
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/2492/17-а
Головуючий у 1-й інстанції:Мультян М.Б.
Суддя-доповідач: Гонтарук В. М.
03 липня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гонтарука В. М.
суддів: Білої Л.М. Граб Л.С.
секретар судового засідання: Бондаренко С.А.,
за участю:
позивача: ОСОБА_2
представника позивача: ОСОБА_3
представника відповідача: Олійник Наталії Миколаївни
представника третьої особи: Москаленка Андрія Олександровича
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року (ухвалене в м. Вінниці) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Вінницького обласного військового комісаріату, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство оборони України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
В грудні 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Вінницького обласного військового комісаріату, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство оборони України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити. В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що відповідачем було безпідставно повернуто документи, подані позивачем, на доопрацювання.
Відповідач та третя особа своїм правом передбаченим ст.ст. 300, 304 КАС України не скористались та не подали відзиви на апеляційну скаргу.
Позивач та його представник доводи апеляційної скарги підтримали просили суд їх задовольнити.
Представники відповідача та третьої особи в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечували, просили суд відмовити в задоволенні її вимог.
Заслухавши суддю доповідача, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції скасуванню з прийняттям постанови про задоволоення адміністративного позову.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи неоспорені факти про те що, ОСОБА_2 проходив військову службу в Збройних Силах Радянського Союзу в період з 31 жовтня 1981 року по 24 листопада 1983 року.
ОСОБА_2 в 2016 році звернувся до Вінницького обласного військового комісаріату із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІІ групи інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби.
Листом № 12/2069 від 26 травня 2016 року Вінницький обласний військовий комісаріат повернув документи на доопрацювання та зазначив, що відповідно до роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України та повернення аналогічних документів поданих на розгляд особами з числа колишніх військовослужбовців, відсутні документи, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, як це передбачено п. 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження у військовому резерві затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.
ОСОБА_2 повторно в тому ж році звернувся до Вінницького обласного військового комісаріату із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІІ групи інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби.
Листом № 12/4962 від 15 грудня 2016 року Вінницький обласний військовий комісаріат повернув без реалізації документи ОСОБА_2, так як розглянувши подані документи, комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби, дійшла висновку про необхідність повернення на доопрацювання документів, оскільки відсутні документи, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, як це передбачено п. 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження у військовому резерві.
13 червня 2017 року ОСОБА_2 втретє звертається до Вінницького обласного військового комісаріату із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням ІІІ групи інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби, додавши всі необхідні документи.
До заяви було додано:
- довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності;
- витяг із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень (контузії, травми або каліцтва), у колишнього військовослужбовця № 205 від 21 січня 2016 року;
- військовий квиток,
- посвідчення про нагороду, посвідчення про вдячність Афганського народу;
- посвідчення серії НОМЕР_1 про інвалідність ІІІ групи;
- паспорт громадянина України;
- документ, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків - ідентифікаційний номер платника податків;
- витяг з протоколу № 94 від 04 листопада 2016 року;
- лист Військового обласного комісаріату від 15.12.2016р.;
- витяг з постанови Ради Міністрів СРСР від 17.01.1983р. №59-27;
- довідка з Оранти;
- довідка про банківські реквізити.
Листом № 12/3513 від 23 листопада 2017 року Вінницький обласний військовий комісаріат повідомив, що відповідно до п. 11 "Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження у військовому резерві" передбачено надання заявником документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Таким документом може бути довідка про обставини травми, яка видається травмованому військовослужбовцю. Крім того, законодавство Радянського Союзу, у період проходження заявником військової служби, також передбачало необхідність документа, що свідчить про обставини справи. Окрім того, у разі звернення ОСОБА_2 до Вінницького об'єднаного військового комісаріату запит буде сформовано та направлено до архіву встановленим порядком.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що у Вінницького обласного військового комісаріату не було законних підстав для прийняття документів позивача для подальшого відправлення до комісії Міністерства оборони України, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_2 задоволенню не підлягають.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закону) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема: встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Частиною 6 ст.16-3 вказаного Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права (ч. 8 ст. 16-3 Закону). Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 9 ст. 16-3 Закону).
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 (далі - Порядок № 975).
Пунктом 2 ч. 2 вказаної Постанови установлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Згідно п. 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, зокрема: у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою) (п. 11 Порядку № 975).
Призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів) (п. 12 Порядку № 975).
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови (п. 13 Порядку № 975).
Аналіз викладених правових норм свідчить про те, що уповноважений орган зобов'язаний протягом 15-ти днів з дня реєстрації всіх документів прийняти висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю та передати його до розпорядника коштів для прийняття відповідного рішення. При цьому, уповноважений орган, зокрема військовий комісаріат не має права приймати рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги військовослужбовцю.
Крім того, суд зазначає, що вищезазначені правові норми не передбачають повернення документів на доопрацювання.
Як свідчать матеріали справи, 13 червня 2017 року позивачем через Вінницький обласний військовий комісаріат була подана заява до Міністерства оборони України для виплати йому одноразової грошової допомоги згідно ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", як інваліду 3 групи, до якої додані наступні документи: довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; витяг із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень (контузії, травми або каліцтва), у колишнього військовослужбовця № 205 від 21 січня 2016 року; військовий квиток, посвідчення про нагороду, посвідчення про вдячність Афганського народу; посвідчення серії НОМЕР_1 про інвалідність ІІІ групи; паспорт громадянина України; документ, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків - ідентифікаційний номер платника податків; витяг з протоколу № 94 від 04 листопада 2016 року; лист Військового обласного комісаріату від 15.12.2016р.; витяг з постанови Ради Міністрів СРСР від 17.01.1983р. №59-27; довідка з Оранти; довідка про банківські реквізити.
З витягу протоколу засідання №205 від 21.01.2016 року Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень (контузії, травми або каліцтва) у колишнього військовослужбовця, встановлено, що отримані ОСОБА_2 поранення (контузія) та захворювання пов'язані з виконанням обов'язків військової служби під час бойових дій.
31.03.2016 року Вінницьким обласним центром медико-соціальної експертизи апелянту встановлено третю групу інвалідності з 31.03.2016 року, яка настала внаслідок поранення пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби під час бойових дій (довідка №328254 від 31.03.2016 року).
Однак, Вінницьким ОВК в порушення Порядку № 957, висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги до Міністерства оборони України не надсилався та на стадії звернення позивача із відповідною заявою повернуто документи на доопрацювання.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач повертаючи вищезазначені документи позивачу на доопрацювання, вказує на те, що позивачем не надано відповідної довідки, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, при цьому посилається на постанову Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року.
Судова колегія зазначає, що вищевказана довідка передбачена порядком № 5 до Положення № 402, яка визначає, що поранення (контузії, травми або каліцтва) не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, надається лише з 14.08.2008 року, з часу видання Міністерством оборони України наказу № 402 "Про затвердження положення про військово - лікарську експертизу в Збройних силах України".
Однак, на думку суду апеляційної інстанції, вищевказане положення не може розповсюджуватись на позивача, який проходив службу з 1981 по 1983 роки і отримав поранення в 1982 році.
Повертаючи на доопрацювання документи позивача з вищенаведених підстав, відповідачем не було враховано вищезазначене, а також вказані дії щодо повернення заяви не відповідають повноваженням та порядку розгляду таких звернень громадян, оскільки не передбачають повернення заяв і документів, у зв'язку з чим Вінницький обласний військовий комісаріат в даному випадку діяв протиправно.
При цьому, повертаючи документи позивачу відповідачем не було надано роз'яснення, яким чином і в яких органах він може отримати необхідну довідку або інші документи, які будуть підтверджувати вказаний факт.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що Вінницький обласного військовий комісаріат повертаючи позивачу документи стосовно виплати йому одноразової грошової допомоги на доопрацювання, діяв не в порядку та не у спосіб визначений Законодавством, що вказує на протиправність таких дій.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені під час апеляційного перегляду обставини справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що відповідачем не доведено тієї обставини, що повертаючи позивачу документи стосовно виплати йому одноразової грошової допомоги на доопрацювання діяв у порядку, в спосіб та в межах наданих законом повноважень.
Враховуючи вищенаведені обставини та правові норми, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції при прийнятті рішення неповно дослідив обставини справи, без встановлення всіх обставин справи, а також не наведено доказів, які б підтверджували що суб'єкт владних повноважень при поверненні документів ОСОБА_2 щодо виплати йому одноразової грошової допомоги на доопрацювання діяв правомірно, а тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню з прийняттям постанови про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Вінницького обласного військового комісаріату, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство оборони України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії скасувати.
Прийняти постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Вінницького обласного військового комісаріату, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство оборони України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо повернення на доопрацювання заяви ОСОБА_2 про виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку з інвалідністю пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби.
Зобов'язати Вінницький обласний військовий комісаріат забезпечити розгляд заяви ОСОБА_2 від 13.06.2017 року про виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 150 -кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, як військовослужбовцю, якому встановлено інвалідність 3 групи внаслідок поранення (контузії), захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії та доданих до неї документів у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 шляхом подачі висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги разом із документами Міністерству оборони України.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 11 липня 2018 року.
Головуючий Гонтарук В. М. Судді Біла Л.М. Граб Л.С.