Постанова № 75240931, 06.07.2018, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.07.2018
Номер справи
760/10209/18
Номер документу
75240931
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 3-3781/18 (760/10209/18)

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 липня 2018 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кізюн Л.І., при секретарі Рахімовій Н.В., за участю представника Київської міської митниці ДФС України Панькіна Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_3 (ОСОБА_3) ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, паспорт НОМЕР_2, виданий 02.11.2015 року, посвідка на постійне проживання в Україні НОМЕР_3, видана 10.12.2013р., ІПН НОМЕР_1, за ознаками порушення митних правил, передбачених статтею 471 МК України, -

в с т а н о в и в:

До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської міської митниці ДФС України надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №0105/10000/18 від 26.02.2018 року, складений відносно громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_3 (ОСОБА_3), за порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.

З зазначеного протоколу вбачається, що 26.02.2018 року приблизно о 22 год. 30 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці під час проведення вибіркового митного контролю на лінії спрощеного митного контролю «зеленого коридору» залу «Приліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), було зупинено громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_3, який слідував рейсом «Dubai» FZ743 Дубаї-Київ.

Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, пасажира було зупинено.

В ході перевірки на рентген апараті митниці встановлено наявність у гр. Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_3 (ОСОБА_3) лікарських засобів, а саме Disopan 0.5 (Clonazepam)-0.5mg, діюча речовина «Клоназепам», 5 упаковок по 10 таблеток, всього 50 таблеток. Лікарські засоби знаходились в багажі пасажира поверх особистих речей, без ознак приховування.

Відповідно до п. 4, п. 5 ст.366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Відповідно до ПКМУ № 770 від 06 травня 2000року «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» лікарський засіб Disopan0.5(Clonazepam)-0.5mg, діюча речовина «Клоназепам» відноситься до таблиці № 3 списку № 2 «Психотропні речовини, обіг яких обмежено і стосовно яких допускається виключення деяких заходів контролю». Вищезазначений препарат відноситься до препаратів обіг яких обмежено і являється обов'язковим для декларування при переміщенні через митний кордон України та потребує наявності лікарського рецепту на ім'я особи, яка його переміщує. Громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_3 (ОСОБА_3) до працівників митниці з приводу декларування не звертався та не мав рецепту на виявлені лікарські засоби.

Пасажир - гр. Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_3 (ОСОБА_3) митної декларації не заповнював, з приводу декларування лікарських засобів до інспекторів митниці не звертався, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження.

Таким чином, своїми діями пасажир - гр. Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_3 (ОСОБА_3) порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», переміщував товари переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавством України.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статті 471 Митного кодексу України.

По даному факту 26 лютого 2018 року відносно гр. Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_3 (ОСОБА_3) складено протокол про порушення митних правил № 0105/10000/18 за ознаками порушення митних правил, передбаченого статтею 471 Митного кодексу України.

Предмети правопорушення, а саме: лікарській засіб - Disopan 0.5 (Clonazepam)-0.5mg, діюча речовина «Клоназепам», 5 упаковок, 50 пігулок, вилучені та передані на відповідальне зберігання на склад Київської міської митниці за адресою: м. Київ, бул. Вацлава Гавела, 8-А.

В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - гр. ОСОБА_3 (ОСОБА_3) не з'явився, будучи повідомленим про дату та час судового засідання. Крім того, оголошення про день, час та місце розгляду справи було розміщено на офіційному веб-сайті Солом'янського районного суду м. Києва.

Разом з тим, в матеріалах справи містяться письмові пояснення ОСОБА_3 (ОСОБА_3), з яких вбачається, що 26.02.2018 року він прибув із Бангладеш в Україну та вибрав зелену лінію на митниці України. При цьому вказував, що при собі мав 50 таблеток лікарського засобу «дезопам 05», але не знав, що потрібно було писати митну декларацію. Крім того, вказав, що купив цей лікарський засіб в аптеці Бангладеш для себе.

Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_5 у судове засідання в котрий раз не з'явилася, надсилаючи на адресу суду клопотання про перенесення судового засідання, а отже особа, що притягується до адміністративної відповідальності, належним чином неодноразово повідомлялась про дату, місце та час судового засідання.

Разом з тим, представником особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_5 до суду було надано письмові пояснення, з яких вбачається, що 26.02.2018 року ОСОБА_3 прилетів до м. Києва і перевозив з собою лікарський препарат Disopan 0.5 (Clonazepam)-0.5mg, діюча речовина «Клоназепам», 5 упаковок по 10 таблеток, всього 50 пігулок. Однак, вказаний препарат він віз із собою не з комерційною метою, а для власного використання, оскільки вказаний препарат був прописаний йому лікарем, підтвердженням чого є той факт, що лікарські засоби перевозились ним без ознак приховування. Крім того, зазначений лікарський препарат ОСОБА_3 був виписаний лікарем і при ньому знаходився виписаний на його ім'я рецепт, який був пред'явлений працівнику митного посту. При цьому, представник зазначає, що про те, що лікарський препарат відноситься до препаратів, обіг яких обмежено і являється обов'язковим для декларування при переміщенні через митний кордон України ОСОБА_3 не знав та не був попереджений лікарем.

Представник Київської міської митниці ДФС України Панькін Д.В. вважав обставини викладені в протоколі №0105/10000/18 від 26.02.2018 року доведеними та просив притягнути гр. ОСОБА_3 (ОСОБА_3) до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ст. 471 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.

З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.

Суд, заслухавши представника митного органу, врахувавши письмові пояснення представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Стаття 471 МК України передбачає відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Відповідно до ст. 366 МК України, митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.

Згідно ч. 1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.

Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Закінчення «зеленого коридору» відповідно до п. 1.4 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затвердженими наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 року №137, позначається білою лінією.

З матеріалів справи вбачається, що 26.02.2018 року приблизно о 22 год. 30 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС гр. ОСОБА_3 (ОСОБА_3) через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор» переміщено лікарській засіб - Disopan 0.5 (Clonazepam)-0.5mg, діюча речовина «Клоназепам», 5 упаковок, 50 пігулок. Пасажир митної декларації не заповнював, з приводу декларування виявленого предмету до інспекторів митниці не звертався. Будь-які документи на переміщення лікарських засобів у пасажира були відсутні.

Разом з тим, з протоколу та доданих до нього матеріалів вбачається, що ОСОБА_3 (ОСОБА_3) добровільно обрав «зелений коридор» проходу через митний контроль, перетнувши при цьому білу лінію, що засвідчує кінець «зеленого коридору», яка позначена також інформаційною вивіскою із попередженням про настання відповідальності за порушення митних правил в разі її перетину. Пояснення ОСОБА_3 (ОСОБА_3) не містять жодних заперечень щодо перетину ним білої лінії «зеленого коридору».

Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Відповідно до ПКМУ № 770 від 06 травня 2000 року «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» лікарський засіб Disopan 0.5 (Clonazepam)-0.5mg, діюча речовина «Клоназепам» відноситься до таблиці № 3 списку № 2 «Психотропні речовини, обіг яких обмежено і стосовно яких допускається виключення деяких заходів контролю». Вищезазначений препарат відноситься до препаратів обіг яких обмежено і являється обов'язковим для декларування при переміщенні через митний кордон України та потребує наявності лікарського рецепту на ім'я особи, яка його переміщує.

Судом встановлено, що громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_3 (ОСОБА_3) до працівників митниці з приводу декларування не звертався.

Разом з тим, з протоколу про порушення митних правил та доданих до нього матеріалів вбачається, що у громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_3 (ОСОБА_3) під час проходження митного контролю був відсутній лікарський рецепт на ім'я особи, яка переміщує лікарський засіб.

Представником особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не спростовані зазначені обставини.

Крім того, наданий суду рецепт не спростовує дані протоколу про порушення митних правил, що на час проходження митного контролю у особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил були наявні документи, які б підтверджували відсутність порушення встановленого Митним кодексом України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд вважає, що орган доходів і зборів дійшов до обґрунтованого висновку про наявність в діях гр. ОСОБА_3 (ОСОБА_3) порушення митних правил та вірно кваліфікував його за ст. 471 МК України, оскільки останній вчинив дії, які полягають у порушенні встановленого МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари на які законодавством України встановлені заборони та/або обмеження.

Вина ОСОБА_3 (ОСОБА_3) у вчиненні вказаного правопорушення повністю підтверджується зібраними по справі та дослідженими письмовим доказами у їх сукупності, які здобуті у визначеному законом порядку, відповідно до положень МК України, КУпАП.

Згідно ч. 1 ст. 466 МК України, адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.

Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до санкції ст. 471 МК України, вчинення порушення митних правил передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Враховуючи особу порушника, характер вчиненого правопорушення, а також те, що в судовому засіданні встановлено наявність в діях гр. ОСОБА_3 (ОСОБА_3) складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, останнього слід притягнути до адміністративної відповідальності, виходячи з вимог статті 471 МК України, застосувати основне адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 1 700 грн.

Вирішуючи питання про застосування додаткового стягнення суддя виходить з такого.

Порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони, обмеження, визначено ст.ст. 196, 197 МК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України:

1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом;

2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановлених статтею 376 та частиною другою статті 378 цього Кодексу);

3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.

Відповідно до постанови ПКМУ № 770 від 06 травня 2000 року «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» лікарський засіб Disopan 0.5 (Clonazepam)-0.5mg, діюча речовина «Клоназепам» відноситься до таблиці № 3 списку № 2 «Психотропні речовини», і обіг яких обмежено.

Таким чином, враховуючи, що за змістом санкції ст. 471 МК України переміщення особою через «зелений коридор» товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України, тягне за собою обов'язкове застосування додаткового стягнення у виді конфіскації, безпосередні предмети порушення митних правил - лікарський засіб Disopan 0.5 (Clonazepam)-0.5mg, діюча речовина «Клоназепам», - вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил - належить конфіскувати.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі викладеного та керуючись ч. 2 ст. 68 Конституції України, ст.ст. 9, 33, 40-1, 265, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 3, 196, 197, 366, 370, 458, 466, 471, 486-487, 489, 495, 526, 527 Митного кодексу України, суддя -

п о с т а н о в и в:

Громадянина ОСОБА_3 (ОСОБА_3) визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.

Конфіскувати в дохід держави безпосередній предмет порушення митних правил - лікарській засіб - Disopan 0.5 (Clonazepam) - 0.5mg , діюча речовина «Клоназепам», 5 упаковок, 50 пігулок, що вилучений відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0105/10000/18 від 26 лютого 2018 року.

Стягнути з гр. ОСОБА_3 (ОСОБА_3) на користь держави судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп., які підлягають сплаті на наступні реквізити: УК у Солом'янському районі, код отримувача /код за ЄДРПОУ/: 38050812, рахунок отримувача: 312 182 060 260 10, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача /МФО/: 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101.

Постанова може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя Л.І.Кізюн