
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2018 року м.Житомир справа № 806/2433/18
категорія 8.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,
за участю: представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Укрпалетсистем" до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування наказу,
встановив:
Приватне підприємство "Укрпалетсистем" звернулося до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Волинській області про проведення фактичної перевірки №№10005 від 24.05.2018.
В обгрунтування позову зазначає, що 24.05.2018 начальником ГУ ДФС у Житомирській області на підставі пп.80.2.4 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України було прийнято наказ про проведення фактичної перевірки №1005, на підставі якого працівники ГУ ДФС вийшли на перевірку ПП "Укрпалетсистем". Однак, вони до перевірки допущені не були у зв"язку з порушенням вимог при оформленні наказу. Зазначає, що такий наказ оформлений з порушенням ст.81 Податкового кодексу України, оскільки у ньому не вказано на підстави для проведення перевірки, визначені Кодексом. Вважає, що дані обставини свідчать про неправомірність наказу та є підставою для його скасування.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити його у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у письмовому відзиві.
В обґрунтування заперечень зазначив, що у наказі зазначено, що він винесений у зв’язку з виявленням факту реалізації у господарському об'єкті ПП "Укрпалетсистем" через реєстратор розрахункових операцій N0-797.01, заводський номер НТ00000012, фіскальний номер НОМЕР_1, алкогольних напоїв за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, ідо передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 09.11.2016 року N3828 "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 №957", факту реалізації пального без використання режиму попереднього програмування найменування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, та відповідно до підпункту 20.1.4 пункт; 20.1 статті 20, підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 та підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року (із змінами та доповненнями). Отже, у контролюючого органу були підстави для проведення фактичної перевірки, про які зазначено у наказі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
24.05.2018 начальником ГУ ДФС у Житомирській області винесено наказ №10005 "Про проведення фактичної перевірки", яким начальнику управління аудиту Головного управління ДФС у Житомирській області наказано провести фактичну перевірку діяльності ПП "Украпелетсистем" з 30.05.2018, тривалістю 10 діб, за останні три роки діяльності, за місцем фактичного провадження діяльності платника податків за адресою: Житомирська область, Брусилівський район, с. Йосипівка, вул. Житомирська, 197. (а.с.10)
На підставі вказаного наказу, начальником Головного управління ДФС у Волинській області видано направлення на перевірку від 24.05.2018 р. за № 1050 та №1051. (а.с.27-28)
30.05.2018 працівники відповідача вийшли на перевірку за адресою: Житомирська область, Брусилівський район, с. Йосипівка, вул. Житомирська, 197.
Посадовими особами ГУ ДФС у Житомирській області було пред'явлено оператору АЗС, ОСОБА_3 службові посвідчення, направлення від 24.05.2018 р. за № 1050 та №1051, та наказ від 24.05.2018р. № 1005"Про проведення фактичної перевірки ПП "Укрпалетсистем" з 30 травня 2018 року тривалістю 10 діб, за останні три роки діяльності, за місцем фактичного провадження діяльності платника податків за адресою: Житомирська область, Брусиловський район, с. Йосипівна, вул. Житомирська 197.
На направлення оператором АЗС поставлено підпис про отримання копії наказу.
Проте, працівники Головного управління ДФС у Житомирській області до перевірки не були допущені керівником комплексу, про що складено акт про не допуск до фактичної перевірки від 30.05.2018. Підставою для не допуску зазначено, що в наказі про призначення перевірки не вказано про підстави для проведення відповідно до п.80.2.5 Податкового Кодексу України, інформації про перевіряємий період.
Вважаючи, що вищезгаданий наказ про проведення фактичної перевірки є протиправним, позивач звернувся в суд.
Перевіряючи спірний наказ на відповідність його вимогам ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
Згідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Положеннями підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до п. 81.1 ст.81 Кодексу посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.
Посадова (службова) особа платника податків (його представник або особа, яка фактично проводить розрахункові операції) має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акта.
У разі відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт відмови в отриманні акта та/або наданні письмових пояснень до нього.
З аналізу даних правових норм слідує, що у посадової особи контролюючого органу виникає право приступити до проведення фактичної перевірки, зокрема, за наявності визначених законом підстав та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених Податковим кодексом України, направлення на проведення перевірки, копії наказу про проведення перевірки, та службового посвідчення.
Представник позивача, стверджуючи про протиправність спірного наказу зазначає, що у ньому не вказано підстави для проведення перевірки, та не зазначено період діяльності, який буде перевірятися. Зокрема, не зазначено та не надано фіскальних чеків із реєстратора розрахункових операцій ND-797,01, заводський номер НТ-00000012, які підтверджували зазначені у акт перевірки порушення.
Суд не погоджується з доводами позивача, з наступних підстав.
Так, за правилами п.80.1 ст.80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з підстав:
- у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів (пп. 80.2.1);
- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів (пп.80.2.2);
- письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування (пп.80.2.3);
- неподання суб'єктом господарювання в установленим законом строк обов'язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками (пп.80.2.4);
- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (пп.80.2.5);
- у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3 (пп.80.2.6);
- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації (пп. 80.2.7).
В контексті наведеного суд відмічає, що фактична перевірка проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом за обов"язкової наявності хоча б однієї з підстав, визначених підпунктами 80.2.1 - 80.2.7 ст.80 Податкового Кодексу.
Тобто, для проведення фактичної перевірки мають існувати вказані вище фактичні обставини та передумови, які дозволяють податковому органу керуватись вказаною правовою нормою при призначенні (проведенні) такої перевірки.
Зі спірного наказу вбачається, що підставою для його винесення та призначення фактичної перевірки Приватного підприємства "Укрпалетсистем" вказано виявлення факту реалізації у господарському об'єкті ПП "Укрпалетсистем" через реєстратор розрахункових операцій N0-797.01, заводський номер НТ00000012, фіскальний номер НОМЕР_1, алкогольних напоїв за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, ідо передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 09.11.2016 року N3828 "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 №957", факту реалізації пального без використання режиму попереднього програмування найменування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, та відповідно до підпункту 20.1.4 пункт;. 20.1 статті 20, підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 та підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року .
Так, як пояснив представник відповідача, відповідно до бази ІС "Податковий блок" підсистеми "Моніторинговий центр" "Чеки РРО" контролюючим органом встановлено факт реалізації у господарському об’єкті ПП "Укрпалетсистем", розташованому за адресою: Житомирська область, Брусилівський район, с. Йосипівка, вул. Житомирська, 197, через реєстратор розрахункових операцій N0- 797.01, заводський номер НТ00000012, фіскальний номер НОМЕР_1, алкогольних напоїв, за цінами нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, передбачені постановою КМУ від 09.11.2016 року №828 "Про внесення змін у додаток до постанови КМУ від 30.10.2008 року №957", зокрема реалізовано:
- 03.12.2016 0 14-00 "Горілка Перепілка Класич" за ціною 31,00 грн. (мінімальна роздрібна ціна повинна становити не менше 69,78 грн., ємністю 05 літра 40% спирту).
- 05.12.2016 об 11-12 "ОСОБА_4. Персик 0,5 л" за ціною 22,00 грн. (мінімальна роздрібна ціна повинна становити не менше 30,00 грн., (ємність 0,5 літра).
Управлінням аудиту Головного управління ДФС у Житомирській області, стосовно проведеного аналізу ПП "Укрпалетсистем" відповідно до даних ІС "Податковий блок" та службової записки 2459/06-30-14-06 24, надано пропозицію провести на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст.20, п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 та п.п. 80.2.5 п. 80.2 ст.80 Податкового кодексу фактичну перевірку господарського об’єкту ПП "Укрпалетсистем".
Згідно виявлених за допомогою даних до бази ІС "Податковий блок" підсистеми "Моніторинговий центр" "Чеки РРО" факту реалізації у господарському об’єкті ПП "Укрпалетсистем", через реєстратор розрахункових операцій N0-797.01, заводський номер НТ00000012, фіскальний номер НОМЕР_1, пального без використання режиму попереднього програмування найменування із зазначенням коду товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД, зокрема:
01.05.2018 о 09.32 згідно з фіскальним чеком №349 "Дизпаливо ДП-Л5-80" в кількості 23,43 л. на суму 599,81 гривень.
ЄВРО5-80 в кількості 23,43 л. на суму 599,81 гривень.
Крім того, перед проведенням перевірки працівниками ГУ ДФС у Житомирській області проведено контрольно-розрахункову операцію, а саме: придбано цигарки "Прима Люкс" №6 (синя) за ціною 28,00 грн. та коньяк "Болград 3*" за ціною 85.00 грн. Оператором АЗС видано фіскальні чеки №5466 та №5465 від 30.05.2018 року.
Як вже зазначалось, відповідно до пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Кодексу фактична перевірка може проводитись у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального
Отже, з огляду на зазначене, посилання позивача на те, що у спірному наказі відсутні підстави для проведення перевірки ПП "Укрпалетсистем" є необґрунтованими та безпідставними, оскільки в ході розгляду справи підтверджено, що й зазначено у самому наказі, що такий наказ винесено на підстави пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України із зазначенням відповідних порушень, які слугували підставою для його винесення. Тобто, у відповідача були всі підстави для призначення фактичної перевірки підприємства.
Така підстави, як зазначення у наказі конкретних номерів фіскальних чеків із реєстратора розрахункових операцій ND-797,01, заводський номер НТ-00000012 та їх надання, у ст.80 ПУ України відсутня, отже доводи представника позивача безпідставні.
Посилання представника позивача на постанову Верховного Суду від 18.05.2018 у справі №813/3977/16 суд не бере до уваги, оскільки правовідносини, що були предметом розгляду у ній відмінні від даних правовідносин.
Отже, зі змісту оскаржуваного наказу можливо ідентифікувати, передбачену законодавством фактичну підставу для призначення відповідної перевірки, з огляду на існування в його тексті посилань на пункти Податкового кодексу України.
З приводу твердження позивача, що оскаржуваний наказ містить посилання, що перевірці підлягає період діяльності позивача за останні три роки, то на думку суду це не може бути підставою для його скасування.
Так, відповідно до п. 102.1 ст.102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Таким чином, перевірка призначена в межах строків давності, визначених Податковим кодексом України.
Проаналізувавши зміст спірного наказу, суд вважає, що він містить підставу для призначення фактичної перевірки підприємства та всі необхідні реквізити, передбачені для проведення такої перевірки відповідно до вимог чинного законодавства України.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що посадові особи контролюючого органу не були допущені до проведення перевірки, про що свідчить акт не допуску до проведення фактичної перевірки від 24.05.2018.
Суд відмічає, що видання керівником відповідача наказу про призначення перевірки не створює небезпеки інтересам позивача, оскільки сам собою факт проведення перевірки не може безпосередньо заподіяти майнову чи іншу шкоду особі, не призводить до настання невідворотних негативних наслідків. Проведення перевірки є лише процедурою встановлення обставин, які необхідні для контролю за правильністю нарахування і сплати податків та інших обов'язкових платежів.
Оцінюючи оскаржуваний наказ на предмет відповідності його вказаним нормам Податкового кодексу України, суд зазначає, що такий містить всі обов'язкові реквізити, в тому числі щодо підстав проведення перевірки, термін такої перевірки не перевищує встановленої законодавством тривалості, а тому суд дійшов висновку, що такий наказ відповідає вимогам законодавства.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем в ході розгляд справи надано суду належні та допустимі докази правомірності своїх дій та спірного наказу, тому суд дійшов висновку, що позов необґрунтований та безпідставний, а отже задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову Приватного підприємства "Укрпалетсистем" (11571, Житомирська обл., Коростенський р-н, с.Ушомир, вул.Березюка,15, код ЄДРПОУ 32285225) до Головного управління ДФС у Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.Юрка Тютюнника,7, код ЄДРПОУ 39459195) про визнання протиправним та скасування наказу № 1005 від 24.05.2018 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 10 липня 2018 року