
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 липня 2018 р. Справа№805/1722/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття рішення : 14 год. 15 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кочанової П.В., при секретарі судового засідання Притулі С.С., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_3, довіреність від 17.08.2017 року,
від відповідача 1 – не з’явився
від відповідача 2 – не з’явився
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області, в якому просить суд (з урахуванням уточнених позовних вимог):
- зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області виплатити ОСОБА_1 або ОСОБА_3, яка уповноважена діяти від імені ОСОБА_1 по нотаріально засвідченій довіреності недоотриману пенсію, яка залишилася після померлого ОСОБА_4;
- зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області виплатити ОСОБА_1 або ОСОБА_3, яка уповноважена діяти від імені ОСОБА_1 по нотаріально засвідченій довіреності, грошову допомогу на поховання ОСОБА_4;
- зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області подати звіт про виконання судового рішення протягом місяця з часу закінчення строку на апеляційне оскарження, а у випадку апеляційного оскарження та залишення в силі рішення суду першої інстанції, протягом місяця з часу проголошення судового рішення апеляційним судом;
- стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області на користь позивача витрати понесені на оплату судового збору.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року відкрито провадження у справі № 805/1722/18-а та призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Судове засідання, призначене на 11 квітня 2018 року відкладено до 24 квітня 2018 року.
За наслідками розгляду справи 24 квітня 2018 року, розгляд справи було відкладено до 17 травня 2018 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року залучено в якості другого відповідача ОСОБА_5 об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі – відповідач 2).
У судовому засіданні, призначеному на 01 червня 2018 року розгляд справи №805/1722/18-а відкладено на 12 червня 2018 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2018 року здійснено заміну відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м.Дзержинську Донецької області на його правонаступника - Торецьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області. У той же день, суд ухвалою відклав розгляди справи на 22 червня 2018 року та витребував від ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області письмові пояснення щодо не взяття на облік пенсійної справи ОСОБА_4 після звернення ОСОБА_3 до відповідача 2 в термін до 20 червня 2018 року.
Судове засідання 22 червня 2018 року відкладено до 03 липня 2018 року.
У призначений час у судове засідання з’явився уповноважений представник позивача. Відповідач 1 та відповідач 2 не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належним чином.
Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до положень частини третьої статті 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Щодо позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є спадкоємцем майна, до якого відноситься недоотримана пенсія померлого пенсіонера ОСОБА_4. З метою оформлення документів та отримання недоотриманої пенсії та виплати допомоги на поховання, представник позивача звернулась до Оріхівського відділу обслуговування громадян, однак спеціалістами та керівництвом цього відділу було відмовлено у прийнятті відповідної заяви, з посиланням на те, що отримати допомогу на поховання та недоотриману пенсію померлої особи, яка не перебувала на обліку в органах Пенсійного фонду України на контрольованій українською владою території як внутрішньо переміщена особа, можливо за місцем реєстрації осіб, які здійснили поховання, або за місцем їх перебування як внутрішньо переміщеної особи – тобто у м. Торецьк.
Проте, відповідно до відповіді управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області позивачу повідомлено, що пенсійна справа померлого пенсіонера ОСОБА_4 вивантажена до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Не погоджуючись із даними діями відповідача, вважаючи їх такими, що значною мірою порушують право позивача на отримання коштів, які є частиною спадщини та коштів, які повинні бути їй виплачені в якості допомоги на поховання, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача, просив суд відмовити у їх задоволенні в повному обсязі.
Так, згідно наданого відзиву на позовну заяву, відповідач 1 зазначив, що після звернення до управління ОСОБА_6 щодо запиту пенсійної справи померлого громадянина ОСОБА_4, керуючись листом від 06.05.2016 року № 15076/02-22 управлінням здійснено запит пенсійної справи померлого пенсіонера до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, у відповідь на який отримано відповідь про вивантаження відповідної пенсійної справи до Оріхівського відділу обслуговування громадян ОСОБА_2 ОУПФУ.
Відповідач 1 також звернув увагу суду на той факт, що ані позивач ОСОБА_1, ані її уповноважена особа ОСОБА_3 не звертались до управління із заявою щодо виплати допомоги на поховання та недоотриманого розміру пенсії за померлого громадянина ОСОБА_4
Окрім того, відповідач 1 зауважив, що на момент подання адміністративного позову щодо визнання дій управління неправомірними ОСОБА_4 не перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області.
17 травня 2018 року засобами електронного зв’язку відповідачем 1 до суду направлено доповнення до відзиву на адміністративний позов, згідно якого управління Пенсійного фонду України в м. Дзержннську Донецької області заперечило щодо задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 и Андріївни про визнання не правомірною бездіяльність управління щодо відмови у виплаті недоотриманої пенсії та допомоги на поховання за померлого ОСОБА_4 та до раніше наданого відзиву доповнило наступне.
Якщо померлий пенсіонер на час смерті не перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України на підконтрольній території, виплату допомоги на поховання та недоотриманої пенсії померлого здійснює управління Пенсійного фонду України на території, контрольованій українською владою, до якого звернулися особи, які мають право на отримання таких виплат відповідно до законодавства.
Така заява на запит пенсійної справи ОСОБА_4 з іншого району від 04.10.2017 року наявна в Оріхівському відділі обслуговування громадян.
Згідно наданого доповнення до відзиву вбачається, що 17.10.2017 року електронна пенсійна справа ОСОБА_4 була вивантажена Костянтинівським об’єднаним УПФУ в Донецькій області до Оріхівського відділу обслуговування громадян ОСОБА_2 об’єднаним УПФУ в Запорізькій області та відповідач 1 зауважив, що вивантаження електронної пенсійної справи здійснюється лише один раз, у зв’язку з чим зазначив, що ОСОБА_5 об’єднане УПФУ в Запорізькій області і? зобов'язано було взяти електронну пенсійну справу померлого ОСОБА_7 на свій облік.
Підсумовуючи вказані обставити справи управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області зазначило, що є не належним відповідачем по справі № 805/1722/18-а, у той час як належним відповідачем є ОСОБА_5 об’єднане УПФУ в Запорізькій області.
Відповідач 2 - ОСОБА_5 об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог позивач та зазначив про наступне.
Пенсія померлого пенсіонера ОСОБА_4 ОСОБА_5 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області не нараховувалась та не виплачувалась.
Відповідно до статті 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Згідно ст. 53 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера у розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Відповідно до пункту 2.26 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) та виплати пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.12.2005 за №1566/11846 для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки. Непрацездатними членами сім'ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті. Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі не звернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини надається свідоцтво про право на спадщину.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) та виплати пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (пункт 5.1) визначено, що особа яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, заяву про виплату допомоги на поховання та довідку про смерть пенсіонера, або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання.
Оскільки пенсійна справа ОСОБА_4 не знаходиться на обліку в ОСОБА_2 об’єднаному УПФУ в Запорізькій області та ОСОБА_4 за життя не звертався до ОСОБА_2 об’єднаного УПФУ в Запорізькій області щодо взяття на облік як внутрішньо переміщена особа, то для виплати допомоги на поховання та недоотриманої пенсії померлого пенсіонера необхідно надати заявником, якщо він є внутрішньо переміщеною особою, документів передбачених Порядком № 22-1 та власної довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи із зазначеним у ній місцем проживання на контрольованій території, або здійснення таких виплат заявнику, який проживає на контрольованій території.
Щодо зобов’язання ОСОБА_2 об’єднаного УПФУ в Запорізькій області виплатити ОСОБА_3 недоотриману пенсію та допомогу на поховання, відповідач 2 зауважив, що у спірних правовідносинах ОСОБА_3 не є тією особою яка відповідно до норм закону має право на виплату недоотриманої пенсії та виплати грошової допомоги на поховання після смерті ОСОБА_4 та в даному випадку саме позивач має право самостійно вирішувати кого саме уповноважити діяти від свого імені.
Щодо вимог позивача про відшкодування моральної шкоди відповідач 2 зазначив про їх безпідставність, оскільки Кодексом адміністративного судочинства не визначено поняття моральної шкоди та не передбачено її відшкодування та зауважив, що позивачем не надано жодного доказу змін у стані здоров'я позивача, тяжкість вимушених змін в його життєвих та виробничих відносинах. Моральна шкода відшкодовується винною особою на підставі Акту Н-1(П-4). Такого акту до матеріалів суду надано не було, отже відшкодовувати моральну шкоду позивачу немає підстав.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Згідно свідоцтва про шлюб серії І-НО № 031099 ОСОБА_4 та ОСОБА_1 перебували у шлюбі з 21.08.1986 року.
27 липня 2017 року ОСОБА_4 помер, про що було видано свідоцтво про смерть серії І-НО № 996366 від 31 серпня 2017 року.
Відповідно до відомостей з Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання № 00018612222, виданого на запит ОСОБА_3 актовий запис про смерть ОСОБА_4 було зареєстровано у Реєстрі 31 серпня 2017 року № 00136261187, номер актового запису 575.
Згідно відомостей з Центральною базою даних одержувачів пенсії ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку УПФУ в Кіровському районі м. Донецька, дата останнього нарахування – 04.10.2014 року.
Електронним листом Пенсійного фонду України від 06.05.2016 року вих. № 15076/02-22 Пенсійний фонд України інформував про зміни в організації роботи по переведенню електронних пенсійних справ осіб, які переїхали з Донецької області та перебували на обліку в управліннях Пенсійного фонду України в Петровському, Пролетарському, Будьонівському, Калінінському, Кіровському, Куйбишевському, Ленінському, Ворошиловському та Київському районах м. Донецька; в Кіровському. Червоногвардійському, Гірницькому, Совєтському та Центрально-Міському районах м. Макіївки Донецької області: в Калінінському, Микитівському та Центрально-Міському районах м. Горлівки Донецької області; в Старобешівському, Тельманівському. Амвросіївоькому, Новоазовському районах Донецької області; в м. Докучаєвську Донецької області.
Згідно вказаного листа починаючи з 10.05.2016 року припинялося надсилання списків запитів електронних пенсійних справ з баз даних управлінь Пенсійного фонду України:
- в Старобешівському, Тельманівському, Амвросіївському, Новоазовському районах Донецької області та м. Докучаєвську Донецької області до головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області;
- в Кіровському, Червоногвардійському, Гірницькому, Совєтському та Центрально-Міському районах м. Макіївки Донецької області; в Калінінському, Микитівському та Центрально-Міському районах м.Торлівки Донецької області - до головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області;
- в Петровському, Пролетарському, Будьонівському, Калінінському, Кіровському, Куйбишевському, Ленінському, Ворошиловському та Київському районах м. Донецька - до головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Зазначеним листом також передбачено, що списки запитів електронних пенсійних справ з баз даних управлінь Пенсійного фонду України в Кіровському, Куйбишевському та Ленінському районах м. Донецька необхідно направляти до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
05 січня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, розглянувши звернення ОСОБА_3 до Урядової гарячої лінії повідомило, що оскільки ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_4 за життя не зверталися із заявами на запит електронної пенсійної справи щодо взяття їх на облік до жодного підрозділу Пенсійного фонду Україні, на контрольованій території, як внутрішньо переміщені особи, для здійснення виплати допомоги на поховання та недоотриманої пенсії померлих пенсіонерів до територіального управлінні Фонду заявникам необхідно надати крім документів, які передбачені Порядком, власної довідки про взяття на облік, як внутрішньо переміщеної особи, із зазначенням в ній місця проживання на контрольованій території або здійснення таких виплат заявникам, які проживають на контрольованій території.
Окрім того, у наданій відповіді зазначено, що підстав для виплати допомоги на поховання та недоотриманої пенсії вищезгаданих померлих осіб в Оріхівському відділі обслуговування громадян ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області без надання документів, що підтверджують місце проживання (перебування) родичів, які здійснили їх поховання, на території Оріхівського району Запорізької області немає.
Листом від 15 січня 2018 року відповідач 2 на звернення ОСОБА_3 щодо виплати допомоги на поховання померлих ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_4 надав інформацію, згідно якої вбачається, що оскільки вищезазначені померлі пенсіонери не знаходились на обліку в органах Пенсійного фонду України на контрольованій території заявникам необхідно звертатись за запитами електронних пенсійних справ для виплати допомоги на поховання та недоодержаної пенсії за місцем проживання, реєстрації або якщо вони є внутрішньо переміщеними особами з довідками про взяття її на облік, як внутрішньо переміщеної особи із зазначенням проживання на території Оріхівського району.
13 квітня 2018 року у відповідь на запит управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області листом відповідач 2 поінформував, що файл вигрузки електронної пенсійної справи ОСОБА_4 надійшов до управління, проте на облік електронна пенсійна справа не взята, як помилково запрошена. Оскільки при перевірці встановлено, що особа - ОСОБА_3, яка звернулась із заявою про виплату допомоги на поховання померлого ОСОБА_4, не надала всі необхідні документи, порушуючи вимоги постанови Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року та постанови Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 року. Одночасно було повідомлено, що допомога на поховання та недоодержана пенсія померлого ОСОБА_4 управлінням не нараховувалась та не виплачувалась.
Згідно наданих письмових пояснень, відповідач 2 зазначив, що до Оріхівського відділу обслуговування громадян 04.10.2017 року звернулась ОСОБА_3 як уповноважений представник ОСОБА_1 та подала заяву від свого імені про запит пенсійної справи та виплату допомоги на поховання за померлого пенсіонера ОСОБА_4, який перебував на обліку в УПФУ в Кіровському районі м. Донецька, тобто на території тимчасово непідконтрольній українській владі. При цьому, відповідач 2 зазначив, що ОСОБА_4 не був зареєстрований як внутрішньо переміщена особа.
Таким чином, Оріхівським відділом обслуговування громадян було запрошено електронний файл пенсійної справи ОСОБА_4
Проте при вивченні документів, наданих ОСОБА_3, відповідачем 2, згідно його наданих пояснень, було встановлено, що зазначена особа, яка звернулась із заявою про виплату допомоги на поховання померлого ОСОБА_4, не надала всі необхідні документи, порушуючи вимоги постанови Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року та постанови Кабінету Міністрів № 365 від 08.06.2016 року.
Файл вигрузки електронної пенсійної справи ОСОБА_4 надійшов до управління, проте на облік електронна пенсійна справа не взята, як помилково запрошена. В зв’язку з чим допомога на поховання та недоодержала пенсія померлого ОСОБА_4 управлінням не нараховувалась та не виплачувалась.
При цьому, відповідач 2 повідомив, що файл вигрузки електронної пенсійної справи ОСОБА_4 повернутий до Костянтинівського об’єднаного УПФУ Донецької області як помилково запрошений.
Отже, спірним питанням у справі є встановлення правомірності дій відповідачів щодо невиплати недоотриманої суми пенсії та допомоги на поховання, у зв’язку з відсутністю на їх обліку пенсійної справи померлого пенсіонера.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Згідно преамбули Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Як передбачено положеннями статті 52 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Згідно норм статті 53 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Суд зауважує, що зі змісту наданих відповідачем документів та заперечень не вбачається, що відповідачем заперечується право позивача на отримання пенсії померлого та допомоги на його поховання.
Відповідно до положень п. 1.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджено Постановою від 25.11.2005 року № 22-1, заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера подається особою до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.
Як встановлено нормами п. 5.1. Порядку № 22-1, особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання та довідку про смерть пенсіонера або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382). У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
З аналізу зазначених норм законодавства, суд доходить висновку, що заява про отримання допомоги на поховання та заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера повинна надаватися до органу, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер.
Проте, доказів звернення позивача із заявами про виплату допомоги на поховання та про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера до відповідача 1 (до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області) матеріали справи не містять.
Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що для отримання відповідної допомоги позивачу згідно вимог чинного законодавства необхідно звернутися до того пенсійного органу, на обліку якого перебуває пенсійна справа померлого пенсіонера, із заявою відповідно до Порядку № 22-1.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Нормами статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, з урахуванням наданих судом висновків, суд не вбачає протиправності в діях відповідача, отже, вимоги позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до положень частини п’ятої статті 139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 122, 132, 139, 143, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.
Вступну та резолютивну частину рішення складено у нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні 03 липня 2018 року в присутності представника позивача.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 09 липня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кочанова П.В.