Постанова № 75251149, 11.07.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2018
Номер справи
812/711/18
Номер документу
75251149
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2018 року справа №812/711/18

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Геращенко І.В., суддів Арабей Т.Г., Казначеєв Е.Г., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року у справі № 812/711/18 (суддя І інстанції - Петросян К.Є., повний текст складено 22 травня 2018 року в м. Сєвєродонецьку) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20 березня 2018 року ОСОБА_1 (далі - позивач, заявник, апелянт, скаржник) звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - відповідач, Національна поліція), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - третя особа, управління) про зобов'язання Головного управління Національної поліції в Луганській області внести зміни до наказу № 835 о/с від 28 листопада 2017 року, зазначивши в ньому пільговий стаж служби, який складається з 06 років 04 місяців 12 днів за безпосередню участь в Антитерористичній операції та 01 рік 10 місяців 26 днів протягом проходження нею служби в підрозділах карного розшуку, а всього 08 років 03 місяці 08 днів; зобов'язання Головного управління Національної поліції України в Луганській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області змінений наказ про її звільнення, для долучення до матеріалів пенсійної справи, з необхідним пакетом документів для переходу з пенсії за вислугою років на пенсію за вислугу років по лінії МВС з урахуванням її пільгового стажу 27 років 04 місяці 28 днів на день звільнення (а.с.3-10).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року позовна заява задоволена частково. Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Луганській області внести зміни до наказу від 28 листопада 2017 року № 835 о/с про звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» із зазначенням в ньому пільгового стажу служби, який складається з: 06 років 04 місяці 12 днів за безпосередню участь а Антирерористичній операції та 01 року 10 місяців 26 днів проходження служби в підрозділах карного розшуку. Зобов'язано Головне управління Національної поліції України в Луганській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області змінений наказ про звільнення ОСОБА_1 для долучення до матеріалів пенсійної справи. В іншій частині позовних вимог - відмовлено (а.с.122-127).

Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернулась з апеляційною скаргою на прийняте рішення та посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила змінити рішення суду першої інстанції, виклавши пункт 3 рішення в такій редакції: «Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Луганській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області змінений наказ про звільнення та подання про призначення пенсії з розрахунком вислуги років станом на 30 листопада 2017 року, з урахуванням пільгового стажу служби, який складається з: 06 років 04 місяців 12 днів за безпосередню участь в Антитерористичній операції та 01 року 10 місяців 26 днів проходження служби в підрозділах карного карного розшуку, страхового стажу (який вже враховується при нарахуванні пенсії) часу навчання у ВНЗ, що становить 04 роки 09 місяців 01 день». В іншій частині пункт 2 рішення залишити без змін.

Апелянт вважає, що саме на відповідача був покладений обов'язок оформити та подати до органу Пенсійного фонду України документи для призначення їй пенсії за вислугу років. А зважаючи на те, що саме відповідачем був неправильно зроблений розрахунок вислуги років, без урахування участі в антитерористичній операції та служби в карному розшуку, необхідно покласти обов'язок на Уповноважений структурний підрозділ ГУНП в Луганській області переподати до ГУ ПФУ в Луганській області первинні документи на призначення пенсії за вислугою років по пункту «а» статті 12 Закону (а.с. 135-143).

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, позивач в апеляційній скарзі зазначила про розгляд справи у її відсутність. Відповідачем надано відзив на апеляційну скаргу, в якому він заперечував проти доводів апеляційної скарги.

Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Згідно статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги позивача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, вважає за необхідним відмовити у задоволені апеляційної скарги, рішення суду апеляційної інстанції - залишити без змін.

Судом першої та апеляційної інстанціями встановлено, підтверджено наявними матеріалами справи.

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2, виданим Жовтневим РВ УМВС України в Луганській області 13 грудня 1995 року та довідкою про присвоєння ідентифікаційного номера від 07 травня 1999 року (а.с. 11-12).

Відповідач, Головне управління Національної поліції в Луганській області, є суб'єктом владних повноважень, яке діє на підставі Положення про Національну поліцію та у спірних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Конституцією України та іншими Законами України.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, є суб'єктом владних повноважень, яке діє на підставі Положення про Управління Пенсійного фонду України та у спірних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Законом.

Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1, підполковник поліції проходила службу в органах внутрішніх справ України з 13 листопада 1996 року по 06 листопада 2015 року, а з 07 листопада 2015 року по 30 листопада 2017 року - в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області (а.с. 51).

Згідно витягу з наказу № 835 о/с від 28 листопада 2017 року, відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», позивач звільнена зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням), з 30 листопада 2017 року, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 21 рік 00 місяців 16 днів, загальний трудовий стаж 25 років 09 місяців 17 днів (а.с. 15).

Відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Луганській області № 442/111/22-2018 від 13 квітня 2018 року позивачу у період з вересня 2014 року по листопад 2015 року, включно та з лютого 2016 року по листопад 2017 року, включно сплачено грошову винагороду за участь в антитерористичній операції (а.с. 63-64).

Згідно довідок Головного управління Національної поліції в Луганській області № А-11308 від 29 грудня 2017 року та № А-12630 від 16 квітня 2018 року позивач в період часу з 23 вересня 2014 року по 07 листопада 2015 року та з 07 листопада 2015 року по 30 листопада 2017 року безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області (а.с. 14, 52-62).

26 грудня 2017 року відповідачем до Головного управління Пенсійного фонду України надіслані документи для призначення і виплати пенсії за вислугу років позивачу (а.с. 69-75).

26 грудня 2017 року на підставі документів для призначення пенсії, що надійшли від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

20 листопада 2017 року представником позивача до Головного управління Національної поліції надіслано запит про надання інформації, у тому числі довідки про здійснення розрахунку вислуги років позивача у календарному обчисленні, пільговому обчисленні із розмежуванням пільгового стажу під час проходження служби в підрозділах карного розшуку органів внутрішніх справ та пільгового стажу, набутого під час безпосередньої участі в Антитерористичній операції (а.с. 16-17).

27 листопада 2017 року (вих. № 4423/111/19-2017) представнику позивача відповідачем надана відповідь, що станом на 20 листопада 2017 року у позивача відсутня календарна вислуга років для призначення пенсії за вислугою років по лінії МВС, а тому у ГУ НП в Луганській області відсутні правові підстави для складання розрахунку вислуги років та направлення пакету документів до Пенсійного фонду України в Луганській області для призначення пенсії за вислугою років по лінії МВС України (а.с. 18).

08 грудня 2017 року позивач звернулася до сектору з питань пенсійного забезпечення ГУ НП в Луганській області з заявою про призначення пенсії за вислугою років по лінії МВС, просила на підставі пункту 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 - розглянути її у 10- денний строк, зібрати всі необхідні документи, скласти подання про призначення пенсії, ознайомити з ним та направити до Пенсійного фонду України в Луганській області (а.с. 19-20).

21 грудня 2017 року листом ( вих. № 325/111/58-2017) сектор з питань пенсійного забезпечення ГУ НП в Луганській області повернув вказану заяву позивача, у зв'язку з неможливістю перевірки правильності заповнення її реквізитів без наявності документів, що підтверджують особу, місце мешкання, картковий рахунок і інше (а.с. 21).

11 січня 2018 року позивач звернулась до Луганського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України зі скаргою щодо неправомірності дій відповідача (а.с. 22-26).

20 лютого 2018 року Луганське управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України ( вих. № К-1 о/п/42-12/03-2018) надало відповідь, якою одночасно повідомлено про можливість особистого отримання необхідних довідок про розрахунок пільгової вислуги років (а.с.27-29).

Однак, наказ від 28 листопада 2017 року № 835 о/с про звільнення позивача не містить вказівки її пільгового стажу.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулась до суду за захистом порушеного права.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про зобов'язання відповідача внести зміни до наказу від 28 листопада 2017 року № 835 о/с про звільнення позивача зі служби в поліції відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», із зазначенням в ньому пільгового стажу служби, який складається з 06 років 04 місяці 12 днів - за безпосередню участь в Антитерористичній операції та 01 року 10 місяців 26 днів - проходження служби в підрозділах карного розшуку та вирішив зобов'язати відповідача направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області змінений наказ про звільнення позивача для долучення до матеріалів пенсійної справи.

Суд апеляційної інстанції з висновками суду першої інстанції погоджується, з огляду на наступне.

У відповідності до частини 1 статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

На підставі пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:

- по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;

- з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають

вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають

вислугу 21 календарний рік і більше;

- з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають

вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають

вислугу 22 календарних роки і більше;

- з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають

вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають

вислугу 23 календарних роки і більше;

- з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають

вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають

вислугу 24 календарних роки і більше;

- з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають

вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;

- з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25

календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Згідно до статті 17 даного Закону, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються:

- військова служба;

- служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні,

Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

- час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або

сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України;

- час виконання депутатських повноважень із залишенням на військовій службі,

службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України;

- час перебування під вартою та час відбуття покарання в місцях позбавлення

волі особами, які мають право на пенсію за цим Законом, безпідставно притягнутими до кримінальної відповідальності, репресованими особами, яких у подальшому було реабілітовано;

- час перебування у фашистських концтаборах, гетто та інших місцях

примусового тримання осіб, у тому числі дітей, які були насильно вивезені з тимчасово окупованої території колишнього Союзу РСР у період Великої Вітчизняної війни та які після звільнення з цих місць були призвані або прийняті на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, якщо за час перебування в зазначених місцях примусового тримання ними не було вчинено злочину проти миру і людства;

- час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення

заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства;

- час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на

посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах і військових формуваннях Служби безпеки України, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах офіцерського та начальницького складу;

- військова служба у збройних силах, органах внутрішніх справ, Національній

поліції, органах державної безпеки держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав та інших військових формуваннях, створених законодавчими органами цих держав, Об'єднаних Збройних Силах Співдружності Незалежних Держав. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється в порядку, встановленому

- законодавством держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, на

території яких військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, проходили військову службу, службу в органах внутрішніх справ, Національній поліції, органах державної безпеки, якщо інше не встановлено відповідними міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

- час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і

військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики;

- час перебування на посадах службовців Державної кримінально-виконавчої

служби України, у підрозділах професійної (невоєнізованої) пожежної охорони, які в подальшому були переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом за переліком посад і на умовах, які визначаються центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки;

- час проходження військової служби за межами України в порядку військового

співробітництва або у складі національного контингенту чи персоналу відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

-служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.

До вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

До вислуги років осіб, зазначених у пункті «ж» статті 1-2 цього Закону, додатково зараховується час безперервної роботи (з дня призначення після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (міліції) на посадах у Міністерстві внутрішніх справ України або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах), що заміщуються державними службовцями, а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.

При призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Вислуга років для призначення пенсії у разі поновлення виплати пенсії після перерви в її одержанні, яка була раніше обчислена особі, яка має право на пенсію за цим Законом, відповідно до законодавства, яке діяло на день попереднього звільнення цієї особи зі служби, перегляду не підлягає.

Статтею 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом

Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Підпунктами «а», «в», «г» пункту 3 «Порядку обчислення вислугу років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги та особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 визначено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:

- один місяць служби за три місяці:

- участь у бойових діях у воєнний час;

- час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;

- час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 1 січня 1988 року;

- таємно;

- час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичної установи України, її співробітників та членів їх сімей;

- час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

- період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення;

- один місяць служби за півтора місяця:

на льотній роботі в авіації (за винятком видів авіації, зазначених у підпункті «б» цього пункту) - на умовах, що визначаються відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби України;

- на атомних надводних кораблях - із строків, установлених Міністерством

оборони, Службою зовнішньої розвідки, Центральним управлінням Служби безпеки України;

- на підводних човнах (крім зазначених у підпункті «б» цього пункту) в період

перебування їх у строю;

- на мінних тральщиках під час тралення бойових мін;

- в управліннях з'єднань підводних човнів, що перебувають у строю, і з'єднань

мінних тральщиків під час тралення бойових мін на умовах, визначених Міністерством оборони України;

- на посадах водолазів усіх найменувань і спеціальностей (крім водолазів,

зазначених у підпункті «б» цього пункту);

- на посадах, де виконання обов'язків пов'язане з систематичними стрибками з

парашутом, при виконанні річних норм, що визначаються відповідно Міністерством оборони, Службою зовнішньої розвідки, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби України;

- у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх

справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств;

- на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі

змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України;

- у складі других екіпажів дизель-електричних підводних човнів, що перебувають

у строю;

- у високогірних місцевостях на висоті від 1000 до 1500 метрів над рівнем моря, а

у виняткових випадках - і нижче згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваних відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Управлінням державної охорони;

- в укріплених районах військовослужбовцям, які несуть (несли) бойове

чергування в спорудах оборонних позицій у складі бойових обслуг;

- на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, - з

1 січня 1988 по 31 грудня 1993 року;

- у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного

відселення, передбачених пунктами 2 і 3 частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони;

- на посадах, де виконання обов'язків пов'язано з роботами по знешкодженню

вибухонебезпечних предметів, у період виконання робіт, переліки яких визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств;

- проходження служби у внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ,

Національній гвардії військовослужбовцями, які виконують обов'язки з охорони та оборони ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності;

- проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і

підрозділів цивільного захисту на атомних електростанціях, об'єктах з ядерними установками і матеріалами;

- проходження служби на посадах рядового і начальницького складу органів

внутрішніх справ у виправно-трудових установах на правах лікувальних та лікарень при виправно-трудових установах для утримання інфекційно хворих засуджених;

- таємно;

У разі наявності двох і більше підстав для зарахування до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах одного і того ж періоду служби вислуга обчислюється за тією підставою, яка дає найбільші пільги;

у високогірних місцевостях на висоті 1500 і більше метрів над рівнем моря;

час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах з підбирання та транспортування трупів у морг за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ;

час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби в установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, за переліком посад і в порядку, затверджуваних Міністерством юстиції;

час проходження служби військовослужбовцями внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ у підрозділах з конвоювання осіб, узятих під варту, осіб, засуджених до позбавлення волі, та охорони їх під час судового засідання за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ;

час проходження служби в Національній гвардії військовослужбовцями, які виконують обов'язки з конвоювання осіб, узятих під варту та/або засуджених до позбавлення волі, у тому числі під час їх екстрадиції, а також забезпечують охорону осіб, які тримаються під вартою, під час судових засідань у судах, за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ;

- один місяць служби за сорок днів:

особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони.

час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби;

час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Матеріали справи свідчать, що час проходження служби, протягом якого позивач брала безпосередню участь в Антитерористичній операції складає у календарному обчисленні - 03 роки 02 місяці 06 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 06 років 04 місяці 12 днів.

Разом з тим, довідкою Головного управління Національної поліції в Луганській області № 457/111/19-2018 від 09 лютого 2018 року встановлено, що вислуга років у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) позивача протягом проходження нею служби у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністром внутрішніх справ у період з 04 жовтня 2007 року по 26 липня 2011 року складає 01 рік 10 місяців 26 днів.

Наведені вище обставини підтверджують наявність у позивача пільгового стажу служби, який складається з 09 років 04 місяців 12 днів за безпосередню участь в Антитерористичній операції та 01 рік 10 місяців 26 днів - служба в підрозділах карного розшуку.

Таким чином, суд вважає, що суд першої інстанції вірно дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог в частині зобов'язання відповідача внести зміни до наказу від 28 листопада 2017 року № 835 о/с про звільнення позивача зі служби в поліції відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» із зазначенням в ньому пільгового стажу служби, який складається з 06 років 04 місяці 12 днів за безпосередню участь в Антитерористичній операції та 01 року 10 місяців 26 днів проходження служби в підрозділах карного розшуку.

В своїй апеляційній скарзі позивач зазначає, що саме на відповідача був покладений обов'язок оформити та подати до органу Пенсійного фонду України документи для призначення їй пенсії за вислугу років.

З матеріалів справи вбачається, що 26 грудня 2017 року позивачу вже була призначена пенсія за вислугою років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України № 2262 на підставі документів, що надійшли до ГУ ПФУ в Луганській області від відповідача, де зокрема в поданні про призначення пенсії зазначено календарну вислугу років 21 рік 00 місяців 16 днів.

Тобто, наведені вище обставини свідчать, про те що при виданні наказу № 835 о/с від 28 листопада 2017 року про звільнення позивача зі служби в поліції, саме відповідачем було допущено порушення прав позивача, що виразилося у незазначені в ньому пільгового стажу служби позивача за безпосередню участь в Антитерористичній операції та проходження служби в підрозділах карного розшуку, а також, саме відповідачем було надіслано на адресу ГУ ПФУ в Луганській області документи та подання про призначення пенсії позивачу, які містили в собі розрахунок вислуги років позивача без урахування пільгового стажу, на підставі яких останній була призначена пенсія за вислугу років.

Відповідно до положень «Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, не встановлено залежності набуття права на пенсію за вислугою років, від наявності календарної вислуги. Крім того, вказані положення не мають виключень того, що роки вислуги в пільговому обрахуванні не можуть зараховуватись до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії, а можуть впливати лише на її розмір.

Окрім цього, суд зазначає, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані із реалізацією права на соціальний захист, і сформував правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, податковій міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання кримінальних покарань (на даний час ДКВС України), тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Так, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5 рп/2002, необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що така служба пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Статтею 48 Закону № 2262 визначено, що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Таким чином, вимоги апелянта про зобов'язання відповідача направити до ГУ ПФ України в Луганській області змінений наказ про звільнення та подання про призначення пенсії з розрахунком вислуги років станом на 30 листопада 2017 року, з урахуванням пільгового стажу служби, який складається з 06 років 04 місяців 12 днів за безпосередню участь в Антитерористичній операції та 01 року 10 місяців 26 днів проходження служби в підрозділах карного карного розшуку, страхового стажу (який вже враховується при нарахуванні пенсії) часу навчання у ВНЗ, що становить 04 роки 09 місяців 01 день підлягають частковому задоволенню, оскільки питання щодо переходу позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за вислугу років по лінії МВС, з урахуванням наявного пільгового стажу позивача, віднесено до виключної компетенції пенсійного органу, про що зазначив суд першої інстанції в своєму рішенні.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що доводи, викладені апелянтом в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи, оскільки вони суперечать чинному законодавству та не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.

З врахуванням викладеного, суд дійшов до висновку, що рішення суду першої інстанції прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення без змін рішення суду першої інстанції і відмови в задоволенні апеляційної скарги позивача.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року у справі № 812/711/18 - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року у справі № 812/711/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повне судове рішення складене 11 липня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати складання повного судового рішення та не підлягає оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня його складання повного судового рішення.

Головуючий: І.В. Геращенко

Судді: Т.Г. Арабей

Е.Г. Казначеєв