
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2018 року м. Житомир
справа № 289/469/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
У березні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:
- визнати неправомірними дії Коростишівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо прийняття рішення №5 від 26.01.2018 про відмову в призначенні пенсії за віком, відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 29 грудня 2017 року зі зниженням пенсійного віку;
- зобов"язати Коростишівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію за віком з 29 грудня 2017 року та провести нарахування призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у зв"язку з досягненням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», 29 грудня 2017 року звернувся до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення та виплату йому пенсії зі зниженням пенсійного віку. Листом від 26.01.2018 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, з тих підстав, що відсутня можливість встановити період роботи, населений пункт чи об"єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, проте позивач вважає, що подані ним документи, при зверненні до відповідача, не викликають сумнівів щодо його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Відповідно до ухвали Радомишльського районного суду Житомирської області від 12.03.2018 суд без прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі передав позовну заяву ОСОБА_1 до Житомирського окружного адміністративного суду за підсудністю, у порядку ст.29 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 27.04.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження у справі була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем 11.05.2018, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву за вх.№10661/18.
Зазначає, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком на умовах, визначених ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку на 8 років, як особі, яка є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, яка працювала у 1987 році в зоні відчуження - не менше 14 календарних днів, оскільки відсутні необхідні документи, які підтверджують період роботи, населений пункт чи об"єкт, де позивачем проводились роботи з ліквідації аварії на ЧАЕС. Позивачем при зверненні до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії, не надано первинних документів, у яких зазначено період роботи, населений пункт чи об"єкт, де виконувалася робота з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у тому числі довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати. Довідки ф.122 від 28.12.2017 №24 та від 16.02.1993 №82, які видані Приватним акціонерним товариством "Радомишльське АТП 11848" не можуть бути прийняті до уваги, оскільки не є первинними документами.
За таких обставин у відповідача відсутні підстави, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для призначення позивачу пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України - не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Складання повного судового рішення відкладалося, у зв"язку з перебуванням головуючого судді у відпустці з 24.05.2018 по 25.06.2018.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є ліквідатором аварії на ЧАЕС, 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 6).
Вказане посвідчення є дійсним, статус позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідачем не оспорюється.
29 грудня 2017 року позивач звернувся до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.41).
До заяви позивачем було додано наступні документи:
- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, категорії 2, виданого 03.01.2018, серія А №203604с, видане Житомирською обласною державною адміністрацією (а.с.6);
- копію трудової книжки серії БТ-1 №1867239 від 15.02.1978 (а.с. 9-11);
- довідку форми №122 №24 від 28.12.2017;
- довідку №82 від 16.02.1993;
- довідку №23 від 28.12.2017;
- довідку №20 від 14.12.2017.
Матеріали пенсійної справи ОСОБА_1, наданої відповідачем на вимогу суду, містять наступні документи:
- довідку форми №122 від 28.12.2017 №24, видану Публічним акціонерним товариством "Радомишльське АТП-11848" про те, що позивачу був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, ОСОБА_2 Міністрів і ВЦРПС від 29.12.1987 №14970378 і постановою ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку №1, затвердженого постановою ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, в період з 04.12.1987 по 04.01.1988, період зазначеної роботи до 01.01.1988 зараховується до стажу при призначенні пенсії в трьохкратному розмірі, а за період з 01.01.1988 по 01.01.2006 в півтораразовому розмірі;
- довідку №82 від 16.02.1993 про те, що відповідно до наказу №701 від 04.12.1987 позивач був направлений для надання допомоги в перевезенні людей в 30-ти кілометровій зоні м.Чорнобиль по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 04.12.1987 по 04.01.1988;
- довідку №23від 28.12.2017, видану Публічним акціонерним товариством "Радомишльське АТП-11848" про те, що наказ про відправлення у відрядження для надання допомоги по перевезенню людей в 30-ти кілометровій зоні м.Чорнобиль по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 04.12.1987 по 04.01.1988 та відомості про видачу заробітної плати згрудень 1987 року по січень 1988 року на даний час не збереглися.
Листом від 26.01.2018 №1144/03-2 відповідач повідомив позивачу про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку з тих підстав, що основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка форми №122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. Надані позивачем довідка форми №122 від 28.12.2017 №24 та довідка №82 від 16.02.1993, видані Публічним акціонерним товариством "Радомишльське АТП-11848" не можуть бути прийняті до уваги, оскільки не є первинними документами. З урахуванням того, що позивачем для призначення пенсії не надані необхідні документи, які підтверджують період роботи, населений пункт чи об"єкт, де ОСОБА_1 проводилися роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у позивача відсутнє (а.с.12).
Відмова відповідача у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку оформлена рішенням Коростишівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №5 від 26.01.2018.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, зважаючи на наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон).
Згідно з ст. 55 Закону особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Відповідно до ст. 65 Закону документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Згідно із частиною третьою статті 55 Закону призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1) передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи.
Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Підпункту 5 пункту 2.1 Порядку №22-1, документами, що підтверджують право особи на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зазначена норма містить вичерпний перелік документів, що подаються особами із заявою про призначення пенсій в порядку статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд критично ставиться до доводів відповідача про те, що довідка форми №122 від 28.12.2017 №82 не є первинним документом, якій може підтвердити та визначити час роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, оскільки законодавець в Порядку №22-1 наводить перелік альтернативних документів для підтвердження такого права особи, а не їх обов'язкову сумарну кількість.
Порядок надання первинних документів, а саме: довідки про період роботи в зоні; табелі обліку часу за період роботи в зоні; подорожні листи для водіїв; копії відомостей на виплату заробітної плати, визначено законодавцем, як альтернативні у разі неможливості подати довідку за формою №122 внаслідок ліквідації підприємств, установ, організації.
Одночасно суд зазначає, що в розумінні вимог пункту 4.2 Порядку №22-1 відповідач не наділений жодними повноваженнями щодо визнання незаконними поданих документів та їх скасування. Відповідач, як орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
З огляду на викладене, основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
Судом встановлено, що відповідно до довідки від 14.12.2017 №2017, виданої Публічним акціонерним товариством "Радомишльське автопідприємство - 11848", у період з 15.02.1978 по 07.05.1979 ОСОБА_1 дійсно працював в Радомишльському АТП-11848, а також працював на Радомишльському автопідприємстві з 12.07.1983 по 31.01.2011.
Відповідно до наказу від 15.06.1986 Радомишльське АТП-05014 перейменоване в Радомишльське АТП-11848; наказом від 05.03.1996 №1 змінено назву підприємства на ВАТ "Радомишльське АТП-11848"; наказом від 29.03.2010 №30 ВАТ "Радомишльське АТП-11848" змінено на ПАТ "Радомишльське автопідприємство - 11848".
Дані відомості підтверджені копією трудової книжки серії БТ-І №1867239 (а.с.9-11).
Згідно з довідкою форми №122 від 28.12.2017 №24, виданої ПАТ "Радомишльське автотранспортне підприємство - 11848," позивач безпосередньо був зайнятий на роботах, передбачених Постановою ЦК КПРС, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987 №1470378 і ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком №1, затвердженим ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 22.08.1056 №1173 з 04 грудня 1987 року по 04 січня 1988 року. Період зазначеної роботи до 01.01.1988 зараховується до стажу при призначенні пенсії в трьохкратному розмірі, а за період з 01.01.1988 по 01.01.2006 в півтораразовому розмірі.
Документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року № 21-1048во06 та від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а.
Зазначені докази в сукупності дають підстави вважати, що позивач має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що відповідачем неправомірно прийнято рішення №5 від 26.01.2018, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
За таких обставин, враховуючи дату звернення позивача до Коростишівського об"єднаного Пенсійного фонду України в Житомирській області - 29.12.2017, така пенсія повинна бути призначена з 29.12.2017.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи те що, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов до висновку, про обґрунтованість позовних вимог та як наслідок, їх задоволення у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (вул.В.Ітернаціональна. буд.2 кв.31, м.Радомишль, Житомирська область, 12201, ідн. номер НОМЕР_1 ) до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Гагаріна, буд.2, м.Радомишль, Житомирська область, 12504, код ЄДРПОУ 40380694) про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 40380694) щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 (ідн. код НОМЕР_1) пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов"язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 40380694) призначити та нарахувати ОСОБА_1 (ідн. код НОМЕР_1) пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 29.12.2017.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Горовенко