Постанова № 75226290, 09.07.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2018
Номер справи
808/4175/17
Номер документу
75226290
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

09 липня 2018 рокусправа № 808/4175/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: суддя-доповідач: Шальєва В.А.

судді: Білак С.В. Юрко І.В.

секретар судового засідання: Яковенко О.М.

за участі представника відповідача Притули В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.02.2018 р. (суддя Калашник Ю.В.) в справі № 808/4175/17 за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українській Рітейл» про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Дежпродспоживслужби в Полтавській області звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українській Рітейл» про стягнення до державного бюджету штрафу в розмірі 73600 грн. за виробництво, зберігання харчових продуктів на потужності, не зареєстрованої відповідно до вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності продуктів».

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.02.2018 р. в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення, ухваливши нове про задоволення позову. В обґрунтування апеляційної скарги зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи, не доведеності обставин, які суд першої інстанції вважав встановленими. Апелянт зазначає про неприйняття судом до уваги, що оператор ринку, який станом на дату набрання чинності Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності продуктів» використовує потужність, на яку не отримано експлуатаційного дозволу, зобов'язаний подати заяву про державну реєстрацію такої потужності до територіального органу, що визначено п. 1.5 Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.02.2016 р. № 39. В порушення вимог законодавства фрешмаркет «Брусничка» проводить діяльність з обігу харчових продуктів без обов'язкової державної реєстрації потужностей, що є порушенням ч. 1, ч. 3 ст. 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності продуктів».

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, судове рішення - без змін.

До судового засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, у зв'язку з чим суд визнав за можливе здійснити апеляційний перегляд справи за відсутності представника позивача.

Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні апеляційної скарги відмовити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі наказу № 801 від 05.12.2017 р. з 13 грудня 2017 року до 14 грудня 2017 року ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області проведено планову перевірку потужності ТОВ «Український Рітейл» - фрешмаркету «Брусничка», який розташований по вул. Європейська, 66 у м. Полтава, в ході якої встановлено, що фрешмаркетом «Брусничка», який веде свою діяльність з обігу харчових продуктів за адресою: вул. Європейська, 66, м. Полтава, не проведена обов'язкова державна реєстрація таких потужностей відповідно до вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», чим порушені вимоги п. п. 1, 3 ст. 25 Закону, що відображено в акті, складеному за результатами проведення планового заходу державного контролю стосовно додержання операторами ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами № 19 від 15.12.2017 р.

Крім того, позивачем 15 грудня 2017 року складений протокол про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, примірник якого отримано відповідачем, на підставі якого та відповідно до пп. 2 ч.1 ст. 64 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» відповідач просить стягнути з відповідача штраф в розмірі 73600 грн.

Приймаючи до уваги, що на день проведення перевірки відповідна заява про державну реєстрацію потужності вже знаходилася у ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, яка подана відповідачем 30 листопада 2017 року, а також, що діючим законодавством не зазначено порядок дій операторів ринку щодо реєстрації (перереєстрації) торгових об'єктів відповідно до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», які почали своє функціонування до введення в дію Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.02.2016 №39, конкретних строків щодо реєстрації потужностей у законодавстві не міститься, суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Суд вважає такий висновок обґрунтованим, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області проведена плановий захід державного контролю стосовно додержання операторами ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами ТОВ «Українській Рітейл» на потужності фрешмаркет «Брусничка», що розташований по вул. Івана Мазепи, 11, м. Полтава, за наслідками якої складено акт № 19 від 15.12.2017 р., яким встановлено, що не проведена обов'язкова державна реєстрація потужностей з обігу харчових продуктів відповідно до вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

За наслідками перевірки складено протокол про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів від 15.12.2017 р., яким встановлено, що на день здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) оператор ринку потужності - фрешмаркету «Брусничка» № 02249 ТОВ «Український Рітейл» по вул. Івана Мазепи, 11, м. Полтава, який провадить діяльність з виробництва, обігу (зберігання) харчових продуктів, не провів обов'язкову державну реєстрацію потужності відповідно до вимог Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», чим порушено вимоги ч. 4, ч. 2 ст. 20, пп. 1.3 ст. 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

Крім того, судом встановлено, що 30.11.2017 р. ТОВ «Український Рітейл» подано до ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області заяву про державну реєстрацію потужності оператора ринку - магазину «Фрешмаркет «Брусничка», що розташований по вул. Івана Мазепи, 11 у м. Полтава.

19.12.2017 р. проведена державна реєстрація потужностей, що належать ТОВ «Український Рітейл», зокрема, магазину «Фрешмаркет «Брусничка», що розташований по вул. Івана Мазепи, 11 у м. Полтава, що підтверджено листом ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області (а.с. 73-74).

Відповідач має експлуатаційний дозвіл № 36000/19/58 від 20.03.2012 р., виданий ДЗ «Полтавська міська санітарно-епідеміологічна станція».

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів регулює Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 р. № 771/97-ВР (далі - Закон № 771), який також визначає порядок забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї.

Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області є територіальним органом Держпродспоживслужби - центрального органу державної влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, до повноважень якого відповідно до ст. ст. 5, 7 Закону № 771 належить здійснення державного контролю з харчовими продуктами, а також потужностями, які використовуються для їх виробництва, переробки, зберігання та обігу.

До повноважень державних інспекторів під час здійснення державного контролю відповідно до статті 9 Закону № 771 належить, зокрема, здійснення інспектування будь-яких будівель, транспортних засобів, тимчасових та інших потужностей, випробувальних лабораторій, що розміщуються на потужностях і мають відношення до виробництва та/або обігу харчових продуктів; проведення державного аудиту постійно діючих процедур, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках; перевірка документів щодо виконання операторами ринку вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів і отримувати їх копії; видання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.

До обов'язків операторів ринку, до яких належить ТОВ «Український Рітейл», відповідно до статті 20 Закону № 771 належить, зокрема, реєстрація потужності у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону № 771 оператори ринку відповідають за виконання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів у межах діяльності, яку вони здійснюють.

Відповідно до частин 1 та 3 статті 23 Закону № 771 експлуатаційний дозвіл отримують оператори ринку, що провадять діяльність, пов'язану з виробництвом та/або зберіганням харчових продуктів тваринного походження.

Особи, зазначені у частині першій цієї статті, зобов'язані отримати експлуатаційний дозвіл на кожну окрему потужність до початку її експлуатації. Експлуатаційний дозвіл видається на потужності, що розташовані за однією адресою (з деталізацією на рівні виробничої лінії та/або харчових продуктів залежно від виду діяльності оператора ринку) і визначені оператором ринку.

Як зазначено вище, відповідачем отримано експлуатаційний дозвіл № 36000/19/58 від 20.03.2012 р., виданий ДЗ «Полтавська міська санітарно-епідеміологічна станція».

Частинами 1-3, 5 статті 25 Закону № 771 в редакції, чинній на час проведення перевірки, встановлено, що державній реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу.

Державна реєстрація потужностей здійснюється компетентним органом шляхом внесення відповідної інформації до реєстру на безоплатній основі. Потужностям у реєстрі присвоюється особистий реєстраційний номер. Зміна найменування оператора потужності у зв'язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв'язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для звернення оператора до компетентного органу із заявою про внесення змін до реєстру потужностей у частині найменування такого оператора та не є підставою для внесення таких змін до реєстру. У разі звернення оператора, найменування якого було змінено, до компетентного органу з письмовою заявою про внесення змін до реєстру в частині нового найменування такого оператора компетентний орган безоплатно вносить такі зміни до реєстру, про що письмово повідомляє оператора.

Для внесення потужностей, які підлягають державній реєстрації, до реєстру потужностей операторів ринку (державний реєстр потужностей) оператори ринку подають заяву встановленої форми компетентному органу за місцем знаходженням потужностей не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку роботи потужностей. У заяві зазначаються: найменування оператора ринку, адреса потужностей, телефон, електронна адреса та вид діяльності, що планується здійснювати на цих потужностях, керівництво та його контактні дані. Заява засвідчується підписом оператора ринку або уповноваженої ним особи і може подаватися в електронному або паперовому вигляді та реєструється в день її надходження.

Державна реєстрація потужностей здійснюється протягом 15 робочих днів після отримання заяви про таку реєстрацію, про що компетентний орган повідомляє оператора ринку протягом п'яти робочих днів після проведення реєстрації.

Оператор ринку має право розпочати виробництво та/або обіг харчових продуктів за принципом мовчазної згоди, якщо:

державна реєстрація не була здійснена протягом 15 робочих днів після отримання заяви про таку реєстрацію та при цьому не було надто письмове обґрунтування компетентного органу про неможливість такої реєстрації або про необхідність продовження строку проведення реєстрації;

державна реєстрація не була здійснена протягом 15 робочих днів після отримання письмового обґрунтування компетентного органу щодо причин продовження строку проведення реєстрації.

Як зазначено вище, на день проведення перевірки відповідна заява відповідача про державну реєстрацію потужності знаходилася на розгляді у ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, оскільки подана відповідачем до ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області 30.11.2017 р.

Відповідно до відомостей Державного реєстру операторів ринку інформація щодо занесення у єдину базу та присвоєння індивідуального особистого номеру була розміщена у відкритому доступі вже 19.12.2017 р.

Порядок проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб'єктам затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.02.2016 № 39.

ТОВ «Український Рітейл» здійснював діяльність до набрання чинності зазначеним Порядком. Крім того, відповідачем отримано ще в 2012 році експлуатаційний дозвіл № 36000/19/58 на потужність - магазин «Фрешмаркет «Брусничка» по вул. Івана Мазепи, 11, м. Полтава.

Діючим законодавством не визначено порядок дій операторів ринку щодо реєстрації (перереєстрації) торгових об'єктів відповідно до Закону № 771, які почали своє функціонування до введення в дію зазначеного Порядку, а конкретних строків щодо реєстрації потужностей законодавством не передбачено.

ТОВ «Український Рітейл» почало діяльність до впровадження дії вищезазначеної норми Закону, діючим законодавством не встановлена процедура та строки для здійснення реєстрації вже діючого торгового об'єкту, а міститься імперативна норма щодо необхідності реєстрації об'єкту, який тільки планується відкрити.

Відповідач 20 липня 2017 року звернувся до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів з листом № 677 від 20.07.2017 р. з питання роз'яснення щодо проведення додаткової державної реєстрації потужностей, зареєстрованих у період 2008-2015 років. Держпродспоживуслужбою листом № 602-1121-19 надана інформацію відповідачу, в якій запропоновано здійснити державну реєстрацію без прив'язки до часу.

Пунктом 2 частини 1 статті 64 Закону № 771 встановлена відповідальність операторів ринку за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, а саме оператори ринку в разі порушення вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів несуть відповідальність в межах діяльності, яку вони здійснюють, зокрема, виробництво, зберігання харчових продуктів на потужностях, незареєстрованих відповідно до вимог цього Закону, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі від двадцяти трьох до тридцяти мінімальних заробітних плат.

Згідно з ч. 8 ст. 64 Закону 771 розгляд справ про порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів здійснюється у судовому порядку відповідно до закону.

Відтак, є правильним висновок суду першої інстанції, що враховуючи, що статтею 25 Закону № 771 передбачено, що реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу, а також здійснення відповідачем державної реєстрації потужностей, як запропоновано позивачем, хоча даний документ не є обов'язковим за наявності у відповідача експлуатаційного дозволу, приймаючи до уваги, що відповідач почав діяльність у м. Полтава у 2011 році, тобто до внесення змін Закону № 771 стосовно обов'язкового проведення державної реєстрації потужностей не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку роботи потужностей, відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем вимог Закону № 771, відповідно, для стягнення штрафу.

Доводи апелянта спростовані приведеним вище висновками суду.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.02.2018 р. в справі № 808/4175/17 залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.02.2018 р. в справі № 808/4175/17 за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українській Рітейл» про стягнення штрафу залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття 09.07.2018 р. та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 10.07.2018 р.

Суддя-доповідач: В.А. Шальєва

Суддя: С.В. Білак

Суддя: І.В. Юрко