
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 червня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/6687/17
Категорія: 2.2 Головуючий в 1 інстанції: Соколенко О. М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Крусяна А.В.,
ОСОБА_1
при секретарі: Голобородько Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 січня 2018р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Тарутинської районної державної адміністрації Одеської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, про визнання протиправною відмову у задоволенні запиту на публічну інформацію та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
У грудні 2017р. ОСОБА_2 звернувся в суд із адміністративним позовом до Тарутинської РДА Одеської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, в якому просив визнати протиправною відмову сектору містобудування, архітектури та ЖКГ Тарутинської РДА Одеської області в задоволенні запиту ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_5 від 20.09.2017р. на публічну інформацію щодо надання схем розміщення ТС, схем благоустрою прилеглої території, ескізів фасадів ТС за адресою: Тарутине, Одеської області, вул. Центральна (Леніна), 63 та зобов’язати задовольнити запит.
В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що у вересні 2017р. він разом із жителями с.Тарутине Одеської області ОСОБА_6, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у відповідності до ЗУ «Про доступ до публічної інформації» звернувся до Тарутинської РДА Одеської області із запитом щодо надання в повному обсязі копій паспортів прив'язки тимчасових споруд розміщених на привокзальній площі автостанції «Тарутине» за адресою: смт.Тарутине, Одеської області, вул.Центральна (Леніна),63. Вищевказаний запит для розгляду був направлений до сектору містобудування, архітектури та ЖКГ Тарутинської РДА Одеської області.
Однак, відповіддю Тарутинської РДА за №52/01-52-інф. від 2.10.2017р. відмовлено у наданні схем розміщення ТС, схем благоустрою прилеглої території, ескізів фасадів ТС, з посиланням на те, що запитувана інформація має обмежений доступ та містить конфіденційну інформацію.
Позивач вважаючи вказану відповідь протиправною та такою, що порушує його права, звернувся в суд із відповідним позовом та просив позовні вимоги задовольнити.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 січня 2018р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення скарги без задоволення, рішення суду без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ст.316КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що Тарутинська РДА Одеської області при відмові у наданні публічної інформації щодо надання схем розміщення ТС, схем благоустрою прилеглої території, ескізів фасадів ТС за адресою: Тарутине, Одеської області, вул.Центральна (Леніна), 63 діяла в межах своїх повноважень та на підставі діючого законодавства України.
Вирішуючи спір, судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об’єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи і не спростовано сторонами, що у вересні 2017р. ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулись із запитом до голови Тарутинської РДА Одеської області ОСОБА_7, в якому, у відповідності до ст.3,4,10,13,15,19,20 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», просили надати належним чином засвідчені копії паспортів прив’язки тимчасових споруд, які розміщені біля автостанції «Тарутине» за адресою: Тарутине, Одеської області, вул.Центральна (Леніна) 63, замовником яких були ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у повному обсязі згідно п.п.2.1, п.2.10, п.2.11 Порядку розміщення тимчасових споруд для проведення підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінрегіонбуду за №244 від 21.10.2011р. (а.с.10).
У жовтні 2017р. Тарутинською РДА Одеської області на вказаний запит надано лист-відповідь за №52/01-52інф, в якій зазначено, що раніше листом сектору містобудування, архітектури та ЖКГ райдержадміністрації за №07 від 27.01.2017р. заявнику вже надавалась інформація по вказаній адресі та копії усіх паспортів прив’язки ТС, засвідчені належним чином та були надіслані ОСОБА_2 на його ж адресу.
Що стосувалось у наданні решти документації, то Тарутинська РДА повідомила заявника про те, що інша документація, а саме: схема розміщення ТС, схема благоустрою прилеглої території, ескізи фасадів ТС, технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС та реквізити замовника готувалися та надавалися власноруч замовниками паспортів прив’язки ТС за власні кошти приватним архітектором, який, відповідно до п.2.6. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінрегіонбуду за №244 від 21.10.2011р., має відповідний кваліфікаційний сертифікат та на підставі ст.7 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» має обмежений доступ та містить конфіденційну інформацію (а.с.11).
Вважаючи дії Тарутинської РДА Одеської області такими, що порушують положення ЗУ «Про доступ до публічної інформації» в частині ненадання документів за запитом на публічну інформацію, позивач звернувся із відповідним позовом в суд.
Перевіряючи правомірність дій Тарутинської РДА Одеської області щодо ненадання запитуваної інформації, з урахуванням підстав, з якими позивач пов’язує їх протиправність, судова колегія виходить з наступного.
За правилами ч.4 ст.28 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за №244 від 21.10.2011р. затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (надалі - Порядок).
Вказаний Порядок визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
За правилами п.2.2 Порядку замовник, який має намір встановити тимчасову споруду (надалі - ТС) звертається до відповідного виконавчого органу ради із відповідною заявою у довільній формі про можливість встановлення ТС.
Підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС (п.2.1 Порядку).
У відповідності до п.2.6 Порядку для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Згідно п.1.4. цього Порядку, паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території; замовник - суб'єкт господарювання, який має намір розмістити ТС на підставі паспорта прив'язки ТС; схема благоустрою ТС - схема, виконана замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 із зазначенням
заходів щодо благоустрою та озеленення території, прилеглої до ТС (розташування квітників, під'їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами мощення тощо).
Відповідно до п.2.7 та п.2.10 Порядку паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.
Пунктом 2.11 Порядку визначено, що паспорт прив'язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація).
Цей перелік документів є вичерпним.
За правилами п.2.12 Порядку, паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
Відповідно до п.2.24 Порядку паспорт прив'язки виготовляється у двох примірниках. Один примірник зберігається у замовника ТС, другий - у відповідному органі з питань містобудування та архітектури.
Як вбачається з матеріалів справи, що Розпорядженням Тарутинської РДА Одеської області за №294/А-2016 від 22.09.2016р. затверджено Положення про сектор містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Тарутинської РДА Одеської області (а.с.27-30), до якого у подальшому були внесені зміни згідно розпорядження Тарутинської РДА Одеської області за №432/А-2016 від 6.12.2016р. (а.с.31-34).
У відповідності до п.4 цього Положення, основними завданнями сектору є забезпечення реалізації державної політики у сфері містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства на території району.
Паспорт прив'язки підлягає реєстрації в журналі реєстрації паспортів прив'язки або в електронному журналі органом, який його видав, з подальшим внесенням інформації про ТС до містобудівного кадастру. Відомості паспорта прив'язки вносяться органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або відповідної районної державної адміністрації в інформаційну базу містобудівного кадастру (для стаціонарних ТС) (п.п.2.16, 2.25 Порядку).
Апеляційний суд зазначає, що структуру містобудівного кадастру, порядок його створення, ведення та надання інформації з містобудівного кадастру визначено Положенням про містобудівний кадастр, яке затверджено постановою КМУ за №559 від 25.05.2011р. (далі - Положення про містобудівний кадастр ).
Приписами абз.5 п.2 Положення про містобудівний кадастр встановлено, що інформаційні ресурси системи містобудівного кадастру - затверджена містобудівна, проектна та планувальна документація, склад і зміст якої визначено законодавством України у сфері містобудівної діяльності та будівельними нормами, державними стандартами і правилами, метадані про цю документацію та електронні копії містобудівної, проектної та планувальної документації, що вводяться і зберігаються в базах даних інформаційної системи містобудівного кадастру, бази геопросторових даних єдиної цифрової топографічної основи території, реєстри адрес, вулиць та інших поіменованих об'єктів, профільні набори геопросторових даних із земельного та інших видових (галузевих) кадастрів, будівельні норми, державні стандарти і правила, регламенти, інші документи та масиви документів, що підлягають реєстрації та обліку в системі містобудівного кадастру відповідно до законодавства.
Відповідно до п.37 Положення про містобудівний кадастр, інформація, яка міститься у містобудівному кадастрі, є відкритою та загальнодоступною, крім відомостей, що належать до інформації з обмеженим доступом. Захист інформації, яка міститься у містобудівному кадастрі, здійснюється відповідними суб'єктами інформаційних відносин відповідно до законодавства.
Згідно з п.38 Положення про містобудівний кадастр інформація, яка міститься у містобудівному кадастрі і не має обмеження в доступі, надається суб'єкту містобудівної діяльності за його запитом. Обмеження доступу до інформації містобудівного кадастру, що є власністю держави або представляє державну чи комерційну таємницю, встановлюється у порядку, передбаченому законодавством.
Як встановлено в суді першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, Тарутинська РДА Одеської області за запитом позивача, повідомила, що копії усіх паспортів прив’язки ТС, засвідчені належним чином, які стосується повноважень Сектору вже були надіслані на адресу запитувачів та що решта документації на підставі ст.7 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» має обмежений доступ та містить конфіденційну інформацію.
Також, як вбачається з матеріалів справи, що 27.01.2017р. на виконання ст.20 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» сектором містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Тарутинської РДА Одеської області надіслано лист за №07 на адресу позивача разом із належно засвідченими копіями дозвільних документів на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності за адресою: вул.Леніна,63-Ж, смт.Тарутино, а саме: паспорти прив’язки замовників, які вказані в запиті позивача (а.с.43-45).
Водночас зазначено, що інші документи відповідно до ст.7 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» містять конфіденційну інформацію.
Апеляційний суд зазначає, що приписами ст.6 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.
Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.
Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Статтею 7 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» визначено, що конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в ч.1,2 ст.13 цього Закону.
Розпорядники інформації, визначені ч.1 ст.13 цього Закону, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
За правилами пп.1,2,18,24,26,28 п.5 Положення про сектор містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Тарутинської РДА Одеської області, Сектор відповідно до визначених галузевих повноважень виконує такі завдання: організовує виконання Конституції і законів України, актів Президента України, КМУ, наказів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та здійснює контроль за їх реалізацією; забезпечує у межах своїх повноважень захист прав і законних інтересів фізичних і юридичних осіб; забезпечує доступ до публічної інформації, розпорядником якої він є; забезпечує у межах своїх повноважень реалізацію державної політики стосовно захисту інформації з обмеженим доступом; забезпечує захист персональних даних; здійснює інші передбачені законом повноваження.
Статтею 54 Конституції України громадянам гарантується свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності. Кожний громадянин має право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності; ніхто не може використовувати або поширювати їх без його згоди, за винятками, встановленими законом.
Особисті немайнові права і майнові права авторів та їх правонаступників, пов'язані із створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва - авторське право, і права виконавців, виробників фонограм і відеограм та організацій мовлення - суміжні права охороняються ЗУ «Про авторське право і суміжні права».
За правилами ст.7 Цього Закону суб'єктами авторського права є автори творів, зазначених у ч.1 ст.8 цього Закону, їх спадкоємці та особи, яким автори чи їх спадкоємці передали свої авторські майнові права.
У відповідності до п.9,12 ч.1, ч.2 ст.8 ЗУ «Про авторське право і суміжні права» об'єктами авторського права є твори у галузі науки, літератури і мистецтва, а саме: твори архітектури, містобудування і садово-паркового мистецтва; ілюстрації, карти, плани, креслення, ескізи, пластичні твори, що стосуються географії, геології, топографії, техніки, архітектури та інших сфер діяльності.
Охороні за цим Законом підлягають всі твори, зазначені у ч.1 цієї статті, як оприлюднені, так і не оприлюднені, як завершені, так і не завершені, незалежно від їх призначення, жанру, обсягу, мети (освіта, інформація, реклама, пропаганда, розваги тощо).
Приписами п.3, 4, 9 ч.3 ЗУ «Про авторське право і суміжні права» визначено, що виключне право автора (чи іншої особи, яка має авторське право) на дозвіл чи заборону використання твору іншими особами дає йому право дозволяти або забороняти: публічну демонстрацію і публічний показ; будь-яке повторне оприлюднення творів, якщо воно здійснюється іншою організацією, ніж та, що здійснила перше оприлюднення; подання своїх творів до загального відома публіки таким чином, що її представники можуть здійснити доступ до творів з будь-якого місця і у будь-який час за їх власним вибором.
За правилами ст.29 ЗУ «Про архітектурну діяльність» відносини, що виникають під час створення і використання об'єктів архітектури як об'єктів авторського права, регулюються ЦК України, ЗУ «Про авторське право і суміжні права», цим Законом та іншими законодавчими актами України. Об'єктами авторського права в галузі архітектури є твори архітектури, містобудування і садово-паркового мистецтва, а також плани, креслення, пластичні твори, ілюстрації, карти та ескізи, що стосуються архітектури. Особа (особи), творчою працею якої (яких) створено об'єкти архітектури як об'єкти авторського права, вважається автором (співавторами) цих об'єктів.
У відповідності до ч.2, 5, 6 ст.30 ЗУ «Про архітектурну діяльність» майнові права на об'єкт архітектури як об'єкт авторського права, створений за замовленням, належать творцеві цього об'єкта або замовникові спільно, якщо інше не встановлено договором.
Автор проекту твору архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва має виключне право на участь у подальшій його реалізації, якщо інше не передбачено умовами договору із замовником або юридичною чи фізичною особою, де або в якої він працює, а також на внесення змін до не завершеного будівництвом чи збудованого твору архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва у разі зміни його функціонального призначення чи реконструкції.
Використання проекту твору архітектури, містобудування чи садово-паркового мистецтва для реалізації допускається тільки одноразово, якщо інше не обумовлено договором, згідно з яким створено проект. Повторне використання такого проекту і розробленої на його основі робочої документації здійснюється виключно за згодою автора з виплатою йому або його правонаступникам авторської винагороди.
Аналізуючи вищевикладені норми законодавства та обставини даної справи, апеляційний суд вважає, що схема розміщення ТС, виконана на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схема благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж, які включає паспорт прив’язки, є об’єктами авторського права, а отже, інформацію, яку вони містять, є конфіденційною інформацією з обмеженим доступом.
Тобто, така інформація (яку містять вищевказані документи) не є публічною інформацію, яка може бути надана заявникам, відповідно до вимог ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
У відповідності до п.2 ч.1 ст.22 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, якщо інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до ч.2 ст.6 цього Закону.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції повно та об’єктивно дослідив усі надані докази по справі, надав їм правову оцінку, та дійшов вірного висновку про те, що надаючи відповідь на запит Тарутинська РДА Одеської області діяла в межах своїх повноважень та на підставі діючих норм законодавства України.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 – залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 січня 2018р. – залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 10 липня 2018р.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: А.В. Крусян
ОСОБА_1