звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян». При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду в Донецькій області не приймалося рішення про відмову в перерахунку пенсії а отже, відповідно до норм статей 2,3 КАС України, не порушені права, свободи та інтереси особи у сфері публічно-правових відносин. Крім того зазначила, що в наданих позивачем довідках про виплату додаткових видів грошового забезпечення вказані виплати індексації грошового забезпечення та матеріальна допомога, грошова винагорода особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції, компенсація за відпустку та роботу у нічний час, вихідна допомога при звільненні, але ці виплати не носять постійного характеру, тобто щомісячно позивачу не виплачувалися та не є додатковими видами грошового забезпечення. Просила відмовити у його задоволенні в повному обсязі. Крім того, відповідач звернула увагу, що позивач пропустив строк звернення до суду, так як пенсія є щомісячним платежем.
Ухвалою Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 21.10.2016 року відкрито провадження у вказаній адміністративній справі та призначено до розгляду.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, виклавши його в новій редакції.
Відповідно до ч.3 ст.30 КАС України, справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, що діє після 15 грудня 2017 року.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні фактичні обставини і відповідно ним правовідносини.
Судом встановлено, що згідно пенсійного посвідчення №2643016117, виданого 15.03.2016 р. серії ААІ №0337861 Пенсійним фондом України, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 отримує пенсію за вислугу років (а.с.15).
Згідно довідки від 06.11.2015 р. №5/2016, виданої Управлінням МВС України на Донецькій залізниці, ОСОБА_1 під час мобілізації, в особливий період, з 07.04.2014 р. по 29.09.2015 р. безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті належності, суверенітету та територіальної цілостності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Відповідно до рішення Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій від 26.02.2015 р. №9/ІІІ/1/1113 ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій, видано посвідчення серії МВ №031412 від 22.04.2015 р. (а.с.16, 17).
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.07.2016 р. №699-П-01, ОСОБА_1 з 30.09.2015 р. перебуває на обліку у відповідача, як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.21). Загальний розмір пенсії складає 4617,75 грн., що підтверджується протоколом за пенсійною справою – НОМЕР_1 (МВС) Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.02.2017 р. (а.с.114).
Разом з супровідним листом від 15.07.2016 №699-П-01 ГУПФУ в Донецькій області позивачеві надіслано копію грошового атестату та копію довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (а.с. 21).
Згідно грошового атестату №439 Управління МВС України на Донецькій залізниці, посадовий оклад позивача 950,00 на місяць, оклад за спеціальним званням 130,00 на місяць, вислуга років визначена станом на 29.09.2015 р. – 22 р. 00 міс. 18 дн., 50% надбавки за виконання особливо важливих завдань 729,00 на місяць, 143 % премію у суммі 3127,41 на місяць, задоволені такі види грошового забезпечення: посадовим окладом у сумі 918,33 до 29.09.2015 р. включно, окладом за спеціальним званням у сумі 125,67 до 29.09.2015 р. включно, 35 % надбавкою за вислугу років у сумі 365,40 до 29.09.2015 р. включно, 50 % надбавкою за виконання особливо важливих завдань у сумі – 704,70 до 29.09.2015 р. включно, 143% премією у сумі 3023,16 до 29.09.2015 р. включно, усього нараховано в сумі 5137,26 до 29.09.2015 р. включно, відраховано податків (ЕВС 2,6%) у сумі 133,57 до 29.09.2015 р. включно, матеріальна допомога: на вирішення соціально побутових питань не отримував, на оздоровлення при наданні основної відпустки не отриував (а.с.22).
Згідно довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за період з вересня 2013 року по серпень 2015 року, виданої режимно-секретним сектором Управління МВС України на Донецькій залізниці №5/4722 від 05.11.2015 року, суми для нарахування пенсії позивачеві становили: надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (постанова КМУ від 15.06.1994 р. №414) – 138,35, надбавка за виконання особливо важливих завдань (наказ МВС від 31.12.2007 р. №499) – 719,66 грн., премія (наказ МВС від 31.12.2007 р. №499) – 1996,84 (а.с.23).
31.08.2016 р. позивач звернувся до відвідача із заявою про перерахунок пенсії з моменту її призначення та доплату недоотриманої за цей час пенсії (а.с.24).
Листом-відповіддю від 15.09.2016 року № 973-0-01 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, на звернення позивача стосовно проведення перерахунку пенсії останньому у такому перерахунку відмовлено у зв'язку з тим, що складові, що вказані у довідках не зазначені у ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п.7 Постанови КМУ №393 від 17.07.1992 р., тому вони не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону (а.с.26-27).
Згідно наказів №366 о/с від 01.12.2014, №37 о/с від 12.02.2015, №71 від 02.03.2015, №141 від 10.04.2015, №205 від 02.06.2015, №235 від 30.06.2015, №312 від 26.10.2015, №313 від 26.10.2015, №314 від 26.10.2015, Управління МВС України на Донецькій залізниці, здійснено виплату винагороди позивачу, який безпосередньо брав участь в антитерористичній операції (а.с.29 - 38).
Згідно довідки про грошову винагороду особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції №7/4980 від 06.11.2015 Управління МВС України на Донецькій залізниці, позивач, звільнений, загальна сума доходу за період з грудня 2014 р. по листопад 2015 р. становить 65770,69 грн. (а.с.39).
Згідно довідки про нараховані та виплачені суми доплати за роботу у нічний час №7/4996 від 06.11.2015 Управління МВС України на Донецькій залізниці, позивач, звільнений, загальна сума доходу за період з вересня 2013 р. по серпень 2015 р. становить 356,43 грн. (а.с.40).
Згідно довідки про нараховану та виплачену матеріальну допомогу №7/4992 від 06.11.2015 Управління МВС України на Донецькій залізниці, позивач, звільнений, загальна сума доходу за період з вересня 2013 р. по серпень 2015 р. становить 1394,86 грн. (а.с.41).
Згідно довідки про компенсацію за не використану відпустку №7/5005 від 06.11.2015 Управління МВС України на Донецькій залізниці, позивач, звільнений, загальна сума доходу за період за жовтень 2015 р. становить 7479,54 грн. (а.с.42).
Згідно довідки про нараховані та виплачені суми індексації Управління МВС України на Донецькій залізниці, позивач, звільнений, загальна сума доходу за період вересня 2013 р. по серпень 2015 р. становить 1784,80 грн. (а.с.43).
Щодо строків пропущення строку звернення до суду з адміністративним позовом.
Відповідно до частин 1 та 2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, яка була чинною на день подачі позову позивачем до суду, тобто, яка діяла до 15.12.2017 року) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Аналогічні положення щодо строків звернення до адміністративного суду та наслідків пропущення строку звернення до адміністративного суду були закріплені в частинах першій та другій статті 122 та статті 123 КАС України, в редакції, чинній з 15 грудня 2017 року.
Суд, дослідивши положення ст.99 та ст.100 КАС України, в редакції, чинній на момент подачі позову позивачем до суду, дійшов висновку, що клопотання відповідача про залишення позову без розгляду, заявленого за межами шестимісячного строку звернення до суду за вирішенням спірних відносин, а саме, залишити без розгляду позовні вимоги за період з 30.09.2015 року до 21.04.2016 року, оскільки позивач не звернувся до суду в шестимісячний строк, коли повинен був дізнатися про порушення своїх прав не підлягає задоволенню.
Виходячи з того, що з позовом позивач звернувся до суду 21.10.2016 року, відповідач просить залишити без розгляду позовні вимогии заявлені поза межами шестимісячного строку звернення до суду, тобто до 21.04.2016 року.
З таким твердженням відповідача суд не погоджується, оскільки встановлено, що тільки 18.12.2015 р. до ГУ ПФУ був направлений пакет документів з ОСОБА_3 комісії ГУ МВС України в Донецькій області, який надійшов до ГУ ПФУ 15.01.2016 р. вх. 41/03-13 (а.с.121).
Після отримання позивачем пенсії у лютому 2016 року, у нього виникли сумніви щодо правильного визначення розміру пенсії і він звернувся до відповідача з цього приводу. 14.04.2016 року позивачеві надано відповідь №4609/031 та довідку від 13.04.2016 р. №477/03-1-14 за пенсійною справою №0503015373 з наведенням розрахунку грошового забезпечення, з якого нараховано та здійснюється виплата пенсії у сумі 4401,50грн, яку отримав 20.04.2016 року ( а. с. 18, 19).
Виходячи з сукупності встановлених обставин, зокрема, щодо виплати компенсації невикористаної відпустки після оформлення грошового атестату, що позивач звернувся до суду за захистом порушеного права на отримання пенсії в належному розмірі, яка є його власністю, оскільки на його думку була допущена помилка при призначенні пенсії і виявлення порушення стало можливим при отриманні ним пенсії в лютому 2016 року і він відразу ж звернувся до відповідача за вирішенням спірного питання та з огляду на норми ст.51 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено можливість здійснення різниці у виплаті пенсії за 12 місяців, суд дійшов до висновку, що позивачем не пропущено строк на звернення до суду.
Щодо вирішення позовних вимог за суттю спору з 21 квітня 2016 року суд зазначає наступне.
Спірні відносини врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі – Закон №2262), постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» №393 від 17.07.1992 (далі – Постанова №393) та постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294 (далі – Постанова №1294), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі Порядок №45) в редакція, чинних на момент виникнення спірних відносин.
Згідно ч.3 ст.43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 Постанови №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Пунктом першим Постанови №1294 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком №25 «Додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, СБУ, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів» до Постанови №1294 визначено вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення, до яких належать: щомісячні: підвищення посадового окладу за кваліфікацію, відсотків посадового окладу; надбавка за кваліфікацію, відсотків посадового окладу; надбавка за квалфікаційну категорію військовослужбовцям медичного і фармацевтичного складу, відсотків посадового окладу; надбавка за роботу з особовим складом, відсотків посадового окладу; курсантська посадова надбавка, відсотків посадового окладу; надбавка курсантам і слухачам навчальних закладів, відсотків посадового окладу; надбавка за охорону таємниць у пресі, відсотків посадового окладу; підвищення посадового окладу за результатами чергової екзаменаційної сесії, відсотків посадового окладу; винагорода за бойове чергування (бойову службу), відсотків посадового окладу; винагорода за польоти з палуби і посадку на палубу корабля (судна), відсотків посадового окладу; морське грошове забезпечення, відсотків посадового окладу; надбавка за операторське обслуговування і збереження засобів засекреченого автоматичного зв’язку, відсотків посадового окладу; надбавка за особливі умови служби, пов’язані з підвищеним ризиком для життя, відсотків посадового окладу; підвищення посадового окладу за шкідливі умови служби, відсотків посадового окладу; надбавка за службу у високогірних місцевостях, відсотків посадового окладу; винагорода за стрибки з парашутом, відсотків мінімального посадового окладу за первинною офіцерською посадою командира взводу; винагорода за водолазні роботи; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі, відсотків посадового окладу;
Одноразові: одноразова допомога на початкове обзаведення, посадовий оклад і оклад за військовим званням; винагорода за тривалість безперервної військової служби, посадовий оклад і оклад за військовим званням; винагорода за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, відсотків мінімального посадового окладу командира взводу; винагорода за тралення і знешкодження мін, відсотків посадового окладу; винагорода за дозаправку літаків у повітрі, відсотків посадового окладу; винагорода за проведення випробувань і досліджень; одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Встановлено, що позивач звернувся до пенсійного органу про перерахунок пенсії з заявою від 31.08.2016 року, оскільки вважає, що йому неправильно обрахований розмір пенсії при її призначенні і разом з заявою надав інші довідки ( копії довідок) про складові додаткових видів грошового забезпечення (відмінні від наданих структурним підрозділом МВС для призначення пенсії), про нараховані та виплачені суми індексації довільної форми (а. с. 39, 40, 41, 42, 43).
Судом, встановлено, що пенсія призначена і обрахована на підставі заяви позивача від 07.12.2015. та на підставі пакету документів, які надійшли з ОСОБА_3 комісії ГУ МВС України в Донецькій області, зокрема, подання для призначення пенсії від 07.12.2015 №157058, грошового атестату №439, довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 06.11.2015 №7/4972 ( а. с. 121-122, 22, 23).
На підставі наданих документів призначено пенсію в розмірі 4617,75 грн. ( а. с. 114).
Позивач, вважаючи що йому безпідставно не включено до розміру грошового забезпечення, з якого обчислювався розмір пенсії, компенсацію за невикористану відпустку у 2014 - 2015 роках, доплату за роботу в нічний час у 2013 - 2015 роках, матеріальну допомогу на оздоровлення у 2014 році, грошову винагороду особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції у 2014 – 2015 роках, на які нараховано та з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, і, які на думку позивача, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії, надав до пенсійного органу нові довідки з заявою довільної форми про здійснення виправлення ( перерахунку) розміру призначеної пенсії ( а. с. 24-25).
Відповідач, не приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії або розпорядження про перерахунок пенсії, надав позивачеві 15.09.2016 року відповідь у відповідності до Закону України «Про звернення громадян», в якій повідомив, що складові, зазначені в довідках, не передбачені ст.43 Закону №2262 та п.7 постанови №393, а тому не можуть бути враховані до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії згідно до Закону №2262. Крім того винагорода за участь в АТО не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, не має постійного характеру і не враховується для обчислення розміру пенсії (а.с.26-27).
Суд вважає, що відповідач, надаючи відповідь щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії, діяв не у відповідності з законом та не скористався всіма повноваженнями для врегулювання спірного питання, оскільки не прийняв відповідного рішення за заявою позивача (рішення про відмову в перерахунку пенсії або розпорядження про перерахунок). Відповідь на заяву відповідача не містить в собі відомостей чому компенсація за невикористану відпустку та доплата за роботу в нічний час не входять до обрахунку розміру пенсії.
Відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 ( зі змінами та доповненнями та зареєстрованим в Мінюсті України 15.02.2007 р. №135/13402) ( далі Порядок №3-1) документи на призначення пенсії позивачеві готував та подавав пенсійному органу відповідний структурний підрозділ МВС України – ОСОБА_3 комісія УМВС України.
Судом встановлено, що у довідці від 05.11.2015р №5/4722 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», наданої ГУ МВС України не були зазначені такі доплати, як доплата за роботу в нічний час, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції, а у грошовому атестаті була відсутня сума компенсації за невикористану відпустку за 2015 рік – 30 діб ( а. с. 22, 23).
Після того, як позивач надав копію довідки про виплату компенсації за невикористану відпустку пізніше, ніж складення грошового атестату, відповідач не надіслав запит до ОСОБА_3 комісії ГУ МВС України з приводу виправлення помилки в грошовому атестаті.
Копії довідок, які надані пенсійному органу позивачем в додатку до заяви від 31.08.2015 для перерахунку пенсії, видані ОСОБА_3 комісією ГУ МВС України і датовані 06.11.2017 роком, але не були направлені відповідачу з пакетом документів для призначення пенсії та не були зазначені у довідці, наданій для призначення пенсії.
Також встановлено, що надані позивачем довідки для перерахунку пенсії є копіями, при тому що відповідно до Порядку №3-1 всі документи, які надаються для призначення (перерахунку) пенсії надаються в оригіналах, крім копії паспорту та копії документу про присвоєння реєстраційного номеру.
Отже, як встановлено вище, відповідач, отримавши заяву про виправлення (перерахунок) розміру пенсії позивача з копіями довідок, наданих позивачем, протиправно не прийняв відповідне рішення та не надав оцінку чому пенсійний орган приймає до уваги копії документів та дає їм оцінку без витребування їх оригіналів. Відповідач у межах своєї компетенції не надав оцінку та не з’ясував у органу, яким позивачеві видані довідки про нараховані та виплачені суми індексації, про додаткові види грошового забезпечення, матеріальну допомогу на оздоровлення та грошову винагороду особам рядового і начальницького складу під час проведення АТО за спірний період, мету їх видачі, оскільки, як встановлено судом, форма копій довідок, наданих позивачем відповідачу, не відповідає вимогам до довідок, які видаються відповідно до Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям внутрішніх військ, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільнених зі служби, та членів їх сімей, і які видаються для призначення (перерахунку) пенсії згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Тобто, відповідач, вирішуючи питання про відсутність підстав для перерахунку розміру пенсії, яка, як встановлено судом апеляційної інстанції, на думку позивача невірно обрахована в зв’язку з відсутністю у пенсійного органу відомостей про деякі види виплаченого позивачеві додаткового грошового забезпечення на момент її призначення та компенсації за невикористану відпустку, яка в грошовому атестаті визначена в кількості 36 діб, але не була своєчасно виплачена, діяв не на підставі закону та не використав всі свої повноваження, оскільки вирішив питання щодо перерахунку розміру пенсії на підставі копій документів, що є недопустимим відповідно до Порядку №3-1 та порушенням вимог до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003, що визнано відповідачем в запереченнях. Проте відповідач надав лист-відмову не з підстав порушення порядку звернення за призначенням пенсії, наданням довідок не в оригіналах, а виходячи з того, що зазначені в довідках складові грошового забезпечення не мають постійного характеру і не впливають на розмір пенсії, оскільки не враховуються при обчисленні пенсії.
На підставі вищевикладеного суд дійшов дійшла висновку про те, що відповідач, приймаючи спірне рішення, порушив вимоги, встановлені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», внаслідок чого спірне рішення відповідача підлягає скасуванню з зобов’язанням пенсійного органу повторно розглянути заяву позивача з дотриманням вимог Порядку № 3-1, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
З огляду на те, що відповідач наділений дискреційними функціями при виконанні повноважень і повинен безпосередньо прийняти рішення з питань, які залишилися поза його увагою при наданні відповіді-відмови та необхідності прийняття рішення за заявою позивача від 31.08.2016 року у відповідності до вимог закону та незалучення до справи відповідачем ОСОБА_3 комісію ГУ МВС України в Донецькій області, суд позбавлений можливості на теперішній час надати правову оцінку спірним відносинам за суттю всього спору, оскільки всі позовні вимоги є похідними і залежать від правомірності прийнятого відповідачем рішення за заявою позивача від 31.08.2016.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5-6, 8-10, 73-78, 241-246 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та спонукання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Зобов’язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31 серпня 2016 року про перерахунок пенсії з урахуванням довідок, доданих до заяви, з прийняттям відповідного рішення.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області (п. 15.5 перехідних положень КАС України) протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Курбанова Н. М.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_2, м.Маріуполь, вул.Гаванная, б.85а, 87500
Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ЄДРПОУ 13486010, м.Слов’янськ, пл. Соборна, б.3, 84122