
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/4131/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді - Мікули О.І.,
суддів - Гінди О.М., Кушнерика М.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Личаківської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Личаківської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення, -
суддя в 1-й інстанції – Ланкевич А.З.,
час ухвалення рішення – 12.04.2018 року,
місце ухвалення рішення – м. Львів,
дата складання повного тексту рішення – 12.04.2018 року,
в с т а н о в и в:
Позивач - ФОП ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача - Личаківської ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області, в якому просила (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог) визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача №83386-13 від 26 липня 2016 року, яким їй визначено суму податкового зобов'язання за платежем: транспортний податок з фізичних осіб у сумі 25000,00 грн.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року в позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області від 26 липня 2016 року №83386-13 про визначення суми податкового зобов'язання за платежем “транспортний податок з фізичних осіб” у сумі 25000 грн.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що згідно з розрахунком середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком, що міститься на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, вартість автомобіля позивача у 2016 році становила 2513049,00 грн. (з урахуванням коефіцієнту коригування ринкової ціни транспортних засобів та строку експлуатації – 1055480,58 грн), що є більше ніж 1033500,00 грн. (750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), тому належний позивачу автомобіль є об'єктом оподаткування транспортним податком відповідно до підп.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України.
Апелянт звертає увагу на те, що порушення строку формування оскаржуваного рішення не тягне за собою автоматичної нечинності такого повідомлення-рішення, оскільки норми чинного податкового законодавства України не передбачають такого наслідку. Крім того, ця обставина не порушує прав платника податків, оскільки строк сплати транспортного податку згідно з п.267.8 ст.267 ПК України обчислюється саме з дати вручення податкового повідомлення-рішення. Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте правомірно. Просить скасувати рішення суду першої та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Учасники справи в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, тому суд вважає можливим проведення розгляду справи в їх відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, та на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення – без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 14 лютого 2013 року за ФОП ОСОБА_1 зареєстровано транспортний засіб – автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER 200, легковий універсал-В, номер шасі - JTMHV05J804080095, чорного кольору, з об’ємом двигуна 4461 см.куб., тип пального - дизель, рік випуску - 2012, державний номерний знак НОМЕР_1, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії САО 686374, виданим ВРЕР ДАІ з обслуговування м.Львова та Пустомитівського району.
26 липня 2016 року Личаківська ОДПІ (Жовківське відділення) прийняла податкове повідомлення-рішення №83386-13, яким позивачу визначено грошове зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб у сумі 25000,00 грн.
Об'єктом оподаткування за цим податковим повідомленням-рішенням є автомобіль TOYOTA LAND CRUISER 200 (легковий універсал-В, з об’ємом двигуна 4461 см.куб., 2012 року випуску) з визначенням періоду оподаткування – 2016 рік.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що автомобіль позивача не може бути визначений податковим органом як об'єкт оподаткування транспортним податком протягом 2016 року, оскільки середньоринкова вартість належного ФОП ОСОБА_1 автомобіля є нижча 750 мінімальних заробітних плат, а тому цей транспортний засіб не належить до об'єктів оподаткування транспортним податком, у зв'язку з чим оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийнято неправомірно і підлягає скасуванню. Крім того, контролюючим орган порушено приписи чинного податкового законодавства України в частині строків формування податкового повідомлення-рішення.
Такий висновок суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильним, законним та обґрунтованим, виходячи з наступного.
Законом України від 28 грудня 2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", який набув чинності 01 січня 2015 року, згідно зі ст. 267 ПК України було введено новий транспортний податок.
Відповідно до пп.267.1.1 п.267.1 ст.267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, які відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно з пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Середньоринкова вартість легкового автомобіля визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року, виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Зазначеним Законом також доповнено п.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України абз.3, відповідно до якого щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких не минуло більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Отже, згідно з вказаними положеннями законодавства, об'єктом оподаткування у 2016 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1033500,00 грн. та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно).
Відповідно до пп.267.3.1 п.267.3 ст.267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України .
Згідно з п.267.4 цієї ж статті ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.
Нормами пп.267.5.1 п.267.5. ст.267 ПК України передбачено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Пп.267.6.1 п.267.6 ст.267 ПК України передбачає, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Згідно з пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою Кабінетом Міністрів України 18 лютого 2016 року №66 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України забезпечує роботу офіційного веб - сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.
П.2 ОСОБА_2 визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у п.3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою КМУ від 10 квітня 2013 року №403.
Відповідно до п.2, п.3 цього Порядку середньоринковою вартістю транспортних засобів є величина, яка визначається статистичними методами і еквівалентна імовірній ціні, за яку може здійснюватися купівля - продаж транспортних засобів певної марки та моделі з відповідним строком експлуатації та пробігом на встановлену дату проведення оцінки. Середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою : Сср = Цн х (Г / 100) х (1 ± (Гк / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні; Г-коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортного засобу залежно від строку експлуатації; Гк - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу.
Згідно з п.4 ОСОБА_2 інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством Держзовнішінформ до Мінекономрозвитку.
П.12. Методики (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобілів залежно від пробігу визначається з урахуванням фактичного та нормативного середньорічного пробігу автомобілів.
У разі коли фактичний середньорічний пробіг автомобілів є вищим, ніж їх нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість зменшується, а у разі, коли фактичний середньорічний пробіг є нижчим, ніж нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість збільшується.
Мінекономрозвитку відповідно до цієї ОСОБА_2 розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (п.13 ОСОБА_2).
З системного аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що для визнання автомобіля об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема, середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно, Мінекономрозвитку.
Як встановлено судом, підставою для прийняття контролюючим органом оскаржуваного податкового повідомлення-рішення є включення відомостей про належний позивачу вказаний транспортний засіб до бази даних Державної фіскальної служби в розділ "Перелік суб'єктів та об'єкт оподаткування" (закладка "Транспортний податок" підсистеми "Облік платежів") ІТС "Податковий блок". Тобто, підставою для винесення відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення слугувала інформація, яка міститься у базі даних Державної фіскальної служби та яка не відповідає визначенню відповідної інформації у пункті 3 Порядку.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, відповідач не надав інформації, яка стала підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення №83386-13 від 26 липня 2016 року щодо визначення ФОП ОСОБА_1 податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб у сумі 25000,00 грн., і що транспортний засіб TOYOTA LAND CRUISER 200 (легковий універсал-В, з об’ємом двигуна 4461 см.куб., 2012 року випуску), який належить позивачу, є об'єктом оподаткування у 2016 році, а судом, відповідно, таких не здобуто.
Крім того, судом встановлено, що станом на момент розгляду цієї справи, на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку (http://www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA) відсутня інформація про середньоринкову вартість автомобіля TOYOTA LAND CRUISER 200 (легковий універсал-В, з об’ємом двигуна 4461 см.куб., 2012 року випуску). Натомість, опубліковано лише Перелік легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п'яти років та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2017 та 2018 років. У зазначених переліках під оподаткування транспортним податком підлягає тільки автомобіль TOYOTA LAND CRUISER 200, рік випуску (включно) – до 2 років, в той час як спірний об’єкт оподаткування 2012 року випуску.
Самостійно отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля TOYOTA LAND CRUISER 200, 2012 року випуску, шляхом введення даних про його марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг, як того вимагає п.14 ОСОБА_2 в редакції, що діяла на момент прийняття оспорюваного рішення, видається неможливим, оскільки розміщений на сайті розрахунок проводиться за Методикою в редакції, що діє з 21 червня 2017 року. Вказаною редакцією, зокрема її п.14, регламентовано інший підхід обрахунку середньоринкової вартості обєкта оподаткування, згідно якого середньоринкова вартість автомобіля розраховується шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального. Тобто, відсутні (не вводяться) дані про тип двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.
На підтвердження того факту, що середньоринкова вартість належного позивачу автомобіля є нижча 750 мінімальних заробітних плат, остання надала відповіді Мінекономрозвитку (вих.3805-05/13365-07 та вих.3805-05/13366-07 від 28 березня 2018 року), відповідно до змісту яких розрахована у 2016 році згідно з Методикою середньоринкова вартість автомобіля TOYOTA LAND CRUISER 200 з об’ємом циліндрів двигуна 4,5 л, дизель, 2012 року випуску та пробігом 100000,00 км становила 975660,00 грн (з ПДВ), а з пробігом 120000,00 км – 961170,00 грн., що спростовує факт належності автомобіля TOYOTA LAND CRUISER 200 з об’ємом циліндрів двигуна 4,5 л, дизель, 2012 року випуску до об’єкту оподаткування у 2016 році.
Таким чином, колегія суддів вважає безпідставними покликання апелянта на те, шо транспортний засіб ФОП ОСОБА_1 є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2016 році, оскільки апелянт не надав суду розрахунків центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, на підставі яких може бути визначено, що ФОП ОСОБА_1 є власником автомобіля, який в розумінні пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України є об'єктом оподаткування.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що податкове повідомлення-рішення №83386-13 від 26 липня 2016 року, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб у сумі 25000,00 грн, прийнято неправомірно, оскільки податковим органом не доведено належними доказами того, що автомобіль марки TOYOTA LAND CRUISER 200 (легковий універсал-В, з об’ємом двигуна 4461 см.куб., 2012 року випуску) є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2016 році.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції з вищенаведених мотивів.
З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про підставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст.316 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст. 242, 243, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Личаківської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року у справі №813/373/18 – без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
ОСОБА_3 Мікула
Судді: О.М. Гінда
ОСОБА_2
Повне судове рішення складено 11 липня 2018 року.