
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/1575/18 Суддя (судді) першої інстанції: Скочок Т.О.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Судді-доповідача - Троян Н.М.,
суддів - Бужак Н.П., Костюк Л.О.,
за участю секретаря - Рейтаровської О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Пенсійного фонду України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 березня 2018 року, що ухвалена в порядку спрощеного позовного провадження, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
У січні 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
1) зобов'язати Пенсійний фонд України вчинити дії, передбачені у абзаці другому пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, а саме: направити, з урахуванням та відповідно до листа-повідомлення Департаменту фінансів Міністерства оборони України №3/6/3810 від 06.11.2017, Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 та про необхідність підготовки щодо нього відповідного списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури»;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_3, згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», - з 06.09.2017 у повному обсязі, без обмеження її максимального розміру, та виплатити позивачу заборгованість, що виникне на день такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат (різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії).
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що незважаючи на факт направлення на адресу пенсійного органу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, належної ОСОБА_3, відповідачами безпідставно відмовлено у здійсненні такого перерахунку.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 березня 2018 року позовні вимоги задоволено частково.
Зобов'язано Пенсійний фонд України вчинити дії з направлення на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 та про необхідність підготовки щодо нього відповідного списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі, Пенсійний фонд України, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд скасувати рішення та прийняти нове, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Зокрема, апелянт посилався на те, що відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України.
При цьому, відсутність визначених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій, призвела до того, що Пенсійний фонд України не має правових підстав та законного способу для реалізації своїх повноважень, що виключає можливість перерахунку зазначених пенсій.
Відзив на апеляційну скаргу позивачем до суду апеляційної інстанції не надано.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, наказом першого заступника Міністра оборони України від 06.08.2004 №68, підполковника юстиції ОСОБА_3, старшого прокурора організаційно-контрольного відділу та контролю виконання Головного управління військових прокуратур звільнено у запас (а.с. 50 зворот).
Наказом Генеральної прокуратури від 13.08.2004 №2631ц підполковника юстиції ОСОБА_3 звільнено з посади старшого прокурора організаційно-методичного відділу та контролю виконання Головного управління військових прокуратур Генеральної прокуратури України з 16.08.2004 у зв'язку зі звільненням з військової служби у запас за станом здоров'я (а.с. 51 зворот).
17 серпня 2004 року позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
Відповідно до розрахунку пенсії за вислугою років для ОСОБА_3 станом на 23.02.2018, пенсія, яка призначена з 17.08.2004 складається з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад (2812 грн), оклад за військове звання (130 грн), процентна надбавка за вислугу років 30% (843 грн 60 коп.), надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи 92% (3482 грн 75 коп.), премія 130% (16 717 грн 21 коп.), а основний розмір пенсії становить 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі 8358 грн 61 коп. (а.с. 71).
У подальшому, ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявами від 19.10.2017 та від 17.11.2017, в яких просив здійснити перерахунок належної йому пенсії на підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» (а.с. 21-23).
Листом від 05.12.2017 №29996/03/Д-3463/1 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про те, що станом на грудень 2017 року лист Пенсійного фонду України щодо надання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» до управління не надходив (а.с. 27).
Крім того, ОСОБА_3 звернувся до Пенсійного фонду України із заявою від 11.12.2017, в якій просив повідомити чи направлявся Пенсійним фондом України до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідний лист про надання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, а також здійснити перерахунок призначеної йому пенсії на підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 (а.с. 28).
Листом від 27.12.2017 №23043/Д-11 Пенсійний фонд України повідомив позивача про те, що Міністерство оборони України листом від 22.09.2017 №248/3/6/3334 (вх. №4473/5 від 11.10.2017) повідомило Фонд про підстави проведення перерахунку пенсій особам, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657. У свою чергу, Фонд звернувся до Міністерства соціальної політики України за роз'ясненням щодо підстав для проведення перерахунку пенсій у зв'язку з набранням чинності вказаної Постанови. Міністерство соціальної політики України листом від 12.12.2017 №24462/0/2-17/21 повідомило Фонд про те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення. На підставі викладеного Пенсійним фондом України наголошено, що, з урахуванням вказаної відповіді Міністерства соціальної політики України, повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві не направлялись (а.с. 30).
Вважаючи порушенням своїх прав з боку відповідача та з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, оскільки Пенсійний фонд України не надав доказів щодо правомірності своїх дій у зв'язку з не направленням до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій, тому слід зобов'язати Пенсійний фонд України вчинити дії з направлення на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 та про необхідність підготовки щодо нього, відповідного списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
Однак, позовні вимоги, заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України, є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з того, що у Пенсійного фонду України не виникло обов'язку провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, з огляду на не направлення останнім відповідного списку.
На думку колегії суддів позиція суду першої інстанції є вірною з огляду на наступне.
Відповідно до частин першої-другої ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Згідно частини четвертої вказаної статті усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З матеріалів справи вбчається, що ОСОБА_3, якого було звільнено з посади старшого прокурора організаційно-методичного відділу та контролю виконання Головного управління військових прокуратур Генеральної прокуратури України з 16.08.2004, призначено з 17 серпня 2004 року пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
Частиною дев'ятою статті 49 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачено, що на військовослужбовців військових прокуратур поширюються усі передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншим законодавством про військову службу соціальні і правові гарантії.
У подальшому, 15 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII.
Згідно з частиною четвертою статті 27 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом України «Про прокуратуру» і проходять військову службу відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
У відповідності до частини четвертої статті 83 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII на військовослужбовців військової прокуратури поширюються усі передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими законодавчими актами про військову службу соціальні і правові гарантії.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
В Рішенні від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Отже, заходи, що спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами, не можуть бути скасовані.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).
З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30 серпня 2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» Міністерство оборони України повідомленням від 22 вересня 2017 року №248/3/6/3334 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії позивача (а.с. 26).
Таким чином, після отримання такого повідомлення Пенсійний фонд України зобов'язаний був повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, де позивач перебуває на обліку, про підстави для проведення йому перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, зазначивши у ньому ОСОБА_3
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 06.03.2018 року (справа № 592/10486/17).
Однак, як вірно встановлено судом першої інстанції, Пенсійний фонд України не надав доказів щодо правомірності своїх дій у зв'язку з не направленням до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» та листа Міністерства оборони України від 22.09.2017 №248/3/6/3334 (вх. №4473/5 від 11.10.2017), яким Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві повідомлялось про підстави проведення перерахунку пенсій.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність зобов'язання Пенсійного фонду України вчинити дії з направлення на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 та про необхідність підготовки щодо нього, відповідного списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
Разом з тим, позовні вимоги, заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України, є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з того, що у Пенсійного фонду України наразі, не виникло обов'язку провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, з огляду на не направлення останнім відповідного списку.
Посилання апелянта на рішення Верховного Суду від 14.02.2018 (справа №635/903/17) та статтю 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а на даний час такого нормативно-правового акту не прийнято, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки вказане рішення Верховного Суду з посиланням на статтю 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII стосується правовідносин щодо перерахунку пенсій працівникам прокуратури, які є відмінними від тих, що переглядаються у даній справі, так як позивач є колишнім працівником військової прокуратури та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанцій є законним та обгрунтованим, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними.
Згідно з частинами першою-третьою ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
За правилами частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Керуючись ст.ст. 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 березня 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.
Суддя-доповідач: Н.М. Троян
Судді: Н.П. Бужак,
Л.О. Костюк
Повний текст виготовлено: 11 липня 2018 року.