
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2018 р. Справа №818/2083/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Гелети С.М., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру), в якій просить: визнати протиправною та скасувати відмову ГУ Держгеокадастру, викладену в листі від 15.03.2018 № О--1692-1719/21-18, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Косівщинської сільської ради; зобов’язати ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Косівщинської сільської ради.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у лютому 2018 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. Не зважаючи на те, що до заяви були додані усі необхідні документи, визначені законом, листом від 15.03.2018 відповідач відмовив у наданні дозволу, посилаючись на те, що Косівщинська сільська рада висловила свою позицію щодо не погодження відведення земельної ділянки позивачу.
19.06.2018 представником відповідача подано відзив на позов, у якому відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні. Обґрунтовуючи правомірність відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою, відповідач посилається на відсутність погодження Косівщинської сільської ради на виділення такої земельної ділянки. Також відповідач заперечує проти позовних вимог у формі зобов’язання ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, оскільки надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є виключними повноваженнями ГУ Держгеокадастру і суд не може втручатись у здійснення державним органом своїх дискреційних повноважень.
Ухвалою суду від 11.06.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 12.07.2018 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Господарського суду Сумської області від 26.04.2018, яким поновлено договір оренди земельної ділянки, на яку позивач просить надати дозвіл на розробку її землеустрою.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 13.02.2018 (зареєстрована в ГУ Держгеокадастру 14.02.2018 за № О-1692/0/94) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Косівщинської сільської ради за межами населеного пункту (а.с. 26).
Листом від 15.03.2018 № О--1692-1719/21-18 відповідач повідомив ОСОБА_1 про неможливість надання такого дозволу з огляду на те, що Косівщинська сільська рада висловила свою позицію щодо непогодження відведення земельної ділянки позивачу (а.с. 9). Суд не погоджується із висновками відповідача щодо розгляду поданої ОСОБА_1 заяви про надання дозволу на розробку, виходячи із наступного.
Матеріалами справи підтверджується, що підставою для відмови у наданні дозволу по заяві від 13.02.2018 стало посилання відповідача на відсутність погодження надання дозволу Косівщинської сільської ради.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Як вбачається з листа ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 15.03.2018 № О--1692-1719/21-18 дозвіл на розроблення проекту землеустрою не було надано відповідачем із посиланням на відсутність погодження органу місцевого самоврядування на виділення бажаної земельної ділянки. Вказана підстава для таких дій при у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачена статтею 118 Земельного кодексу України.
З огляду на викладене, ГУ Держгеокадастру протиправно відмовило позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, при цьому, відповідач посилається на підстави, не передбачені Земельним кодексом України чи іншими законодавчими актами.
Відповідач зобов’язаний або надати дозвіл позивачу на розроблення проекту землеустрою, або відмовити у наданні такого дозволу, але на законних підставах.
З огляду на викладене, суд визнає протиправною відмову ГУ Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 15.03.2018 № О--1692-1719/21-18, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Косівщинської сільської ради та вважає за необхідне її скасувати.
При цьому, в ході розгляду справи судом встановлено, що за інформацією Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі ГУ Держгеокадастру земельна ділянка, на яку ОСОБА_1 просить надати дозвіл на розроблення її землеустрою кадастровий № 5924783800:12:002:0125 знаходилась в оренді ТОВ АФ "Косівщинська" згідно договору оренди земельної ділянки від 16.08.2017 за № 040761303010, термін якого скінчився, інформація щодо продовження терміну дії договору оренди в управлінні відсутня (а.с. 27).
При цьому, рішенням Господарського суду Сумської області від 26.04.2018 задоволено позов ТОВ АФ "Косівщинська" до ГУ Держгеокадастру про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки. Визнано поновленим договір оренди земельної ділянки від 15.06.2007, укладений між ТОВ АФ "Косівщинська" та Сумською районною державною адміністрацією (а.с. 30-36).
Із змісту вказаного рішення вбачається, що судом поновлено договір оренди земельної ділянки загальною площею 152,813 га. В перелік земельних ділянок, які входять до масиву земель площею 152,813 га відноситься також земельна ділянка кадастровий № 5924783800:12:002:0125.
Тобто на даний час існує спір про право користування земельною ділянкою між ТОВ АФ "Косівщинська" та ГУ Держгеокадастру, в тому числі щодо права користування земельною ділянкою кадастровий № 5924783800:12:002:0125, на яку ОСОБА_1 просить надати дозвіл на розроблення проекту її землеустрою.
Із змісту досліджених документів вбачається, що земельна ділянка знаходиться в користуванні у іншої особи, та не повернута до ГУ Держгеокадастру.
Зважаючи на викладене, суд не має правових підстав для зобов’язання відповідача надавати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Косівщинської сільської ради, з огляду на наявне право третьої особи - ТОВ АФ "Косівщинська" на користування вказаною земельною ділянкою.
Таким чином суд вважає за необхідне зобов’язати ГУ Держгеокадастру повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.02.2018, зареєстровану 14.02.2018 за № О-1692/0/94, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, оскільки обставини, зазначені відповідачем у відзиві не були підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру у Сумській області судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1409,60 грн., сплаченого позивачем при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 15.03.2018 № О--1692-1719/21-18, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Косівщинської сільської ради.
Зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.02.2018, зареєстровану 14.02.2018 за № О-1692/0/94 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Косівщинської сільської ради.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 12.07.2018.
Суддя С.М. Гелета