Рішення № 7523838, 17.11.2009, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
17.11.2009
Номер справи
2/175
Номер документу
7523838
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          

17.11.09                                                                                           Справа№ 2/175

Господарський суд Львівської області у складі судді Мазовіти А.Б. при секретарі Залицайло М.С. за участю старшого помічника прокурора міста Львова Вітковської І.М., представника позивача Гусак Ю.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом прокурора міста Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради, уповноважений орган –Управління комунальної власності Департаменту економічної політики, м.Львів до відповідача-1: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м.Львів, відповідача-2: Приватного підприємства „Вогонь Прометея”, м.Львів, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: ДП Науково-виробничий комплекс „Полярон”, м.Львів про визнання недійсним договору оренди №120 від 26.12.2008р. та зобов’язання до вчинення дій

В С Т А Н О В И В:

Прокурор міста Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради, уповноважений орган –Управління комунальної власності Департаменту економічної політики, м.Львів звернувся до господарського суду Львівської області з позовом до відповідача-1: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м.Львів, відповідача-2: Приватного підприємства „Вогонь Прометея”, м.Львів про визнання недійсним договору оренди №120 від 26.12.2008р. та зобов’язання до вчинення дій, а саме виселення ПП „Вогонь Прометея” із нежитлових приміщень за адресою м.Львів, вул.Угорська, 2.

Розглянувши матеріали справи, суд визнав представлені матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду і ухвалою від 17.08.2009р. порушив провадження у справі та призначив розгляд справи на 08.09.2009р.

В судове засідання 08.09.2009р. з’явився прокурор та позивач, позов підтримали. Позовні вимоги обгрунтовані тим, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області (орендодавець) та ПП «Вогонь Прометея»(орендар) укладено договір оренди №120 від 26.12.2008р., відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування нежитлові приміщення площею 224,5 кв.м., що знаходяться за адресою м.Львів, вул.Угорська, 2.

На думку прокурора та позивача, зазначений договір є незаконним, укладеним без достатніх правових підстав з огляду на наступне. Згідно зі Свідоцтвом про право власності від 08.10.2007р. №С-02126, виданим відділом приватизації державного житлового фонду Галицького району, будинок загальною площею 5293,8 кв.м., що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Угорська, 2, знаходиться у власності територіальної громади м.Львова на праві комунальної власності. Зазначена обставина підтверджується також витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданим обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради „Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки” від 31.10.2007р. №16479725.

Як стверджує прокурор та позивач, згідно ст.761 ЦК України право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладання договору найму. Відповідно до ч.2 ст.144 ГК України право на майно, що підлягає державній реєстрації, виникає з дня реєстрації цього майна або відповідних прав на нього, якщо інше не встановлено законом. Згідно ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Актами обстеження №184 від 17.03.2009р. та №376 від 16.06.2009р., складеними за участі представників позивача, підтверджено факт перебування вищезазначених нежитлових приміщень у користуванні відповідача-2. Надіслане позивачем повідомлення від 27.05.2009р. №2302-1699 щодо звільнення приміщень залишено відповідачем-2 без відповіді і задоволення.

Таким чином, на думку прокурора та позивача, дії відповідачів стосовно оформлення договірних відносин на на житлові приміщення за адресою вул.Угорська, 2 у м.Львові є такими, що порушують право власності позивача на зазначені нежитлові приміщення.

Відповідач-1 в судове засідання з’явився, проти позову заперечив з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву. Зокрема відповідач-1 зазначив, що згідно ст.5 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” орендодавцями є Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва –щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук.

Як стверджує відповідач-1, листом Міністерства промислової політики України (орган, уповноважений управляти майном ДП НВК „Полярон”) від 10.06.2008р. №14/7-2-1098 було надано згоду на передачу в оренду нежитлових приміщень площею 224,5 кв.м., що знаходяться на балансі ДП НВК «Полярон»і розташовані за адресою м.Львів, вул.Угорська, 2. Зазначене майно не підпадає під критерії заборони до приватизації та не відноситься до об’єктів, включених до переліку об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

Відповідно до ч.2 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб’єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Згідно ст.7 Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності” передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України. Право власності на об’єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.

Як зазначив відповідач-1, докази підписання акта приймання-передачі будинку загальною площею 5293,8 кв.м., що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Угорська, 2, в регіональному відділенні відсутні. Крім того, на думку відповідача-1, нежитлові приміщення площею 224,5 кв.м. за адресою м.Львів, вул.Угорська, 2, які є предметом спірного договору оренди, жодного разу не пропонувалися для продажу конкурентними способами, а тому не можуть бути об’єктом безоплатної передачі з державної у комунальну власність.

Відповідач-2 в судове засідання не з’явився, причин неявки не повідомив, вимог ухвали суду від 17.08.2009р. не виконав, письмового відзиву на позовну заяву не подав, повідомлення про дату, час та місце розгляду справи надсилалися на адресу, вказану в позовній заяві та по місцезнаходженню відповідача, внесенному в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Розгляд справи неодноразово відкладався з підстав, викладених у відповідних ухвалах суду.

За письмовим клопотанням відповідача-1 ухвалою суду від 20.09.2009р. продовжено строк вирішення спору.

За клопотанням відповідача-1 ухвалою суду від 27.10.2009р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ДП Науково-виробничий комплекс „Полярон”.

В судове засідання 17.11.2009р. з’явився прокурор та позивач, позов підтримали.

Відповідачі та третя особа явку повноважних представників в судове засідання не забезпечили, причин неявки не повідомили, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому, у відповідності до ст. 75 ГПК України, суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Представнику позивача та прокурору роз’яснено їх права та обов'язки, передбачені ст. 22 ГПК України, заяв про відвід суду не поступало.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідачів та прокурора, суд встановив наступне.

26.12.2008р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області (відповідач-1) та Приватним підприємством «Вогонь Прометея»(відповідач-2) укладено договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна №120, згідно з умовами якого відповідач-1 передав, а відповідач-2 прийняв у строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно –нежитлові приміщення №25-30, 32-42 загальною площею 224,5 кв.м., розміщені на 1-му поверсі девятиповерхової будівлі гуртожитку, що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Угорська, 2.

Вищевказаний договір укладено строком на 2 роки 364 дні, з 26.12.2008р. по 24.12.2011р. включно.

Згідно акту приймання-передавання нерухомого державного майна №120/2008 від 26.12.2008р. вищезазначені нежитлові приміщення передані орендодавцем та прийняті орендарем.

Судом встановлено, що 29.03.2007р. Львівською міською радою було прийнято ухвалу №721 «Про прийняття у власність територіальної громади м.Львова відомчого житлового будинку №2 на вул.Угорській від виробничого об’єднання «Полярон».

На виконання вищезгаданої ухвали рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №822 від 08.10.2007р. «Про оформлення права комунальної власності на житловий будинок на вул.Угорській, 2»було оформлено право комунальної власності територіальній громаді м.Львова в особі Львівської міської ради на житловий будинок загальною площею приміщень 5293,8 кв.м. на вул.Угорській, 2.

08.10.2007р. відділом приватизації державного житлового фонду Галицького району територіальній громаді м.Львова в особі Львівської міської ради оформлено та видано Свідоцтво про право власності №С-02126 на житловий будинок будинок загальною площею 5293,8 кв.м., що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Угорська, 2 та належить на праві комунальної власності.

31.10.2007р. Обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради „Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки” видано витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно №16479725.

На вимогу суду позивачем долучено до матеріалів справи акт приймання-передачі відомчого житлового фонду у власність територіальної громади м.Львова б/н, відповідно до якого було передано у власність територіальної громади м.Львова відомчий житловий будинок №2 на вул.Угорській у м.Львові та супровідну технічну документацію.

Актами обстеження №184 від 17.03.2009р. та №376 від 16.06.2009р., складеними за участю представників позивача та відповідача-2, підтверджено факт перебування вищезазначених не житлових приміщень в користуванні відповідача-2.

27.05.2009р. позивачем було надіслано відповідачу-2 повідомлення №2302-1699 щодо звільнення приміщень, яке залишено відповідачем-2 без відповіді і задоволення.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Згідно ст.202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

Статтею 203 ЦК України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину. Так, зокрема, зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Частиною першою ст.215 ЦК України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5, 6 ст.203 ЦК України.

Відповідно до ч.2 ст.144 ГК України право на майно, що підлягає державній реєстрації, виникає з дня реєстрації цього майна або відповідних прав на нього, якщо інше не встановлено законом.

Згідно ст.182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

В силу приписів ч.1 ст.4 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” обов’язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав. Згідно з ч.ч.4-6 ст.4 вищеназваного Закону державна реєстрація прав на нерухоме майно, що є у державній власності, здійснюється за заявою органу, уповноваженого в установленому порядку управляти нерухомим майном, що є у державній власності. Державна реєстрація прав на нерухоме майно територіальної громади здійснюється за заявою органу, уповноваженого управляти комунальним майном. Реєстрація права власності повинна передувати реєстрації інших речових прав на таке майно та їх обмежень і проводиться в разі вчинення правочину щодо такої нерухомості, встановлення обмежень речових прав на таку нерухомість.

Відповідно до ст.317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. Згідно ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

В силу приписів ст.321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно ст.761 ЦК України право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладання договору найму. Передача майна у найм є проявом повноваження з розпорядження ним, відтак, необхідною передумовою укладення договору найму майнових прав є наявність у наймодавця права розпорядження ним.

Однак, всупереч приписам вищезазначених норм, відповідач-1 при укладенні спірного договору такими правами наділений не був. Право власності позивача на спірне майно було набуте у відповідності до чинного законодавства, зареєстроване у встановленому законом порядку, в судовому порядку не оспорене і не скасоване, тому правом розпоряджатися майном, в тому числі передавати його в найм, володів лише позивач.

Посилання відповідача-1 на незаконність набуття позивачем спірного майна у власність, відсутність правових підстав для оформлення свідоцтва про право власності судом до уваги не беруться, оскільки зазначені обставини не стосуються предмета спору в даній справі, а можуть слугувати підставами при поданні окремого позову.

На момент вирішення даного спору ані ухвала Львівської міської ради від 29.03.2007р. №721 «Про прийняття у власність територіальної громади м.Львова відомчого житлового будинку №2 на вул.Угорській від виробничого об’єднання «Полярон», ані рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №822 від 08.10.2007р. «Про оформлення права комунальної власності на житловий будинок на вул.Угорській, 2», ані Свідоцтво про право власності №С-02126 від 08.10.2007р. судом визнані нечинними чи скасовані не були, відповідні позови зацікавленими особами не подавалися.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Частиною 2 ст.328 ЦК України закріплена презумпція правомірності набуття права власності на певне майно –право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Відповідачами у справі презумпція правомірності набуття позивачем права власності на спірне майно належними доказами спростована не була.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Згідно ч. 1 ст. 215 ЦК України недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог ч.ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 ЦК України є підставою недійсності такого правочину.

Відповідно до ст.207 Господарського кодексу України господарське зобов’язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням господарської компетенції (спеціальної правосуб’єктності), може бути визнано судом недійсним.

Частина 3 ст. 215 ЦК України встановлює, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку щодо наявності підстав для задоволення позову в частині визнання недійсним оспорюваного договору оренди №120 від 26.12.2008р., в зв’язку з його невідповідністю вимогам ст.761 ЦК України.

Відповідно до ст.236 ЦК України правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення, проте якщо за недійсним правочином права та обов’язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх у майбутньому припиняється. Враховуючи, що відповідач-2 згідно акту приймання-передавання нерухомого державного майна №120/2008 від 26.12.2008р. прийняв спірне майно в користування, актами обстеження №184 від 17.03.2009р. та №376 від 16.06.2009р. підтверджено факт перебування спірного майна в користуванні відповідача-2, суд дійшов висновку, що договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна №120 від 26.12.2008р. слід визнати недійсним на майбутнє.

Згідно ст.391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Ст.48 Закону України “Про власність” передбачено, що Україна законодавчо забезпечує громадянам, організаціям та іншим власникам рівні умови захисту права власності. Власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цим збитків. Захист права власності здійснюється судом або третейським судом.

За таких обставин, враховуючи, що вимога позивача про звільнення спірних прміщень залишена відповідачем-2 без задоволення, позовні вимоги прокурора про виселення ПП „Вогонь Прометея” із нежитлових приміщень за адресою м.Львів, вул.Угорська, 2 обгрунтовані поданими доказами та підлягають до задоволення.

Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Статтею 34 ГПК України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги прокурора обґрунтовані, підставні та такі, що підлягають до задоволення.

Оскільки спір виник з вини відповідачів, враховуючи, що прокурор та відповідач-1 звільнені від сплати державного мита, судові витрати по розгляду справи відповідно до ст.49 ГПК України необхідно покласти на відповідача-2.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 182, 202, 203, 215, 317, 319, 321, 328, 391, 761 ЦК України, ст.ст.144, 207 ГК України,ст.ст. 1, 4, 33, 34, 35, 44, 49, 82, 83, 84, 85, 116 ГПК України, суд –

В И Р І Ш И В:

1.          Позов задоволити повністю.

2.          Визнати недійсним на майбутнє договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна №120 від 26.12.2008р., укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області та Приватним підприємством «Вогонь Прометея».

3.          Виселити Приватне підприємство «Вогонь Прометея»(79039 м.Львів, вул.Яцкова, 20а, ідентифікаційний код 34028914) із нежитлових приміщень загальною площею 224,5 кв.м., що знаходяться за адресою м.Львів, вул.Угорська, 2.

4.          Стягнути з Приватного підприємства «Вогонь Прометея»(79039 м.Львів, вул.Яцкова, 20а, ідентифікаційний код 34028914) в дохід державного бюджету 42 грн. 50 коп. державного мита та 59 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5.          Накази видати згідно ст.116 ГПК України.

Суддя