
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2268/18
категорія 6.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання надати в оренду земельну ділянку,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Житомирській області щодо відмови викладеної в листі від 30.03.2018 року Г-1804/0-1766/0/22-18 в наданні земельної ділянки в оренду за клопотанням ОСОБА_1 від 02 березня 2018 року кадастровий номер 1820980300:05:000:0228;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області надати ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку для сінокосіння терміном на 49 років за кадастровим номером 1820980300:05:000:0228, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 02 березня 2018 року звернувся з клопотанням до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області про надання в оренду терміном на 49 років земельної ділянки для сінокосіння, за кадастровим номером 1820980300:05:000:0228, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області. ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області від 30.03.2018 року Г-1804/0-1766/0/22-18 відмовлено в передачі вказаної земельної ділянки в оренду з підстав відсутності проекту землеустрою у відділі у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області. Зазначену відмову позивач вважає протиправною.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 29 травня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження.
Позивач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений вчасно і належним чином.
Представник відповідача через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі. Проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позов.
Відзив мотивований тим, що позивачу відмовлено в передачі вказаної земельної ділянки в оренду, про що його письмово повідомлено листом ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області, причиною відмови зазначено те, що проект землеустрою на передачу вказаної земельної ділянки в оренду позивачем не розроблявся. Окрім цього, зазначив, що посилання позивача на те, що проект знаходиться у відділі у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області нічим не підтверджені.
Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Проаналізувавши матеріали справи, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 02 березня 2018 року звернувся з клопотанням до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області про надання в оренду терміном на 49 років земельної ділянки для сінокосіння, за кадастровим номером 1820980300:05:000:0228, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області. (а.с.9)
Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області листом від 30.03.2018 року Г-1804/0-1766/0/22-18 відмовило ОСОБА_1 в задоволенні клопотання. Відмова мотивована тим, що відповідно до ч. 10 статті 123 Земельного кодексу України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Натомість, відповідно до листа відділу у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області від 26.03.2018 № 12/309-18-0.22, вказаний у клопотанні проект землеустрою у відділі у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області не перебуває. У зв'язку з відсутністю проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області відмовило позивачу в задоволенні клопотання (а.с.10).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності в користування, в тому числі на умовах оренди, громадянам регулюються правовими нормами Земельного кодексу України, чинними на день виникнення спірних правовідносин.
За приписами частин 2 та 3 статті 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення, окрім іншого, належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги), такі землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, окрім іншого, для сінокосіння та випасання худоби.
В розумінні вимог статті 93 Земельного кодексу України земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, в тому числі на умовах оренди, врегульовано правовими нормами статей 123 та 124 цього ж Кодексу.
Як встановлено ч. 2 статті 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Так, судом встановлено, що позивач дійсно 02.03.2018 року звертався до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням про надання в оренду терміном на 49 років для сінокосіння земельної ділянки, за кадастровим номером 1820980300:05:000:0228, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області.
Відповідачем за результатами розгляду такого клопотання відмовлено у наданні позивачу в оренду вказаної земельної ділянки, про що повідомлено листом, підставою для відмови слугувала відсутність розробленого проекту землеустрою щодо відведення вказаної ділянки саме в оренду позивачу строком на 49 років.
Відповідне рішення відповідача узгоджується із вимогами чинного земельного законодавства з огляду на таке.
За приписами частини 6 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, до яких відноситься відповідач, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування .
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (частина 10 статті 123 Земельного кодексу України).
За приписами статті 1 Закону України від 22.05.2003 № 858-IV "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до вимог статті 25 цього ж Закону види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом. Документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.
До видів документації із землеустрою, окрім іншого відносяться:
г) проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок;
і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель.
В розумінні вимог статті 26 цього ж Закону органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі є самостійними замовниками відповідної документації із землеустрою.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що прийняттю рішення про передачу земельної ділянки в оренду конкретній особі передує стадія розгляду та затвердження проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки в оренду з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання.
Доводи позивача щодо наявності проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зазначеної у клопотанні, в оренду та щодо знаходження його у Відділі у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області не знайшли свого підтвердження.
Всупереч вимогам частини 1 статті 77 КАС України позивачем в обґрунтування своїх доводів не надано жодних доказів розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки в оренду та подачі його до Відділу у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області.
Згідно листа Відділу у Брусилівському районі ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області від 26.03.2018 № 12/309-18-0.22 проект землеустрою на спірну земельну ділянку, вказану у клопотанні позивача, у відділі відсутній. (а.с.27)
Суд вважає обґрунтованими доводи представника відповідача, щодо того, що встановлення спірній земельній ділянці кадастрового номера було зумовлено виключно проведеною інвентаризацією земельних ділянок.
Таким чином, відсутність проекту землеустрою щодо відведення в оренду ОСОБА_1 спірної земельної ділянки за кадастровим номером 1820980300:05:000:0228 виключає можливість прийняття відповідачем рішення про передачу такої земельної ділянки в оренду з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не відповідають обставинам справи та не ґрунтуються на вимогах чинного земельного законодавства, а тому є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 77, 90, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Житомирська, 229,с. Биків, Брусилівський район, Житомирська область,12642; і.н. НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка, 45, м.Житомир, 10002; код ЄДРПОУ 39765513) про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання надати в оренду земельну ділянку за кадастровим номером 1820980300:05:000:0228 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя В.А. Липа