
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 червня 2018 р. Справа№805/2818/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень рішень,
ВСТАНОВИВ:
23 квітня 2018 року позивач, Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго», звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області, про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень рішень. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем з порушенням діючого законодавства були прийняті податкові повідомлення-рішення на підставі акту камеральної перевірки з питань своєчасності сплати узгоджених грошових зобов’язань з орендної плати з юридичних осіб за період з 01.03.2016 по 26.10.2017 по податковим деклараціям з плати за землю №9016937882 від 15.02.2016, уточнюючої податкової декларації №9254879875 від 30.12.2016 за 2016 рік та №9022336279 від 17.02.2017 за 2017 рік. З посиланням на підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14, підпункти 54.3 статті 54, статті 58 Податкового кодексу України, позивач просив:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0004514802 від 27.11.2017, відповідно до якого зобов’язано позивача сплатити штраф у сумі 47901,84 гривень;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №004504802 від 27.11.2017, відповідно до якого зобов’язано позивача сплати штраф у сумі 8406,19 гривень.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що до 08 червня 2016 року він був звільнений від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, як суб’єкт господарювання, який здійснював діяльність на території проведення антитерористичної операції. Після вказаної дати, у зв’язку із набранням чинності Законом України від 17.05.2016 №1365-VII «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування», у позивача виник обов’язок платити за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах, які не входять до переліку, який затверджується Кабінетом Міністрів України. Позивачем були подані уточнюючі податкові декларації, які були прийняти відповідачем, але не сторновані, внаслідок платежі, здійснені позивачем після 08 червня 2016 року, відповідач протиправно відносив на сплату податкових зобов’язань за періоди, в яких позивач був звільнений від такої сплати. Судовим рішенням по справі №805/4573/16-а, яке набрало законної сили, визнані протиправними та скасовані податкові вимоги Мангушської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області від 11.03.2016 №107-23 та 14.03.2016 №131-23 про сплату боргу з земельного податку та орендної плати, відповідно, станом на 10 та 13 березня 2016 року.
У відзиву на адміністративний позов відповідач позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні з наступних підстав. В акті камеральної перевірки викладені факти порушення позивачем термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов’язання з орендної плати з юридичних осіб, визначених пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України. Самостійно визначене грошове зобов’язання з орендної плати з юридичних осіб за січень 2016 року – серпень 2017 року (за податковими деклараціями з плати за землю на 2016 рік №9016937882 від 15.02.2016, на 2017 рік №9022336279 від 17.02.2017) погашене як податковій борг на загальну суму 323570,91 гривень платіжними дорученнями починаючи з 28.07.2016 по 22.12.2016, уточнюючою податковою декларацією з плати за землю на 2016 рік №9254879875 від 30.12.2016 (до зменшення на 139270,09 гривень) та платіжними дорученнями з 27.01.2017 по 26.10.2017. Закон України від 12.09.2014 №1669 «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не є законом з питань оподаткування, а тому його положення суперечать нормам Податкового кодексу України. З 15.04.2017 об’єкти оподаткування, що розташовані на тимчасово окупованій території та/або на території населених пунктів, які розташовані на лінії зіткнення, оподатковуються за правилами встановленими пунктом 38 підрозділу10 «Перехідні положення» Податкового кодексу України в редакції Закону України від 23.03.2017 №1989-VIII. Позивач не звертався із заявою про розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань, також не подавав заяву про продовження граничних строків для подання податкової декларації. Не сплата у встановлені строки задекларованого узгодженого податкового зобов’язання за 2016 рік (податкова декларація №9016937882 від 15.02.2016) призвела до зростання податкового боргу. Після того, як позивач з 28.07.2016 почав сплачувати узгоджене податкове зобов’язання, відповідно до пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України грошові кошти зараховувалися у порядку календарної черговості та гасився податковий борг, який виник у зв’язку з несвоєчасною сплатою за 2016 рік.
14 травня 2018 року було відкрито провадження у справі та її розгляд був призначений за правилами спрощеного позовного провадження.
15 травня 2018 року від позивача витребувані докази: податкові декларації з плати за землю за 2016 та 2017 роки.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» зареєстроване в статусі юридичної особи, включене до ЄДРПОУ за номером 00131268 за адресою: вул. Островського, буд.8, м. Краматорськ, 84302, перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області в якості платника окремих податків та зборів за неосновним місцем обліку. Здійснює господарську діяльність відповідно до Статуту підприємства.
До Мангуська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Донецькій області в електронному виді позивачем були подані наступні податкові декларація з земельного податку та орендної плати з юридичних осіб:
№9016937882 від 15 лютого 20106 року із визначенням податкових зобов'язань на 2016 рік;
№9254879875 від 30 грудня 2016 року із визначенням уточнених податкових зобов'язань на 2016 рік (в рядку 6-12 нарахована до зменшення податкові зобов’язання за період січень-червень 2016 року);
№9022336279 від 17 лютого 2017 року із визначенням податкових зобов'язань на 2017 рік.
27 жовтня 2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області складено «Акт №189/05-99-48-02/00131268 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового (грошового) зобов’язання з орендної плати з юридичних осіб Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (код за ЄДРПОУ 00131268) за 2016-2017рр.» (далі – Акт). За висновками Акту позивач порушив терміни сплати самостійно визначеного в податкових деклараціях №9016937882 від 15.02.20106, №9254879875 від 30.12.2016, №9022336279 від 17.02.2017, грошового зобов’язання з орендної плати з юридичних осіб, визначених пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України. Контролюючий орган дійшов висновку про наявність у позивача податкового боргу, а тому згідно пункту 87.9 статі 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов’язані зараховувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податку.
27 листопада 2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області на підставі Акту прийнято податкове повідомлення-рішення №0004514802 за затримку сплати грошового зобов’язання з орендної плати позивач зобов’язаний сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 47901,84 гривень.
27 листопада 2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області на підставі Акту прийнято податкове повідомлення-рішення №0004504802 за затримку сплати грошового зобов’язання з орендної плати позивач зобов’язаний сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 8406,19 гривень.
За наслідками судового розгляду встановлено, що відповідач при надходженні від позивача грошових коштів на оплату поточних податкових зобов’язань відповідно до пункту 87.9 статі 87 Податкового кодексу України зараховував ці кошти в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного позивачем.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов’язковим до виконання.
За приписами частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у [...] адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду по справі №805/4573/16-а від 26 квітня 2017 року, яка набрала законної сили 19 липня 2017 року згідно ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду, був задоволений позов ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області. Визнано протиправним та скасовано податкову вимогу Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 11 березня 2016 року форми «Ю» №107-23, якою зобов`язано Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» сплатити суму податкового боргу з земельного податку та орендної плати з юридичних осіб, що виник станом на 10.03.2016 у розмірі 41309,65 гривень. Визнано протиправним та скасовано податкову вимогу Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 14 березня 2016 року форми «Ю» №131-23, якою зобов`язано Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Донецькобленерго» сплатити суму податкового боргу з земельного податку та орендної плати з юридичних осіб, що виник станом на 13.03.2016 у розмірі 8250,05 гривень. Зобов'язано Мангуську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області внести зміни до інтегрованих карток з земельного податку та орендної плати юридичних осіб ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» шляхом виключення з них відомостей про наявність податкового боргу недоїмки (пені) на загальну суму 10694,33 гривень.
Судовими рішенням встановлено, [...] що відповідач не довів правомірність прийнятих ним податкових вимог та нарахування пені виходячи з наступного.
До спірних правовідносин суд застосовує норми Податкового кодексу України та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин.
Суть спірних правовідносин в частині формування та направлення спірних вимог №107-23 від 11 березня 2016 року та №131-23 від 14 березня 2016 року полягає у правомірності винесення податковим органом податкових вимог з урахуванням положень ? та « » 1669-VII 02.09.2014 (далі Закон №1669).
Так, відповідно до . 206 використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 , орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
За приписами п. 288.1 ст. 288 ? ?, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до п. 287.1 ст. 287 , власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з п. 286.2 ст. 286 , платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому .46 , з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Враховуючи вимоги п.87.1 ст.87 , джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Відповідно до пункту 87.9 визначено, що разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до 95 або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до зазначеної норми відповідачем були зараховані кошти сплачені ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» в рахунок податкового боргу позивача, який виник у період до 08.06.2016.
Указом Президента України № 405/2014 від 14.04.2014 введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до . 1 « ? » 02.09.2014 1669-VII (далі - Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014. № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14 квітня 2014 року.
Вищевказаний визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Відповідно до вимог статей 6 та 7 « » визначено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Скасовано на період проведення антитерористичної операції орендну плату за користування державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
На виконання 1669, прийняті відповідні розпорядження. Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року, (далі - Розпорядження №1053-р), від 02.12.2015 № 1275-р (далі - Розпорядження №1275-р) відповідно до яких, затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція та згідно з додатком до якого до відповідних населених пунктів належить, зокрема - смт. Мангуш.
В судовому засіданні з'ясовано, що позивач був зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, з 16.07.2015 перереєструвався до м. Краматорськ, вул. Островського, 8 і відповідно земельні ділянки позивача, де здійснюється господарська діяльність знаходяться за адресами населених пунктів, що включені та належать до затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція.
Системний аналіз вищезазначених нормативно-правових актів в редакції, що регулювали спірні правовідносини на час їх виникнення та на час дії відповідної редакції , тобто в період до 08.06.2016, дають підстави вважати, що платники земельного податку та орендної плати з юридичних осіб, які перебувають на обліку у фіскальних органах, і знаходилися на території визначених переліком населених пунктів, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, а також земельні ділянки державної та комунальної власності якими такі платники податків користуються знаходяться на території де проводилась АТО, на цей період звільняються від виконання своїх обов'язків, зокрема, щодо сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в місті їх розташування, а саме в смт. Мангуш.
Статтею 10 1669 врегульовано порядок підтвердження настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, а саме: протягом терміну дії цього належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Зі змісту вказаної статті чітко вбачається, що нею визначений конкретний документ як підстава для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань. При цьому цією нормою не визначено, за невиконання (неналежне виконання) від якого саме зобов'язання звільняється певна особа. Тобто, для спірних правовідносин стаття 10 1669 є загальною нормою.
Відповідно до ст. 11 1669 визначено, що дія поширюється на період проведення АТО та на шість місяців після дня її завершення.
05.09.2014 року Торгово-промислова палата України своїми Сертифікатами №2878/05-4 та №2888/05-4 засвідчила факт настання обставин непереборної сили, зумовлених використанням зброї на території розташування ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» з 14.04.2014 при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення податків та обов'язкових платежів та надання звітності.
Таким чином Сертифікат ТПП застосовується при вирішенні питання звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені з боку податкових органів.
При даних спірних правовідносинах мало місце виключно звільнення від сплати зобов'язань та визначення штрафних та фінансових санкцій на час проведення антитерористичної операції певної категорії осіб, тобто у термін з початку дії і до 08.06.2016.
Враховуючи зазначене суд вважає за необхідне зазначити, що положення статті 10 Закону №1669 можуть бути застосовані при вирішенні правовідносин, врегульованих Податковим кодексом України.
Таким чином, при погашенні позивачем своїх зобов'язань починаючи з 08.06.2016, контролюючий орган протиправно зараховував ці кошти в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного позивачем, оскільки судовими рішеннями встановлена відсутність такого податкового боргу.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 38 підрозділу10 «Перехідні положення» Податкового кодексу України, в редакції Закону України від 23.03.2017 №1989-VIII, з огляду на наступне.
Підрозділ 10 «Перехідні положення» Податкового кодексу України був доповнений пунктом 38 Законом України 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні, який набув чинності 01 січня 2017 року».
В подальшому в цей Закон були внесені зміни Законом України від 23.03.2017 №1989-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення деяких положень та усунення суперечностей, що виникли при прийнятті Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні».
Положення пункту 38 розділу 10 Податкового кодексу України не можуть бути застосовані для врегулювання спірних правовідносин, оскільки, як зазначалося раніше, судовими рішеннями було встановлено, що у позивача відсутній податковий борг з орендної плати за земельні ділянки, які зазначені в податкових деклараціях №9016937882 від 15.02.20106, №9254879875 від 30.12.2016, №9022336279 від 17.02.2017, а тому контролюючий орган має враховувати цю обставину в роботі та зараховувати кошти, що сплачує позивач залежно від визначеного ним в платіжних дорученнях напряму сплати.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі.
Судові витрати по сплаті судового збору, здійснені позивачем, підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 261, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (місцезнаходження: 84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Островського, б.8, код ЄДРПОУ 00131268) до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області (місцезнаходження: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрогської дивізії, б.114, код ЄДРПОУ 39406028) про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0004514802 від 27 листопада 2017 року про зобов’язання Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 47901,84 гривень за затримку сплати грошового зобов’язання з орендної плати.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0004504802 від 27 листопада 2017 року про зобов’язання Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 8406,19 гривень за затримку сплати грошового зобов’язання з орендної плати.
Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1762 (тисячу сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області.
Повний текст рішення складений 13 липня 2018 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя Циганенко А.І.