Рішення № 75275850, 04.07.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2018
Номер справи
803/816/18
Номер документу
75275850
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/816/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Валюха В.М.,

за участю секретаря судового засідання Столярчук А.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

третьої особи ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся з позовом до Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області від 17.11.2017 № 11/2 «Про встановлення режиму роботи».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_3 проживає у житловому будинку, розташованому за адресою: Волинська область, Ковельський район, с. Поворськ, вул. Київська, 44, який належить йому на праві приватної власності.

Восени 2017 року на території с. Поворськ Ковельського району у межах житлової забудови (через дорогу від житлового будинку та поряд з іншими житловими будинками) розпочало роботу кафе «Марічка», режим роботи якого не дозволяє мешканцям прилеглих будинків спокійно проживати у власному житлі та порушує усі можливі правила співжиття (постійні застілля у кафе, які тривають до самого ранку, розпивання спиртних напоїв, лайки, бійки, гучна музика тривають у кафе до глибокої ночі).

06.11.2017 позивач та інші мешканці села звернулися до Поворського сільського голови із заявою від 06.11.2017 про обмеження роботи кафе «Марічка», як того вимагає чинне законодавство. Проте, листом від 20.11.2017 № 1281/3.5/2-17 була надана відповідь про те, що рішенням виконавчого комітету Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області від 17.11.2017 № 11/2 було встановлено режим роботи кафе «Марічка», зокрема у п’ятницю та суботу з 09:00 до 01:00.

Позивач вважає вказане рішення виконавчого комітету протиправним, оскільки встановлений ним режим роботи кафе «Марічка», яке знаходиться у межах населеного пункту у зоні житлової забудови, суперечить вимогам чинного законодавства щодо «режиму тиші» з 22 до 8 години.

Позивач просить визнати протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області від 17.11.2017 № 11/2 «Про встановлення режиму роботи».

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.05.2018 прийнято вказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 (далі - третя особа ФОП ОСОБА_2С.) (а. с. 1).

Ухвалою суду від 04.06.2018 вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (а. с. 34).

04.06.2018 за вх. № 7317/18 на адресу суду від третьої особи ФОП ОСОБА_2 надійшли письмові пояснення щодо позову (а. с. 28), у яких вказана третя особа позов заперечив та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що оскаржуване рішення не суперечить вимогам законодавства та не порушує прав та законних інтересів позивача. Крім того, постановляючи рішення про встановлення режиму роботи кафе «Марічка», виконавчий комітет Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області діяв в межах своїх повноважень, оскільки режим роботи був запропонований ФОП ОСОБА_2 як суб’єктом господарювання, а виконком лише погоджував графік. Позивач не надав доказів того, що робота кафе у встановлений режим роботи порушує вимоги законодавства щодо порядку здійснення господарської діяльності, режиму роботи, санітарних норм, що свідчить про безпідставність позовних вимог.

11.06.2018 позивач подав до суду відповідь на пояснення третьої особи, у якій не погодився із доводами ФОП ОСОБА_2, викладеними у поясненнях щодо позову (а. с. 40).

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала з підстав, викладених у заявах по суті справи, просить його задовольнити.

Третя особа ФОП ОСОБА_2 в судовому засіданні позов заперечив з підстав, викладених у поясненнях щодо позову, та просить відмовити у його задоволенні.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, проте у заяві від 22.06.2018 № 671/3.5/2-18 відповідач просить справу розглянути у відсутності представника (а. с. 65), у зв’язку із чим судовий розгляд справи проведено за відсутності представника відповідача.

Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 06.11.2017 ФОП ОСОБА_2 звернувся до Поворського сільського голови із заявою, у якій просив затвердити графік роботи кафе «Марічка» по вул. Київська, 35, в с. Поворськ Ковельського району, а саме: початок роботи з 09:00, кінець - до 21:00, п’ятниця і субота - з 09:00 до 01:00, обідня перерва (п’ятниця і субота) - з 16:00 до 18:00, без вихідних (а. с. 44).

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_2 з 25.04.2016 зареєстрований фізичною особою - підприємцем, до видів діяльності якого відносяться, зокрема, «10.85 виробництво готової їжі та страв» (основний вид економічної діяльності), «56.10 діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування», що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 07.05.2018 № НОМЕР_1 (а. с. 19-20), та здійснює господарську діяльність у кафе «Марічка» по вул. Київська, 35, в с. Поворськ Ковельського району, приміщення якого орендує згідно із договором оренди від 01.01.2018 № 56 (а. с. 49-51), та є оператором ринку харчових продуктів згідно із повідомленням Ковельського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області від 17.11.2017 № 822 (а. с. 48).

Рішенням виконавчого комітету Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області від 17.11.2017 № 11/2 «Про встановлення режиму роботи», за результатами розгляду відношення ФОП ОСОБА_2, на підставі підпункту «а» пункту 9 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішено встановити режим роботи кафе «Марічка» с. Поворськ, а саме: початок роботи з 09:00 до 21:00, п’ятниця і субота - з 09:00 до 01:00 ночі, обідня перерва (п’ятниця і субота) - з 16:00 до 18:00, без вихідних (а. с. 43).

З виписки з протоколу засідання виконавчого комітету Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області від 17.11.2017 № 11 видно, що вказане рішення від 17.11.2017 за № 11/2 прийнято більшістю голосів (7 - «за»; «проти», «утрималися» - немає; 2 - не голосували), при цьому, попередньо було заслухано жителів села (у т. ч. позивача) та ФОП ОСОБА_2 (а. с. 71).

Рішенням виконавчого комітету Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області від 27.02.2018 № 2/13 «Про внесення змін в рішення виконавчого комітету від 17.11.2017 року № 11/2 «Про встановлення режиму роботи» внесені зміни до констатуючої частини рішення від 17.11.2017 № 11/2, а саме слова «ст. 30 п. 9 «а» замінено на слова «пункт 4 частини «б» ст.» (а. с. 47).

Судом також встановлено, що позивач ОСОБА_3 проживає у житловому будинку, розташованому за адресою Волинська область, Ковельський район, с. Поворськ, вул. Київська, 44, який належить йому на праві приватної власності, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 09.01.2007 (а. с. 9).

06.11.2017 позивач ОСОБА_3, а також ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулися до Поворського сільського голови із заявою від 06.11.2017 про врахування їх інтересів при встановленні роботи кафе «Марічка» (а. с. 10).

Листом від 20.11.2017 № 1281/3.5/2-17 Поворська сільська рада Ковельського району повідомила, що рішенням виконавчого комітету Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області від 17.11.2017 № 11/2 було встановлено режим роботи кафе «Марічка» (а. с. 11).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до підпункту 4 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 280/97-ВР) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.

Згідно із абзацом другим пункту 1.7 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 № 219, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.08.2002 за № 680/6968, режим роботи закладу ресторанного господарства встановлюється суб'єктом господарювання самостійно, а у випадках, передбачених законодавством, за погодженням з органами місцевого самоврядування. Пунктами 1.1, 1.5 цих Правил визначено, що заклад ресторанного господарства - організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів; заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс).

Отже, режим роботи закладів ресторанного господарства (які не є підприємствами комунального господарства) встановлюється виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, за обов’язкового погодженням з відповідними суб’єктами господарювання.

При цьому, чинне законодавство України не регламентує процедуру розгляду питання щодо встановлення режиму роботи закладу ресторанного господарства та не містить переліку підстав, з яких суб’єкту господарювання може бути відмовлено у встановленні режиму роботи, який запропонований таким суб’єктом.

Як вбачається із матеріалів справи та пояснень представника позивача, позивач не погоджується із оскаржуваним рішенням у частині встановлення режиму роботи кафе «Марічка» в с. Поворськ Ковельського району у п’ятницю та суботу до 01:00, оскільки встановлення такого графіку роботи кафе порушує вимоги законодавства щодо «режиму тиші» з 22 до 8 години.

За правилами частини першої статті 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 № 4004-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 4004-ХІІ) органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров'я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов'язані: здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, установлених санітарними нормами; забезпечувати під час роботи закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу, культури, при проведенні концертів, дискотек, масових святкових і розважальних заходів тощо рівні звучання звуковідтворювальної апаратури та музичних інструментів у приміщеннях і на відкритих площадках, а також рівні шуму в прилеглих до них жилих і громадських будівлях, що не перевищують рівнів, установлених санітарними нормами; вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, в таких приміщеннях і на таких територіях (захищені об'єкти), зокрема, жилих будинків і прибудинкових територіях; розташованих у межах населених пунктів закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу.

Відповідно до частин другої, третьої статті 24 Закону № 4004-ХІІ шум на захищених об'єктах при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби. У нічний час, із двадцять другої до восьмої години на захищених об'єктах забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів.

Як передбачено пунктами 1, 2, 8, 9 частини п’ятої статті 24 Закону № 4004-ХІІ, передбачені частинами другою, третьою та четвертою цієї статті вимоги щодо додержання тиші та обмежень певних видів діяльності, що супроводжуються шумом, не поширюються на випадки: здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди; здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму за межі таких приміщень; відзначення встановлених законом святкових і неробочих днів, днів міст, інших свят відповідно до рішення місцевої ради, проведення спортивних змагань; проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів у заборонений час за погодженням із уповноваженим органом місцевого самоврядування в порядку, передбаченому правилами додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях.

Згідно із частинами шостою, сьомою статті 24 Закону № 4004-ХІІ, сільські, селищні, міські ради затверджують правила додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, якими з урахуванням особливостей окремих територій (курортні, лікувально-оздоровчі, рекреаційні, заповідні тощо) установлюються заборони та обмеження щодо певних видів діяльності, що супроводжуються утворенням шуму, а також установлюється порядок проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, встановлених законом, забезпечують контроль за додержанням керівниками та посадовими особами підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також громадянами санітарного та екологічного законодавства, правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, інших нормативно-правових актів у сфері захисту населення від шкідливого впливу шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів.

Відповідно до підпункту «е» частини другої статті 46 Закону № 4004-ХІІ до підприємств, підприємців, установ, організацій, які порушили санітарне законодавство, застосовуються такі фінансові санкції: за порушення вимог щодо додержання тиші та обмежень певних видів діяльності, що супроводжуються шумом, встановлених частинами другою, третьою та четвертою статті 24 цього Закону, підприємство, установа, організація, громадянин - суб'єкт господарської діяльності сплачує штраф у розмірі від п'ятдесяти до чотирьохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі, коли підприємство, установа, організація або громадянин - суб'єкт господарської діяльності не припинили порушення після застосування фінансової санкції, вони сплачують штраф у розмірі ста відсотків вартості реалізованої продукції, виконаних робіт, наданих послуг.

Крім того, статтею 42 Закону № 4004-ХІІ визначені заходи щодо припинення порушення санітарного законодавства, серед яких обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об'єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм.

Таким чином, Закон № 4004-ХІІ, Правила дотримання тиші у громадських місцях населених пунктів Поворської сільської ради, затверджених рішенням сільської ради від 22.12.2017 № 19/3 (а. с. 66-67), як і будь-які інші нормативно-правові акти не забороняють виконавчим органам сільських, селищних, міських рад встановлювати режим роботи будь-якого закладу ресторанного господарства, який би передбачав закінчення роботи такого закладу після 22 години.

Разом з тим, на суб’єктів господарювання закладів ресторанного господарства покладаються обов’язки, визначені статтею 24 Закону № 4004-ХІІ, щодо захисту населення від шкідливого випливу шуму, невиконання яких тягне за собою відповідальність у вигляді накладення фінансових санкцій або обмеження, тимчасової заборони чи припинення діяльності.

На думку суду, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, виходячи із контрольних повноважень, передбачених частиною сьомою статті 24 Закону № 4004-ХІІ, вправі не погодити суб’єкту господарювання встановлення запропонованого ним режиму роботи закладу ресторанного господарства після 22 години, за умови та у випадку порушення таким суб’єктом вимог щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму та застосування до нього заходів відповідальності, визнавши такий режим роботи не зручним для населення.

Проте, під час судового розгляду справи не здобуті належні та допустимі докази того, що ФОП ОСОБА_2 під час здійснення господарської діяльності у кафе «Марічка» порушує вимоги законодавства щодо захисту населення від шкідливого випливу шуму, у зв’язку із чим він притягувався до відповідальності, а застосовані заходи відповідальності не призвели до припинення порушень.

При цьому, суд враховує, що кафе «Марічка» є закритим приміщенням (а. с. 81-85), а суду не надані докази того, що діяльність цього кафе супроводжується рівнем шуму (який проникає за межі цього приміщення та до приміщення, де мешкає позивач), що перевищує встановлені санітарні норми.

Крім того, суд також враховує, що аналогічний режим роботи після 22 години (до 01:00 у п’ятницю та суботу) встановлений відповідно до рішень виконавчого комітету Поворської сільської ради від 21.06.2018 № 6/2, № 6/3 також для інших закладів, розташованих у с. Поворськ: закусочна «Берізка» (ФОП ОСОБА_6С.), кафе «Імідж» (ФОП ОСОБА_7В.) (а. с. 72-73).

Отже, суд дійшов висновку, що під час прийняття рішення від 17.11.2017 № 11/2 «Про встановлення режиму роботи» виконавчий комітет Поворської сільської ради Ковельського району Волинської області діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, у зв’язку із чим позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, до задоволення не підлягають.

Керуючись статтями 243-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх

Повний текст рішення складено 09 липня 2018 року