
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 липня 2018 р. Справа№805/3355/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аляб’єва І.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
11 травня 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якому Позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року;
- зобов’язати Відповідача здійснити перерахунок пенсії Позивача з 01 січня 2016 року на підставі довідки № 908-лк від 13 березня 2018 року та виплатити різницю у пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року;
- виплачувати пенсію на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки від 13 березня 2018 року №908-лк.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. У зв’язку з чим позивач неодноразово звертався до ГУ ПФУ у Донецькій області з заявами про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Довідку було надано лише у кінці квітня 2018 року.
Позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію, тому вважає протиправною бездіяльність щодо не перерахунку пенсії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 травня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено засідання на 12 червня 2018 року.
12 червня 2018 року розгляд справи відкладено до 02 липня 2018 року.
02 липня 2018 року розгляд справи відкладено до 13 липня 2018 року.
Через канцелярію суду надано відзив на адміністративний позов, у якому відповідач просить закрити провадження по справі. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що перерахунок пенсії Позивачу здійснено з 01 січня 2016 року. Одночасно, за період з 01 січня 2018 року по 31 квітня 2018 року Позивачу виплачено доплату у розмірі 5 973,28 грн.
Крім того, ГУ ПФУ у Донецькій області посилається на те, що вони не заперечують та не відмовляються від виплати позивачу нарахованої доплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, натомість зобов’язуються виплачувати її відповідно до порядку, передбаченому Постановою КМУ від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Враховуючи неявку сторін, суд на підставі частини дев’ятої статті 205 КАС України здійснює розгляд цієї справи у письмовому провадженні.
Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до частини п’ятої статті 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, що підтверджується пенсійним посвідченням від 16 лютого 2012 року Серії ААЖ №958141.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
З листа Головного управління МВС України в Донецькій області від 11 липня 2018 року №217/34/01-2018 вбачається наступне.
Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Донецькій області підготувала та 30 червня 2017 року направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 23 червня 2017 року № 7642 станом на 01 січня 2016 року.
На виконання вимог листа МВС України від 22 лютого 2018 року №2482/05/22-2018 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій», Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Донецькій області підготовлені нові довідки на заміну раніше надісланих.
Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Донецькій області 22 березня 2018 року направлено до Відповідача нову довідку від 13 березня 2018 року № 908лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 13 березня 2018 року № 908лк, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за прирівняною посадою поліцейського/начальник відділу поліції (управління, відділи (відділення) поліції) становить: посадовий оклад – 3 600,00; оклад за військовим (спеціальним званням) підполковник міліції – 2 200,00; надбавка за стаж служби (35,00%) – 2 030,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15,00%) – 540,00; премія (1,39%) – 116,34 усього – 8 486,34 грн, яка отримана Головним управління Пенсійного Фонду України.
Відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії сума виплати пенсії, яка підлягає доплаті з січня 2016 року по квітень 2018 року становить 39 340,30 грн.
З перерахунку пенсії вбачається, що підсумок пенсії (з надбавками) із сум, визначених у довідці від 13 березня 2018 року № 908лк, складає 5 516,12 грн.
З відомостей по пенсійній справі Позивача вбачається, що 05 квітня 2018 року виплачено доплату пенсії за період з січня 2018 року по квітень 2018 року.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного, в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Донецькій області надала до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку від 23 червня 2017 року № 7642 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивача, що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.
В свою чергу, Відповідачем не проведено вчасного перерахунку пенсії, що свідчить по протиправну бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області, а тому вимоги позивача у цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Натомість, як вбачається з матеріалів справи, перерахунок пенсії позивачу здійсненний з 01 січня 2016 року у 2018 року відповідно до довідки від 13 березня 2018 року № 908лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1
За таких обставин, позовна вимога щодо зобов’язання Відповідача провести такий перерахунок є безпідставною та не підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача про зобов’язання ГУ ПФУ у Донецькій області виплатити різницю у пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з частинами другою та третьої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Разом з цим, суд критично ставиться до твердження відповідача про відсутність підстав для виплати пенсії позивачу у відповідному розмірі, з огляду на те, що постановою КМУ № 103 від 21 лютого 2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено здійснення виплати пенсії з 01 січня 2019, та зазначає, що виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія (частина третя статті 52 Закону № 2262-ХІІ). Цією нормою не передбачено можливість сплати пенсії частинами в майбутньому та із застереженнями про наявність фінансування. Згідно з частиною третьою статті 7 КАС України суд застосовує норму вищезазначеного Закону, який має вищу юридичну силу, ніж постанова КМУ № 103 від 21 лютого 2018 року.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм закону, якими регулюються спірні відносини, суд дійшов висновку, щодо задоволення позовних вимог в частині зобов’язання Відповідача виплатити різницю у пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року згідно з нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», довідки про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року.
Суд зазначає, що позовні вимоги позивача про зобов’язання Відповідача виплачувати пенсію на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки від 13 березня 2018 року №908-лк, є передчасними, а тому, не підлягають задоволенню.
За вимогами частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства, суд
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (85143, Донецька область, Костянтинівський район, с. Іллінівка, вул. Дорожна, 2, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Словянськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугою років з 01 січня 2016 року.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 різницю у пенсії з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», довідки про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (84300, Донецька область, м. Краматорськ, смт. Біленьке, вул. Пензенська, 19, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) судові витрати з судового збору у розмірі 1 280 (одна тисяча двісті вісімдесят) гривен 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року.
Рішення постановлено в письмовому провадженні. Повний текст рішення складено та підписано 13 липня 2018 року на підставі частини четвертої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Аляб'єв І.Г.