ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" серпня 2006 р. Справа № 14/203-АП-06
Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Друзяк К.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Херсон,
до товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонская топливная компания", м. Херсон,
про стягнення 29498грн.43коп. штрафу,
за участю представників
позивача: Назарова Л.М., дов. № 01-12/2 від 10.01.06 р.,
відповідача: Нєкрасова С.В., директор, протокол № 32 зборів учасників від 31.08.05 р.
Позивач у позовній заяві просить стягнути з відповідача 29498грн.43коп. штрафу за нестворення робочих місць для інвалідів.
Представник позивача на засіданні суду надав усні пояснення відповідно до яких підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в ході судового засідання надав усні пояснення у яких заперечував проти позовних вимог, письмові заперечення на позовну заяву до дня судового засідання не представив.
У судовому засіданні оголошувалась перерва для підготовки вступної та резолютивної частин постанови.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі (їхніх представників), що прибули в судове засідання, дослідивши наявні у справі письмові докази, господарський суд,
в с т а н о в и в :
Відповідно до ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91 р. № 875-ХІІ, в редакціях Законів України від 14.10.94 № 204/ВР, від 05.07.01 № 2606-ІП та від 15.06.04 № 1771-IV (далі Закону) для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Згідно з наданою державною статистичною звітністю, затвердженою наказом Мінпраці України від 29.12.2004 № 338, (форма № 10-ПІ „Звіт про зайнятість та працевлаштування інвапідів за 2005 рік"), встановлений Законом норматив у ТОВ "Херсонская топливная компания" в 2005 році не виконано - при нормативі працевлаштування "3 особи" фактично інваліди не працювали.
Пунктом 5 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1995 р. № 314 визначено, що підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. Таким чином, обов'язок зазначених органів щодо працевлаштування інвалідів виникає лише після надання підприємствами відповідної інформації про наявні робочі місця для інвалідів.
Згідно з інформацією Суворовського районного центру зайнятості Відповідач протягом 2005 року щомісяця надавав "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) на потребу в працівниках" за формою № 3-ПН, але тільки у квітні та вересні інформував про наявність вакансій, всі інші звіти були надані без вакансій. Про вакансії для інвалідів Відповідач сповістив районний центр зайнятості лише один раз - у квітні 2005 року і центром зайнятості було направлено на підприємство інваліда, який від запропонованої роботи відмовився.
До відділу праці та соціального захисту населення виконкому Суворовської районної у місті Херсоні ради Відповідач протягом 2005 року жодного разу не звертався з питанням про направлення інвалідів для працевлаштування.
Оскільки результатом працевлаштування є укладення трудового договору між працівником, в даному випадку інвалідом, та власником або уповноваженим ним органом (стаття 21 Кодексу законів про працю України), то безпосереднє працевлаштування здійснює власник або уповноважений ним орган підприємства (об'єднання), установи, організації незалежно від форм власності та господарювання.
У зв'язку з невиконанням встановленого ст. 19 Закону нормативу, в силу дії ст. 20 зазначеного Закону, п. 3, 4 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого Постановою КМУ від 28 грудня 2001 року № 1767 зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 2004 року № 813, Відповідач був зобов'язаний не пізніше 15 квітня 2006 року самостійно сплатити в доход Державного бюджету на рахунок Державного казначейства штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом і складає 29498,43 грн.
Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" не пов'язує застосування штрафних санкцій з будь-якими іншими обставинами, що перешкоджали працевлаштуванню інвалідів, оскільки вказана відповідальність є за своєю природою альтернативним зобов'язанням.
За вказаних обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст.ст. 94, 161-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонская топливная компания", ідентифікаційний код –31389943, адреса –буд. 5, вул. Тираспільська, м. Херсон, розрахунковий рахунок –260073016401 в ХФ ЗАТ "Банк Петрокомерц Україна", МФО - 352004, на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, ідентифікаційний код –24104230, адреса –будинок № 5-а, вул. 40 років Жовтня, місто Херсон, р\рахунок - № 31212230600002 в банку УДК по Херсонській області, МФО –852010, одержувач ВДК по м. Херсону, код 24104230, 50070000;01- платежі до Фонду соціального захисту інвалідів, 29498грн.43коп. штрафу.
Виконавчий лист видати після набрання судовим рішенням законної сили та звернення заінтересованої особи з відповідною заявою.
3. Постанова господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано, якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
4. Про апеляційне оскарження рішення суду (постанови) першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ю.В. Гридасов
Дата складення постанови у повному
обсязі відповідно до статті 160 Кодексу
адміністративного судочинства України 07.08.06 р.