
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2018 р. № 820/2570/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області, в якому просить суд:
- частково змінити предмет спору за адміністративним позовом, позивача ОСОБА_1, дружину померлого учасника Чорнобильської катастрофи І категорії, ветерана війни І групи інвалідності до відповідача, яким є Ізюмський пенсійний фонд України в Барвінківському районі Харківської області, про визнання протиправною відмову у перерахуванні і виплаті державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі, встановлених діючим законодавством, який в частині позовних вимог викласти наступного змісту: задовольнити адміністративний позов повністю, прийнявши постанову про визнання неправомірним виплату відповідачем щомісячної державної і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, на підставі Постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №10058-ІУ (далі - закон №1058), пенсія у зв'язку з втратою годувальника; ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, 28.02.1991 року, де умови і порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються актами Кабінету Міністрів України, пункту 9 Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №1210 від 23.11.2011 року;
- зобов'язати Управління Ізюмського об'єднаного Пенсійного Фонду України в Барвінківському районі Харківської області відповідно до положень ст.ст. 19,22,46 Конституції України та ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і законів України «Про Державний бюджет України» на 2013 рік, 2014 рік, 2015 рік, 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік, здійснити перерахунок та виплатити державну і щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, за основу їх нарахування, взявши розміри мінімальної пенсії за віком, встановлено статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» а саме: не нижчими 10 мінімальних пенсій за віком в сумі 746154 гривні та додаткової пенсії 100% мінімальної пенсії за віком, в сумі 746154 гривні, за період з 18 квітня 2013 року по 1 квітня 2018 року, всього в сумі 1492308 гривень, і в подальшому врахувавши, раніше здійсненні виплати.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію у зв'язку із втратою годувальника відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач вважає, що відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на перерахунок пенсії.
Позивач у судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є дружиною загиблого чоловіка - ОСОБА_2, який мав статус інваліда І групи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач перебуває на обліку в Ізюмському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та з 13.02.2018 року отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте, Ізюмське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивачу про те, що Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено механізм обчислення пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому підстав для перерахунку пенсії немає.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Барвінківському районі Харківської області відповідно до положень ст.ст. 19,22,46 Конституції України та ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і законів України «Про Державний бюджет України» на 2013 рік, 2014 рік, 2015 рік, 2016 рік, 2017 рік, здійснити перерахунок та виплатити державну і щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, за основу їх нарахування, взявши розміри мінімальної пенсії за віком, встановлено статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає наступне.
Із матеріалів справи судом встановлено, що 13.02.2018 року позивач звернулась до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Барвінківському районі Харківської області з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме на пенсію по втраті годувальника.
Таким чином, враховуючи те, що позивач лише з 13.02.2018 року отримує пенсію у зв'язку із втратою годувальника, а тому позовні вимоги позивача в частині зобов'язання Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Барвінківському районі Харківської області відповідно до положень ст.ст. 19,22,46 Конституції України та ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і законів України «Про Державний бюджет України» на 2013 рік, 2014 рік, 2015 рік, 2016 рік, 2017 рік, здійснити перерахунок та виплатити державну і щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, взявши розміри мінімальної пенсії за віком, встановлено статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог позивача про визнання неправомірним виплату відповідачем щомісячної державної і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, на підставі Постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №10058-ІУ (далі - закон №1058), пенсія у зв'язку з втратою годувальника; ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, 28.02.1991 року, де умови і порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються актами Кабінету Міністрів України, пункту 9 Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №1210 від 23.11.2011 року та зобов'язання Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Барвінківському районі Харківської області відповідно до положень ст.ст. 19,22,46 Конституції України та ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і законів України «Про Державний бюджет України» здійснити перерахунок та виплатити державну і щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, за основу їх нарахування, взявши розміри мінімальної пенсії за віком, встановленого статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає наступне.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання, пенсія у зв'язку із втратою годувальника. На підставі приписів ст. 10 цього Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Як вже встановлено судом під час розгляду даної справи, 13.02.2018 року позивач звернулась до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Барвінківському районі Харківської області з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме на пенсію по втраті годувальника.
Розпорядженням Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Барвінківському районі Харківської області № 109292 від 23.02.2018 року призначено з 13.02.2018 року позивачу пенсію у зв'язку із втратою годувальника у розмірі 1819,26 грн.
Зі змісту вказаного розпорядження судом встановлено, що пенсія позивачу розрахована наступник чином: заг. процент розрах. пенсії від заробітку - 90; основний розмір пенсії від мін. розміру пенсії - 1634,49 грн.; коеф. підвищення осн. розміру пенсії - 1; основний розмір пенсії з урах. коеф. - 1634,49 грн.; процент пенсії по втраті годувальника - 50; розмір пенсії з обмеженням на 1 утримання - 1306,80 грн.; щоміс. компенсація за втрату годувальника - 113,88 грн.; підв. подружжю померлих інвалідів війни - 363,00 грн.; доплата до підвищ. членам сімей померлих осіб - 35,58 грн.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 50 вказаного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до ст. 54 Закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв’язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Із матеріалів справи судом встановлено, що постановою Барвінківського районного суду Харківської області від 10.06.2011 року по справі № 2002/2-а-480/11, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2011 року, адміністративний позов ОСОБА_2 - задоволено повністю. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області щодо відмови у перерахунку розміру призначеної державної і додаткової пенсії відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 17.05.2011 року. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області здійснити перерахунок державної пенсії, призначеної ОСОБА_2 відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком, як інваліду першої групи, а також здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 17.05.2011 року, та провести відповідні виплати недоплаченої суми пенсії, з урахуванням раніше здійснених виплат.
Отже, згідно вказаних судових рішень чоловіку позивача виплачувалась державна та додаткова пенсії відповідно до положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Водночас, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14 червня 2011 року № 3491-VI (далі - Закон №3491VI) розділ VІІ Прикінцеві положення Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» доповнено п. 4, яким встановлено, зокрема, що у 2011 році норми і положення ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону № 796-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік (положення пункту 4 розділу VІІ визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року N 20-рп/2011).
Відтак, Законом №3491-VI Кабінету Міністрів України надані повноваження встановлювати інші, ніж передбачені ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ, розміри державної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На виконання п. 7 Закону № 3491-VI 06 липня 2011 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» № 745, яка набрала чинності з 23 липня 2011 року, п. 1 і 3 якої визначено інші розміри основної та додаткової пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року № 1210 був затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У подальшому, п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22 грудня 2011 року № 4282-VI (набрав чинності 01 січня 2012 року), п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06 грудня 2012 року № 5515-VI (набрав чинності 01 січня 2013 року), установлено, що норми і положення ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України у 2012 та 2013 роках виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України.
Згідно з абзацом 8 пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
З правового аналізу вказаних Законів та нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України та роз'яснень Конституційного Суду України випливає, що в період з 23 липня 2011 року по 31 грудня 2013 року визначення порядку та розмірів виплат вказаним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
Суд зазначає, що у Розпорядженні Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Барвінківському районі Харківської області № 109292 від 23.02.2018 року про призначення пенсії позивачу відсутній показник для обчислення пенсії, як щомісячна додаткова пенсія, яку отримував чоловік позивача відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, суд дійшов висновку, що вказані обставини свідчать про протиправність відмови Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 державної і додаткової пенсії у зв'язку із втратою годувальника за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 13.02.2018 року, відповідно до ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.
Враховуючи вищенаведене суд зазначає, що у даному випадку належним способом захисту прав та інтересів позивача є зобов'язання Ізюмського об'єднане управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної і додаткової пенсії у зв'язку із втратою годувальника за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 13.02.2018 року, відповідно до ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 державної і додаткової пенсії у зв'язку із втратою годувальника за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 13.02.2018 року, відповідно до ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.
Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної і додаткової пенсії у зв'язку із втратою годувальника за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 13.02.2018 року, відповідно до ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 11 липня 2018 року.
Суддя Бідонько А.В.