
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2018 року № 810/366/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1, яка діє в інтересах недієздатної ОСОБА_2, до виконавчого комітету Бориспільської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась гр. ОСОБА_1, яка діє в інтересах недієздатної ОСОБА_2, з позовом, в якому просить:
-визнати бездіяльність Виконавчого комітету Бориспільської міської ради стосовно поліпшення житлових умов в квартирі за адресою: АДРЕСА_1, в якій мешкає ОСОБА_3, страждаюча на психічний розлад, протиправною;
-зобов'язати Виконавчий комітет Бориспільської міської ради поліпшити житлові умови в квартирі за адресою: АДРЕСА_1, згідно дефектного акту від 03.01.2017 , складеного КП ЖЕК-1.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.01.2018 року позовну заяву залишено без руху з наданням п'ятиденного строку для усунення недоліків.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Сторони надали суду заяви, в яких просили розглядати справу за їх відсутності.
На підставі ст. 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
Позивачка є опікуном недієздатної гр. ОСОБА_2 відповідно до рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 21.07.2016 у справі № 359/11528/15-ц.
Позивачка 23.06.2017 звернулася до Виконавчого комітету Бориспільської міської ради із заявою про поліпшення житлових умов за рахунок останнього, що передбачено абз. 16 ст. 5 ЗУ «Про психіатричну допомоги», або відшкодувати витрати на ремонтні роботи у розмірі 50406, 66 грн.
Відповідач листом від 21.07.2017 відмовив позивачці у поліпшенні житлових умов, посилаючись на те, що комунальне підприємство ЖЕК-1є балансоутримувачем будинку № 5 по вул. Глибочицька в м. Борисполі. У випадку психіатричної хвороби особи комунальне підприємство лише забезпечує збереження права на житлове приміщення за місцем проживання протягом часу надання такій особі стаціонарної психіатричної допомоги, а всі ремонтні роботи у квартирі проводяться за рахунок власника квартири або на договірних оплатних умовах.
Позивачка, вважаючи зазначену відмову протиправною, звернулася до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 ЗУ «Про психіатричну допомогу» з метою забезпечення громадян різними видами психіатричної допомоги та соціального захисту осіб, які страждають на психічні розлади, органи виконавчої влади та органи місцевого
самоврядування відповідно до їх повноважень, зокрема, поліпшують житлові умови осіб, які страждають на психічні розлади, в установленому законодавством порядку.
Порядок поліпшення житлових умов громадян визначено Житловим кодексом Української PCP.
Відповідно до ст. 34 Житлового кодексу Української PCP потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни:
1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок;
2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;
3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров'я Української РСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок;
4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;
5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;
6) які проживають у гуртожитках.
Громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов і з інших підстав, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.
Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду та вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, порядок ведення якого визначає Кабінет Міністрів України.
Згідно ст. 60 Житлового кодексу Української PCP правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень затверджуються Радою Міністрів Української PCP і Українською республіканською радою професійних спілок.
Постановою Ради Міністрів Української PCP і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 р. № 470 затверджені «Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP»
Отже, поліпшення житлових умов громадян може відбуватися тільки шляхом перебування на відповідному обліку, поліпшення житлових умов шляхом проведення ремонту або відшкодування витрат законодавством не передбачено.
Посилання позивачки на ЗУ «Про соціальні послуги» та Постанову КМУ від 28.10.2004 № 1442 Про затвердження Національного стандарту N 2 "Оцінка нерухомого майна", у розрізі тлумачення словосполучення «поліпшення житлових умов», суд не приймає до уваги, оскільки чинним законодавством дане питання врегульовано та чітко визначено.
Виходячи з викладеного, відповідачем правомірно відмовлено позивачці у здійсненні ремонту квартири 18, яка знаходиться по вул. Глибочицькій, 5 в м. Борисполі, або відшкодуванні витрат на ремонтні роботи.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лапій С.М.