
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
справа №456/1165/18
10 липня 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Филипця Є.Ю.,
під час розгляду у підготовчому засіданні в м. Львові адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації про скасування рішення конкурсної комісії, -
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Стрийського міськрайонного суду Львівської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації про скасування рішення конкурсної комісії від 18.12.2017 року про продовження контракту ОСОБА_4 на посаді директора Державного навчального закладу «Вище професійне училище №8 м. Стрия» та визнання незаконним призначення його на цю посаду Департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації.
Ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 30.03.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 передано для розгляду до Львівського окружного адміністративного суду.
Ухвалою від 21.04.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
11.06.2018 року представником відповідача подано клопотання за вх.№17973 про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації про скасування рішення конкурсної комісії. Вказане клопотання обґрунтоване тим, що спір який виник між сторонами, стосується трудових відносин, що не належить до категорії спорів, які підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Позивач та представник позивача у розгляді клопотання покликались на думку суду.
Представник відповідача підтримав клопотання про закриття провадження у справі.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною 1 статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Адміністративною справою відповідно до п.1 ч.1 ст. 4 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно правовий спір згідно з п.2 ч.1 ст.4 КАС України - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Таким чином, публічно-правовий спір є видом правового спору, для якого характерні наступні ознаки: спір виникає з публічно-правових відносин; сторонами спору є суб'єкти публічно-правових відносин, серед яких особливим правовим статусом наділені органи публічної адміністрації; сфера виникнення спору зумовлена реалізацією публічного інтересу; предметом спору є рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів публічно-правових відносин, які порушують або можуть порушити права, свободи та інтереси інших суб'єктів.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, в спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження
Згідно п.7 ч.1 ст.4 КАС України термін «суб'єкт владних повноважень» визначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 вказаного Кодексу).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Положення ч. 1 ст. 4, ст. 19 КАС України, визначаючи поняття публічно-правового спору та предметну юрисдикцію адміністративних судів, жодним чином не пов'язують правову природу таких понять із суб'єктним складом правовідносин, тобто зазначення у позові у якості позивача та відповідача суб'єктів владних повноважень, на думку суду, не робить такий спір публічно-правовим.
Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про професійно-технічну освіту» професійно-технічна освіта є складовою системи освіти України. Професійно-технічна освіта є комплексом педагогічних та організаційно-управлінських заходів, спрямованих на забезпечення оволодіння громадянами знаннями, уміннями і навичками в обраній ними галузі професійної діяльності, розвиток компетентності та професіоналізму, виховання загальної і професійної культури. Професійно-технічна освіта здобувається у професійно-технічних навчальних закладах.
Відповідно до ст.17 «Про професійно-технічну освіту» професійно-технічний навчальний заклад - це заклад освіти, що забезпечує реалізацію потреб громадян у професійно-технічній освіті, оволодінні робітничими професіями, спеціальностями, кваліфікацією відповідно до їх інтересів, здібностей, стану здоров'я.
Частинами 1, 2 статті 24 Закону України «Про професійно-технічну освіту» передбачено, що керівництво діяльністю державного професійно-технічного навчального закладу здійснює директор, якого призначає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані професійно-технічні навчальні заклади.
Директор професійно-технічного навчального закладу державної форми власності призначається на посаду за результатами конкурсу, який проводиться відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти, шляхом укладення з ним трудового договору (контракту) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковані професійно-технічні навчальні заклади. Директор призначається на посаду та звільняється з посади відповідно до законодавства.
Відповідно до Положення про вище професійне училище та центр професійно-технічної освіти, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України 20.06.2000 року №225 зазначено що вище професійне училище (надалі - ВПУ) є професійно-технічним навчальним закладом третього атестаційного рівня, що здійснює підготовку робітників високого рівня кваліфікації з технологічно складних, наукоємких професій та спеціальностей або робітників, діяльність яких пов'язана зі складною організацією праці, як правило, з числа випускників загальноосвітніх шкіл. ВПУ може здійснювати перепідготовку та підвищення кваліфікації працюючих робітників і незайнятого населення.
Згідно пункту 6 Положення про вище професійне училище та центр професійно-технічної освіти, органи державного управління і самоврядування ВПУ, Центру та їх повноваження визначаються Законом України «Про професійно-технічну освіту» (103/98-ВР ), Положенням про професійно-технічний навчальний заклад (1240-98-п ) та іншими законодавчими і нормативно-правовими актами.
Керівництво діяльністю державних ВПУ, Центру здійснюють директори, яких призначає Міністерство освіти і науки України, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані ВПУ, Центр.
Директорами державних ВПУ, Центру призначаються особи, які мають стаж керівної роботи в професійно-технічному навчальному закладі, з якими за результатами конкурсу укладено трудову угоду (контракт) Міністерством освіти і науки України та іншими
центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковані ВПУ, Центр. Призначення директора на посаду та звільнення з неї здійснюється відповідно до чинного законодавства України.
Повноваження та обов'язки директорів державних ВПУ, Центру, а також порядок призначення керівників та керівництва ВПУ, Центру іншої форми власності визначаються Законом України «Про професійно-технічну освіту».
Згідно матеріалів справи, позивачем оскаржуються рішення конкурсної комісії від 18.12.2017 року про продовження контракту ОСОБА_4 на посаді директора Державного навчального закладу «Вище професійне училище №8 м. Стрия».
Статутом Державного навчального закладу «Вище професійне училище №8 м. Стрия» затвердженого Департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації 30.12.2017 року, Державним навчальний заклад «Вище професійне училище №8 м. Стрия» (далі - ВПУ) є підпорядкованим Міністерству освіти і науки України, державним професійно-технічним навчальним закладом третього атестаційного рівня, що здійснює підготовку робітників високого рівня кваліфікації з технологічно складних, наукоємних професій та спеціальностей або робітників, діяльність яких пов'язана зі складною організацією праці, як правило з числа випускників загальноосвітніх навчальних закладів. ВПУ може здійснювати професійно-технічне навчання, перепідготовку та підвищення кваліфікації працюючих робітників і незайнятого населення Вище професійне училище №8 м.Стрия.
ВПУ у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про професійно-технічну освіту», «Про загальну середню освіту»; Положенням про професійно - технічний навчальний заклад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.1998 № 1240 (ред. 26.06.2015), Положенням про ступеневу професійно-технічну освіту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.1999 №956 (ред. 09.07.2013), Положенням про Вище професійне училище та центр професійно-технічної освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 20.06.2000 №225 ( ред.21.03.2009), Положенням про організацію навчально-виробничого процесу у професійно - технічних навчальних закладах, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 30.05.2006р. №419 (ред. 08.09.2015 ), нормативно-правовими актами Міністерства освіти і науки України, яке є його засновником, іншими нормативно-правовими актами України, а також цим Статутом.
Міністерство освіти і науки України, департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації здійснюють контроль за дотриманням вимог Статуту та приймає відповідні рішення в разі їх порушень.
ВПУ є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби, в установах банків, штамп, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Управління ВПУ здійснюється Міністерством освіти і науки України, департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації відповідно до їх повноважень, визначених чинним законодавством та іншими нормативно-правовими актами.
ВПУ виконує рішення інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, що не суперечать законодавству України та в межах їх повноважень.
Керівництво діяльністю ВПУ здійснює директор, який призначається на посаду за результатами конкурсу шляхом укладання з ним контракту департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації у відповідності із законодавством України.
Призначення директора на посаду та звільнення з неї здійснюється відповідно до законодавства України.
Тобто, керівник державного навчального закладу є одночасно його педагогічним працівником, призначається на посаду керівника цього закладу департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації. При цьому, врегулювання трудових відносин, які виникли у цій справі, здійснюється за правилами загального трудового законодавства, у яких Департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації є роботодавцем по відношенню до позивача.
Посада ВПУ не є посадою державного органу та його апарату, на яку покладено встановлене нормативними актами коло службових повноважень, а робота на ній не належить до службової (публічної) діяльності.
Таким чином, даний спір не є публічно-правовим, а стосується трудових відносин на які розповсюджуються дія норм загального трудового законодавства і має вирішуватися судами за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
За правилами частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з п.1 ч.1 ст.238 КАС України, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства суд закриває провадження у справі.
У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається (ч.2 ст. 239 КАС України).
Якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд згідно з ч.1 ст. 239 КАС України повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Суд роз'яснює позивачеві, що вирішення даного спору відноситься до юрисдикції загального суду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст.183, 238, 239, 241, 248, 256, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі - задоволити.
Закрити провадження у справі №456/1165/18 за позовом ОСОБА_1 АДРЕСА_1, 82400) до Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації (вул.Просвіти, 4а, м.Львів, 79008) про скасування рішення конкурсної комісії.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Повний текст ухвали складено 11 липня 2018 року.
Суддя Крутько О.В.