Рішення № 75219699, 11.07.2018, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
11.07.2018
Номер справи
227/2837/18
Номер документу
75219699
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

11.07.2018 227/2837/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2018 року м.Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Здоровиці О.В.,

за участю

секретаря с/з ОСОБА_1,

заявника ОСОБА_2

розглянувши в відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа – Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (справа №227/2837/18), -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа – Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області. Обґрунтовуючи заяву зазначив, що його донька, яка не перебуває у зареєстрованому шлюбі, ОСОБА_3 в м.Донецьк 26.03.2018 року народила дівчинку. Але при зверненні до органів юстиції для державної реєстрації дитини було роз’яснено, що надане медичне свідоцтво про народження дитини немає юридичної сили і єдиною підставою для державної реєстрації народження в даному випадку є рішення суду про встановлення факту народження. Просить суд встановити факт народження його донькою, ОСОБА_3 26.03.2018 року дитини – дівчинки в м.Донецьк.

Заявник в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та просив їх задовольнити.

Допитаний в якості свідка, заявник пояснив, що його рідна донька, ОСОБА_3, проживає разом з ним та дружиною в м.Макіївка. 26.03.2018 року в 23-20 годині в лікарні м.Донецька народила первістка – дівчинку, його онуку, назвали Софією. Його донька не перебуває у зареєстрованому шлюбі. Зазначив, що встановлення факту народження дитини необхідно для державної реєстрації народження дитини та отримання відповідного свідоцтва про народження. Щодо фотографії, яка мається в матеріалах справи, пояснив, що на ній зображені він, його дружина, його донька ОСОБА_3 та новонароджена 26.03.2018 року онука, фото зроблено місяць назад під час хрестин онуки.

Представник заінтересованої особи, Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в судове засідання не з’явився, начальник відділу надав заяву про розгляд справи без їх участі, заперечень не мають.

Заслухавши пояснення заявника, свідка, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява про встановлення факту народження дитини 26.03.2018 року в м.Донецьк ОСОБА_3 підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.

Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.

Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

З копії паспорта заявника вбачається, що заявником є ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.5-6).

З копії свідоцтва про народження ОСОБА_3 вбачається, що ОСОБА_2 є її батьком (а.с.9)

З копії паспорта громадянина України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 вбачається, що остання зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.7-8).

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 не перебуває у зареєстрованому шлюбі.

Зі змісту заяви вбачається, що у ОСОБА_3 26.03.2018 року у центральній міській лікарні №24 м.Донецька народилася дитина – дівчинка, яка є її першою дитиною.

На підтвердження факту народження дитини заявником додано копію дубліката медичного свідоцтва про народження № 273 від 11.04.2018 року (а.с.15), з якого вбачається, що ОСОБА_3, у пологовому відділенні КП «Центральна міська клінічна лікарня №24 міста Донецька» у м.Донецьк 26.03.2018 року в 23:20 годин, народила дівчинку вагою 3400 грамів. Пологи є першими.

Вказане медичне свідоцтво видано медичним закладом м.Донецька, який розташований на тимчасово неконтрольованій органами державної влади України території.

Також судом був досліджений фотознімок, на якому зображені заявник з новонародженою дитиною та дві жінки.

ОСОБА_3 звернулась з вищевказаним медичним свідоцтвом про народження № 273 від 11.04.2018 року (а.с.15) до Олександрівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області з питання державної реєстрації народження дитини, але останній 10.07.2018 року було відмовлено в реєстрації на підставі пред’явленого документу і запропоновано звернутися до суду (а.с.11).

З повідомлення начальника Добропільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 11.07.2018 року № 15.32-5/1945 (а.с.22) вбачається, що у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян актовий запис про народження дитини жіночої статі, яка народилась 26.03.2018 року та матір’ю якої є ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 – не виявлено.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ч.2 ст.319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Даючи оцінку допустимості медичному свідоцтву про народження, яке видано установою на тимчасово окупованій території України, суд керується ст..19 Конституції України, ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» і вважає, що вказаний документ не є дійсним і не можуть створювати правових наслідків.

Разом з тим, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права і враховує висновки ЄСПЛ у справа проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 263 ЦПК України щодо повного і всебічного з’ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарськими закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності.

Враховуючи досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, а саме пояснення заявника, свідчення свідка, письмові медичні докази, фотознімок, суд вважає, що факт народження 26.03.2018 року громадянкою України ОСОБА_3 дитини жіночої статі є підтвердженим.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження.

Таким чином, наявність вищевказаних доказів, на думку суду, є достатньою підставою для встановлення факту народження дитини в певний час, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, що надасть заявнику можливість отримати свідоцтво про народження, видане відповідним державним органом України.

На підставі ст. 430 ЦПК України, суд вважає необхідним допустити негайне виконання даного рішення.

Керуючись ст.ст. 81, 89, 259, 263-265, 273, 354, 315, 317 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа – Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (справа №227/2837/18) – задовольнити.

Встановити факт народження громадянкою України – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_5, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, 26.03.2018 року в м.Донецьк дитини жіночої статі.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копію рішення невідкладно надіслати до Добропільського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області для державної реєстрації народження особи.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право, відповідно до ч.2 ст.354 ЦПК України, на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заявник – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_6 олександрійського району Донецької області, РНОКПП 217461089, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.

Заінтересована особа - Олександрівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, код ЄДРПОУ 23599815, місцезнаходження за адресою: 84000, Донецька область, Олександрівський район смт Олександрівка, ОСОБА_4, 3.

Вступна та резолютивна частини рішення проголошені 11 липня 2018 року о 15:00 годині. Повне рішення буде складено 11 липня 2018 року о 15:30 годині.

Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Суддя О.В. Здоровиця

11.07.2018