
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1040/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (далі - Ліквідаційна комісія УМВС) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ і 27.08.2002 був звільнений зі служби через хворобу, пов’язану з проходженням в органах внутрішніх справ.
28.03.2018 позивачу була встановлена друга група інвалідності у зв’язку із захворюванням, пов’язаним із проходженням служби в органах внутрішніх справ, тому позивач вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням інвалідності у зв’язку із захворюванням, пов’язаним із проходженням служби в органах внутрішніх справ.
В травні 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, до якої додав усі необхідні документи.
Листом від 29.05.2018 відповідач повідомив позивача про те, що підстав для оформлення документів на виплату одноразової грошової допомоги в Ліквідаційної комісії УМВС на даний час не має.
Таку відповідь позивач вважає протиправною бездіяльністю відповідача, оскільки відповідно до пункту 8 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 (далі - Порядок № 850), передбачено для відповідача єдиний варіант поведінки, а саме направлення заяви та доданих до неї документів з питань виплати одноразової грошової допомоги до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України), яке й повинне прийняти рішення щодо виплати цієї допомоги. Відповідач, усупереч наведеному, допустив протиправну бездіяльність, не направивши заяву позивача та додані до неї документи, чим порушив право позивача на соціальний захист.
Позивач просить визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС щодо неподання до МВС України заяви та доданих до неї документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги протиправною та зобов’язати відповідача подати МВС України заяву та додані до неї документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово (а. с. 1).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 03.07.2018 № 182/26/01-2018 (а. с. 14-15) представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з огляду на те, що у наданих позивачем копіях документів відсутня інформація про первинне установлення інвалідності на день звільнення зі служби, тому підстав для оформлення документів на виплату одноразової грошової допомоги та подачі їх до МВС України у відповідача не має. На думку відповідача, виплата позивачу одноразової грошової допомоги можлива при дотриманні вимог, що передбачені Порядком № 850.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України, наказом УМВС України у Волинській області від 27.08.2002 № 89 о/с «По особовому складу» підполковника міліції ОСОБА_1 (Р-724082), який знаходився у розпорядженні УМВС по посаді заступника начальника курсу стройової частини Волинського училища професійної підготовки працівників міліції УМВС, було звільнено за пунктом 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України з 29.08.2002 у запас збройних сил (а. с. 17-20).
18.05.2018 позивач ОСОБА_1 звернувся до голови Ліквідаційної комісії УМВС із заявою (рапортом) (за формою згідно з додатком до Порядку № 850), у якій просив провести виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням другої групи інвалідності внаслідок проходження служби (а. с. 23), додавши копії паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, довідки НАСК «Оранта», довідки МСЕК від 19.04.2018 (а. с. 4, 22, 24).
Листом від 29.05.2018 № 7/443 відповідач повідомив позивача про те, що у надісланих позивачем копіях документів відсутня інформація про первинне установлення інвалідності на день звільнення зі служби (з 2002 року до 28.03.2018), що має вирішальне значення при вирішенні питання наявності законних підстав для призначення одноразової допомоги у зв’язку з інвалідністю, тому підстав для оформлення документів на виплату одноразової грошової допомоги в Ліквідаційної комісії УМВС на даний час не має (а. с. 25-26).
При вирішенні даного публічно-правового спору суд виходить із положень таких нормативно-правових актів.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із абзацом третім пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
За приписами частини шостої статті 23 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-ХІІ (у редакції, чинній до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 1 Порядку № 850 ці Порядок та умови визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
За правилами пункту 2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги є: у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно із підпунктом 2 пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Як передбачено пунктом 7 Порядку № 850, працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Відповідно до пункту 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Пунктом 9 Правил № 850 передбачено, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 27.07.1994 по 29.08.2002, на підставі отриманого захворювання йому встановлено ІІ групу інвалідності відповідно до довідки акта огляду МСЕК від 19.04.2018 серії 12ААА № 758871 (а. с. 24), у зв’язку із чим позивач 18.05.2018 звернувся до відповідача із заявою (рапортом) встановленого зразка та пакетом документів для виплати одноразової грошової допомоги у зв’язку із отриманням ІІ групи інвалідності, пов’язаної з проходження служби в органах внутрішніх справ.
Проте, в порушення вимог пункту 8 Порядку № 850 (яким чітко передбачено обов’язок відповідача подати МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги), відповідач не подав до МВС України в 15-денний строк з дня реєстрації подані позивачем документи та висновок щодо виплати грошової допомоги, чим вчинив протиправну бездіяльність.
Суд не бере до уваги доводи представника відповідача та звертає увагу, що пункт 8 Порядку № 850 містить імперативні приписи, покладає на відповідача безумовний та безальтернативний обов’язок щодо надіслання до МВС України поданих позивачем документів та не надає відповідачу повноважень давати оцінку наявності підстав для призначення позивачу одноразової грошової допомоги, оскільки згідно із пунктом 9 Порядку № 850 рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги приймає виключно МВС України.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, взаємопов’язані позовні вимоги належить задовольнити.
Керуючись статтями 243-246, 250, 263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 11, ідентифікаційний код 08592112) щодо неподання до Міністерства внутрішніх справи України заяви (рапорту) ОСОБА_1 (43023, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) від 18 травня 2018 року про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з установленням інвалідності та доданих до заяви копій документів.
Зобов’язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 11, ідентифікаційний код 08592112) подати до Міністерства внутрішніх справи України заяву (рапорт) ОСОБА_1 (43023, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) від 18 травня 2018 року про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з установленням інвалідності та додані до заяви копії документів відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх