
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
(про роз'яснення судового рішення)
09 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/7/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Липи В.А., розглянувши заяву про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 01 березня 2018 року, яке набрало законної сили 04.04.2018 року позов ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задоволено. Визнано протиправними дії Новоград-Волинського об'єднаного УПФУ в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16, м. Новоград-Волинський, Житомирська область, 11708, код ЄДРПОУ 37808338) щодо відмови ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 12720, і.к.НОМЕР_1) у здійсненні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3932, 00 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 10296, 88 грн. та індексації в сумі 4176,83 грн. на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі. Зобов'язано Новоград-Волинське об'єднане УПФУ в Житомирській області (вул. Єрьоменка, 16, м. Новоград-Волинський, Житомирська область, 11708, код ЄДРПОУ 37808338) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 12720, і.к.НОМЕР_1) пенсії в розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням всіх складових за останні 24 місяці роботи, у тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3932, 00 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 10296, 88 грн. та індексації в сумі 4176,83 грн. починаючи з 01.12.2017 року за порядком, визначеним Законом України «Про державну службу», який діяв на момент призначення позивачу пенсії.
08 червня 2018 року позивач надав до суду заяву про роз'яснення судового рішення в частині збереження суми індексації пенсії, яка зараховується позивачу з часу призначення пенсії. Дану заяву позивач просив розглядати без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду заяви повідомлений належним чином.
Керуючись положеннями ч. 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Суд, вважає можливим роз'яснити судове рішення.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За змістом ст. 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Отже, вказаною нормою передбачено підстави, за яких проводиться індексація, а також розмір грошового доходу, який підлягає індексації.
Згідно п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року (далі - Порядок № 1078) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Відповідно до п. 5 Порядку №1078 сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Крім того зазначається, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії» в розумінні п. 5 Порядку № 1078.
Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії з урахуванням спірних складових є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця для проведення індексації пенсії.
Керуючись статтями 243, 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.03.2018 року задовольнити.
Роз'яснити, що виконуючи рішення суду від 01.03.2018 року у справі № 806/7/18 за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, відповідач, Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України зобов'язане здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 12720, і.к.НОМЕР_1) пенсії в розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням всіх складових за останні 24 місяці роботи, у тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3932, 00 грн., компенсації за невикористану відпустку в сумі 10296, 88 грн. та індексації в сумі 4176,83 грн. починаючи з 01.12.2017 року за порядком, визначеним Законом України «Про державну службу», який діяв на момент призначення позивачу пенсії із збереженням суми індексації пенсії, яка нараховується з часу призначення пенсії ОСОБА_1.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Липа
судове рішення роз'яснено