Рішення № 75267055, 21.05.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2018
Номер справи
810/4540/17
Номер документу
75267055
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2018 року № 810/4540/17

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДСНС України у Київській області до Дитячо-юнацької спортивної школи міста Обухова про застосування заходів реагування,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель та приміщень Дитячо-юнацької спортивної школи міста Обухова за адресою: Київська область, м. Обухів, вул. Миру, 12 шляхом зобов’язання відповідача зупинити експлуатацію вказаного об’єкта до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 16.11.2017 № 135.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем здійснюється експлуатація вказаного об’єкту з порушенням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.12.2017 відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.03.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник відповідача надав суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності.

Представник позивача надав суду заяву, в якій зазначив, що оскільки додаткова позапланова перевірка не проводилася, то не вважає, що порушення усунуті.

На підставі ст. 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.

Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відносини, пов’язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагування на них, функціонування єдиної державної системи цивільного захисту, а також повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов’язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності врегульовуються Кодексом цивільного захисту України, відповідно до Прикінцевих та перехідних положень якого останній набирає чинності з дня наступного за днем його опублікування та вводиться в дію з 01 липня 2014 року.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, відповідно до Положення про ДСНС, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, основними завданнями ДСНС України є:

1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності;

2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб;

3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах;

4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності. областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок до закону.

Головне управління ДСНС України у Київській області у відповідності до Кодексу цивільного захисту України та Положення про Головне управління ДСНС України у Київській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС 21.09.2017 № 507) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно – рятувальних служб.

Відповідно до ст. ст. 47, 65, 66, 67 Кодексу Цивільного захисту України, статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Плану перевірок установ та організацій, що належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (їх територіальних органів), місцевих державних адміністрацій, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, а також будівель, приміщень, споруд, що перебувають у власності (користуванні) цих установ або організацій на IV квартал 2017 року розташованих на території Обухівського району затвердженого тимчасово виконуючим обов'язки начальника Головного управління ДСНС України у Київській області від 01.09.2017 та наказу Головного управління ДСНС України у Київській області від 10.10.2017 № 671 здійснено планову перевірку щодо додержання Дитячо-юнацькою спортивною школою м. Обухова норм пожежної безпеки, будівельних норм та правил.

Повідомлення про проведення планової перевірки відповідачу вручено 17.10.2017 .

За результатами перевірки 16.11.2017 року складено акт № 135 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Перевіркою встановлено ряд порушень, які зазначені в Акті перевірки від 16.11.2017 №135, всі вони створюють реальну загрозу життю і здоров’ю людей, які працюють, перебувають на об’єкті, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.

З метою застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) позивач звернувся до суду з даним позовом.

З матеріалів справи слідує, що посадовими особами Головного управління ДСНС України у Київській області здійснено позапланову перевірку щодо додержання відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної небезпеки, за результатами якої складено Акт від 05.12.2017 № 180.

Згідно даного акту відповідачем частково усунено порушення, відображені в Акті від 16.11.2017 № 135, не усунуто наступні порушення:

1) приміщення не обладнано автоматичною установкою пожежної сигналізації з виведенням сигналу при її спрацюванні на пульт централізованого спостереження;

2) будівлю не обладнано системою блискавко захисту;

3) в приміщенні електрощитової не встановлені протипожежні двері;

4) не надано акт схованих робіт під підвісними стелями:

5) на видному місці не вивішено покажчики місця розташування найближчих протипожежних джерел водопостачання;

6) електрощити, групові електрощити не поновлено схеми підключення споживачів з пояснюючими написами з вказанням значення номінального струму апарату захисту;

7) в підвалі не обладнано вікна розміром 0.9х1,2 м. з приямками з кожного приміщення;

8) евакуаційні виходи не позначені знаками безпеки «Вихід»;

9) відповідальна особа за виконання вимог цивільного захисту , захисту техногенної безпеки не пройшла навчання на територіальних курсах цивільного захисту;

10) обслуговуючий персонал не забезпечено засобами індивідуального захисту.

Відповідачем, у свою чергу надано суду докази усунення порушень № № 1, 2, 4, 5, 6, 8 та 9, зазначених в акті перевірки від 05.12.2017 № 180, а саме: договір підряду від 15.05.2018 № 34 (ремонт електрообладнання в приміщенні електрощитової), додаток до даного договору, акти приймання виконаних будівельних робіт - встановлення системи пожежної сигналізації та системи оповіщення людей про пожежу в приміщенні спортивної школи за травень 2018, акт від 08.05.2018 № 1/05 перевірки відповідності систем протипожежного захисту, акт від 08.05.2018 приймання системи блискавко захисту в експлуатацію.

Щодо інших порушень, суд зазначає, що дані порушення не створюють будь-якої загрози життю чи здоров’ю людей.

Крім того, як слідує з листа від 08.12.2017 № 03-06/1223 Управління освіти ВК Обухівської міської ради з травня 2016 ДЮСШ м. Обухова знаходиться в стані капітального ремонту. Заняття відділень школи відбуваються на базі інших навчальних закладів міста. Закінчення ремонту заплановано на серпень 2018 року. Відкриття навчального закладу - 01.09.2018, під час капітального ремонту передбачається проведення заходів щодо усунення порушень, встановлених перевіркою.

Відповідно до п.п. 1,4, 10 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Отже, у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду.

Оскільки станом на час прийняття рішення у даній справі відповідачем усунено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 205, 241, 245, 246, 257, 259-262, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

У задоволенні позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.