Рішення № 75224444, 18.05.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2018
Номер справи
810/1133/18
Номер документу
75224444
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2018 року № 810/1133/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області, Київської обласної державної адміністрації про зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області, Київської обласної державної адміністрації, у якому позивач просить суд:

- зобов’язати Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області оформити подання для надання статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 та направити його з відповідними документами до Київської обласної державної адміністрації;

- зобов’язати Київську обласну державну адміністрацію надати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, та видати посвідчення постраждалої від Чорнобильської катастрофи категорії 1 синього кольору, серії А з вкладкою у відповідності до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відмова Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області у прийнятті документів та направлення їх до Київської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі йому посвідчення встановленого зразка, як особі щодо якої встановлений причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії, є неправомірною.

На думку позивача, посилання як на підставу для відмови, на Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014, яким виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, а також не приймання Київською обласною державною адміністрацією подання райдержадміністрацій на оформлення посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 - є безпідставними.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 19.04.2018.

У судове засідання, сторони не з'явились, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є громадянкою України, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована та проживає у ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується копією паспорта серії СМ №510823. ОСОБА_1 має посвідчення громадянина, що постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4 від 06.04.2006 №658078.

07 лютого 2017 року позивачу встановлена друга група інвалідності, причина інвалідності – захворювання, пов’язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ №0769243.

Згідно з експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 14.12.2016 №1097, за результатами розгляду звернення позивача та зареєстрованої в ЦМЕК 08.12.2016 документації на предмет встановлення причинного зв’язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, позивачу встановлено основний діагноз “злоякісне новоутворення правої молочної залози, ст. ІІІ-А, кл.гр. ІІ, T2N2аM0”. Згідно експертного висновку захворювання позивача пов’язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

У січні 2018 року позивач звернулась до Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області з приводу надання довідки для видачі Київською обласною державною адміністрацією посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1. Проте, листом за вих. №70/08 від 23.01.2018, позивачу було відмовлено у задоволенні звернення, оскільки відповідно до Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деякі законодавчі акти України", з 01.01.2015 виключено зону посиленого радіоекологічного контрою. Як наслідок, Київська обласна державна адмінінстрація не приймає подання райдержадміністрацій на оформлення посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.

Вважаючи відмову Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області неправомірною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом УРСР від 28 лютого 1991 року № 796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із змінами і доповненнями (далі - Закон № 796-XII).

Статтею 1 Закону №796-XII визначено, що цей закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

За визначенням, наведеним у статті 9 Закону №796-XII, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є, зокрема, потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до статті 11 Закону №796-XII, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

За змістом пунктів 1 та 4 статті 14 Закону №796-XII, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи:

- інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1 (для встановлення якої звертався позивач);

- особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4, яку вже має позивач (посвідчення від 06.04.2006 серія В-П № 658078).

Судом встановлено, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме, виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, а також виключено статтю 23 Закону №796-XII, яка передбачала компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4.

Разом з тим, вказаним законом не виключено право потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12 Закону №796-XII), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, на отримання статусу постраждалого категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Таким чином, посилання Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області на виключення зони посиленого радіоекологічного контролю, як на підставу для винесення оскаржуваної відмови, суд вважає необґрунтованим, оскільки Закон України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" регулює питання поділу території на відповідні зони, режим їх використання та охорони, умови проживання та роботи населення, господарську, науково-дослідну та іншу діяльність в цих зонах і не визначає порядку та підстави для встановлення статусу постраждалого від Чорнобильської катастрофи та отримання відповідних посвідчень.

Відтак, суд дійшов висновку, що вимога позивача про визнання протиправними дії Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови у прийнятті документів та направлення їх до Київської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Окрім цього, пунктом 3 та 4 статті 65 Закону №796-XII встановлено, що посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзаців четвертого та дев'ятого пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51(далі - Порядок №51), посвідчення видаються інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Абзацом другим пункту 10 Порядок №51 встановлено, що видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Із зазначених норм закону вбачається, що Законом №796-XII та Порядком №51 Управлінню соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області не надано повноважень щодо встановлення статусу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи будь-якої категорії, а лише передбачено обов'язок прийняти всі необхідні документи від заявника та направити їх шляхом внесення подання до Київської обласної державної адміністрації.

Таким чином, вимога позивача про зобов'язання Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області прийняти документи та направити їх шляхом внесення подання до Київської обласної державної адміністрації для розгляду та встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Київську обласну державну адміністрацію надати позивачу статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з видачею відповідного посвідчення, суд зазначає наступне.

Як вже було зазначено судом, положеннями статті 65 Закону №796-XII встановлено, що видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Отже, визначення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та видача відповідного посвідчення є виключно дискреційними повноваженнями Київської обласної державної адміністрації.

Під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Разом з тим, завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого розгляду адміністративних справ.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Водночас, позивач не надав суду жодного доказу прийняття Київською обласною державною адміністрацією рішень за результатами розгляду подання Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області, тобто доказів реалізації власних повноважень шляхом використання можливостей, визначених нормами права.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимога про зобов'язання Київську обласну державну адміністрацію визначити позивачу статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати відповідне посвідчення є передчасною, а відтак такою, що не підлягає задоволенню.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки доказів понесення сторонами судових витрат не надано, суд не вирішує питання щодо їх розподілу.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області щодо невнесення до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації подання для оформлення та видачі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2) посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи І категорії, інваліду другої групи, щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області прийняти документи та внести до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації подання для оформлення та видачі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2) посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи І категорії, інваліду другої групи, щодо якої встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Дата складення повного рішення суду - 18.05.2018

Суддя Панченко Н.Д.