Рішення № 75225801, 11.07.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2018
Номер справи
822/1685/18
Номер документу
75225801
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/1685/18

РІШЕННЯ

іменем України

11 липня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області , Здолбунівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, Здолбунівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області в якому з урахуванням уточнень просить зобов'язати Хмельницького міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про шлюб батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 №305 від 10.11.1947, складеного Здолбунівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління територіального управління юстиції у Рівненській області, щодо виправлення національності нареченого з "українець" на "поляк", та в актовому записі про народження, ОСОБА_1 №79 від 04.11.1948 складеного виконавчим комітетом Мізоцької селищної ради Здолбунівського району Рівненської області, виправивши національність батька дитини з "українець" на "поляк".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що його батько за національністю був поляк, а позивач відносить себе до національної меншини польського походження. Вказує, що бажаючи встановити свою істинну національність звернувся із заявою до відповідача, в якій просив внести зміни до вказаних актових записів. Однак, висновком відповідача йому було відмовлено в задоволенні такої заяви у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів, які б слугували підставою для внесення вказаних виправлень.

Вказану відмову позивач вважає такою, що порушує його право на вільний вибір та відновлення національності, а тому змушений звернутись до суду із даним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.05.2018 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у відповідності до ст. 262 КАС України. Відповідачу надано строк (15 днів) для подання відзиву на позов з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі.

Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву в якому останній зазначає, що згідно п. 1.7 Правил внесення змін, зміни до актів цивільного стану та до Державного реєстру актів цивільного стану громадян вносяться відділом ДРАЦС за місцем зберігання відповідного актового запису.

Як вбачається з матеріалів справи, паперові носії актових записів про народження та про шлюб, до яких позивач просить зобов'язати державний орган внести зміни, знаходяться на зберігання в Здолбунівському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, тому зобов'язальні вимоги не можуть стосуватися тільки Хмельницького міського відділу ДРАЦС.

Вважає, що позов може бути задоволений лише за умови, що орган державної реєстрації актів цивільного стану припустився помилки, відображаючи ті чи інші відомості про особу в актовому записі, і безпідставно відмовляється таку помилку виправити.

При цьому просить розглянути справу без участі представника відділу.

Від позивача на адресу суду не надходило відповіді на відзив.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, належні та допустимі докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач звернувся до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №305 від 11.11.1947 батьків позивача, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , щодо виправлення національності нареченого з "українець" на "поляк", і в актовому записі про його народження №79 від 14.03.2018 виправити національність батька з "українець" на "поляк".

Висновком №25 від 06.03.2018 відповідач відмовив у внесенні таких змін у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів, які б слугували підставою для внесення вказаних виправлень.

Не погоджуючись з таким висновком, позивач звернувся до суду для захисту своїх порушених прав.

Суд встановив, що згідно копії актового запису про народження позивача №79 від 04.11.1948 національність батька дитини зазначено "українець", при цьому відповідно до копії актового запису про шлюб №305 від 11.11.1947 виданого на ОСОБА_2 та ОСОБА_3, національність нареченого зазначена "українець".

Згідно копії свідоцтва про народження від 14.03.2018 серія І-ГЮ №290952 та актового запису про народження №79 від 04.11.1948 складеного на ОСОБА_1 виконавчим комітетом Мізоцької селищної ради Здолбунівського району Рівненської області встановлено, що батьком позивача є ОСОБА_2 за національністю "українець".

Відповідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть від 02.06.2018 встановлено, що ОСОБА_2 (батько позивача) помер 01.10.1979.

Згідно посвідки про народження серії УБ №893326 батьками ОСОБА_2 (Філіповича) є ОСОБА_4 (Філіп) та ОСОБА_5.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть №00019373116 від 12.01.2018 ОСОБА_4 за національністю був поляк.

Також, згідно архівної довідки №3850/01-20 від 15.12.2017 Державного архіву Волинської області, сім'я ОСОБА_4 проживала в с.Мала Мощаниця, гміна Будераж, Здолбунівського повіту Волинського воєводства, Польської Республіки.

При цьому, як стверджує позивач, що ОСОБА_2 мав рідного брата ОСОБА_6, який також був поляком, а син ОСОБА_6 - Збігнев ОСОБА_6 нотаріально засвідчив, що його дядько - ОСОБА_2, за національністю, так як і його батько ОСОБА_7 був поляком. На підтвердження даного факту позивачем надано нотаріальний акт 2510/2018 засвідчений нотаріусом ОСОБА_8, в нотаріальному округу м.Слупськ. республіки Польща.

Отже, враховуючи вище наведені обставини, суд вважає, що відомості, щодо актових записів про народження позивача №79 від 04.11.1948 в частині національності батька позивача, та про шлюб батьків позивача №305 від 10.11.1947 в частині національності нареченого є помилковими, разом з тим докази надані позивачем враховуються судом та підтверджують вказану приналежність батька позивача до польської національності.

Надючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд враховує наступне.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням та засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначаються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01 липня 2010 року №2398-VI (далі - Закон).

Частиною 3 ст.9 Закону передбачено, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону, внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.

Згідно ч.1 ст.22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 (далі - Правила).

Пунктом 1.1 Правил визначено, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Згідно п.1.7 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Відповідно до пп.2.13.2 п.2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Суд звертає увагу сторін на те, що згідно з ч.2 ст.300 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності.

Відповідно до ст.3 Закону України "Про національні меншини в Україні" від 25 червня 1992 року №2494-XII, до національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.

Громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається (ст.11 Закону України "Про національні меншини в Україні").

Відповідно до ст.3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, ратифікованої Законом України від 09 грудня 1997 року №703/97-ВР, кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі. Особи, які належать до національних меншин, можуть здійснювати права і свободи, що випливають з принципів, проголошених в цій Рамковій конвенції, одноосібно та разом з іншими.

В силу до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За ч.ч.1-2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ОСОБА_9 Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи п.1.7 Правил, суд вважає, що оскільки зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, при цьому враховуючи те, що актові записи про шлюб №305, від 10.11.1947 та про народження №79 від 04.11.1948 зберігаються у Здолбунівському районному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, а тому належним способом захисту прав позивача на думку суду, буде зобов'язати Здолбунівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області внести відповідні зміни у вказані вище актові записи.

Таким чином, за сукупністю наведених обставин та враховуючи наявність письмових документів, що підтверджують наведені позивачем доводи у позовній заяві та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, Здолбунівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про зобов'язання вчинити дії.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд встановив, що згідно квитанцій №21 від 10.05.2018 та №0.0.1044648614.1 від 23.05.2018 за подання позовної заяви до Хмельницького окружного адміністративного суду ОСОБА_1 сплатив судовий збір на загальну суму 1409,60 грн., які в зв'язку із повним задоволенням позовних вимог підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, оскільки саме вказаний відповідач відмовив позивачу у внесенні змін до актових записів.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (29019, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (29013, м.Хмельницький, вул. Гагаріна, 3, ідентифікаційний код - 33282487), Здолбунівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області (35700, м.Здолбунів, вул.Пушкіна, 42, ідентифікаційний код - 34488174) про зобов'язання вчинити дії - задовольнити .

Зобов'язати Здолбунівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області внести зміни до актового запису про шлюб на ОСОБА_2 та ОСОБА_3 №305 від 10.11.1947, складеного Здолбунівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління територіального управління юстиції у Рівненській області, щодо виправлення національності нареченого з "українець" на "поляк".

Зобов'язати Здолбунівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №79 від 04.11.1948 складеного виконавчим комітетом Мізоцької селищної ради Здолбунівського району Рівненської області, виправивши національність батька дитини з "українець" на "поляк".

Стягнути на користь ОСОБА_1 (29019, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1409 ( одна тисяча чотириста дев`ять) грн., 60 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (29013, м.Хмельницький, вул. Гагаріна, 3, ідентифікаційний код - 33282487).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя ОСОБА_10