
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06 липня 2018 року Справа № 808/1626/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Татаринова Д.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 (71140, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до Запорізького обласного військового комісаріату (69063, м. Запоріжжя, пров. Тихий, 7, код ЄДРПОУ 07835529)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Запорізького обласного військового комісаріату (далі – відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, щодо неподання у 15 - денний строк з дня реєстрації всіх документів позивачем розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України, щодо виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей";
- зобов'язати відповідача у 15 - денний строк подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновок та документи позивача до Міністерства оборони України, з метою нарахування та виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975.
Ухвалою судді від 07 травня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом осіб та призначено перше судове засідання на 18 травня 2018 року.
За вимогами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Таким чином останній день розгляду справи є 06 липня 2018 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що є особою якій встановлено статус інваліда війни ІІІ групи, внаслідок травми, отриманої під час виконання обов’язків військової служби в країнах де велись бойові дії, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК АВ № 0823460. В грудні 2017 року позивач звернувся до Бердянського районного військового комісаріату із заявою про направлення документів до Міністерства оборони України, з метою нарахування та виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975. В квітні 2018 року отримав лист від Запорізького обласного військового комісаріату №1696/с, в якому йому відмовлено у направленні документів до Міністерства оборони України, оскільки позивач не надав документу, що свідчить про причину та обставини отриманого поранення.
18 травня 2018 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі та вказав, що підтримує позовні вимоги в повному обсязі.
18 травня 2018 року від відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому позивач послався на приписи «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб», затвердженого 28 травня 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №499, статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», статті 3, статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» наполягає на тому, що надані позивачем копії документів свідчать про те, що ОСОБА_1 під час отримання травми мала статус службовця і тому, відповідно, не є суб'єктом взаємовідносин в питанні призначення одноразової грошової допомоги.
18 травня 2018 року представник Запорізького обласного військового комісаріату подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.
Судом встановлено, що Позивач є інвалідом війни IІI групи, що підтверджується посвідченням серії ЮА № 034561.
Матеріалами справи встановлено, а саме з Витягу з протоколу засідання Центральної військової – лікарської комісії по встановленню причинного зв’язку з захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв протокол №1829 від 29 червня 2017 року. А саме множинні вогнепальні осколкові поранення голови, живота, правої нижньої кінцівки (контузія головного мозку у 1985 році) рядового відставці ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, наслідком яких рубці шкіри в зазначених анатомічних областях, що підтверджено висновком спеціаліста у галузі судово – медичної експертизи № 995/Ж від 20 червня 2017 року. Київського міського клінічного бюро СМЕ, що в подальшому призвело до розвитку «Стійких залишкових явищ перенесеної ЗЧМТ у вигляді після травматичної та дисциркулярної енцефалопатії ІІ ст., прогресуючого кризового перебігу з вираженим церебростенічним синдромом, двобічною пірамідною симптоматикою, вегето – судинною дисфункцією, лікворо – динамічними кризами, мнестичним зниженням, емоційно – вольовою нестійкістю. Післятравматичного церебрального арахноїдиту з вираженим лікворо – гіпертензивним синдромом, вираженим вестибуло – атактичним синдромом, центральною вестибулярною дисфункцією ІІІ ст., стійко вираженим цефалічним синдромом. Гіпертанічної хвороби ІІ ст.».
Відповідачем відмовлено позивачу у направленні документів до Міністерства оборони України для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги, що згідно із статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, яка діяла станом на час призначення позивачу інвалідності) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» установлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що була призначена, виплачується відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008р. №499 (Офіційний вісник України, 2008р., №39, ст.1298), Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися у 2006 році, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007р. №284 (Офіційний вісник України, 2007р., №14, ст.532), і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності співробітників кадрового складу розвідувальних органів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007р. №1331 (Офіційний вісник України, 2007р., № 89, ст.3255).
Відповідно до пункту 12 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого 25 грудня 2013 року постановою Кабінету Міністрів України №975 (надалі – «Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві»), призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов’язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов’язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Пунктом 13 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» передбачено, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Відповідно до підпункту 30 пункту 10 «Положення про Міністерство оборони України», затвердженого 26 листопада 2014 року постановою Кабінету Міністрів України №671, Міністр: приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вирішення питання стосовно можливості призначення і виплати одноразової грошової допомоги позивачу відноситься до компетенції Міністерства оборони України. Відповідач повинен лише подати у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги (висновок про наявність або відсутність у позивача підстав для призначення і виплати одноразової грошової допомоги).
Запорізьким обласним військовим комісаріатом не було подано висновок стосовно можливості призначення і виплати позивачу одноразової грошової допомоги до Міністерства оборони України, а, отже, будь-яке рішення з даного питання Міністерством оборони України не приймалося.
Враховуючи, що рішення про виплату одноразової грошової допомоги приймається Міністерством оборони України, то Запорізький обласний військовий комісаріат приймаючи рішення про відмову ОСОБА_1 у складанні висновку щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги та направленні його на розгляд до Міністерства оборони України, допустив порушення процедури розгляду звернення позивача та діяв поза межами наданих йому повноважень.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
В частині 1 статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частини 1 статті 143 КАС України).
Витрати на професійну правничу допомогу у сумі 1500 грн. 00 коп. не можуть бути присуджені з відповідача на користь позивача через їх необґрунтованість. Зокрема, позивачем не доведено дотримання частини 5 статті 134 КАС України. З матеріалів адміністративної справи не вбачається складення позовної заяви саме адвокатом та участь у судовому засіданні представник позивача не брав. Справа розглянута в порядку письмового провадження.
Керуючись статтями 2, 77, 132, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (71140, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Запорізького обласного військового комісаріату (69063, м. Запоріжжя, пров. Тихий, 7, код ЄДРПОУ 07835529) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність відповідача, щодо неподання у 15 - денний строк з дня реєстрації всіх документів позивачем розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України, щодо виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Зобов'язати відповідача у 15 - денний строк подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновок та документи позивача до Міністерства оборони України, з метою нарахування та виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 06 липня 2018 року.
Суддя Д.В. Татаринов