
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09 липня 2018 року о/об 11 год. 52 хв.Справа № 808/1178/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Агаєві Р.А., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у місті Запоріжжі за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3 (71600, Запорізька область, м.Василівка, вул.Щаслива, буд.136; ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до ОСОБА_4 районної державної адміністрації Запорізької області (71600, Запорізька область, м.Василівка, бул.Центральний, буд.4; код ЄДРПОУ 02140857)
про визнання незаконним розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (надалі – позивач або ОСОБА_3В.) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 районної державної адміністрації Запорізької області (надалі – відповідач, ОСОБА_4 РДА), в якому позивач просить суд визнати розпорядження голови ОСОБА_4 районної державної адміністрації №74 від 21.02.2018 «Про затвердження актів з визначення збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаних доходів за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів» в частині затвердження акту визначення збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській раді Запорізької області у вигляді неодержаного доходу за використання ОСОБА_3 земельної ділянки площею 1,6626га без правовстановлюючих документів у розмірі 254268,04 грн. від 16.02.2018 незаконним.
Позивач у позові (а.с.139-143) зазначив, що 02.03.2018 поштою замовним листом з повідомленням на адресу ОСОБА_3 надійшов лист ОСОБА_4 міської ради Запорізької області за вих.№03-01-19/486 від 26.02.2018 про надання копій документів, до якого долучено повідомлення ОСОБА_4 районної державної адміністрації Запорізької області за вих.№01-26/262 від 22.02.2018, копія ОСОБА_5 визначення збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській раді у вигляді неодержаного доходу за використання позивачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів від 16.02.2018 та розпорядження голови відповідача №74 від 21.02.2018 «Про затвердження актів з визначення збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаних доходів за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів», яким було затверджено ОСОБА_5. Позивач вважає, що ОСОБА_5 був складений неповноважним органом, який не перевірив належним чином надані ОСОБА_4 міськрадою документи щодо наявності підстав для їх розгляду та обґрунтованості звернення. З посиланням на ч.2 п.2 «Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 за №284, позивач наполягає, що виходячи зі змісту ОСОБА_5 та розпорядження голови ОСОБА_4 РДА №54 від 05.02.2018 «Про затвердження складу комісії з визначення збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаних доходів за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів», ця Комісія була утворена з порушенням ч.2 п.2 Порядку, оскільки в її складі відсутній представник Держекоінспекції. Позивач, як землекористувач, на засідання Комісії також не запрошувався, оскільки надана на адвокатський запит копія запрошення до участі у засіданні Комісії від 31.01.2018 не завірена належним чином, підписана особою (ОСОБА_5І.), яка не має ніякого відношення до Комісії, не було надано доказів направлення цього запрошення позивачу та підтвердження отримання останнім такого запрошення. Виходячи з цього мало місце грубе порушення прав позивача на захист своїх прав та інтересів під час засідання Комісії. Як зазначено в ОСОБА_5, позивач 04.09.2015 придбав нерухомість, яка була побудована на землі, а це є обставиною, відмінною від дій, визначених в п.1 «Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам». За змістом ОСОБА_5, Комісія провела розрахунок розміру збитків, заподіяних ОСОБА_4 міськраді у вигляді неодержаного доходу, а саме орендної плати за користування позивачем землею без правовстановлюючих документів. У відповіді за вих.№706/01-12 від 23.03.2018 відповідач зазначив, що позивач використовує землю під об'єктами нерухомості без правовстановлюючих документів та без сплати орендної плати, але такі дії знов таки не підпадають під дії, визначені вже п.3 «Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам». Найбільш наближеними, в даній ситуації, дії позивача могли б бути трактовані, як тимчасове заняття земельної ділянки, але придбання нерухомості, яка збудована на певній земельній ділянці не є тотожнім поняттям із тимчасовим зайняттям землі. Нерухомість не може перебувати у повітрі і позивач не в змозі перемістити її на іншу земельну ділянку. Під час розгляду листа ОСОБА_4 міськради за вих.№03-01-19/129 від 22.01.2018, Комісія взагалі не з'ясовувала обґрунтованість вимог власника землі, що підтверджується протоколом засідання Комісії. Комісія не звернула увагу на те, що ОСОБА_4 міськрада просила визначити збитки з 01.10.2015, коли за нею ще не було зареєстроване право власності у встановленому законом порядку (згідно витягу з реєстру речових прав на майно - з 20.10.2015). Комісія не з'ясовувала питання щодо наявності договору оренди землі, зареєстрованого у встановленому законом порядку, якого ніколи не було і не має на теперішній час, хоча, згідно ОСОБА_5, визначила збитки саме в розмірі орендної плати. Посилаючись на відмову позивача укласти договір оренди землі, ОСОБА_4 міськрада навмисно в своєму листі за вих.№03-01-19/129 від 22.01.2018 не вказала, що в квітні 2016 року позивач звернувся до ОСОБА_4 міськради із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу землі, оскільки придбані ним будівлі нерухомості займають не всю її площу 1,6626га. ОСОБА_4 міськради за вих.№02-01-13/1020 від 25.04.2016 позивачу було відмовлено у надані відповідного дозволу та рекомендовано укласти договір оренди всієї площі землі. Таким чином, ОСОБА_4 міськрада навмисно позбавила позивача права користування землею, яка знаходиться під його нерухомістю, а нав’язала всю площу землі аби отримувати збільшені суми за користування нею. Про існування листа ОСОБА_4 міськради за вих.№02-01-13/1020 від 25.04.2016 позивач дізнався тільки 14.03.2018 у відповіді ОСОБА_4 міськради на адвокатський запит від 05.03.2018, але документів на підтвердження його отримання позивачем не надано. Пославшись в ОСОБА_5 на рішення 10 (позачергової) сесії ОСОБА_4 міськради 7 скликання №31 від 24.06.2016, як доказ передачі позивачу в оренду землі, Комісія не з'ясовувала, що передати в оренду землю позивач не просив та відповідної заяви до ОСОБА_4 міськради не подавав. ОСОБА_4 міськрада не надала копію заяви позивача, яка розглядалась на цій сесії, але як вказано в рішенні, в заяві містилось прохання про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж вищевказаної землі в натурі (на місцевості), а ніяк не передачі її в оренду. Про існування рішення 10 (позачергової) сесії ОСОБА_4 міськради 7 скликання №31 від 24.06.2016 позивач дізнався тільки після отримання відповіді ОСОБА_4 міськради, але документів на підтвердження його отримання позивачем не надано. З листа ОСОБА_4 міськради за вих.№03-01-19/129 від 22.01.2018 вбачається, що до набуття позивачем права власності на нерухомість за адресою: Запорізька область м.Василівка вул.Невського, буд.103, землею під нею користувався попередній її власник. Комісія, навіть, не витребувала у ОСОБА_4 міськраді документи на підтвердження існування договору оренди землі з попереднім користувачем та не перевірила дійсність його користування на тих самих умовах, які ОСОБА_4 міськрада запропонувала позивачу, що є грубим порушення прав останнього. Підлягало також з'ясуванню Комісією питання припинення договору оренди землі із попереднім користувачем у разі його дійсного існування. Розрахунки, зазначені в ОСОБА_5, не ґрунтуються на нормах Закону, вони банально переписані з листа ОСОБА_4 міськради за вих.№03-01-19/129 від 22.01.2018. При цьому Комісія не звернула уваги, що угоди про оренду землі позивачем не існує, розмір орендної плати не узгоджений сторонами, термін, з якого, нібито, були порушені права ОСОБА_4 міськради, визначений невірно. Комісія не з'ясовувала, що земельна ділянка площею 1,6626га, кадастровий номер 2320910100:05:052:0093, розташована за адресою: Запорізька область м.Василівка вул.Невського, буд.103, має цільове призначення – 11.02 «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості». Так воно і було до того моменту, поки позивач не купив нерухомість у промислового підприємства 04.09.2015, але позивач не є підприємством, установою чи організацією, а тому у нього в оренді чи користуванні «землі промисловості» апріорі бути не може і чинним земельним законодавством України можливості передачі громадянам такої землі не передбачено. Позивач стверджує, що немає між ОСОБА_4 міськрадою та ним правовідносин щодо оренди землі, ніколи не існувало та існувати не може, оскільки всі вищевказані норми права не дотримані, і не тільки з його вини. А тому позивачу незрозуміло, на підставі чого Комісія дійшла висновку про порушення прав ОСОБА_4 міськради, як орендодавця в першу чергу. Виходячи з вищевикладеного, позивач вважає, що Розпорядження в частині затвердження ОСОБА_5, є незаконним, оскільки винесено на підставі незаконного ОСОБА_5. В даному випадку, отримавши ОСОБА_5, відповідач не перевірив правильність та законність його складення, наявність правових підстав для проведення Комісією відповідних розрахунків та додержання прав та законних інтересів позивача під час складення ОСОБА_5. Таким чином, прийняте Розпорядження, в частині затвердження ОСОБА_5, порушують права та інтереси позивача, оскільки в ОСОБА_5 безпідставно нарахована сума грошових коштів до сплати в розмірі 254268,04 грн. за умовами неіснуючого договору оренди землі, а Розпорядженням затверджена ця сума, що дає право, підстави та можливість ОСОБА_4 міськраді в подальшому звернутись до суду про стягнення з позивача цієї необґрунтованої суми.
Представник позивача на задоволенні позову наполягав з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (а.с.55-62, 189-198, 201-210), згідно з яким за розпорядженням голови райдержадміністрації від 26.05.2014 №253 була створена Комісія з визначення та відшкодування збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам, затверджено її склад, Положення про Комісію, форма акту. В пункті 3 розпорядження зазначено що, «при розгляді кожного окремого звернення, формується персональний склад комісії, де до основного складу додаються власники землі або землекористувачі, у тому числі орендарі, яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій і громадяни, які будуть їх відшкодовувати та виконавчих комітетів сільських, селищної, міських рад, на території яких знаходяться земельні ділянки та затверджуються розпорядженням голови районної державної адміністрації». 22.01.2018 до ОСОБА_4 райдержадміністрації Запорізької області надійшов лист ОСОБА_4 міської ради Запорізької області №03-01-19/129, в якому міська рада просила райдержадміністрацію скликати комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам та нарахувати збитки, заподіяні ОСОБА_4 міській раді у вигляді недоодержаного доходу (орендної плати) за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів ОСОБА_3 Враховуючи вказаний лист, головою райдержадміністрації було прийнято розпорядження від 05.02.2018 за №54 «Про затвердження складу комісії з визначення та відшкодування розміру збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаного доходу за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів». При формуванні складу Комісії враховувалося, що на розгляд Комісії не виносились питання щодо погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей землі та не приведення її у непридатний для використання стан, як зазначено в Порядку. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 за №275 «Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію України», одним із основних завдань Держекоінспекції є здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема щодо охорони земель, надр. Контроль щодо використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів Держекоінспекція не здійснює, такі повноваження в Положенні про Державну екологічну інспекцію України не зазначені. Таким чином, відсутність представника Держекоінспекції не впливає на вирішення питання, з яким звернулася ОСОБА_4 міська та Степногірська селищна ради стосовно визначення та відшкодування збитків у вигляді недоодержаного доходу. Після надходження листа від ОСОБА_4 міської ради Запорізької області з проханням скликати комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (від 24.01.2018 №03-01-19/158), ОСОБА_4 РДА був підготовлений лист-запрошення на ім'я ОСОБА_3 до участі у засіданні комісії, зареєстрований вихідним номером 01-17/131 від 31.01.2018. В даному листі було зазначено місце розгляду, дата та час, а також застереження, що у разі відсутності, питання буде розглядатися по суті, та підписано першим заступником голови райдержадміністрації ОСОБА_5 ОСОБА_4 був зареєстрований у автоматизованій системі діловодства OPTIMA-Work Flow, присвоєний порядковий номер, зареєстрований у реєстрі на відправлення кореспонденції та направлений простою поштовою кореспонденцією, оскільки чинним законодавством не зазначено про обов'язковість виклику осіб на засідання комісії рекомендованим листом з повідомленням або іншим способом. Відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації від 05.02.2018 за №54 «Про затвердження складу комісії з визначення та відшкодування розміру збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаного доходу за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів», головою комісії зазначено ОСОБА_6 - заступника голови районної державної адміністрації. На період розгляду вищезазначеного листа ОСОБА_4 міської ради і призначення дати засідання комісії, ОСОБА_6 перебував на лікарняному в період з 13.01.2018 по 02.03.2018, що підтверджується Протоколом №18 засідання комісії із соціального страхування ОСОБА_4 райдержадміністрації від 15.03.2018. Згідно Додатку №4 «Взаємозаміщення повноважень між першим заступником та заступником голови районної державної адміністрації» до розпорядження голови райдержадміністрації №300 від 10.06.2016 «Про затвердження Розподілу обов'язків в ОСОБА_4 районній державній адміністрації Запорізької області між головою, першим заступником, заступником голови та керівником апарату райдержадміністрації» у разі відсутності заступника голови райдержадміністрації, перший заступник голови виконує повноваження останнього, та навпаки. Таким чином, перший заступник голови райдержадміністрації мав всі повноваження підписувати лист-запрошення. Засідання комісії та розгляд заяви було призначено на 16.02.2018. На комісії було встановлено наступне: на підставі договору купівлі-продажу від 04.09.2015 посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_4 районного нотаріального округу ОСОБА_7, ОСОБА_3 перейшло право власності на комплекс будівель, розташованих у м.Василівка, вул.Невського, буд.103. У попереднього землекористувача: ТОВ «ОСОБА_5 Ві, ЛТД» земельна ділянка (кадастровий номер 2320910100:05:052:0093) перебувала в оренді площею 1,6626 га, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. ОСОБА_4 міська рада неодноразово зверталася до ОСОБА_3 з заявами про необхідність оформлення земельної ділянки в оренду, про що свідчать листи від 13.11.2015 за №02-01-19/2122, від 16.12.2015 №02-01-19/2308, від 25.04.2015 №02-01-19/1020, оскільки ці землі являються землями комунальної власності. Також, суб'єктами права на землі комунальної власності згідно ст.80 Земельного кодексу України є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою чи ні. Це повністю спростовує факт, зазначений позивачем в позовній заяві, що право власності на земельну ділянку у ОСОБА_4 міській раді виникло з моменту реєстрації, тобто з 20.10.2015, а тому він вважає, що період затвердженого розрахунку не є вірним. 05.05.2016 ОСОБА_3 звернувся до міської ради з заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,6626га кадастровий номер 2320910100:05:052:0093 в м.Василівка, вул.Невського, буд.103. Але, відповідно до ст.123 Земельного кодексу України надання у користування земельних ділянок, зареєстрованих в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільове призначення здійснюється без складання документації із землеустрою. У зв'язку з чим ОСОБА_4 міською радою було прийнято рішення №31 від 24.06.2016 «Про передачу в оренду земельної ділянки для розміщення та обслуговування комплексу будівель в м.Василівна, вул.Невського, буд.103 ОСОБА_3В.». Другим пунктом зазначеного рішення ОСОБА_3 було зобов'язано в місячний термін укласти з ОСОБА_4 міською радою договір оренди землі площею 1,6626га. Але в зазначені терміни ОСОБА_3 не уклав з міською радою договір оренди землі. Міська рада неодноразово направляла ОСОБА_3 проекти договорів оренди землі для укладання, але вони не були отримані ОСОБА_3 та поверталися до міської ради з відміткою «по закінченню строку зберігання». Лише 15.05.2017 ОСОБА_3 отримав у міській раді договір оренди на земельну ділянку, про що свідчить його особистий підпис, але навіть за період з 15.05.2017 по теперішній час плата за оренду земельної ділянки до міського бюджету не надходила. Отримання ОСОБА_3 для підпису примірників договору оренди землі повністю спростовують доводи, зазначені ним в уточненій позовній заяві, що про рішення №31 від 24.06.2016, яким йому передано земельну ділянку в оренду йому стало відомо тільки після отримання відповіді ОСОБА_4 міськради на адвокатський запит від 05.03.2018. Те, що ОСОБА_3 не цікавився, на якій підставі були укладені та передані 15.05.2017 договори для подальшого належного оформлення не повинно було впливати на прийняття рішення комісією та повністю спростовує доводи позивача, що комісією не з'ясовувалось питання щодо наявності договору оренди землі. Таким чином, Комісія розглянула всі викладені факти, врахувала надані письмові документи, а також той факт, що ОСОБА_3 не оспорив рішення ОСОБА_4 міської ради №31 від 24.06.2016, прийняв договори оренди для відповідного їх оформлення, тому комісія одностайно дійшла висновку, що ОСОБА_3 свідомо ухилявся від дій, спрямованих на оформлення та укладання права користування земельною ділянкою, з метою ухиляння в подальшому від сплати орендної плати. Користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавило орендодавця (ОСОБА_4 міську раду) права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю у розмірі 254268,04 грн. за період з 01.10.2015 по 31.12.2017, який він міг би отримувати, якби його право не було порушено. Правова позиція Комісії узгоджується з позицією, викладеною у постанові Верховного Суду України від 14.09.2016 (Справа №703/5377/14-ц №6-2588цс15). Затверджуючи спірний ОСОБА_5, Комісією було враховано наданий розрахунок, наданий ОСОБА_4 міськрадою на затвердження, який готувався останніми на підставі рішення ОСОБА_4 міської ради №6 від 04.06.2008 «Про прийняття регуляторного акту «Про встановлення ставок орендної плати на землю на території ОСОБА_4 міської ради», ОСОБА_1 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 31.03.2016 за №1075/0/2-16 (станом на 2015р.), ОСОБА_1 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 31.03.2016 №1075/0/2-16 (станом на 2016р.), ОСОБА_1 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.03.2017 №23-28-00-893/2-17 (станом на 2017р.). Разом з тим, райдержадміністрація вважає, що правомірність визначення Комісією розміру збитків, достовірності їх розрахунків є предметом іншого судового розгляду, повинно вирішуватись при вирішенні спору за позовом органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення збитків, а не при оскаржені акту, яким визначено розмір цих збитків.
Представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.
На підставі договору купівлі-продажу від 04.09.2015 ОСОБА_3 перейшло право власності на комплекс будівель, розташованих у м.Василівка, вул.Невського, буд.103. У попереднього землекористувача – ТОВ «ОСОБА_5 Ві, ЛТД» земельна ділянка (кадастровий номер 2320910100:05:052:0093) перебувала в оренді площею 1,6626 га, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (а.с.109-111).
У Державному земельному кадастрі та 20.10.2015 за №11698968 зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку кадастровий номер 2320910100:05:052:0093 площею 1,6626га після її вилучення у ТОВ «ОСОБА_5 Ві, ЛТД», як попереднього землекористувача.
ОСОБА_4 міська рада Запорізької області зверталась до ОСОБА_3 стосовно необхідності оформлення земельної ділянки в оренду (листи від 13.11.2015 за №02-01-19/2122, від 16.12.2015 за №02-01-19/2308) та повідомлено про дострокове розірвання договору оренди з ТОВ «ОСОБА_5 Ві, ЛТД» (а.с.25, 120-121).
11.05.2016 ОСОБА_3 звернувся до міського голови з заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 1,6626га кадастровий номер 2320910100:05:052:0093 в м.Василівка, вул.Невського, буд.103 (а.с.108).
Листом міського голови за вих.№02-01-13/1020 від 25.04.2016 ОСОБА_3 повідомлено про наступне: «… На Вашу заяву про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки в м.Василівка, вул.Невського 103 ОСОБА_4 міська рада повідомляє, що при обстеженні земельної ділянки було з'ясовано, що будівлі, на які Ви набули право власності по вул.Невського 103 розташовані на земельній ділянці таким чином, що вся територія земельної ділянки задіяна для їх обслуговування. Тому міська рада не вбачає можливості провести поділ земельної ділянки по вул.Невського 103. … Отже, виходячи з норм ст.120 Земельного кодексу України, оскільки земельні ділянки у попередніх власників комплексів будівель перебували в користуванні на правах оренди. Вам необхідно звернутися до міської ради з заявою про передачу земельних ділянок за вище вказаними адресами в оренду, та укласти з міською радою договори оренди землі. Зволікання в укладанні договорів оренди землі призводить до втрат міського бюджету, поскільки плата за користування земельними ділянками до бюджету міської ради не надходить. …» (а.с.22-зворот, 119).
У зв'язку з цим, ОСОБА_4 міською радою Запорізької області прийнято Рішення №31 від 24.06.2016 «Про передачу в оренду земельної ділянки для розміщення та обслуговування комплексу будівель в м.Василівка, вул.Невського, 103 ОСОБА_3В.» в якому зазначено наступне: «… розглянувши заяву ОСОБА_3, що мешкає в м.Василівка, вул. Щаслива, 136, про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в м.Василівка, вул.Невського, 103, в зв'язку з переходом права власності на комплекс будівель на підставі договору купівлі-продажу від 04.09.2015 …, враховуючи те, що земельна ділянка зареєстрована у державному земельному кадастрі та зареєстроване право комунальної власності на земельну ділянку 20.10.2015 за №11698968, ОСОБА_4 міська рада ВИРІШИЛА: 1.Передати ОСОБА_3 в оренду строком на п'ять років земельну ділянку із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, кадастровий номер 2320910100:05:052:0093 площею 1,6626га для розміщення та обслуговування комплексу будівель (згідно КВЦПЗ-11.02 – для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд переробної, машинобудівної та іншої промисловості) в м.Василівка, вул.Невського, 103. 2.Зобов'язати ОСОБА_3 в місячний термін укласти з ОСОБА_4 міською радою договір оренди землі площею 1,6626 га для розміщення та обслуговування комплексу будівель в м.Василівка, вул.Невського, 13 та зареєструвати інше речове право відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень». …» (а.с.26, 112).
У зазначений п.2 Рішення ОСОБА_4 міської ради Запорізької області №31 від 24.06.2016 термін ОСОБА_3 не уклав договір оренди землі.
Відповідачем документально не доведено, що лише 15.05.2017 ОСОБА_3 отримав у ОСОБА_4 міській раді договір оренди на земельну ділянку.
23.01.2018 до ОСОБА_4 РДА надійшло звернення ОСОБА_4 міської ради Запорізької області (вих.№03-01-19/129 від 22.01.2018), в якому ОСОБА_4 міська рада просила ОСОБА_4 РДА скликати комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам та нарахувати збитки, заподіяні у вигляді недоодержаного доходу (орендної плати) за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів ОСОБА_3 (а.с.19, 106).
Головою ОСОБА_4 РДА 05.02.2018 прийнято Розпорядження №54 «Про затвердження складу комісії з визначення та відшкодування розміру збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаного доходу за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів», яким затверджено склад комісії з визначення та відшкодування розміру збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаного доходу за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів (а.с.18).
До складу комісії з визначення та відшкодування розміру збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаного доходу за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів, затвердженої Розпорядженням голови ОСОБА_4 РДА від 05.02.2018 за №54, ввійшли: ОСОБА_6І – заступник голови районної державної адміністрації, голова комісії; ОСОБА_8 – начальник відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації, заступник голови комісії; ОСОБА_9 – головний спеціаліст сектору виробничої діяльності відділу агропромислового розвитку райдержадміністрації, секретар комісії (а.с.18-зворот).
Також, до складу комісії з визначення та відшкодування розміру збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаного доходу за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів, затвердженої Розпорядженням голови ОСОБА_4 РДА від 05.02.2018 за №54, ввійшли члени комісії: ОСОБА_10 – землекористувач (за згодою); ОСОБА_11 – землекористувач (за згодою); ОСОБА_12 – землекористувач (за згодою); ОСОБА_13 – начальник управління фінансів райдержадміністрації; ОСОБА_14 – провідний спеціаліст відділу з земельних відносин та земельного кадастру виконавчого апарату Василевської міської ради (за згодою); ОСОБА_15 – землекористувач (за згодою); ОСОБА_16 – землекористувач (за згодою); ОСОБА_17 – завідувач сектору містобудування та архітектури райдержадміністрації, головний архітектор району; ОСОБА_2 – начальник юридичного відділу апарату райдержадміністрації, ОСОБА_18 – спеціаліст-землевпорядник Степногірської селищної ради (за згодою); ОСОБА_19 – землекористувач (за згодою); ОСОБА_20 – начальник управління Держгеокадастру у Василевському районі (за згодою); ОСОБА_21 – заступник начальника-начальник Василевського відділення Токмакської об’єднаної Державної податкової інспекції Запорізької області (за згодою); ОСОБА_3 – землекористувач (за згодою); ОСОБА_22 – землекористувач (за згодою); ОСОБА_23 – землекористувач (за згодою) (а.с.18-зворот).
Як пояснив суду представник відповідача, при формуванні складу наведеної комісії враховувалося, що на розгляд комісії не виносились питання щодо погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей землі та не приведення її у непридатний для використання стан. У всьому іншому вказана комісія повинна була керуватися Розпорядженням голови ОСОБА_4 РДА від 26.05.2014 за №253.
Відповідно до Розпорядження голови ОСОБА_4 РДА від 05.02.2018 за №54 головою комісії зазначено ОСОБА_6 – заступника голови районної державної адміністрації, але на період розгляду звернення ОСОБА_4 міської ради і призначення дати засідання комісії, ОСОБА_6 перебував на лікарняному в період з 13.01.2018 по 02.03.2018, що підтверджується Протоколом №18 засідання комісії із соціального страхування ОСОБА_4 райдержадміністрації від 15.03.2018 (а.с.105).
Згідно з Додатком №4 до Розпорядження голови ОСОБА_4 РДА від 10.06.2016 за №300 «Про затвердження Розподілу обов'язків в ОСОБА_4 районній державній адміністрації Запорізької області між головою, першим заступником, заступником голови та керівником апарату райдержадміністрації» у разі відсутності заступника голови райдержадміністрації, перший заступник голови виконує повноваження останнього та навпаки (а.с.90-102).
Засідання комісії та розгляд заяви було призначено на 16.02.2018.
ОСОБА_4 РДА був підготовлений лист-запрошення ОСОБА_3 до участі у засіданні комісії, зареєстрований за вих.№01-17/131 від 31.01.2018, в якому зазначено місце розгляду, дата та час, а також застереження, що у разі відсутності, питання буде розглядатися по суті, та підписано першим заступником голови райдержадміністрації ОСОБА_5 (а.с.22, 104).
Відповідачем не надано до суду документальних доказів того, що ОСОБА_4 «Про запрошення до участі у засіданні комісії» (за вих.№01-17/131 від 31.01.2018) був зареєстрований в автоматизованій системі діловодства OPTIMA-Work Flow, присвоєний порядковий номер, зареєстрований у реєстрі на відправлення кореспонденції та направлений простою поштовою кореспонденцією.
Судом досліджено ОСОБА_5 визначення збитків заподіяних ОСОБА_4 міській раді у вигляді неодержаного доходу за використання громадянином ОСОБА_3 земельної ділянки без правовстановлюючих документів, складений 16.02.2018 Комісією, затвердженою Розпорядженням голови ОСОБА_4 РДА від 05.02.2018 за №54 «Про затвердження складу комісії з визначення га відшкодування збитків заподіяних ОСОБА_4 міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаних доходів за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів» (а.с.15, 72-74).
У вказаному ОСОБА_5 зазначено: «… Оскільки земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі та 20.10.2015 за №11698968 зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку, тому рішенням десятої (позачергової) сесії ОСОБА_4 міської ради від 24.06.2016 було передано ОСОБА_3 в оренду земельну ділянку кадастровий номер 2320910100:05:052:0093 площею 1,6626 га для розміщення та обслуговування комплексу будівель (згідно КВЦПЗ - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд переробної, машинобудівної та іншої промисловості) в м.Василівка, вул.Невського 103 та зобов'язано в місячний термін укласти договір оренди землі. Незважаючи на рішення та неодноразові звернення міськради до ОСОБА_3 щодо підписання договору оренди, земельна ділянка використовується без правовстановлюючих документів та без сплати орендної плати, що завдає збитків бюджету ОСОБА_4 міської ради. Відповідно до ОСОБА_10 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 31.03.2016 №1075/0/2-16 виданого Управлінням Держгеокадастру у ОСОБА_4 районі Запорізької області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки в м.Василівка, вул.Невського 103 площею 1,6626га у 2015 році складала 1323429,6 грн. Відповідно до рішення двадцять другої (позачергової) сесії ОСОБА_4 міської ради п'ятого скликання від 04.06.2008 №6 ставка орендної плати за землі промисловості встановлена у розмірі 6% від нормативної грошової оцінки землі. … На підставі розрахунків, комісія визначає що загальний розмір збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській раді внаслідок неодержаного доходу (орендної плати) за використання гр.ОСОБА_3, земельної ділянки площею 1,6626га в м.Василівка, вул.Невського, 103 за період з 01.10.2015 по 31.12.2017 становить 254268,04 грн., який підлягає відшкодуванню у місячний термін. …».
Судом досліджено Протокол засідання комісії з визначення та відшкодування збитків заподіяних землевласникам та землекористувачам у ОСОБА_4 районі від 16.02.2018, в якому зазначено, що ОСОБА_3 на засідання комісії не з’явився (а.с.21).
За результатом розгляду зазначеного ОСОБА_5 прийнято Розпорядження голови ОСОБА_4 РДА від 21.02.2018 за №74 «Про затвердження актів з визначення збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаних доходів за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів», в якому зазначено наступне: «… На підставі ст.6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284 «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», згідно розпорядження голови районної державної адміністрації від 05.02.2018 №54 «Про затвердження складу комісії з визначення та відшкодування розміру збитків заподіяних ОСОБА_4 міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаних доходів за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів», відповідно звернень ОСОБА_4 міської ради від 22.01.2018 №03-01-19/129, від 24.01.2018 №03-01-19/158 та Степногірської селищної ради від 12.01.2018 №63/03 1.Затвердити: 1) акт визначення збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській раді у вигляді неодержаного доходу за використання громадянином ОСОБА_3 земельної ділянки площею 1,6626га без правовстановлюючих документів у розмірі 254268,04 (двісті п'ятдесят чотири тисячі двісті шістдесят вісім гривень 04 копійок), що додається; … 2.Рекомендувати громадянам ОСОБА_3, ОСОБА_23, ОСОБА_22, ОСОБА_10, ОСОБА_16 , ОСОБА_15, ОСОБА_24 та ОСОБА_19 відшкодувати збитки не пізніше одного місяця після затвердження актів комісії. …» (а.с.14, 70-71).
Вирішуючи по суті переданий на розгляд публічно-правовий спір суд з урахуванням зазначеного вище виходить з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.157 Земельного кодексу України порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як зазначено у п.1 «Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», затвердженого 19.04.1993 постановою Кабінету Міністрів України №284 (надалі – «Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам»), власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Згідно з п.2 «Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники територіальних органів Держгеокадастру, Держекоінспекції, фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Оскільки місто Василівка Запорізької області, згідно з Паспортом Василівського району Запорізької області (а.с.180), не є містом обласного значення, то створення комісії для визначення розмірів збитків власникам землі та землекористувачам відноситься до компетенції районної державної адміністрації – ОСОБА_4 РДА.
Як з’ясовано судом і не заперечується сторонами, до складу комісії з визначення та відшкодування розміру збитків, заподіяних ОСОБА_4 міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаного доходу за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів, затвердженої Розпорядженням голови ОСОБА_4 РДА від 05.02.2018 за №54, не включено представника «Держекоінспекції».
Вказані дії відповідача суперечать приписам п.2 «Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам».
Зміст п.2 «Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» не передбачає можливості не включення до складу зазначеної комісії представника «Держекоінспекції».
Згідно з п.9 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Документально відповідачем не доведено додержання вимог п.2 «Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», п.9 ч.2 ст.2 КАС України, завчасне повідомлення позивача про час та місце проведення засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, забезпечення права позивача у роботі даної комісії.
Обставини справи свідчать про те, що перед прийняттям рішення стосовно відшкодування позивачем 254268 грн. 04 коп. за фактичне користування землею (що впливає на активи позивача) порушено його право бути вислуханим, що позбавило позивача можливості пред'явити факти й наводити аргументи та докази.
Таким чином, розпорядження голови ОСОБА_4 РДА №74 від 21.02.2018 "Про затвердження актів з визначення збитків, заподіяних Василіській міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаних доходів за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів" в частині затвердження акту визначення збитків, заподіяних Василіській міській раді Запорізької області у вигляді неодержаного доходу за використання ОСОБА_3 земельної ділянки площею 1,6626га без правовстановлюючих документів у розмірі 254268 грн. 04 коп. від 16.02.2018 прийнято з порушенням наведених норм права (п.2 «Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», п.9 ч.2 ст.2 КАС України).
Предметом розгляду у даній справі є правомірність застосування “Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам” ОСОБА_4 РДА при нарахуванні розміру збитків у вигляді неодержаного доходу, який ОСОБА_4 міська рада Запорізької області могла б отримати у разі своєчасного укладення договору оренди земельної ділянки із позивачем.
Вимоги позовної заяви обґрунтовані саме статусними та процедурними повноваженнями районної державної адміністрації, а, відтак, між позивачем та відповідачем існує публічно-правовий спір.
Саме у межах таких позовних вимог суд розглядає дану адміністративну справу.
Водночас, доводи позивача та відповідача щодо обчислення та розміру нарахованих збитків, укладання договору оренди мають вирішуватись судами в інших справах, а не судом у даній адміністративній справі.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як передбачено п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Згідно з ч.2 ст.7 Закону України «Про судовий збір» у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.
Уточнюючи позов позивач зменшив розмір позовних вимог немайнового характеру, а, відтак, йому підлягає поверненню з Державного бюджету України переплачений судовий збір у сумі 704 грн. 80 коп. Решта судових витрат відповідно до вимог ст.139 КАС України підлягають присудженню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови ОСОБА_4 районної державної адміністрації Запорізької області (71600, Запорізька область, м.Василівка, бул.Центральний, буд.4; код ЄДРПОУ 02140857) №74 від 21.02.2018 "Про затвердження актів з визначення збитків, заподіяних Василіській міській та Степногірській селищній радам у вигляді неодержаних доходів за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів" в частині затвердження акту визначення збитків, заподіяних Василіській міській раді Запорізької області у вигляді неодержаного доходу за використання ОСОБА_3 (71600, Запорізька область, м.Василівка, вул.Щаслива, буд.136; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) земельної ділянки площею 1,6626 га без правовстановлюючих документів у розмірі 254268 грн. 04 коп. від 16.02.2018.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (71600, Запорізька область, м.Василівка, вул.Щаслива, буд.136; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з ОСОБА_4 районної державної адміністрації Запорізької області (71600, Запорізька область, м.Василівка, бул.Центральний, буд.4; код ЄДРПОУ 02140857) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 704 грн. 80 коп.
Повернути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 (71600, Запорізька область, м.Василівка, вул.Щаслива, буд.136; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір у сумі 704 грн. 80 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 10.07.2018.
Суддя О.О. Прасов