Ухвала суду № 75276897, 13.07.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2018
Номер справи
1540/3362/18
Номер документу
75276897
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/3362/18

УХВАЛА

13 липня 2018 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А. розглянувши позовну заяву Головного управління Держпраці в Одеській області до Болградської центральної районної лікарні про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду 09.07.2018 року надійшов позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Болградської центральної районної лікарні про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Белградської центральної районної лікарні (вул. Ізмаїльська, 71,75, м. Болград, Болградський район, Одеська область; код ЄДРПОУ: 01998710) шляхом зобов'язання Болградської центральної районної лікарні негайно зупинити роботи з експлуатації: технологічного устаткування та його елементів систем газопостачання природним газом Болградської ЦРЛ, а саме газопроводів середнього та низького тисків та ШРП (шафовий регуляторний пункт); посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа, а саме балонів з киснем; виконання газонебезпечних робіт при роботі з обладнанням підвищеної небезпеки у частині виконання підключення балонів з киснем; зберігання посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа, а саме балонів з киснем на складі кисневих балонів, що знаходяться за адресою: вул.Ізмаїльська, 71,75, м.Болград, Болградський район, Одеська область, у зв’язку із загрозою життю та здоров’ю людей.

Відповідно до п.п.1-6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Ознайомившись зі змістом адміністративного позову суд також дійшов висновку, що він не відповідає вимогам ст.ст.160, 161 КАС України.

Відповідно п.4 ч.5. ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Суддя зазначає, що відповідно до преамбули Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб’єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Частина 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Аналізуючи вказані правові норми, суд дійшов висновку, що застосування заходів реагування можливе у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.

Натомість у прохальній частині позовної заяви позивач, зокрема, просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Болградської центральної районної лікарні шляхом зобов'язання Болградської центральної районної лікарні негайно зупинити роботи з експлуатації.

Таким чином, позивачу необхідно викласти позовні вимоги у відповідності до норм КАС України.

Згідно п.11 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Однак, в порушення вимог вищевказаної статті позивач не зазначає у позовній заяві, чи подавав він раніше позов (позови) до цих самих відповідачів з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Відповідно до ч.2 ст.161 КАС України суб’єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов’язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.

На підтвердження направлення на адресу відповідача копії адміністративного позову, Головним управлінням Держпраці в Одеській області надано розрахунковий документ, виданий поштовим відділенням та лист про надання документів до Болградської центральної районної лікарні.

Відповідно до абз.25, 27 п.2 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009 року, визначено, що реєстроване поштове відправлення - поштове відправлення, яке приймається для пересилання з видачею розрахункового документа, пересилається з приписуванням до супровідних документів та вручається одержувачу під розписку. Документом, який підтверджує надання послуг поштового зв'язку, є розрахунковий документ встановленої відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо).

Поштове відправлення містить бланк опису вкладення, який згідно з пунктом 61 Правил надання послуг поштового зв'язку заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв'язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові.

В інформаційному листі Вищого адміністративного суду України № 2091/11/13-11 від 16.11.2011 року зазначено, що належним доказом надіслання суб’єктом владних повноважень відповідачу та третім особам у справі копії позовної заяви та доданих до неї документів повинен бути опис вкладення з поштовим штемпелем, разом із розрахунковим документом.

Таким чином позивач повинен надати суду докази направлення позовної заяви із доданими до неї документами відповідачу (опис вкладення з поштовим штемпелем разом із розрахунковим документом).

Згідно ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачем надано до суду позов без доказів сплати судового збору.

Частиною 2 статті 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Позивач звертається до суду з позовом, в якому просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Тобто, позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру.

У відповідності до п.1 ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру, який подано суб’єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою – підприємцем, сплачується судовий збір за ставкою 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 1 січня 2018 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб 1762 гривень.

Таким чином за подачу даного адміністративного позову позивачу слід сплатити судовий збір у розмірі 1762,00 грн.

Окрім цього суд зазначає наступне.

Згідно ч.9 ст.160 КАС України у позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

Як вбачається з матеріалів справи, вимога позивача про застосування заходів реагування ґрунтується на підставі акта перевірки суб’єкта господарювання від 08 червня 2018 року №15/14.6/04-492.

Згідно ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Частина 8 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає, що припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Відповідно до ч.11 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб’єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.

Отже спеціальним законодавством, що визначає правові засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, не встановлено спеціального строку для звернення контролюючими органами до суду із позовом про застосування заходів реагування до суб’єкта господарювання, однак із вищенаведених норм можна зробити висновок, що у випадку винесення контролюючим органом припису, заходи реагування не застосовуються до закінчення строку усунення порушень вимог законодавства, що зазначений у вказаному приписі.

Судом встановлено, що Головним управлінням Держпраці в Одеській області на підставі акта перевірки суб’єкта господарювання від 08 червня 2018 року №15/14.6/04-492 видано припис від 08.06.2018 року №15/14.6/04-492-687 та припис від 08.06.2018 року №15/14.6/04-492-688, у яких зазначено строк усунення порушень до 08.08.2018 року, а також припис від 08.06.2018 року №15/14.6/04-492-689, у якому зазначено строк усунення порушень до 27.07.2018 року.

Таким чином, станом на дату подання даного позову не сплинув строк для виконання вищевказаних приписів.

Таким чином позивач повинен надати суду уточнену позовну заяву із обґрунтуванням підстав звернення позивача до суду із даним позовом до закінчення терміну усунення відповідачем порушень вимог законодавства, зазначеного у приписах.

Згідно ч. 1 ст.169 КАС суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.

Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду позовної заяви із обґрунтуванням підстав звернення позивача до суду із даним позовом до закінчення терміну усунення відповідачем порушень вимог законодавства, зазначеного у приписах та з приведеними у відповідність до вимог законодавства вимог, належних доказів її надсилання відповідачу та доказів сплати судового збору а також підтвердженням неподання іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Керуючись ст.ст.160, 161, 169 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Болградської центральної районної лікарні про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - залишити без руху.

Встановити позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.

Ухвала окремо від остаточного судового рішення оскарженню не підлягає.

Суддя О.А. Вовченко