
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 липня 2018 р. Справа№805/3308/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аляб’єва І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «Риск» до Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області, Державної служби України з питань безпеки на транспорті, про визнання протиправним та скасування розрахунку,
в с т а н о в и в:
У травні 2018 року ФГ «Риск» звернулося до суду з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області (далі – Управління УТБ), у якому просить визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів відповідно до акту 0004663 від 12 квітня 2018 року.
Провадження у справі відкрито ухвалою суду від 16 травня 2018 року.
Ухвалою суду від 13 червня 2018 року до справи залучено в якості другого відповідача ОСОБА_1 службу України з питань безпеки на транспорті.
Ухвалою суду від 03 липня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
До судового засідання, призначеного на 10 липня 2018 року, сторони не з’явилися, подали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
ПОЗИЦІЯ СТОРІН.
Позивач зазначає, що Управління УТБ складено розрахунок плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів у зв’язку із встановлення перевищення навантаження на здвоєну вісь автомобіля.
В обґрунтування позову наводять доводи про несправність пристрою для зважування, оскільки таких зважувань усього здійснено три, і кожного разу з іншим результатом.
Також вказують, що при зважуванні не надавалися документи, що підтверджують відповідність пристрою для зважування вимогам стандартів.
Управління УТБ надало до суду відзив на позов та просить у його задоволенні відмовити.
Вказують, що зважування та складення розрахунку плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів здійснено належними вагами, що підтверджується документами про їх сертифікацію, та у порядку, встановленому законом.
ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
Фермерське господарство «Риск» зареєстроване за адресою: 92917, Луганська область, Кремінський район, с. Невське, вул. Леніна, 65, код ЄДРПОУ 13411093.
Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області зареєстроване за адресою: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1, код ЄДРПОУ 37803368
ОСОБА_1 служба України з питань безпеки на транспорті зареєстрована за адресою: 01135, м. Київ, пр-т. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845.
12 квітня 2018 року працівниками Управління УТБ здійснено габаритно-ваговий контроль автомобіля MAN TGA 26.440, реєстраційний номер НОМЕР_1, який належить Позивачу.
За результатами контролю складено акт та довідку від 12 квітня 2018 року, у яких зазначено, що навантаження на здвоєну вісь автомобіля становить 17,75 тонни, що перевищує граничну допустиму норму 16 тонн. Загальна вага автомобіля вказана 25 150 кг.
Також складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт від 12 квітня 2018 року.
Цього ж дня складено розрахунок плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів, яким визначено Позивачу до сплати 931,5 євро.
Судом встановлено, що перевірка здійснена на підставі наказу Укртрансбезпеки від 05 квітня 2018 року № 333 «Про затвердження графіка проведення рейдових перевірок», направлення на рейдову перевірку № 009645 від 10 квітня 2018 року, графіка роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю.
Також встановлено, що відповідність пристрою для зважування вимог нормативних документів засвідчується сертифікатом відповідності з додатками (зареєстровано в реєстрі органу з оцінки відповідності за № UA.TR.002.CB.0300-17), декларацією про відповідність № 2, сертифікатом перевірки типу (зареєстровано в реєстрі органу з оцінки відповідності за № UA.TR.002.CT.0115-17Rev.0).
З матеріалів справи вбачається, що зважування здійснювалося двічі – вперше о 14:52, вдруге, після усунення недоліків о 23:01.
При цьому, на другому зважуванні (після перерозподілення ваги на різні вісі) загальна вага автомобіля зменшилася та дорівнювала 24 600 кг.
За твердженням представника Позивача автомобіль зважувався тричі, і втретє знову загальна вага авто змінилася. Доказів на підтвердження цього факту Позивач не надав, а за інформацією Управління УТБ третього зважування не було проведено.
ПОЗИЦІЯ СУДУ.
Згідно з п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2011 року, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року (в редакції, чинній на час проведення перевірки) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 року, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
В силу положень пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001 року, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено п.30 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879 ( Надалі - Порядок № 879).
Відповідно до п. 3 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно п. 18 Порядку №879, за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
У відповідності з п. 21 Порядку №879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Пунктом 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень (абз. 1 п. 28 Порядку №879).
Відповідно до п. 30 Порядку №879, плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
Пунктом 31 Порядку №879 встановлено, що при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.
Згідно із п. 31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у пятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобовязаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Суд звертає увагу, що доводи Позивача зводяться виключно до невідповідності вимогам стандартів пристрою для зважування. Цей висновок Позивач обґрунтовує посиланням на змешившийся показник ваги авто при другому та третьому зважуваннях.
Вказане твердження суд не приймає до уваги з огляду на те, що:
- відповідність пристрою для зважування вимогам нормативних актів та стандартів підтверджується належними документами, як-то сертифікатами та декларацією відповідності;
- між першим та другим зважуванням пройшло більше 8 годин, під час яких здійснювалося усунення недоліків, зокрема перевантаження між осями авто. Оскільки в цей час автомобіль перебував поза межами безперервного контролю з боку працівників Управління УТБ, частина вантажу могла бути розвантажена;
- доказів проведення третього зважування до суду не надано.
Враховуючи, відсутність інших доводів щодо протиправності оскаржуваного розрахунку, цей позов вбачається необґрунтованим.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов Фермерського господарства «Риск» (92917, Луганська область, Кремінський район, с. Невське, вул. Леніна, 65, код ЄДРПОУ 13411093) до Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області (84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Академічна, 11-1, код ЄДРПОУ 37803368) та Державної служби України з питань безпеки на транспорті (01135, м. Київ, пр-т. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845) залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року.
Рішення постановлено в письмовому провадженні. Повний текст рішення складено та підписано 13 липня 2018 року на підставі частини четвертої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Аляб'єв І.Г.