Рішення № 75267039, 23.05.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2018
Номер справи
810/911/18
Номер документу
75267039
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2018 року № 810/911/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулася гр. ОСОБА_1 з позовом до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання відмови у перерахунку пенсії як інваліду та щорічної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, протиправною та зобов'язання здійснити такий перерахунок та забезпечити відповідну виплату.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Сквирському ОУПФ України Київської області.

Не погоджуючись з сумою призначеної їй пенсії звернулася до відповідача із заявою

щодо правильності призначення та виплати їй пенсії згідно ст. 50 та ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Проте, листом від 08.11.2017 відповідачем відмовлено їй у здійснення такого перерахунку.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26,02.2018 позовну заяву залишено без руху

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.03.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивачка надала суду заяву, в якій просила розглядати справу за її відсутності.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про день, час там місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

На підставі ст. ст. 194, 205 КАС україни судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що позивачка є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 19.02.2016, інвалідом третьої групи, захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Перебуває на обліку в Сквирському ОУПФ України Київської області та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Не погоджуючись із сумою нарахованої їй пенсії, позивачка 25.10.2017 звернулася із відповідною заявою до відповідача.

Листом від 08.11.2017 № 63/Д-01 Сквирське ОУПФ України Київської області повідомило позивачку, що вона перебуває на обліку в Управлінні та з 24.08.2000 року, отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Також повідомлено, що позивачці було проведено перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак розмір пенсії був менший, ніж вона отримує.

Позивачка, не погоджуючись з зазначеною відповіддю, звернулася до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Питання призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003 з подальшими змінами і доповненнями (далі Закон № 1058).

Відповідно до частин 3, 4, 5 статті 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: - у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; - у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі за текстом Порядок).

Пунктом 4.1 Розділу IV Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Отже, саме подання заяви про здійснення перерахунку пенсії відповідно до затвердженого цим Порядком додатку 2 і є законною підставою для прийняття органом Пенсійного фонду будь-яких рішень з питань перерахунку пенсії.

Враховуючи, що позивачка подала до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області заяву від 25.10.2017 без дотримання вимог, передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому і відповідь їй надано листом від 08.11.2017 № 63/Д-01 в порядку Закону України "Про звернення громадян".

Рішення по суті щодо перерахунку позивачеві пенсії відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідачем не приймалося, а лист 08.11.2017 № 63/Д-01 має роз'яснювальний (інформаційний) характер та не тягне для позивача правових наслідків.

Крім того, у відзиві на позовну заяву відповідачем звернуто увагу, що позивачка не зверталася до Управління з заявою про перехід із пенсії за віком, яку вона отримує з 25.08.2009 року відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. ст. 54, 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При цьому суд звертає увагу на те, що позивач у позовній заяві не вказує на порушення відповідачем приписів Закону України «Про звернення громадян», а тому зазначені питання судом не перевіряються.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вирішуючи даний спір, суд, керуючись частиною другою статті 2 КАС України, зобов'язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою цієї статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити.

Судовий збір під час звернення до суду не сплачено, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір, а тому питання про розподіл судового збору у даній справі судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 205, 241, 245, 246, 257, 259-262, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в:

У задоволені позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.