Рішення № 75248440, 11.07.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2018
Номер справи
811/1577/18
Номер документу
75248440
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1577/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення перерахунку його пенсії без врахування 10% надбавки, передбаченої п."в" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ";

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та здійснювати виплати починаючи з 01.01.2016 р. з урахуванням 10% надбавки передбаченої п."в" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він з 01.04.1998 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, як особа, що отримує пенсію за вислугу років. Вказує, що йому як такому, що брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження служби і має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, розмір пенсії за вислугу років було збільшено на 10% і пенсію у такому розмірі він отримував до 1 січня 2016 року. З 1 січня 2016 року виплата призначеного раніше підвищення до його пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, на його думку була незаконно припинена, що призвело до безпідставного зниження розміру його пенсії, а тому вважає дії відповідача щодо виключення з основної його пенсії 10% за участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи вчинені з порушеннями діючого законодавства, так як закони та інші нормативно правові акти, які погіршують становище особи, зворотної дії у часі не мають.

Згідно наданого суду відзиву на позов, відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на необґрунтованість позовних вимог (а.с.61). Так, відповідач зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні з 01.01.2007 року (пенсію призначено з 01.04.1998 р.) і одержує пенсію за вислугу років по лінії МВС України відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Законом в редакції, що діяла до 29.04.2006 р., було передбачено збільшення розміру пенсії на 10% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 1-ї категорії постраждалих (п."в" ст.13 Закону). З 29.04.2006 року відповідно до Закону України від 04.04.2006 року №3591-ІV "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" було внесено зміни до ст.13 Закону, якими виключено положення щодо вказаного збільшення розміру пенсії за вислугу років. А тому, оскільки на момент проведення перерахунку пенсії згідно постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", а саме на січень 2008 р. діяла редакція ст.13 Закону із змінами, внесеними 29.04.2006 р., органи Пенсійного фонду України не мали правових підстав для застосування інших норм законодавства, які втратили чинність. Отже, перерахунок здійснювався з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 р. для відповідних категорій осіб, та чинної на цю дату редакції Закону. Так, на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року виходячи з розміру 51% від грошового забезпечення. Таким чином, пенсія позивачу виплачується згідно чинних норм законодавства, всі належні перерахунки пенсії проведено у відповідності до чинного пенсійного законодавства.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.

Згідно з документами пенсійної справи позивач з 01.04.1998 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Станом на 01.01.2007 року основний розмір пенсії позивача складав 61 відсоток грошового забезпечення, з яких 51 відсоток за вислугу років та 10 відсотків з урахуванням участі на ЧАЕС.

З 01.01.2008 року відповідачем на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" №3591 від 04.04.2006 року позивачу здійснено перерахунок пенсії та зменшено її розмір до 51 відсотка, виключивши зі складу останньої 10 відсотків за участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, осіб які віднесені до І-категорії постраждалих.

Позивач вважаючи такі дії протиправними звертався до суду за їх оскарженням та постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.03.2010 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, а саме: визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без врахування 10 відсоткової надбавки, передбаченої п."в" ч.1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 року з урахуванням 10 відсоткової надбавки передбаченої починаючи з 01.10.04 року з урахуванням 10 відсоткової надбавки передбаченої п."в" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ". Рішення суду набрало законної сили 03.01.2012 року (а.с.13-16).

Відповідно до ч.4 ст.78 КАСУ встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Позивач вказує, що до 01.01.2016 року основний розмір його пенсії складав 61% грошового забезпечення, з яких 51% за вислугу років та 10% з урахуванням участі на ЧАЕС, однак з 01.01.2016 р. відповідачем на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" №3591 від 04.04.2006 року йому здійснено перерахунок пенсії та зменшено її розмір до 51%, виключивши зі складу останньої 10% за участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, осіб які віднесені до І-категорії постраждалих.

19.04.2018 р. та 14.05.2018 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявами про перерахунок пенсії відповідно до законодавства України (а.с.7, 11).

Листами від 23.04.2018 №116/є-16 та від 27.04.2018 №7460/04-19 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивача, про відсутність підстав для здійснення перерахунку, оскільки Законом в редакції, що діяла до 29.04.2006 р., було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до І-ї категорії постраждалих (пункт "в" ст.13 Закону). З 29.04.2006 року відповідно до Закону України від 04.04.2006 року №3591-ІV "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" було внесено зміни до ст.13 Закону, яким виключено положення щодо вказаного збільшення розміру пенсії за вислугу років. Оскільки на момент проведення перерахунку пенсій згідно постанови КМУ від 07.11.2007 р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", а саме на січень 2008 р. діяла редакція ст.13 Закону із змінами, внесеними 29.04.2006 р., органи Пенсійного фонду України не мали правових підстав для застосування інших норм законодавства, які втратили чинність. З урахуванням наведеного з 01.01.2008 р. пенсія ОСОБА_1 перерахована виходячи з розміру 51% від грошового забезпечення. Відповідно до рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 березня 2010 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2008 з урахуванням 10% надбавки. В судовому рішенні не вказана кінцева дата періоду, за який необхідно здійснити перерахунок. Виплата перерахованої пенсії здійснюється до змін умов пенсійного законодавства. Так, на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. виходячи з розміру 51% від грошового забезпечення (а.с.8).

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно п."в" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (в редакції Закону України №85/98-ВР від 05.02.1998року), особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії - 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 відсотків, а віднесеним до категорії 2, 3 та 4 на 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" №3591 від 04.04.2006 року, пункт "в" викладено в такій редакції - особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Тобто вказаними змінами виключено положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10% відповідних сум особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 1 категорії.

01 січня 2007 року набрав чинності Закон України від 04.04.2006р. № 3591-IV «Про внесення змін до деяких Законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», який змінив порядок призначення пенсії за вислугу років. Однак п.4 розділу II Прикінцевих положень даного Закону вказує, що вислуга років для призначення пенсій, що була обчислена особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, особам надстрокової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», відповідно до нормативно-правових актів щодо призначення пенсії до набрання чинності цим Законом перегляду не підлягає.

Таким чином, відповідач з 01.01.2016 року зменшивши розмір пенсії позивача за вислугу років на 10% відповідних сум грошового забезпечення, як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, порушив вимоги п.4 розділу II Прикінцевих положень Закону України від 04.04.2006р. № 3591-VI «Про внесення змін до деяких Законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців».

Статтею 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Рішенням Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 року визначено, що положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що вони стосуються людини і громадянина (фізичної особи).

Відповідно до ст.22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №5-рп/2005 наведено тлумачення поняття «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині 3 статті 22 Конституції України, згідно з яким конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні, визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Конституційний Суд України також підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

Таким чином, визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційний Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій службовців Збройних Сил України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" №3591 від 04.04.2006 року зміни, якими виключено положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10% відповідних сум особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 1 категорії, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі вище викладеного та системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку, що відповідачем звужено зміст та обсяг набутого і реалізованого на підставі чинного закону права позивача на основний розмір пенсії за вислугу років у процентах до відповідних сум грошового забезпечення, шляхом зменшення розміру пенсії з 61% до 51% відповідних сум грошового забезпечення, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Керуючись ст.ст.132, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (25013, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без врахування 10 відсотків надбавки, передбаченої п."в" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та здійснювати виплати починаючи з 01.01.2016 року з урахуванням 10 відсотків надбавки передбаченої п."в" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина