
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
12 липня 2018 р. № 814/1397/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 55001 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з вимогами визнати протиправними дії відповідача щодо невключення під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення, а саме грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; щомісячної додаткової грошової винагороди; одноразової допомоги військовослужбовцям при звільненні з військової служби; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 для призначення пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що ним до Головного управління ПФУ в Миколаївській області подано заяву про здійсненння перерахунку пенсії, починоючи з 11.01.2018 за довідкою від 27.03.18 №4/1947, виданої Миколаївським обласним військовим комісаріатом, однак відповідачем не проведено перерахунок з довідкою 27.03.2018 №4/1947 з врахуванням додаткових видів забезпечення: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, одноразової допомоги військовослужбовцям при звільненні з військової служби. З усіх зазначених вище платежів ним сплачувались внески на загальнообов'язкове загальнодержавне пенсійне страхування. А відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії військовослужбовцям військової служби за контрактом, які мають право на пенсію за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідач позов не визнав, надіслав відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити. Свою позицію аргументував тим, що перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначений ст.43 Закону та пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.92 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», є вичерпним, що підтверджується рішенням Конституційного Суду України від 13.05.15 №4-рп/2015. Щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за стрибки з парашутом, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, додаткова премія згідно з Дисциплінарним статутом, індексація, грошова винагорода за безперевну службу та одноразова грошова допомога при звільненні не належать до переліку видів грошового забезпечення, які враховуються для обчислення пенсій, визначених ст.43 Закону та п.7 постанови №393, а також до Переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, МВС, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, СБУ, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, визначеному у додатку 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07 №1294. По-перше, такі виплати не носять обов'язкового та постійного характеру, як інші види грошового забезпечення, а є заохоченням в роботі і не є щомісячними. По-друге, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове. Натомість, з сум індексації грошового забезпечення та одноразової допомоги військовослужбовцю при звільненні з військової служби єдиний внесок не нараховується, а тому вони не можуть включатися до розрахунку розміру пенсії.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження, без виклику сторін відповідно до вимог ст.263 КАС України.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в період з 1991 по 10.01.18 проходив військову службу в Збройних Силах України та має військове звання - підполковник.
10.01.18 наказами військового комісара Миколаївського обласного військового комісаріату від 10.01.2018 №6 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за вислугою років.
Вислуга років у Збройних Силах України становить: календарна - 26 років.
З 11.01.18 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначено пенсію ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Під час призначення пенсії ОСОБА_1 ГУ ПФУ в Миколаївській області врахувало його грошове забезпечення на загальну суму 7380,59 гривень, яке складається з наступного: посадовий оклад - 1120,00 гривень, оклад за військовим званням - 130,00 гривень, надбавка за вислугу років (40%) - 500 гривень, середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільнення із служби - надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 865,92 гривень, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% - 60,66 гривень, премія 4704,00 гривень.
Розмір пенсії склав 5018,80 гривень, розрахунок якого проведений в такому порядку 7380,59 гривень (загальний розмір грошового забезпечення)*68% за 26 років вислуги. До цього розміру встановлено: підвищення як учаснику бойових дій - 363 грн., щомісячну цільову грошову допомогу на прожиття як учаснику бойових дій - 40 грн. Таким чином розмір пенсії становить 5421,80 грн. З урахування Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби , та деяким іншим категоріям осіб" до основого розміру пенсії позивача виплачцється з 01.01.18 - 50% підвищення пенсії.
18.04.18 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ з заявою про здійснення перерахунку призначеної йому пенсії, та врахування у загальному розмірі грошового забезпечення раніше не враховані додаткові види грошового забезпечення, а саме: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, одноразової допомоги військовослужбовцям при звільненні з військової служби, які були отримані за останні 24 місяца перед звільненням на підставі довідки від 27.03.2018 №54/1947
16.05.18 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області листом за №1797-С-07 відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням зазначених додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії військовослужбовцям військової служби за контрактом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів №393 від 17.07.92 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що надбавка за стрибки з парашутом, щомісячна додаткова грошова винагорода, індексація, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, додаткова премія відповідно до Дисциплінарного статуту ЗС України, грошова винагорода за тривалу безперервну військову службу протягом 25 років, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Разом з тим, стосовно одноразової грошової допомоги при звільненні, суд вказує на наступне.
Статтею 15 Закону № 2011-ХІІ, як і статтею 9 Закону № 2262-XII, визначено, що військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
За змістом пункту 17 статті 11 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Частиною другою статті 20 Закону № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
Частина третя статті 43 Закону № 2262-XII не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-ХІІ та статтею 9 Закону № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.
Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду по аналогічним справам від 06.02.18 справа № № 761/28228/15-а (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72088994), від 03.05.18 справа № 728/1876/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/73764187).
За таких обставин суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в частині визнання протиправними дії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивача з врахуванням грошової допомоги при звільненні.
В решті позов задовольнити.
Також, суд зазначає, що відповідно до ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених військовослужбовцям військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Оскільки, позивач надав до органів пенсійного фонду довідку Миколаївського обласного військового комісаріату від 27.03.18 №4/1947, лише 18.04.18, то, на думку суду, лише з цього моменту у нього виникло право на здійснення перерахунку відповідно до зазначених у довідці додаткових складових грошового забезпечення.
За таких обставин, ОСОБА_1 має право на здійснення перерахунку його пенсії з 1 травня 2018 року, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Позов належить задовольнити частково.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262-263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,55001 НОМЕР_1) до Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити чатково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020) щодо не включення під час переррахунку пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) додаткових видів грошового забезпечення, а саме грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020) здійснити з 01.05.18 перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, відповідно до довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 27.03.18 №4/1947.
4. В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020) та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні, відмовити.
5. Встановити судовий контроль, поклавши на Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020) зобов'язання подати протягом двох місяців з моменту набрання законної сили цим рішенням - звіт про виконання судового рішення.
6. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко