
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 636/3452/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Сіренко О.І.
суддів: Спаскіна О.А. , Любчич Л.В.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
представника позивача: ОСОБА_1
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: Москаленко Ю.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 17.04.2018, суддя Ковригін Олександр Сергійович, пл. Леніна, 2, м. Чугуїв, Харківська область, 63500, по справі № 636/3452/17
за позовом ОСОБА_4
до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_4, звернувся до суду з адміністративним позовом до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просив визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за стажем та з урахуванням заробітної плати по 31.05.2017 року - неправомірними, та просив суд зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії за стажем та з урахуванням заробітної плати по 31.05.2017 року, згідно з абз. 2 ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, починаючи з 21.06.2017 року.
В запереченнях відповідач вказував на те, що Позивач за перерахунком пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» звертався із заявою 21.06.2017 р., та на час звернення страховий стаж був 22 місяці, тобто менше від встановленого ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування».
14.04.2018 року постановою Чугуївського міського суду Харківської області відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії.
Звернувшись з апеляційною скаргою позивач зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи. В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник вказує, що позивач перебуває на обліку в Чугуївському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, як пенсіонер за віком, починаючи з 18.06.2015 року. З моменту призначення пенсії та по теперішній час позивач працює. 21.06.2017 року ОСОБА_4 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням страхового стажу за 24 місяці роботи за період з 01.06.2015р. по 31.05.2017р.. Однак відповідачем перерахунок було здійснено за 22 місяці за період з 01.06.2015р. ро 31.03.2017р. Позивач вважає вказаний перерахунок таким, що порушує його права та соціальні гарантії, встановлені законодавством.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач зазначає, що станом на час звернення з заявою про перерахунок пенсії 26.06.2017 року, дані про підтвердження сплати страхових внесків за квітень і травень 2017 року були відсутні. Тому вважає вимогу ОСОБА_4 безпідставною, оскільки позивач станом на час звернення не набув права на такий перерахунок.
Колегія суддів вислухавши суддю доповідача, представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, дослідивши письмові докази по справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_4 перебуває на обліку в Чугуївському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, як пенсіонер за віком, починаючи з 18.06.2015 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач продовжує трудову діяльність з Філією «Теплоелектроцентраль» товариства з обмеженою відповідальність «ДВ НАФТОГАЗОВИДОБУВНА КОМПАНІЯ», одержує заробітню платню, з якою сплачуються страхові внески (а.с. 15-18).
21.06.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по стажу згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням заробітної плати в період роботи після призначення пенсії за 24 місяці страхового стажу. (а.с.39).
Відповідачем проведено перерахунок пенсії з урахуванням стажу роботи 22 місяці, оскільки відповідно до Форми ОК-5 індивідуальних відомостей про застраховану особу, страхові внески з заробітної платні ОСОБА_4 за квітень та травень 2017 року не сплачені. (а.с.40).
13.07.2017 року позивач повторно звернувся до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати в період роботи після призначення пенсії.
Відповідачем винесено Рішення №151070 від 21.07.2017 року про відмову в перерахунку, яким позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії по заробітній платі в зв'язку з тим, що після попереднього перерахунку пенсії має менш ніж 24 місяці страхового стажу що передбачено статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Не погодившись з відмовою перерахунку пенсії відповідно до страхового стажу та з метою відновлення порушених прав, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку щодо правомірності відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_4 Вважає правомірним те, що за період роботи позивача після призначення пенсіх до страхового стажу останнього слід зарахувати 1 рік 10 місяців.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV ( далі - Закону України № 1058-IV).
Відповідно до статті 24 Закону України № 1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ч.3 статті 24 Закону України № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Отже, органи пенсійного фонду при обчисленні страхового стажу, керуються відповідними даними, що знаходяться системі персоніфікованого обліку, а у випадку обчислення страхового стажу, який був наявний у особи до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно статті 1 Закону України № 1058-IV, персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку.
Статтею 21 Закону України № 1058-IV, поняття та особливості персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Так, згідно ч. 1 вказаної статті, облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також персоніфікований облік коштів накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюються в порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від: інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; органів доходів і зборів; роботодавців; фізичних осіб; органів реєстрації актів громадянського стану; державної служби зайнятості; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; компанії з управління активами; зберігача; інших підприємств, установ, організацій та військових формувань.
Стаття 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказує, що особи, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню це іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - підприємців та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру;
Згідно з ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ст. 20. Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Аналіз наведених приписів законодавства свідчить про те, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, та вказані внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника таких внесків.
В свою чергу, органи Пенсійного фонду для отримання інформації по сплаті страхових внесків у своїй діяльності керуються даними Персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
З індивідуальних відомостей про застраховану особу вбачається, що позивач в період з 01.04.2017 по 31.05.2017 року продовжує трудову діяльність та отримує грошові кошти. Вказана інформація міститься у Формі ОК-5 індивідуальних відомостей про застраховану особу (а.с.15-18).
За даними індивідуальних відомостей про застраховану особу станом на 22.06.2017 (Форма ОК-5) страхові внески з 01.04.2017 по 31.05.2017 року Філією «Теплоелектроцентраль» товариства з обмеженою відповідальністю «ДВ НАФТОГАЗОВИДОБУВНА КОМПАНІЯ» до Пенсійного фонду України не сплачені.
Таким чином, за даними Форми ОК-5 страхові внески не сплачені за 23-й та 24-й місяць, тому вказаний стаж менше ніж 24 місяці страхового стажу.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону №1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
В свою чергу, органи Пенсійного фонду правомірно керувалися, як доказом сплати страхових внесків за ОСОБА_4, персональною електронною обліковою карткою застрахованої особи.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивача є правомірними, оскільки після попереднього перерахунку пенсії має менш ніж 24 місяці страхового стажу що передбачено статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Доводи, викладені в апеляційній скарзі позивачем, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за своєчасну або не в повному розмірі сплату страхових внесків покладено на страхувальника, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки дії страхувальника в даній справі не є предметом спору. Предметом спору в даній справі є дії Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови в перерахунку пенсії за стажем та з урахуванням заробітної плати по 31.05.2017 року, який здійснює перерахунок пенсії на підставі персоніфікованих даних позивача.
З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №151070 від 21 липня 2017 року, яким ОСОБА_4 було відмовлено в перерахунку пенсії згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням заробітної плати за роботу після призначення пенсії , є правомірним та не підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення .
Постанову Чугуївського міського суду Харківської області від 17.04.2018 по справі № 636/3452/17 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя О.І. СіренкоСудді О.А. Спаскін Л.В. Любчич Повний текст постанови складений та підписаний 12.07.2018.