Постанова № 75251938, 10.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2018
Номер справи
826/5275/17
Номер документу
75251938
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/5275/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Бужак Н. П.

Суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.

За участю секретаря: Івченка М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на рішення Окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року, суддя Качур І.А., у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Служба миттєвого кредитування» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправним та скасування рішення,-

У С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Служба миттєвого кредитування» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування постанови №271/368/15-4/9П від 24.03.2017 року про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг.

Відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від від 20 березня 2018 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись із рішенням Окружного адміністративного суду м Києва Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг подала апеляційну скаргу в якій, посилаючись на незаконність та не обгрунтованість, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, осіб, що з'явились в судове засідання, перевіривши матеріалим справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено наступне.

ТОВ "Служба миттєвого кредитування" (код ЄДРПОУ 38839217) зареєстровано, за адресою: 69037, місто Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, будинок 39-А, оф. 25 відповідно до свідоцтва про реєстрацію фінансової установи ТОВ "Служба миттєвого кредитування".

24.03.2017 року Нацкомфінпослуг прийнято оскаржувану постанову, від 24.03.2017 року, якою до ТОВ "Служба миттєвого кредитування" застосовано штрафну санкцію у розмірі 3 400,00 грн.

Підставою для прийняття оскаржуваної постанови стало несвоєчасне подання ТОВ "Служба миттєвого кредитування" запитуваної Нацкомфінпослуг інформації.

Так, Нацкомфінпослуг на адресу ТОВ "Служба миттєвого кредитування" направлено вимогу щодо надання інформації та документів №1578/15-8/15 від 09.03.2017 року.

У вимозі зазначено про необхідність надання протягом трьох робочих днів з дня отримання даної вимоги надати наступну інформацію та документи:

- анкети керівника та головного бухгалтера ліцензіата, форма якої затверджена Ліцензійними умовами. До вказаних анкет додати засвідчені належним чином копії документів, що підтверджується зазначені в анкеті відомості;

- письмові пояснення ліцензіата (за підписом керівника та головного бухгалтера, з вихідним реєстраційним номером) щодо причин неподання (несвоєчасне подання) до Нацкомфінпослуг документів та відомостей, визначених ч.3 ст.15 Закону України "Про ліцензування господарської діяльності", а саме анкети керівника та головного бухгалтера ліцензіата.

Датою подання документів слід вважати дату відбитка календарного штампеля поштового відділення зв'язку, що обслуговує відправника. У разі надання документів безпосередньо до Нацкомфінпслуг датою подання документів є дата їх реєстрації структурним підрозділом Нацкомфінпослуг, на який покладено обов'язок здійснювати реєстрації вхідної кореспонденції.

Також ТОВ "Служба миттєвого кредитування" повідомлено, що за неподання, несвоєчасне подання або за подання завідомо недостовірної інформації учасники ринків фінансових послуг несуть відповідальність у вигляді штрафних санкцій відповідно до ст.41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Як встановлено судом першої інстанції та дана обставина підтверджується матеріалами справи, вимогу №1578/15-8/15 від 09.03.2017 щодо надання вищезазначеної інформації та належним чином завірених копій документів отримано позивачем до 12.03.2017року.

На виконання вимоги Нацкомфіпослуг позивачем 14.03.2017 (вх. від 15.03.2017 №1642/КУ) надано анкети керівника, головного бухгалтера ТОВ "Служба миттєвого кредитування", та засвідчені належним чином копії документів, що підтверджують зазначені в анкеті відомості, а також письмові пояснення.

Згідно пунктів 1, 2, 3 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011. №1070 (далі-Положення) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

У своїй діяльності відповідач керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Основними завданнями Нацкомфінпослуг є здійснення, в межах своїх повноважень, державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері, а також захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг.

Відповідно до п.12 ч.1 ст.28 Закону України "Про ліцензування господарської діяльності, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції: надсилає фінансовим установам та саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансові послуги та вимагає надання необхідних документів.

Згідно з п.2 ч.1 ст.41 Закону України "Про ліцензування господарської діяльності, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до пп.3 п.2.1 розділу ІІ Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 №2319, Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу: накладати штрафи в розмірах, передбачених ст. 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Отже, учасники ринків фінансових послуг повинні виконувати вимоги Нацкомфінпослуг та своєчасно і у повному обсязі надавати витребувані останньою інформацію та документи.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, позивачем подано до Нацкомфінпослуг запитувану нею інформацію та документи в термін визначений Нацкомфінпослуг, а саме протягом трьох робочих днів з дня отримання вимоги.

Таким чином, позивач повністю виконав вимоги Національної комісії у строки, зазначені у самій вимозі, а тому відповідач прийняв постанову про застосування штрафних санкцій з порушенням вимог чинного законодавства України, а тому така постанова є протиправною і підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 березня 2018 року.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 310, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 березня 2018 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Повний текст виготовлено: 11 липня 2018 року.