
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 813/1957/18
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
10 липня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участю секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Бойко Н.І., представника відповідача Кохана А.В. розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом заступника керівника Львівської місцевої прокуратури № 3, за участі Державної служби України з безпеки на транспорті в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Сервіс-1» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування,
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Львівської місцевої прокуратури № 3 08.05.2018 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Сервіс-1», просив суд стягнути з відповідача плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у сумі 20896,93 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки провели габаритно-ваговий контроль транспортних засобів - автомобілів, які належать ТОВ «Транс-Сервіс-1». За результатами перевірки контролюючий орган встановив порушення перевізником вимог статті 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме - надання послуг із перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень. Відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» посадові особи Управління Укртрансбезпеки склали розрахунок плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 628 євро. Відповідач не сплатив плату за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в сумі 628 євро, що еквівалентно 20896,63 грн., і це зумовило звернення прокурора до суду з цим позовом.
Ухвалою від 11.05.2018 суд залучив до участі у справі Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Відповідач позов заперечує; 10.07.2018 звернувся до суду з клопотанням, просить суд закрити провадження у цій справі, оскільки справа не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства України. В клопотанні посилається на постанову Великої Палати Верховного Суду від 06.06.2018 у справі № 820/1203/17, в якій сформульовано правовий висновок про те, що за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. Зазначає, що відповідно до статті 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди повинні бути заявлені з вимогою вирішити публічно - правовий спір. Вважає, що спірні відносини з приводу відшкодування шкоди носять приватно-правовий характер та не підпадають під юрисдикцію адміністративних судочинства.
Прокурор не заперечує проти закриття провадження у справі, оскільки це рішення ґрунтується на правовій позиції Великої Палати Верховного Суду. Просить суд повернути сплачений за подання цього позову судовий збір.
Третя особа, Державна служба України з безпеки на транспорті письмових пояснень не подала.
Зі змісту позову суд з'ясував такі обставини, що зумовили звернення прокурора до суду:
1) 19.02.2018 посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області на 109км та 667м автомобільної дороги Р-52 провели габаритно-ваговий контроль транспортного засобу - автомобіля марки DAF, модель FТ CF 85.410, реєстраційний номер НОМЕР_1, який належать ТОВ «Транс-Сервіс-1». За результатами перевірки складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0009812 від 19.02.2018. Контролюючий орган встановив порушення перевізником вимог статті 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме - надання послуг із перевезення вантажу (олія соняшникова) із перевищенням вагових обмежень (нормативно допустима маса - 44 т, фактична - 48 т 160 кг). На підставі акта № 0009812 від 19.02.2018 та згідно з нормами постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області склало розрахунок плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 0009812 від 19.02.2018 на суму 208,80 євро. Водій перевізника від підпису цих документів відмовився. Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області скерувало ТОВ «Транс-Сервіс-1» листом №763/32-18 від 23.02.2018 «Повідомлення про необхідність внесення плати за проїзд» в розмірі 208,80 євро, що станом на 19.12.2018 згідно з офіційним курсом гривні, встановленим НБУ України склала 7024,03 грн.
На підставі направлення на перевірку № 006631 від 15.12.2017 посадові особи Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки провели рейдову перевірку всіх транспортних засобів, що здійснюють перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, а саме:
2) 22.12.2017 посадові особи Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на 203 км та 500 м автомобільної дороги Одеса-Мелітополь-Новоазовськ провели габаритно-ваговий контроль транспортного засобу - автомобіля марки DAF, модель XF105.410, реєстраційний номер НОМЕР_2, який належать ТОВ «Транс-Сервіс-1». За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 22.12.2017 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0000670 від 22.12.2017. Контролюючий орган встановив порушення перевізником вимог статті 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме - надання послуг із перевезення вантажу:
- із перевищенням вагових обмежень (нормативно допустима маса - 40 т, фактична - 40,9 т);
- із перевищенням осьових навантажень (нормативно допустиме навантаження на строєні осі - 22т, фактичне - 23,4т).
Ці обставини підтверджуються довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0016225 від 22.12.2017. На підставі акту № 0000670 від 22.12.2017 та згідно з нормами постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» Чорноморське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки склало розрахунок плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 1022/17 від 22.12.2017 на суму 252 євро, що станом на 22.12.2017 згідно з офіційним курсом гривні, встановленим НБУ України склала 8323,56 грн. Ці документи вручено водію транспортного засобу ОСОБА_4, про що свідчить його підпис.
3) 22.12.2017 посадові особи Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на 203 км та 500 м автомобільної дороги Одеса-Мелітополь-Новоазовськ провели габаритно-ваговий контроль транспортного засобу - автомобіля марки DAF, модель FТ XF105.410, реєстраційний номер НОМЕР_3, який належать ТОВ «Транс-Сервіс-1». За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 000716 від 23.12.2017 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0000673 від 23.12.2017. Контролюючий орган встановив порушення перевізником вимог статті 48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме - надання послуг із перевезення вантажу:
- із перевищенням вагових обмежень (нормативно допустима маса - 40 т, фактична - 38,3 т);
- із перевищенням осьових навантажень (нормативно допустиме навантаження на строєні осі - 22т, фактичне - 23,2т).
Ці обставини підтверджуються довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0016228 від 23.12.2017. На підставі акту № 0000673 від 23.12.2017 та згідно з нормами постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» Чорноморське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки склало розрахунок плати за проїзд великовагових та(або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 1025/17 від 23.12.2017 на суму 168 євро, що станом на 23.12.2017 згідно з офіційним курсом гривні, встановленим НБУ України склала 5549,04 грн. Водій транспортного засобу ОСОБА_5 з цими документами ознайомився, від підпису цих документів відмовився.
Чорноморське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки додатково скерувало ТОВ «Транс-Сервіс-1» листом № 7150 від 26.12.2017 повідомлення про заборгованість про внесення плати за проїзд великоваговим/великогабаритним транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування в розмірі 168 євро. Цей лист відповідач отримав 11.01.2018, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
ТОВ «Транс-Сервіс-1» в добровільному порядку не сплатило нараховану плату за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в сумі 628 євро, що еквівалентно 20896,63 грн. Оскільки Укртрансбезпека та її територіальні органи не наділені повноваженнями на звернення до адміністративного суду з позовом, а плата за проїзд дорогами загального користування є одним із джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України, прокурор звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи питання про юрисдикцію цього спору, суд керується такими нормами права:
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до приписів статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За визначенням пунктів 1, 2, 7 частини першої статті 4 КАС України:
1) адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
2) публічно-правовий спір - спір, у якому:
- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій;
- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг;
7) суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до частини п'ятої статті 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Згідно правового висновку Верховного Суду України, викладеного в постанові від 08.06.2013 у справі № 21-204а13 адміністративні суди можуть розглядати вимоги про відшкодування шкоди лише за наявності таких умов:
- вимоги мають стосуватися шкоди, завданої лише суб'єктом владних повноважень;
- такі вимоги мають бути поєднані з вимогою про визнання протиправним рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 06.06.2018 у справі № 820/1203/17 вказала, що плата за проїзд великоваговим транспортним засобом за своєю правовою природою є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування.
У цій справі відповідач не виконує функції суб'єкта владних повноважень. Спірні правовідносини стосуються стягнення з підприємства шкоди, завданої дорогам загального користування. Твердження позивача про завдання відповідачем шкоди державі ґрунтується на тому, що територіальні органи Укртрансбезпеки зафіксували факти, що підтверджують експлуатацію підприємством транспортних засобів з порушенням законодавства щодо проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, а саме - перевищення допустимих вагових нормативів. Уповноважений державою орган на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» розраховував розмір шкоди та виставив її до сплати власнику великовагових транспортних засобів (у формі плати за проїзд великоваговим транспортом) на суму 628 євро. Отже, цей спір не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, а пов'язаний з відшкодуванням державі матеріальних збитків внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування при проїзді великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів з перевищенням допустимих вагових нормативів. З огляду на суб'єктний склад учасників цього спору (стягнення плати за проїзд з суб'єкта господарювання) ця справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Частиною другою статті 238 КАС України визначено, що суд, закриваючи провадження у справі, також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (частина друга статті 132 КАС України). Відповідно до пункту 5 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі - крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом.
За подання цього позову прокуратура Львівської області сплатила судовий збір в сумі 1762 гривень згідно з платіжним доручення №793 від 25.04.2017. Отже, сплачений за подання цього позову судовий збір слід повернути платнику.
Керуючись ст.ст. 132, 183, 238, 241, 248, 256, 294, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
закрити провадження в адміністративній справі за позовом заступника керівника Львівської місцевої прокуратури № 3, за участі Державної служби України з безпеки на транспорті в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, до товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Сервіс-1» про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування.
Повернути з Державного бюджету України на користь прокуратури Львівської області (79005, Львівська область, м. Львів, пр. Т. Шевченка, буд. 17/19, ідентифікаційний код 02910031) 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) гривні судового збору, сплаченого на підставі платіжного доручення № 793 від 25.04.2018.
Роз'яснити позивачеві, що з огляду на суб'єктний склад учасників справи розгляд цієї справи віднесено до юрисдикції господарських судів.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд у п'ятнадцятиденний строк з дня складення її повного тексту.
Повний текст ухвали складено 11.07.2018.
Суддя Москаль Р.М.