
УХВАЛА
10 липня 2018 р.Справа № 818/760/18 Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Григорова А.М.
Суддів: Подобайло З.Г. , Тацій Л.В.
перевіривши матеріали апеляційної скарги Міністерства оборони України на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.05.2018р. по справі № 818/760/18
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України треті особи Сумський обласний військовий комісаріат
про визнання відмови протиправною та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.05.18 р. задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України треті особи Сумський обласний військовий комісаріат про визнання відмови протиправною та зобов’язання вчинити дії.
На зазначене рішення суду до суду першої інстанції Міністерства оборони України направлено апеляційну скаргу.
В рамках апеляційної скарги апелянтом заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору, в якому звертають увагу, що Східний територіальний юридичний відділ (м. Харків) є бюджетною установою і повністю фінансується за рахунок коштів державного бюджету через Департамент фінансів Міноборони (м. Київ), територіально відокремлений від центрального апарату Міністерства оборони України, тривалу процедуру отримання коштів, на момент подання апеляційної скарги Департаментом фінансів Міністерства оборони України судовий збір за подання даної апеляційної скарги не сплачено з об'єктивних та незалежних від нього причин по причині відсутності бюджетних коштів, а тому такий майновий стан перешкоджає представнику Міноборони сплаті ним судового збору у встановленому порядку і розмірі та наданню до суду апеляційної інстанції доказів його сплати, представник Міноборони, враховуючи незадовільний майновий стан, просить задовільнити клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Відповідно до розпорядження керівника апарату Харківського апеляційного адміністративного суду №02-01/2351 від 05.07.2018, з метою недопущення порушення строку розгляду справи та настанням обставин, передбачених ст. 31 КАС України, призначено повторний автоматизований розподіл справи.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2018 по справі № 818/760/18 призначено головуючого суддю Григорова А.М.. Склад колегії суддів: Григоров А.М., Подобайло З.Г., Тацій Л.В.
Перешкоди для прийняття до провадження адміністративної справи відсутні.
Колегія суддів розглянувши клопотання про відстрочення сплати судового збору вважає, що таке клопотання задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Згідно ч.3 ст.3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Отже, законодавством чітко регламентовано право суду на звільнення сторони від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати, а єдиною підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення сторони від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони.
Майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов'язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити. Отже, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати належні і допустимі, у розумінні ст.ст. 73, 74 КАС України, докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Таким чином, для застосування судом положень ч. 1 ст. 133 КАС України повинні бути відповідні правові підстави, в іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 р. у справі “Креуз проти Польщі”, вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану.
Жодних доказів в обґрунтування заявленого клопотання Міністерство оборони України не надає.
Крім того, обмежене фінансування бюджетної установи не може бути підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Враховуючи вищевикладене, клопотання Міністерства оборони України підлягає залишенню без задоволення.
Керуючись ст.ст. 3, 73, 74, 133 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
У задоволенні клопотання Міністерства оборони України про відстрочення сплати судового збору – відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4