
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/923/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Бондара В.О.
суддів: Калитки О. М. , Кононенко З.О.
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Державної міграційної служби України в Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду, від 03.05.2018, суддя В.М. Соколов, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021 повний текст складено 04.05.18 по справі № 818/923/18
за позовом Громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Громадянин ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 (далі – позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (далі – відповідач ) про визнання протиправним та скасування рішення про скасування громадянину ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1 виданий 03.04.2017 терміном дії до 11.03.2024) посвідки на тимчасове проживання №ТР184875 виданої 07.11.2017.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 07.11.2017 йому видано посвідку на тимчасове проживання № ТР184875. 19.02.2018 позивач був ознайомлений з рішенням УДМС в Сумській області про скасування посвідки на тимчасове проживання у зв’язку з наданням у заяві для отримання посвідки на тимчасове проживання неправдивих відомостей стосовно місця проживання. Позивач вважає оскаржене рішення протиправним, оскільки місце проживання позивача зареєстроване в житловому будинку № 22, що розташовується по вул. Центральній у с. Зелене Білопільського району Сумської області, що в повній мірі відповідає положенням абзацу 5 ст. 3 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду 03.05.2018 року адміністративний позов громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 Полата до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення – задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області №5901.5-691/59.3-18 від 05.02.2018 про скасування громадянину ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт U14278929, виданий 03.04.2017 терміном дії до 11.03.2024) посвідки на тимчасове проживання №ТР184875, виданої 07.11.2017.
Стягнено на користь громадянина ОСОБА_1 ОСОБА_2 Полата витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (код ЄДРПОУ 37846270).
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Колегія суддів визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу у відповідності до ч. 4 ст. 229 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 31.10.2017громадянин ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 звернувся до УДМС України в Сумській області із заявою іноземця чи особи без громадянства для отримання посвідки на тимчасове проживання (№1619) на підставі пункту 12 статті 4 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, яким передбачено документування іноземців та осіб без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання. У цій заяві було зазначено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянин ОСОБА_2, народився в м. Газіантеп, ОСОБА_2, та буде проживати у ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.35).
На підтвердження навчання позивача, приймаючою стороною (Сумським національним аграрним університетом) надано клопотання від 30.10.2017 №2045- 2017 щодо оформлення іноземцеві (громадянину ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3) посвідки на тимчасове проживання . Разом із заявою позивачем було подано паспорт U№14278929, виданий урядом ОСОБА_1 ОСОБА_2 03.04.2017, терміном дії до 11.03.2024 та переклад українською мовою сторінки паспортного документа (а.с.36-38). Відповідно до відмітки проставленої у паспорті позивача, ним 10.09.2017 було здійснено в'їзд на територію України.
Відповідно до наказу Сумського національного агарного університету від 19.09.2017 №2853-и, позивач зарахований на підготовче відділення (а.с.39). Згідно витягу із наказу від 19.09.2017 №2854-н для позивача встановлено період навчання з 29.10.2017 по 30.10.2018 (а.с.40).
Позивачу 13.11.2017 УДМС України в Сумській області видано посвідку на тимчасове проживання серії ТР №184875, терміном дії до 30.10.2018 (а.с.41).
30.01.2018 до УДМС України в Сумській області надійшов лист Управління Служби безпеки України в Сумській області від 29.01.2018 №13/103-нп (вх. № 1178/1/5901-18), в якому зазначено, що позивач при поданні заяви на отримання посвідки на тимчасове проживання подав завідомо неправдиві відомості, а саме: вказав адресу реєстрації місця проживання ІНФОРМАЦІЯ_4, за якою фактично не проживав, кореспонденцію та офіційне листування не отримував (а.с.42-43). На підтвердження цього УСБУ в Сумській області було додано акт від 13.12.2017, складений комісією при Коршачинській сільській раді про те, що позивач, який зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_5, дійсно фактично не проживав за зазначеною адресою (а.с.44).
Виходячи з цього, УСБУ в Сумській області ініціювало скасування позивачу посвідки на тимчасове проживання в Україні, серії ТР № 184875, про що просили їх повідомити.
Після отримання даної інформації, відповідачем прийнято рішення №5901.5-691/59.3-18 від 05.02.2018 про скасування позивачу посвідки на тимчасове проживання в Україні, серії ТР №184875, виданої строком дії до 30.10.2018 (а.с.48).
06.02.2018 відповідачем було направлено лист-повідомлення про прийняте рішення позивачу (вих. № 5901.5-808/59.3-18) на поштову адресу місця реєстрації: Сумська область, Білопільський район, с. Зелене, вул. Центральна, буд. 22, а також приймаючій стороні Сумському національному аграрному університету (вих. № 5901.5-805/59.3-18) (а.с.49,50).
Крім того, 06.02.2018 аналогічні листи були направлені УСБУ в Сумській області (вих. № 5901.5-798/59.3-18) та Державній прикордонній службі України (вих. №5901.5-803/59.3-18) (а.с.51,52-53).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення УДМС України в Сумській області №5901.5-691/59.3-18 від 05.02.2018 про скасування позивачу посвідки на тимчасове проживання є протиправним.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з оскаржуваного Рішення посвідка на тимчасове проживання ОСОБА_3 скасована на підставі підпункту 1 п. 19 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 №251, у зв’язку з поданням у заяві для отримання посвідки на тимчасове проживання неправдивих відомостей стосовно місця проживання (а.с.9).
Також, з матеріалів справи вбачається, що ухвалою суду від 05.04.2018 було зобов'язано Управління Служби безпеки України в Сумській області надати матеріали, які стосуються встановлення факту надання громадянином ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 неправдивих відомостей при поданні заяви на отримання посвідки на тимчасове проживання від 31.10.2017 №1619 та стали підставою для ініціювання скасування УДМС України в Сумській області посвідки про тимчасове проживання серії ТР №184875, виданої строком дії до 30.10.2018.
На виконання вказаної ухвали Управління СБУ в Сумській області листом №13/589 від 16.04.2018 надало інформацію, що під час перевірки отриманих даних встановлено, що іноземний громадянин ОСОБА_3 при поданні заяви в органи ДМС України для отримання посвідки на тимчасове проживання вказав адресу реєстрації, за якою фактично не проживав та не проживає, тобто надав завідомо недостовірні відомості. Даний факт, підтверджено актом комісійного обстеження адреси реєстрації іноземних громадян від 13.12.2017, а саме: Сумська область, Білопільський район, с. Зелене, вул. Центральна, 22 (а.с.67).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 13 ст. 4 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” (далі по тексту - ОСОБА_4) іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.
Відповідно до ч. 13 ст. 5 Закону підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною тринадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, дійсний поліс медичного страхування, документ, що підтверджує факт навчання в Україні, та зобов'язання навчального закладу повідомити центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, про відрахування з такого закладу.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Також, відповідно до п. 19 Порядку посвідка на тимчасове проживання скасовується територіальним органом або підрозділом ДМС, який її видав, зокрема, у разі отримання від органу Національної поліції, іншого органу виконавчої влади, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів.
Згідно з абз. 5 ст. 3 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Відповідно до ч. 10 ст. 6 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Як вбачається з матеріалів справи, місце проживання позивача зареєстроване в житловому будинку № 22, що розташовується по вул. Центральній у с. Зелене Білопільського району Сумської області, що в повній мірі відповідає положенням абзацу 5 ст. 3 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”.
Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку, що позивач не обмежений у вільному виборі місця проживання, та у визначеному законодавством порядку зареєстрував місце свого проживання.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення УДМС України в Сумській області №5901.5-691/59.3-18 від 05.02.2018 про скасування позивачу посвідки на тимчасове проживання є протиправним, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача колегією суддів не встановлено.
Відповідно до ч.1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення-без змін.
Згідно зі ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, рішення або ухвалу-без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Сумській області залишити без задоволення .
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 по справі № 818/923/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_5Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_6 ОСОБА_4 Повний текст постанови складено 12.07.2018.